aA
Paprastai, kai tėvai kalbasi su priekaištų nusipelnusiu vaiku, iš šalies klausant girdėti du monologai: vienas teikia instrukcijas ir patarimus, o kitas į juos visai nekreipia dėmesio, vien teisinasi ir atsikalbinėja. Žodžiu, kalba abu, bet to, kuris klausytųsi, nėra",- situaciją apibūdina psichologė Jurga Dapkevičienė.
Tėvas bara sūnų, vaikas, konfliktas, pyktis
© Corbis/Scanpix
Psichologė Jurga Dapkevičienė pabrėžė, kad net norint išbarti vaiką labai svarbu pirmiausia jį išklausyti, nors suaugusieji to daryti labai nenori. Mums svarbiausia - kalbėti, nes tada jaučiamės turį daugiau įtakos ir svarbesni. Be to, kalbėti yra lengviau, negu klausytis - norint išgirsti reikia susikaupti, o kalbant tai daryti ne visada būtina.

Bendravimo kliūtys

Psichologė išskyrė net dvylika bendravimo kliūčių, trukdančių mums išklausyti ir suprasti vaikus. Pirmoji kliūtis - grasinimas. Jeigu pradedame pakeltu tonu sakyti, ko imsimės, jei vaikas neatitiks mūsų lūkesčių, nepadarys nurodytų darbų, iš karto išprovokuojame vaikų pyktį ir priešiškumą. Taip darantieji turėtų suvokti, kad norimo efekto tikrai nepasieks.

Nė kiek ne mažesnė bendravimo kliūtis - nuolatiniai liepimai ir įrodinėjimai. Klysta, kurie mano, kad vaikas labiau klausys, jei jam bus sakoma: „Turi tai padaryti", „Privalai", „Bus taip, kaip pasakiau", ir kt. Trečioji kliūtis bendraujant su vaiku - jo kritika. Vaikas, nuolat girdėdamas „Tu nemoki, nesugebi, esi idiotas, nieko nepadarai iki galo, nemoki net paaiškinti, ko iš tiesų nori ir kodėl taip elgiesi", jausis kvailiu ir net nemėgins keistis. Tad tokia kritika - bevaisė.

Teiginiai, prasidedantys: „Ir kaip tu galėjai", „Tavo pareiga", vertinami kaip pamokslavimas bei moralizavimas ir yra ketvirtoji bendravimo su vaiku kliūtis. Penktoji - diagnozės taikymas, tai išreiškiama, pavyzdžiui, tokiais teiginiais: „Tavo problema, kad visų bijai, esi silpnavalis, karštakošis" ir panašiai, „įsivaizduokite, kaip jaučiasi vaikas ir ką jis gali atsakyti", - atkreipė dėmesį psichologė.

Skaudžios vaikų problemos

Vargu ar bus įmanoma susišnekėti su vaiku, jei suaugusieji ims vengti mažąjį žmogutį skaudinančios temos, bet tvirtins: „Nematau problemos", „Nieko čia nėra", „Pamiršk visa tai", „Nėra net apie ką kalbėti". Pasak psichologės, vaiko problemos anaiptol negalima nuniekinti. Suaugusiesiems, nugyvenusiems ne vieną dešimtį metų, ji gali atrodyti nesvarbi, o vaikui jo problema - pati svarbiausia. Tad reikia įsijausti į vaiko vaidmenį ir pagalvoti, kaip jis jaučiasi susidūręs su šia problema.

Septintoji kliūtis - patarinėjimai vaikui, kuris išsako savo problemą: „Kodėl nedarai taip ar taip", „Tavim dėtas, elgčiausi taip ir taip", „Aš tau sakiau, kad..." Tokiais atvėjais iš vaiko atimama galimybė pačiam susivokti ir priimti sprendimą. Aštuntoji kliūtis, kai pradedame vaiką su kuo nors lyginti: „Elgiesi netikusiai -visai kaip tėvas" (senelis, dėdė), „Brolis padarė daug geriau už tave". Pasak Dapkevičienės, galima lyginti ankstesnius vaiko laimėjimus su dabartiniais, o ne jį patį su kitais asmenimis.

Devintoji kliūtis - gėdinimas. Seniausiai įrodyta, kad teiginys „Kaip tau ne gėda?" niekada nieko gero nėra davęs. Ne mažesnė bendravimo kliūtis - vaiko kvotimas ir tardymas. „Neturėkite vilties, kad kvočiamas vaikas ką nors paaiškins, jis remsis žodeliais: „nežinau", „gal", „pamiršau", -teigė psichologė.

Ne ką daugiau negu kvočiantieji laimi mėginantieji linksminti problemų turintį vaiką. Teiginiai „Neliūdėk", „Baik ašaroti", „Nieko čia baisaus", pasak psichologės, tik rodo suaugusiųjų bėgimą nuo vaiko problemos, vengimą ją spręsti. Kaip paskutinė bendravimo kliūtis įvardijama lenktyniavimas. „Štai aš...", „O mano laikais" ir panašiai sakantys suaugusieji, deja, tik atstumia vaiką nuo savęs, bet nieko gero nepadaro bendraudami su juo.

Pripažinti rūpesčius, jausmus

Tad ką daryti, kad pokalbis būtų prasmingas, o ne dviejų žmonių vienas kitam išsakomi monologai? „Klausantis svarbu ne tik girdėti žodžius, bet ir nujausti tai, kas nepasakoma - žmogaus jausmus", - pabrėžia psichologė. Be to, daug svarbiau yra tai, kaip sakoma, o ne kas sakoma. Juolab kad ištirta, jog pasakytos kalbos turinys klausantįjį paveikia tik dešimčia procentų. Daug labiau nei žodžiai klausantįjį veikia kalbos išraiškingumas, gestikuliacija, balso tonas ir daug kitų dalykų.

„Vaikams reikia, kad jų jausmai ir rūpesčiai būtų pripažinti. Jei pasakysite, kad vaiko jausmai nereikšmingi, jie anaiptol nenustos kamavę vaiko", - sako Dapkevičienė. Norintiesiems pajusti, ką jaučia vaikai, kai neįsiklausoma į jų norus, psichologė pateikia tokią situaciją: „įsivaizduokite nesėkmingą rytą - kūdikis nepaliaudamas verkia, viskas krinta iš rankų, norite greičiau šeimynai paruošti pusryčius - pridega skrudinama duona. Tada iš artimo žmogaus išgirstate: „Ir kaip tau viskas taip nesiseka..." arba „Leisk, aš duoną paskrudinsiu daug greičiau ir geriau".

Turbūt nereikia nė aiškinti, kaip pasijunta taip kalbinamas žmogus. Taigi ne kitaip jaučiasi ir nesėkmių patyręs vaikas, kurį, be to, puola kaltinti artimiausi jam žmonės. Tad nesėkmių patiriančiajam geriau sakyti: „Matau, kaip tau nesiseka", „Suprantu tave", „Kuo tau galėčiau padėti" ir panašiai.

Taip pat bendraujant su vaikais nereikia neigti jų jausmų, o prašyti, kad jie būtų įvardijami. Pavyzdžiui, vaikui pareiškus, kad jis nekenčia kokio nors mokytojo, nereikia pulti įrodinėti, kad mokytojas - puikus, bet aiškintis, kodėl jam nepatinka tas mokytojas, kokios priežastys, kad mokytojas kelia pyktį, kodėl su juo nerandama bendros kalbos. Pasak psichologės Dapkevičienės, įvardijus neigiamus jausmus ir juos pripažinus, sumažėja trintis ir priešinimasis.

Kaip įveikti pyktį

Bendraujant su pykstančiu vaiku Dapkevičienė pataria naudoti vadinamuosius aktyvaus klausymosi metodus: skatinti pasakotoją galvos linktelėjimu, akių kontaktu, žodeliais: „matau", „įdomu", „suprantu". Nebijoti pakartoti vaiko pasakytą paskutinį žodį ar frazę - tai sudaro vaikui galimybę išgirsti iš šalies, ką jis pats pasakė. Nebijokime apibendrinimų pokalbio pabaigoje - taip vaikui pasakome, ką esame supratę iš jo pasakojimo. Mokėjimas klausytis sumažina vaiko emocinę įtampą, padeda jam nebebijoti negatyvių jausmų ir greičiau išspręsti problemą, nes sprendimas tarsi ateina savaime - išklausytas jis susivokia.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Globėjų pasakojimas griebia už širdies: mama neaugina nė vieno vaiko, nors laukiasi jau septinto (19)

„Šiuos du zuikius Raimonda augina, šitą aš, dar du zuikiai yra įvaikinti ir mes neturime...

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai papildyta 17:57 (333)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (512)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Tektoninis lūžis: Lietuva iš krepšinio donorės virsta importuotoja (5)

Lietuva dešimtmečius garsėjo kaip krepšinio gamykla, ruošianti produkciją ekonomiškai...

Sveikuolių giriama ciberžolė nelegaliai dažoma švinu: ką apie tai reikia žinoti Lietuvos gyventojams? VMVT komentaras

Neseniai tyrimais nustatyta, kad įmonės Bangladeše į sveikuolių giriamos ciberžolės miltelius...

Moteris pasiskundė, kad sugedo jos automobilis – to, ką rado po kapotu, nesitikėjo niekas

Jeigu automobilis skleidžia įtartinus garsus ir sklinda dvokas tarsi kažkas degtų, tai tiesiog...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (137)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą (14)

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Balsavimas dėl „Brexit“ atidėjimo: Johnsonas delsti nenori, ES reikalauja aiškumo Papildyta 18:27 (115)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsavo dėl pataisos,...

Garsus plastikos chirurgas apie moterų norus – „pripūstos“ krūtinės eina užmarštin (7)

Vienas garsiausių Lietuvoje plastikos chirurgų, plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas...