Klaipėdos „Vyturio“ vidurinės mokyklos mokytoja Rima Radauskienė su pradinukais dirba jau septyniolika metų. Pirmąkart su į užsienį sotesnės duonos ieškoti išvykusios mamos vaiko kančia susidūrė prieš penkerius metus.
© Corbis
Kai išsiilgęs pirmokėlis pagaliau sulaukė iš Vokietijos grįžusios mamos, jie neberado bendros kalbos. Rišdamasis šaliką ant kaklo berniukas prasitarė, kad jam geriau negyventi. Susvetimėjusiems mamai ir sūnui prireikė psichologo pagalbos.

Jaučiasi išduoti

„Pernai klasėje buvo jau penki tokie mokiniai“, - atsiduso A. Radauskienė. Pasak jos, vaikų elgesys ypač pakinta, kai svetur išvyksta ne tėčiai, bet mamos. Ne viena jų – vieniša, dar jauna.

Jei tokiai moteriai užsienyje pavyksta ištekėti, susilaukti atžalos, paliktas Klaipėdoje vaikas jaučiasi visiškai užmirštas. Nors toks pradinukas paprastai turi rūpestingus senelius ar kitus globėjus, jis jaučiasi kitoks. Tarp klasės draugų jis išsiskiria didesniu jautrumu, dažnai – agresyvumu. Mokytojos nuomone, šitokiu elgesiu jis gina ne vien save, bet ir jį palikusią motiną.

"Vienąkart pradinukai išsityčiojo iš Rytų atsiųstos nuotraukos. Joje užsienyje antrą pusę suradusi moteris buvo apsivilkusi tradiciniu ilgu drabužiu. „Su tais skarmalais tavo mama atrodo kaip „bomžė“, - iš bendraklasio šaipėsi vaikai.

Iškaršia kailį

„Ne visos svetur išvykusios mamos yra pavyzdingos, bet vaikai jas idealizuoja, gina netgi kumščiais“, - pasakojo mokytoja. Ją liūdina, kad į užsienį keliems mėnesiams ar netgi keleriems metams pasiryžę išvykti tėvai nemato reikalo su psichologu aptarti galimų vaiko problemų, o mokytojams – pristatyti vaiko globėjo. Net ir patys geriausi jie dažnai neatstoja tėvų. Pasikeitęs vaiko elgesys sukelia kitokių bėdų. Tokie mokiniai neina į pamokas, pradeda blogiau mokytis.

„Kartais atvažiavę tėvai eina lengviausiu keliu. Už prastus pažymius savo atžalai iškaršia kailį. Ir vėl išvažiuoja“, - sielojosi R.Radauskienė. Jos įsitikinimu, jei tėvai, pavyzdžiui, trejus metus nematė, kaip vaikas auga, kasdien negyveno jo rūpestėliais, susvetimėjimas yra sunkiai išvengiamas. Tokie mokiniai, nors ir gražiai aprengti, junta kosminę vienatvę. Glaustosi kaip kačiukai apie mokytoją, apkabina ją it mamą.

Kasmet daugėja

R.Radauskienei neramu, kad vienatvės slegiami berniukai ir mergaitės gatvėje gali pradėti ieškoti „artimųjų“. Kas tada? „Pagundų aplinkui – nemažai, o artimas žmogus – toli“, - priminė mokytoja. Jos nuomone, vaikai, palikti svetur išvykusių tėvų, pamažu tampa valstybės problema.

Kol kas apie tai nešaukiama. Kol kas visas dėmesys nukreiptas į našlaičius, socialiai remtinų ar asocialių šeimų atžalas. O sotesnio kąsnio išvykstančių suaugusiųjų skaičius kasmet didėja... R.Radauskienės nuomone, dar nesuvokiame, kiek daug Lietuva gali prarasti.

„Ką daryti, kad vaikai nesijaustų tėvų palikti ir išduoti? Juk nenorime, kad užaugtų psichologiškai pažeisti žmonės. Užaugę be meilės ir šilumos, jie patys to negalės suteikti savo vaikams. Turime pasistengti, kad neprarastume visos kartos“, - tikino mokytoja.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Linas Kojala. Verkiantys vaikai trikdo Trumpo planus

Prieš kelias savaites, keliaudamas vienoje pietinių JAV valstijų, ant sienos pamačiau užrašą...

„MG Baltic“ byla. Idealus partijų trejetukas ir kyšis, kurį Masiuliui įteikė TV eteryje (59)

Politinės korupcijos bylą ištyrę prokurorai teigia, kad dabar jau iš politikos pasitraukęs...

Neišsprendžiama lygtis: kam Lietuvai reikia dar dviejų kogeneracinių elektrinių (36)

Būtinai dar dvi kogeneracinės elektrinės Lietuvai, nors neaišku, ar užteks atliekų, kurias...

Maldeikienė skelbia „po tamsos ateinant Aušrą“ (5)

Varžytis kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose ketinanti Seimo narė Aušra Maldeikienė...

Kaune susirinko sustiprėjusi Lietuvos krepšinio rinktinė (11)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienio rytą susirinko į treniruočių stovyklą Kaune....

Saudo Arabija sugalvojo naują būdą atkeršyti kaimynei (7)

Saudo Arabijos žiniasklaida teigia, kad karalystė gali paversti Katarą – kaimyną ir varžovą...

Lietuvos bankas: atlyginimai augs sparčiau papildyta 11:00 (64)

Įmonėms trūkstant darbuotojų, Lietuvos bankas didina darbo užmokesčio augimo prognozę šiems...

Po grasinimų mirtimi ir lyginimų su nušautu Escobaru, Kolumbijos rinktinė pergalę skyrė Sanchezui (13)

Po klaidos pirmose pasaulio futbolo čempionato rungtynėse raudonąją kortelę 3 minutę gavęs ir...

Žinomą didžėjų prieš mirtį supo draugų rūpestis, bet tai nepadėjo: jis bendravo su kitu pasauliu (134)

Penktadienį didžėjus Modestas Žilionis , geriau žinomas Modessthe Sound pseudonimu, buvo rastas...