Dažnai daugelis mūsų pagauname save galvojant: kodėl kažkam sekasi ir jiems gyvenimas klojasi kaip sviestu patepta, o man - viskas priešingai? Darbe reikalai ne kokie, asmeniniame gyvenime visiška betvarkė, savęs nesuprantu, ir iš viso – kažkokia ištisinė juoda juosta. Dažnai dėl visko kaltiname piktąją lemtį. Tačiau ar iš tikrųjų ji dėl to kalta?
Liūdnas vaikas
Manoma, kad kuo labiau socialiai sėkmingi yra tėvai, tuo sėkmingesni bus ir vaikai. Tačiau ne viskas taip paprasta. Patį svarbiausią vaidmenį atlieka požiūris į savo vaiką. Todėl ir manoma, kad žmogus “neša” visas savo problemas iš vaikystės. Pavyzdžiui, užtenka pažiūrėti vos vieną pagrindinių vaiko auklėjimo momentų.

Daugelis suaugusiųjų tik skundžiasi, nieko netaisydami gyvenime ir neanalizuodami, kodėl “viskas taip blogai”. Tuo pačiu jie pagimdo savo vaiko viduje baimės jausmą. O jeigu vaikas pasitiki savimi nuo ankstyvos vaikystės, tai viskas jo gyvenime klosis normaliai. Jeigu ne – jis užauga ir tampa ypatingai pažeidžiamu žmogumi, kuris nuolat nerimauja, žodžiu – tampa tikru nevykėliu. O dėl visko kaltas tėvų nerimas, kurį jie perdavė vaikams.

“Nerimas” kaip programa

Ar galima vaiko viduje užprogramuoti nesėkmingo žmogaus lemtį? Paprastas pavyzdys, dažnai sutinkamas jaunose šeimose, - vaikų išorės (arba jų charakterio, kitų savybių) neatitikimas kokiems nors tėvų lūkesčiams. Arba, tarkime, tėvai norėjo berniuko, o gimė mergaitė. Atrodytų, na ir nuostabu, kad tik sveika. Tačiau būna kitaip – kartais tėvo pyktis ant likimo (arba abiejų sutuoktinių iš karto) taip giliai įstringa pasąmonėje, kad tokiai mergaitei tikrai neverta pavydėti.

Liūdnas vaikas

Rezultatas - situacija šeimoje tampa liūdnoka. Tėvai visą laiką kažkuo nepatenkinti. Jau suaugę vaikai iš tokių šeimų nemoka objektyviai įvertinti gyvenimiškos situacijos, orientuotis nepalankiose gyvenimiškose aplinkybėse. Dažniausiai kiekvienai problemai jie pritaiko savo sukauptą neigiamą patirtį. Tokius žmones beprasmiška drąsinti, jie iš anksto įsitikinę savo galimybių ribotumu ir vertina jas, žinoma, kaip labai menkas. Stipriųjų pusių jie savyje neranda, o aplinkinių parama nepasitiki.

Visa esmė tame, kad ji turi būti jaučiama dar vaikystėje, o pirmiausia – iš tėvų pusės. Jeigu jos nėra – nevykėlio kompleksas persekios vaiką iki gyvenimo, kurio niekas negalės pavadinti laimingu, galo.

“Visi vaikai kaip vaikai, o aš – nevykėlis”

Dėmesį verta atkreipti į ikimokyklinį amžių, kai aktyviai formuojasi asmenybė, tačiau apsauginiai mechanizmai pas vaiką dar nėra susiformavę – jie yra kaip plastilinas. Jis suvokia save per tėvų ir mokytojų nuomonę. Jeigu vaikui sakoma, kad jis “beviltiškas”, galite būti įsitikinę, kad tokiu jis ir taps. Vaikui išsivysto kaltės jausmas prieš motiną ir tėvą – “visi vaikai kaip vaikai, o aš – nevykėlis”.

Nesusiformavusiai sąmonei traumuojančiu tampa viskas, už ką vaikas baramas, dėl ko jam priekaištaujama: ar jis išplovė grindis, ar nuėjo į parduotuvę, ar gavo gerą pažymį mokykloje ir t.t. Jeigu būtent tokia yra jūsų nuolatinė bendravimo su vaiku sistema, galite būti įsitikinę, kad netrukus kaltės jausmas būtinai peraugs į agresiją, ir jūs sulauksite maišto. Jeigu vaikui kažkas nepavyksta, atminkite, kad visų pirmiausia jam reikalinga emocinė užuojauta!

Mokykitės mylėti

Liūdnas vaikas

“Nerimastingi” vaikai atsiranda tose šeimose, kuriose tėvai nemoka palaikyti sūnaus ar dukters, nemoka ugdyti juose savo vertės suvokimo pojūčio. Ir čia socialinė kilmė neturi jokios reikšmės. Dar “nerimastingi” vaikai užauga pas tuos tėvus, kurie siekia viskuo aprūpinti vaiką ir neleidžia jam priimti savarankiškų sprendimų (galbūt ne visuomet labai teisingų).

Prie to prisideda ir tėvai, kurių elgesys nelankstus (taip pat “pertempiantys” problemų naštą iš savo vaikystės). Taip ir “sukasi” ratu auklėjimo ydos iš kartos į kartą. Iš pradžių tėvams reikia nugalėti savyje neigiamus bruožus, kritiniu atveju – su psichologo pagalba išgyvendinti asmenines problemas ir tik po to galima imtis vaiko auklėjimo.

Reikia pasakyti, kad svarbiausia – vaiko saugumo šeimoje jausmas, kuris tvirtėja esant pasitikėjimui juo ir meilei. Tai pagrindas pilnavertės asmenybės formavimuisi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1225)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (512)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (4)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje (12)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (316)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo (8)

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (3)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (18)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (27)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...