aA
Vaikas atsibunda vidurnaktį, nuima šlapią paklodę nuo lovos, padeda ją prie skalbinių ir grįžta miegoti ant grindų, kad išvengtų drovėjimosi, pajuokos ar pažeminimo. Šis vaikas taipogi vengia likti nakvoti pas draugus ar pasikviesti juos su nakvyne pas save. Nors daugumai vaikų tai nepasikartoja kasnakt, šlapinimosi į lovą neprognozuojamumas pažeidžia savigarbą, pasitikėjimą savimi ir sukelia bendravimo sunkumų. Ką daryti?
Liūdesys, vaikas, mergaitė
© Corbis/Scanpix
Naktinė enurezė – šlapinimosi lovoje medicininis terminas – yra “nevalingas šlapimo išsiskyrimas esant tokio amžiaus, kuriame turi būti nusistovėjusi šlapimo pūslės kontrolė, t. y. paprastai 5 metų amžiaus vaikams”, sako medicinos žodynas. Paprastai šlapimas nevalingai išsiskiria naktį, vaikui miegant, ir priverčia jį prabusti.

Šlapinimasis lovoje dažniau pasitaiko berniukams nei mergaitėms, dažniau – pirmagimiams nei jaunyliams, be to, tai gali būti paveldima.

Šlapinimosi lovoje priežastys

Šlapinimąsi lovoje gali sukelti vienas ar daugiau veiksnių. Tai gali būti prasta pūslės kontrolė, pūslės spazmai, stresas, trauma, šlapimtakių infekcija, padidėjęs skysčių suvartojimas, diabetas ar, retais atvejais – rimta liga, susijusi su stuburo smegenimis ar dubens raumenynu.

Dažniausia priežastis vis dėlto yra ta, kad vaiko pūslė neauga taip greitai, kaip visas kūnas. “Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra atvejai, susiję su pūslės kontrole, infekcijomis, skysčių vartojimu, stresu ir trauma”, - sako dr. Stephenas Sheldonas, Čikagos medicinos centro direktorius, akcentuodamas, kad prie sunkesnių atvejų priklauso diabetas.

Be šių atvejų, šeimyninis paveldimumas taip pat gali suvaidinti savo vaidmenį. Pasak dr. Sheldono, šeimyninio paveldimumo priežastis nėra aiški, nors egzistuoja. “Jei vienas ar abu tėvai vaikystėje šlapinosi lovoje, didesnė tikimybė, kad jų vaikas taip pat šlapinsis”, - teigia jis. “Taip pat yra daugybė sąlygų ir ligų, pasitaikančių šeimoje, kurios taip pat gali būti šlapinimosi lovoje veiksniai, todėl taip sunku pasakyti, kodėl tai yra šeimyninis paveldimumas, bet mes žinome, kad taip yra”.

Šlapinimosi lovoje padariniai vaikams

Vaikai, kurie šlapinasi į lovą, dažnai junta sumišimą ir pažeminimą. Jie žino, kad yra pakankamai dideli, kad miegotų visą naktį nesišlapindami į lovą ir kai “tai” nutinka, gali jaustis nekontroliuojantys savęs. Be to, vaikas gali jausti gėdą. Bet kuris šių jausmų ar jie visi kartu gali priversti vaiką žvelgti į save kaip į nevykėlį, pakenkti jo savigarbai ir pasitikėjimui savimi.

Pasak dr. Sheldono, jausmai, susiję su šlapinimusi į lovą, gali persikelti į kitas vaiko gyvenimo sritis. “Vaikas, kuris šlapinasi į lovą, gali jausti ištisą emocijų skalę. Ar tai būtų sumišimas, baimė, kad kažkas pastebės, ar nesėkmės išgyvenimas, šie jausmai nepasilieka tik miegamajame. Vaikas, besišlapinantis į lovą, gali pasijusti nevykėliu, nesugebančiu kontroliuoti savo kūno, o tai gali padaryti įtaką kitoms jo veiklos sritims, pavyzdžiui, sportui, bendravimui su draugais. Šlapinimasis lovoje ir ypač jausmai, kurie jį lydi, veikia daug daugiau nei vien tik vaiko miegą.”

Kaip reaguoti į šlapinimąsi lovoje?

Vienas svarbiausių aspektų kalbant apie šlapinimąsi lovoje – tai, kaip tėvai ar globėjai reaguoja į jį. Pasak dr. Paulo Colemano, studijos “Kaip tai pasakyti vaikams” autoriaus, griežta reakcija gali dar labiau pabloginti problemą. “Svarbu kalbėti vaikui apie problemą nesukeliant jam dar daugiau pažeminimo, nei jis jau patyrė”, - sako Colemanas. – “Kadangi vaikas jau jaučia stresą, ir būtent stresas gali būti nutikimo lovoje priežastis, dar daugiau streso pablogins situaciją, uždarydamas tėvus ir vaiką amžiname rate be pabaigos.”

Taigi kaip tėvai turi reaguoti į vaiko šlapinimąsi lovoje? Colemanas rekomenduoja nuraminimą. “Įsijautimas yra svarbiausia. Leiskite vaikui suprasti, kad jūs suprantate, jog jis nusiminęs ir padėkite jam suprasti, kad jis nėra vienas su šia problema. Patikinkite jį, kad jis yra toks pat kaip ir kiti normalūs vaikai, ir tai tikrai padės įveikti problemą. Pasisiūlykite padėti. Kai lova drėgna, pasakykite: “Gerai, tu nuimk paklodę, o aš suieškosiu naują.” Nieko, jei vaikas mieliau apsitvarko vienas – jis gali būti sutrikęs. Tėvai taip pat gali pasakyti vaikui, kad jis tai padarytų, jei jie yra labai užsiėmę ar pavargę. Vis dėlto lovos sutvarkymas neturėtų būti paverstas bausme. Tonas neturi būti priekaištingas. Žinojimas, kad jis privalės perkloti lovą, nemotyvuos vaiko nugalėti enurezę.”

Pagalba

Šlapinimasis lovoje – tai skirtingų vaikų skirtinga problema. Vieniems tai tik laikas, kurį jie tiesiog išaugs. Kitiems būtina profesionali pagalba. Yra keli dalykai, kuriuos tėvai gali padaryti namuose.

Dr. Sheldonas teigia, kad vienas pirmųjų žingsnių, padedančių nugalėti šlapinimąsi lovoje, yra skysčių apribojimas dvi valandos prieš miegą. Kadangi skysčiai naktį virsta šlapimu, jų kiekio sumažinimas prieš vaikui einant miegoti gali kartu sumažinti ir “incidentų” skaičių. “Vaikams, kurie neserga diabetu, kraujo sutrikimu ar neturi polinkio į dehidrataciją, skysčių apribojimas prieš miegą sumažins šlapinimosi lovoje atvejų skaičių”, - sako jis.

Kitas žingsnis – įpratinti vaiką eiti į tualetą prieš pat einant miegoti. Pasak dr. Sheldono, ištuštinus pūslę prieš miegą, šlapinimųsi lovoje skaičius sumažės iki karto per savaitę. Be to, tėvai gali pabudinti vaikus vieną kartą kiekvieną naktį – apytikriai po keturių valandų nuo ėjimo gulti – kad jis nueitų į tualetą. Tai gali padėti susiformuoti vaiko įpročiui, kuris sumažins šlapinimosi lovoje atvejų.

Kitas būdas – naudoti vienkartines sugeriančias apatines kelnaites. Pabusdamas sausas, vaikas nesijus toks pažemintas, streso bus mažiau ir tėvai bei vaikai lengviau išgyvens tą periodą. Be to, šis būdas leis vaikui nakvoti pas draugus ar kviestis juos į svečius be baimės.

“Tėvai namuose savo vaikui turėtų padaryti viską, ką gali”, - sako dr. Sheldonas. – “Dažnai maži dalykai daro stebuklus, mažinant šlapinimosi lovoje dažnumą. Vis dėlto jei tėvų pagalba bevaisė, nesibijokite kreiptis pagalbos.”

Pasikonsultuokite su gydytoju, ar jūsų vaikui reikia daugiau pagalbos nugalėti šlapinimąsi lovoje. Gydymas gali įvairuoti nuo pūslės lavinimo iki vaistų prieš miegą. Gydymo planas yra individualus kiekvienam vaikui ir priklauso nuo šlapinimosi lovoje dažnumo bei reguliarumo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausė ekspertus apie Nausėdos užsienio politiką: vaizdas labai skiriasi nuo Grybauskaitės (289)

Ruošdamasi pranešimui per Metinę politologų konferenciją apie prezidento Gitano Nausėdos...

Lenkai brangina alkoholį: ar dar apsimokės važiuoti į Augustavą ir Suvalkus (194)

Kai kurie laisvo laiko turintys ir sutaupyti norintys lietuviai pastaraisiais metais įprato...

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas ir audra papildyta (15)

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Jedinskis nepatenkintas alternatyva bankų mokesčiui: bus surinkta trigubai mažiau lėšų (43)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ( LLRA-KŠS ) narys Zbignevas...

Ko NATO gali imtis dėl Turkijos? Pašalinimas atneštų neregėtų padarinių (79)

Jeigu Šiaurės Atlanto sutarties organizacija būtų eilinis klubas, ji nedvejodama išspirtų...

Gyvai / GARSIAI! Speciali Virgio Stakėno ir Keanu Blunt staigmena, pažintis su „2Kvėpavimas“ bei „Laisvo judesio partija“

Nematyta staigmena specialiai laidos žiūrovams! Virgis Stakėnas ir Keanu Blunt – du visiškai...

Rapšys pagaliau leido sau pailsėti, estafetę perėmė jo kraštiečiai

Per dvi dienas dukart Europos čempionate trumpame (25 m) baseine triumfavęs Danas Rapšys...

Šiame Lietuvos mieste naujos statybos būstų nėra, o buto nuomai reikia laukti eilėje (170)

Ukmergė – nedidelis senas miestas Aukštaitijoje, nuo Vilniaus ir Kauno nutolęs apie 70 km. Apie...

Veronika Montvydienė paatviravo, kas jų šeimoje rūpinasi vaikų apranga: mūsų namuose galioja kiek kitokios taisyklės (2)

Vieno garsiausių Lietuvos dainininkų Donato Montvydo žmona Veronika Montvydienė – madai ir...

Pasieniečių vadu skiriamas VRM tarnautojas Liubajevas (3)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos...