Laikai keičiasi. Atgyvena senieji posakiai. Riejasi kaip šuo su kate – ne visi, ne visada. Šunys ir katės vis dažniau gyvena po vienu stogu. Gyvena draugiškai ir net rūpinasi vienas kito mažyliais. Jie yra mūsų mylimiausi naminiai gyvūnai, sunku būtų kurio nors iš jų atsisakyti.
Šuo ir katė
© Corbis

Tel Avivo universiteto mokslininkas Josephas Terkel žurnale „Applied Animal Behaviour Science“ neseniai paskelbė Canis familiaris ir Felis catus tarpusavio santykių tyrimus. Šiais tyrimais jis siekė išsiaiškinti šunų ir kačių priešiškumo priežastis.

Tyrimų metu 200 gyvūnų augintojų namuose buvo įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Ir pasirodė, kad du trečdaliai šunų ir kačių nerodė jokio priešiškumo. Ne visada tai buvo saldūs romantiški santykiai, bet pakantumas arba abejingumas vienas kitam netrukdė šunims ir katėms taikiai sugyventi.

Tik 10 proc. gyvūnų buvo priešiški ir agresyvūs. Peštynės kildavo dėl paprastos priežasties – gyvūnai nesuprato vienas kito kūno kalbos. Štai sunerimusi katė suvizgino uodegą, o šuniui pasirodė, jog ši kviečia žaisti. Katė užlenkė uodegą, nes išsigando ir pasirengė gintis, o šuniui smalsu, ko tas sfinksas persimainė.

Mokslininkas J. Terkel priėjo išvados, kad katėms ir šunims lengva sutarti, kai jie susipažįsta jauni. Kol nesustiprėję instinktai, susikalba visi. Gyvūnai dar nesaugo teritorijos, šeimininko, gaujoje dar neišryškėjusi hierarchija. Ir jeigu šeimininkai kantrūs ir mylintys, taikos paliaubos pasirašomos gana greit. Vadinasi, ne nuo gyvūnų, o nuo žmonių priklauso, ar skirtingi gyvūnai susidraugaus.

Kad šuo ir katė nėra mirtini priešai, įrodo daugybė draugystės istorijų. Neseniai žiniasklaidoje buvo aprašytas atvejis, kai nugaišusį katinėlį pagyvenusi australų pora palaidojo savo sode. Ryte rado jį ant namo laiptelių – šuo atkapstė savo draugelio kūną ir „parsivedė“ namo...

• Ką pirmiau: šunį ar katę?

Nesvarbu, ką pirmiau įsigysite, nors ir manoma, kad suaugusios katės ramiau priima jaunus šuniukus (motiniškai juos auklėja). Šiuo atveju svarbu ne gyvūnų amžius, o pirmasis šuns ir katino susitikimas. Patartina iš būsimojo įnamio namų, kur šis gimė, parnešti juo prakvipusį skudurėlį ar daiktą. Keletą dienų naujas kvapas tvyros namuose, o senasis augintinis jį „studijuos“.

• Kaip supažindinti?

Pirmojo susitikimo vieta turėtų būti erdvi, kad, prireikus, gyvūnai rastų slaptavietę. Išskirtinio dėmesio nė vienam nedemonstruokite. Suaugusį šunį geriau laikyti už pavadėlio, ramiai kalbinti. Galbūt katinas ir šuo susidomės paridentu kamuoliuku – nukreipsite dėmesį į žaidimus, o žaisdami gyvūnai greit susidraugauja. Neskubėkite. Jiems reikia laiko ne tik apsiuostyti, bet ir apsiprasti.

Geriau, kai gyvūnų pažinties metu patalpoje būna du žmonės, nes lengviau užimti gyvūnus, o prireikus, išskirti. Iš pradžių patartina laikyti juos per atstumą – kad vienas kitą matytų, bet nepultų. Jeigu šuo į katę reaguoja ramiai, nepamirškite girti, duoti skanėstų.

• Ar yra šunų, „nevirškinančių“ kačių?

Terjerai, taksai ir kiti urviniai šunys žaisdami labai įsiazartina ir gali pradėti medžioti katę. Sprunkantis konkurentas gali pažadinti medžioklės instinktą, užsimiršę gali krimstelėti katinui. Sarginiai, tarnybiniai šunys ramiau reaguoja į kačių išdaigas, yra kantresni. Šuns dydis šiuo atveju nesvarbu.

• Kokio amžiaus augintinį įsigyti?

Lengviausia auklėti jaunus gyvūnus, nes jie smalsūs ir nori turėti žaidimų draugą. Įsigykite kačiuką iki 6 mėn., o vėliau šuniuką iki metų amžiaus ir jie globos vienas kitą, gins nuo priešų.

• Kada pasirašoma taikos sutartis?

Būna, kad katinas sušunėja, o šuo darosi katiniškas. Apie taikos paktą galima kalbėti, kai gyvūnai nebesišiaušia vienas prieš kitą, neurzgia. Kai miega drauge. Bendras guolis – tikra šeima. Kai abu susirango ant šeimininko kelių ir nesidalija meilės. Santarvę liudija bendri žaidimai. Draugystės apogėjus, kai abudu rūpinasi mažyliais, kai abiem atsiranda pieno, nors šuniukų arba kačiukų atsivedė tik vienas iš jų.

• Ar gali apkrėsti vienas kitą?

Išorės ir vidaus parazitai – bendri. Būtina rūpintis abiejų gyvūnėlių higiena, laiku juos skiepyti nuo infekcinių ligų. Kai kurios bakterijos būdingos tik katėms. Jei priglausite benamį katinėlį, kol jį paskiepysite ir apšvarinsite, laikykite atskirai nuo šuns (benamės katės gali apdovanoti grybeliu ir kt. ligomis).

• Valgomasis – bendras?

Geriau, kad gyvūnų dubenėliai būtų atskirose patalpose arba padėti skirtingame aukštyje, kad šuo nepasiektų. Katė yra gurmanė, ji ne ėda, o ragauja, kai tuo tarpu šuo praryja savo porciją. Gyvūnai kartais mėgsta paragauti vienas kito ėdalo, bet tai nėra gerai, nes jų organizmo poreikiai skirtingi, todėl ėdalo sudėtis skiriasi.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (93)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (15)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (22)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (45)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis bus papildyta (1)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (271)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (159)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (289)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (201)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...