aA
Turiu tokią situaciją – man trūksta paroje valandų, tenka nemiegoti po 18 valandų, kad užsinorėčiau miego, o miegoti mano organizmui reikia 8-9 valandas, nes kitaip būnu nepailsėjęs. Dėl to sudėtinga planuoti darbus bei tiesiog prisiderinti, kai reikia, prie kokio susitikimo, paskaitų ir t. t. Jaučiuosi nepailsėjęs, neišnaudoju savo gabumų, nebūnu pilnai savimi. Taip yra man nuo mažens. Taigi, ką galėtumėt patarti? Kaip prisiderinti prie paros 24 valandų ciklo? Gediminas
© Shutterstock nuotr.

Pataria Psichologė Rosita Katauskienė

Dėkoju už klausimą. Iš Tavo laiško jaučiu, kad jautiesi pasimetęs, susirūpinęs, patiri įtampą ir nerimą dėl susidariusios situacijos. Kiek suprantu, esi pavargęs nuo tokios savo būsenos ir tai, kad kreipeisi patarimo, rodo, jog esi pasiruošęs pokyčiams. Džiaugiuosi, kad kreipeisi, juo labiau, kai ši būsena neduoda ramybės ne vienerius metus.

Panašu, jog daugiausia sunkumų Tau kyla norint suderinti turimas atsakomybes, poilsio svarbą ir siekį veikti produktyviai. Šie sunkumai gali kilti dėl laiko planavimo įgūdžių stokos, tad, Tavo situacijoje, tiesiog labai būtų pravartu išmokti planuoti savo dieną. Tai padės apgalvoti, geriau įsisąmoninti ką ir kodėl darai, kas yra svarbu siekiant tikslų, o kas nelabai ar mažiau svarbūs dalykai.

Rašai, kad Tavo organizmui reikalingas 8-9 valandų miegas. Miegas yra vienas svarbiausių žmogaus fiziologinių poreikių. Tyrimai atskleidžia, kad suaugusiam žmogui prireikia vidutiniškai 7-8 valandų, o kai kuriems net ir 10 valandų miego. Žinant savo poreikį, kiek valandų tenka skirti, kad jaustumeisi pailsėjęs, žvalus ir darbingas, teks išmokti savo laiką planuoti taip, kad jo liktų ir miegui, ir svarbiausiems darbams, ir malonumams.

Žmogaus organizmas yra darbingiausias tada, kuomet laikas yra subalansuotas. Kasdieninės veiklos planavime tikslinga laikytis tam tikro dienos režimo, vadinasi ir pastovaus miego ritmo, nes, kaip ir pastebi, sutrikus miegui esi pavargęs, o pavargusiam žmogui sunku susikaupti, gali varginti bloga nuotaika, mažėja produktyvumas.

Norėtųsi pasidalinti keliomis mintimis, kaip išnaudoti savo gabumus efektyviau, būti labiau savimi ir prisiderinti prie 24 val. paros ciklo:

Tikslinga rytais atsikelti panašiu laiku ir tokiu, kad ramiai spėtum be įtampos atlikti svarbiausius rytinius ritualus. Ryte skirk laiko pusryčiams, dušui ir mankštai. Tai padės jaustis žvalesniam ir energingesniam, atlikti visus dienos darbus.

Rask laiko vakare bent 10 min. dienos darbų apžvalgai ir naujos dienos darbų sąrašui. Daryk dienos, savaitės ar net mėnesio dienotvarkes. Susirašyk rytdienos veiklų sąrašą. Įtrauk pačias svarbiausias veiklas, kurias turi atlikti, sunumeruok jas nuo pačių svarbiausių. Apgalvok veiklas, kurios nėra tokios skubios ir gali jas nusimatyti atlikti vėliau.

Prioritetinių veiklų susidėliojimas padeda apsisaugoti nuo chaoso, nuo jausmo, kad diena kažkur dingo ir pasimetimo, ar viskas padaryta. Atlikus veiklą, išbrauk ją iš sąrašo, nes tai padės pastebėti, kad tik Tu kontroliuoji savo laiką ir gali atlikti tai, kas svarbu.

Taip pat tikslinga atsisakyti veiklų, kurios yra nebūtinos ir kuriuose dalyvavimas apsunkina Tave, nebijok kartais pasakyti „ne“ kam prisiimti daugiau atsakomybių nei gali pats įgyvendinti? Tai padės apsisaugoti nuo nusivylimo jausmo bei galimų konfliktų, kad negalėjai ištesėti savo pažado. Kartais pagalvok, gal yra veiklų, kurias gali tau padėti atlikti aplinkiniai žmonės.

Stenkis pirmąją dienos pusę skirti pačioms svarbiausioms veikloms. Tyrimai atskleidžia, kad daugeliui žmonių laikas iki 12 val. yra pats produktyviausias, nes lengviausia sukoncentruoti dėmesį, šiuo metu žmogus daugiausia turi energijos.

Laiko planavimas ir darbų rangavimas padeda apsisaugoti nuo streso, įtampos ar nerimo. Neplanuojant veiklos atsiranda daug skubėjimo, pasimetimo, kuris atima daug energijos ir gali jausti nuovargį jau net pirmoje dienos pusėje, o antroje dienos pusėje gali pradėti jausti išsekimą ir nusivylimą, kad nepadarei visų darbų ar jie buvo atlikti skubotai ir esant blogos nuotaikos.

Svarbius darbus, stenkis atlikti skiriant jiems visą dėmesį, susitelkiant vien į jų atlikimą, nesitrukdant telefono skambučiais, el. pašto tikrinimais, bendravimu ar kitais pašaliniais darbais, tai padės juos atlikti greičiau, kokybiškiau ir leis pastebėti, kad atlieka laisvo laiko ir kitoms veikloms.

Norisi priminti, kad labai svarbu kasdien skirti laiko veikloms, kurios tau teikia malonumą, skatina teigiamas emocijas, padeda pailsėti, atsipalaiduoti.

Linkiu sėkmės planuojant savo dieną.

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis (20)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Po nutekinto vaizdo įrašo nusprendė nebetylėti ir tragiškai žuvusio modelio mama (395)

Klaipėdoje žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tyrime – netikėtas posūkis. DELFI...

Skvernelis pakvietė 12 prekybos tinklų investuoti Lietuvoje (14)

Lietuvos premjeras kviečia 12 Europos didžiųjų prekybos tinklų investuoti Lietuvoje. Tokį...

„Maxima“ vadovės pažadas: sumažinkit PVM ir kainos iš karto sumažės (172)

Nelaukdami valdžios sprendimų, kaip bus pažabojamas kainų augimas prekybos tinkluose, jų atstovai...

Sunkų sprendimą priėmusi Ingrida Šimonytė: mane privertė apsispręsti trys svarbiausi dalykai papildyta (583)

Pirmadienį Seimo narė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks prezidento posto, jei sulauks...

Ramūnas ir Justina Rudokai jau sūpuoja judviejų vaikelį (10)

Aktoriaus, grupės „ Čilinam “ nario Ramūno Rudoko ir jo žmonos Justinos gyvenime – džiugios...

Rusija imasi „atsakomųjų priemonių“: padėtis pakito atnaujinta 13.15 (217)

Per ateinančias dvi savaites Sirijos ginkluotosioms pajėgoms bus perduotas zenitinių raketų...

Interjero paslaptys: kokių klaidų šiukštu nedaryti? (1)

Kiekvieno žmogaus kūrybiškumui įtakos gali turėti ne tik vidinė būsena, bet ir tai, kas jį...

Į augančias kainas reaguoja ir Grybauskaitė: prekybininkus nori bausti iš esmės papildyta (387)

Per konkurencijos prizmę vertinami teisės aktai, griežtesnės baudos už žmonių apgaudinėjimą...

Lietuvoje baigėsi trąšos – kaltininkai šalia Lietuvos „Agrokoncernas“: visus buvome perspėję (51)

Pernai ūkininkai nepasėjo visų žieminių kultūrų dėl ekstremalių liūčių, o šiemet...