Klaipėdos „Vyturio“ vidurinės mokyklos mokytoja Rima Radauskienė su pradinukais dirba jau septyniolika metų. Pirmąkart su į užsienį sotesnės duonos ieškoti išvykusios mamos vaiko kančia susidūrė prieš penkerius metus.
© Corbis
Kai išsiilgęs pirmokėlis pagaliau sulaukė iš Vokietijos grįžusios mamos, jie neberado bendros kalbos. Rišdamasis šaliką ant kaklo berniukas prasitarė, kad jam geriau negyventi. Susvetimėjusiems mamai ir sūnui prireikė psichologo pagalbos.

Jaučiasi išduoti

„Pernai klasėje buvo jau penki tokie mokiniai“, - atsiduso A. Radauskienė. Pasak jos, vaikų elgesys ypač pakinta, kai svetur išvyksta ne tėčiai, bet mamos. Ne viena jų – vieniša, dar jauna.

Jei tokiai moteriai užsienyje pavyksta ištekėti, susilaukti atžalos, paliktas Klaipėdoje vaikas jaučiasi visiškai užmirštas. Nors toks pradinukas paprastai turi rūpestingus senelius ar kitus globėjus, jis jaučiasi kitoks. Tarp klasės draugų jis išsiskiria didesniu jautrumu, dažnai – agresyvumu. Mokytojos nuomone, šitokiu elgesiu jis gina ne vien save, bet ir jį palikusią motiną.

"Vienąkart pradinukai išsityčiojo iš Rytų atsiųstos nuotraukos. Joje užsienyje antrą pusę suradusi moteris buvo apsivilkusi tradiciniu ilgu drabužiu. „Su tais skarmalais tavo mama atrodo kaip „bomžė“, - iš bendraklasio šaipėsi vaikai.

Iškaršia kailį

„Ne visos svetur išvykusios mamos yra pavyzdingos, bet vaikai jas idealizuoja, gina netgi kumščiais“, - pasakojo mokytoja. Ją liūdina, kad į užsienį keliems mėnesiams ar netgi keleriems metams pasiryžę išvykti tėvai nemato reikalo su psichologu aptarti galimų vaiko problemų, o mokytojams – pristatyti vaiko globėjo. Net ir patys geriausi jie dažnai neatstoja tėvų. Pasikeitęs vaiko elgesys sukelia kitokių bėdų. Tokie mokiniai neina į pamokas, pradeda blogiau mokytis.

„Kartais atvažiavę tėvai eina lengviausiu keliu. Už prastus pažymius savo atžalai iškaršia kailį. Ir vėl išvažiuoja“, - sielojosi R.Radauskienė. Jos įsitikinimu, jei tėvai, pavyzdžiui, trejus metus nematė, kaip vaikas auga, kasdien negyveno jo rūpestėliais, susvetimėjimas yra sunkiai išvengiamas. Tokie mokiniai, nors ir gražiai aprengti, junta kosminę vienatvę. Glaustosi kaip kačiukai apie mokytoją, apkabina ją it mamą.

Kasmet daugėja

R.Radauskienei neramu, kad vienatvės slegiami berniukai ir mergaitės gatvėje gali pradėti ieškoti „artimųjų“. Kas tada? „Pagundų aplinkui – nemažai, o artimas žmogus – toli“, - priminė mokytoja. Jos nuomone, vaikai, palikti svetur išvykusių tėvų, pamažu tampa valstybės problema.

Kol kas apie tai nešaukiama. Kol kas visas dėmesys nukreiptas į našlaičius, socialiai remtinų ar asocialių šeimų atžalas. O sotesnio kąsnio išvykstančių suaugusiųjų skaičius kasmet didėja... R.Radauskienės nuomone, dar nesuvokiame, kiek daug Lietuva gali prarasti.

„Ką daryti, kad vaikai nesijaustų tėvų palikti ir išduoti? Juk nenorime, kad užaugtų psichologiškai pažeisti žmonės. Užaugę be meilės ir šilumos, jie patys to negalės suteikti savo vaikams. Turime pasistengti, kad neprarastume visos kartos“, - tikino mokytoja.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (6)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (390)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (398)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (394)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (2)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (34)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (378)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (31)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (10)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...