aA
„Anksčiau galvojau, kad aš apskritai nekalbu angliškai. Pasirodo, kad kažkaip šneku. Praradau tą baimę. Dabar labai drąsiai pradedu kalbėti“, - šypsosi Danguolė Kačiusienė, TV 3 grimuotoja, dviejų vaikų motina. Jos šeimoje 11 mėnesių gyveno šešiolikametė vokietaitė Maksi, tarptautinės moksleivių mainų programos YFU („Youth For Understading“) dalyvė, ir padėjusi Kačiusiams drąsiau prabilti angliškai.
Maksi, kaip ir dar keletas vokiečių moksleivių pernai rugpjūtį atvyko į Lietuvą ir apsigyveno vilniečių šeimose. Jos ryžosi prisijungti prie tūkstančių kitų šeimų iš įvairių pasaulio šalių, kasmet priimančių mainų moksleivius. Lietuviams – tai nauja ir dažnai bauginanti patirtis.

Kam antras vaikas, kam – penktas

„Gyvenimo mūsų šeimoje pabaigoje Gustavas su Luku buvo kaip broliai“, - pasakoja Daina Andrikienė, ryšių su visuomene agentūros vadovė.

Vokietis Gustavas, kurį tikruoju – Konstantino – vardu mažai kas ir šaukia, pernai pateko į mainų programą. Rugpjūtį paliko savo namus ir šeimą Berlyne bei įsikėlė į Dainos šeimos namus Vilniaus Saulėtekio rajone. Prieš tai 15 metų auginę vienturtį Luką Andrikiai ryžosi „papildyti“ šeimą dar vienu vaiku. Paaugliu ir užsieniečiu.

„Viena yra auginti vaiką nuo mažų dienų, o visai kas kita, kai iš karto „atsiranda“ didelis. Su pakankamai jau susiformavusiomis pažiūromis, santykiu su pasauliu“, - sako D. Andrikienė.

„Atrodo, kad gyvenome lygiai taip pat, tik kad dar vienas žmogus buvo, kuris turėjo savo nuomonę įvairiais klausimais. Dar vienas žmogus, dar viena nuomonė“, - pasakoja D. Andrikienė, ir papildo, kad priimant į šeimą mainų moksleivį reikia būti atviriems, sugebėti išklausyti, mokėti „nugludinti savo charakterį, momentines emocijas“.

„Jei tai būtų tylus, ramus vaikas - būtų kita patirtis. Gustavo aktyvumas padėjo praplėsti akiratį ir mūsų sūnui Lukui, - pasakoja D. Andrikienė. - Tai labai daug reiškia tokiame amžiuje. Vienas galvoja vienaip, kitas kitaip, aiškinasi“.

O štai vokietaitę Laurą priėmusi lietuvių kalbos mokytojos Laimos Valiušaitienės ir žurnalisto Vidmanto Valiušaičio šeima jau augino tris dukras ir vieną sūnų. Tai „neatbaidė nuo dar vienos burnos“.

„Pamatai pats save, pamatai, ką tu gali, kiek tu pajėgus bendrauti, kaip tavo vaikai sugeba globoti“, - vardija L. Valiušaitienė ir priduria, kad taip įsitikino, jog jos vaikai iš tiesų gali būti ir rūpestingi, ir jautrūs, ir supratingi.

Istorija ir pinigų teisė

Pasakodama apie metus, praleistus su nauju šeimos nariu, D. Andrikienė taip pat prisimena, kad turbūt ir nebūtų pagalvojusi, kokią kaltę vokiečiai jaučia dėl Antrojo pasaulinio karo.

„Tai likę pasąmonėje per kelias kartas, tą kaltę jaučia vaikai, anūkai, proanūkiai“, - stebisi pašnekovė.

„Vienintelis mūsų tautą vienijantis dalykas, kurį mes galime viešai demonstruoti, yra futbolas“, - su lietuviais susipažinusį Gustavą cituoja metus jo mama buvusi D.Andrikienė.

O štai jis pats labai stebėjosi Lietuvoje įtvirtinta „pinigų teise“. Suprask, viską išsprendžia pinigai.

Indų plovimo grafikas

Žinoma, priėmus naują žmogų į savo šeimą ir dar svetimšalį, kyla visokių rūpesčių – juk tai naujas šeimos narys, ne pirktas šuniukas ar katinas. Tačiau lietuviai dabar kalba apie smagias akimirkas, patirtas per tuos 11 mėnesių.

D. Kačiusienė prisimena, kokia Maksi buvo rūpestinga ir kaip mokėjo rodyti dėmesį kitiems šeimos nariams.

„Rinkdama dovanas ji įdeda dalį širdies į kiekvieną, stengiasi, kad dovana atitiktų kiekvieno pomėgius. Mano vaikai to nedaro. Maksi buvo labai gražus pavyzdys“, - kalba lietuviškoji Maksi mama.

O lietuviškoji Gustavo mama – D.Andrikienė – prisimena dar nesenus įvykius, kuomet į svečius karštą dieną draugą pasikvietęs vokietukas tuoj pasiūlė jam atsigaivinti duše, nes matė, kaip tą patį savo draugui siūlė jo lietuvis brolis. Pašnekovė prisimena ir dviejų brolių – lietuvio ir vokiečio – ginčus dėl indų plovimo.

„Išsiaiškinkite patys, kieno eilė. Darykite grafikus, ką norite darykite - mūsų reikalas turėti švarių indų“, - pasakoja D. Andrikienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (309)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (29)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (523)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui (18)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (4)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (19)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (34)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (4)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (2)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (23)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...