aA
„Kad išleistų vaiką į mokyklą, vidutines pajamas gaunanti šeima turi pradėti atidėti pinigėlį likus bent 3 mėnesiams iki rugsėjo“, – sako du sūnus auginanti Virginija. Anot lrt.lt pašnekovų, priklausomai nuo to, į kurią klasę vaikas eis, jo parengimas mokyklai atsieina nuo 350 iki 1 tūkst. Lt. Kaip pastebi tėvai, brangiausiai tenka mokėti už uniformas bei užsienio kalbų vadovėlius.
Į pirmoką tenka investuoti maždaug tūkstantį litų
© Corbis

Sunkiausia – pradinukus auginantiems tėvams

Keturis vaikus auginantis Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas Tomas Šalkauskas sako, kad sunkiausia vaikus paruošti pirmai klasei, nes „viską tenka supirkti nuo nulio“.

„Neturi nieko ir staiga viską turi supirkti vienu metu – ir kuprines, ir tas pačias uniformas, ir kanceliarines priemones“, – sako tėvas.

Šiemet eisiančius į pirmą klasę dvynukus sūnus ir būsimą vienuoliktokę dukrą auginanti kaunietė Nomeda sako paskaičiavusi, kad atžalų suruošimas mokyklai jai atsieis beveik 2,5 tūkst. litų.

Pašnekovės teigimu, vieno iš sūnų paruošimas pirmai klasei jai atsieis kelis kartus daugiau negu dukros, būsimos vienuoliktokės.

„Mažiesiems, kiekvienam po 1 tūkst. litų, išeis kaip niekur. Į šią sumą įskaičiuoju ir darbo vietas (rašomuosius stalus), ir kėdutes, ir kuprines, ir aprangą.

Aišku, buvo galima šiemet dar išsiversti ir be rašomųjų stalų – pirmoje klasėje dar namų darbų atlikinėti namuose nereikia. Tačiau norisi, kad vaikučiai suprastų, kokia jų pareiga, kur jų darbo vieta, kaip jie turi daiktus susidėti, todėl nusprendėme geriau jau šiemet paaukoti visus pinigėlius.

Dukrai išleisti į mokyklą 500 litų, manau, tikrai neprireiks. Jeigu reikėtų pirkti švarką – jis atsieitų apie 150 litų, kanceliarinės prekės – iki 100 litų. Sportinė apranga yra, naujos nepirksime“, – pasakojo pašnekovė.

Brangiausios – užsienio kalbų mokymosi priemonės

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas T. Šalkauskas pastebi, kad brangiausiai kainuoja užsienio kalbų mokymosi priemonės.

„Daugumą kitų vadovėlių mokykla perka pati, bet užsienio kalbų vadovėlius, prie kurių visada reikalingos pratybos, tenka pirkti tėvams.

Vienos pratybų knygelės kaina svyruoja nuo 30 iki 40 litų, o per metus jos reikia ne vienos. Vadovėlių kainos panašios – 30–40 litų“, – kalbėjo T. Šalkauskas.

Kaip pastebi T. Šalkauskas, nemažą vaikų paruošimai mokyklai skiriamų lėšų dalį tenka atiduoti už uniformų pasiuvimą.

„Kadangi dabar mokyklos sistemą sudaro trys pakopos – pradinė (nuo 1 iki 4 klasės), pagrindinė (nuo 5 iki 8 klasės) ir gimnazija (nuo 9 iki 12 klasės), – o mūsų vyriausia dukra pabaigė pradinę mokyklą – vėl turėsime išlaidų naujai uniformai.

Pilnas uniformos komplektas – 340 litų. Tos uniformos užteks 2, gal net 3 metams. Pirkti uniformą yra pigiau negu atskirus rūbus, bet kadangi už ją visą sumą tenka sumokėti vienu kartu ir visos išlaidos susideda į rugsėjį – tai yra daug“, – sako pašnekovas.

Sutaupyti nelabai yra kur

Lietuvos tėvų forumo sekretorius Gintas Bukauskas teigia, kad „sutaupyti vaikų sąskaita neįmanoma“. 12 ir 14 metų sūnus auginantis pašnekovas skaičiuoja, jog vieno vaiko paruošimui mokyklai teks skirti maždaug 350–400 litų.

Du sūnus auginanti kaunietė Virginija pastebėjo, kad vidutines pajamas gaunanti šeima, norinti vaiką išleisti į mokyklą, pinigus tam turi pradėti kaupti likus mažiausiai trims mėnesiams iki rugsėjo.

„Priemonėms – apie 100 litų, uniforma – 100 litų, sportinė apranga – 100 litų, knygos ir pratybų sąsiuviniai – dar apie 100 litų.

Taip pat mokyklos remontui reiks duoti, kur dar kuprinės. Išeis mažiausiai 450-500 litų. Abejoju ar daugiau įmanoma sutaupyti“, – dėstė pašnekovė.

Apsipirkti Lenkijoje – ne visada išeitis

Vaikus į mokyklą ruošiantys tėvai parduotuvėse dairosi akcijų, kurių metu mokyklinių prekių galima įsigyti pigiau, kiti apsipirkti vyksta į kaimyninę Lenkiją.

„Dabar labai populiaru važioti į Lenkiją apsipirkti. Aš irgi vykstu. Ir rūbeliai, ir kanceliarinės prekės Lenkijoje yra tikrai gerokai pigiau – sutaupau mažiausiai apie dvidešimt procentų“, – pasakojo mama Nomeda.

T. Šalkauskas pastebėjo, jog didelei šeimai ir apsipirkimai Lenkijoje – ne išeitis.

„Tarkime, pratybų sąsiuviniai, jie vienkartiniai – nusiperki, užpildai ir viskas. O juos reikia pirkti, nes jeigu nepirksi – vaikui nebus iš ko mokytis kalbos.

Lenkijoje galima visokių sąsiuvinių, tušinukų pigiau įsigyti, bet kanceliarinės prekės tikrai nėra labai didelė dalis mokinio krepšelio, kurį tėvams iš savo kišenės tenka supirkti. Jos – mažesnioji visų išlaidų dalis“, – mano Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas.

Vadovėlių kainos nedidės, raštinės reikmenys – pigs

Lrt.lt kalbintas leidyklos „Šviesa“ direktorius Arūnas Butkus teigė, kad dėl pasikeitusių mokesčių įstatymų vadovėliai, lyginant su pernai, pabrango dešimtadaliu.

„Pasikeitė autoriniai honorarų mokesčiai – tai yra vienas faktorius. Kitas faktorius – PVM padidėjimas. Mes, pasikeitus šitiems faktoriams, iš tiesų šiek tiek pakoregavome kainas (palyginti su praeitais metais, kainos didintos iki 10 procentų), bet dabar kainų nebekeičiame.

Tos kainos, kurios buvo nustatytos kovo mėnesį, prieš rugsėjį tikrai nesikeis ir nebedidės“, – patikino pašnekovas.

Raštinės reikmenimis prekiaujančios įmonės „Dolovija“ direktorius Vitoldas Kochanovskis teigia, kad mokyklinių prekių pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, šiemet smuko apie 30 proc.

„Kainas jau dabar mušame pelno sąskaita“, – teigė V. Kochanovskis.

Anot jo, dabartinės mokyklinių prekių kainos, tikėtina, dar kris.

Uniformų užsisako mažiau

Siuvyklos „Tometa“ direktorė Edita teigia, uniformų pasiuvimo kainos, lyginant su praėjusiais metais, beveik nepatiko, tačiau užsakymų – mažiau.

„Sijono pasiuvimas kainuoja 80 litų, kelnių – nuo 80 iki 100. 10 litų, lyginant su praėjusiais metais, pabrango tik kai kurių švarkų dydžių pasiuvimas – kaina svyruoja nuo 110 iki 200 litų“, – pasakojo pašnekovė.

Pasak Editos, kainų nekelti skatina ir tai, kad dėl klientų tenka konkuruoti su dėvėtų uniformų pardavėjais.

„Mažinti kainų negalime – dabar audinys pabrango, mokesčiai padidėjo. Už darbą kainų mes tikrai nepakėlėme – esamas uniformų pasiuvimo kainas palikome pelno sąskaita“, – sakė siuvyklos „Tometa“ direktorė.

Anot Editos, jau ir pačios mokyklos ieško būdų, kaip kuo pigiau aprengti savo mokinius, mat ne visų jų tėvai išgali uniformą nupirkti.

„Pradėjome po truputį iš trikotažo siūti pigesnius gaminius – mokykloje, vietoje megztinio, nešioti skirtus bliuzonus. Jie kainuoja 65 litus. Siuvame juos pradinukams“, – dėstė siuvyklos vadovė.

Valstybės skiriamas mokinio krepšelis palengvėjo

Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo departamento direktoriaus Arūno Plikšnio pateiktais duomenimis, šiais metais mokinio krepšelį sudaro beveik 2, 3 mlrd. litų (visam ugdymo procesui finansuoti). Iš jų 35 mln. litų skirta vadovėliams ir mokymo priemonėms.

Vienam mokiniui metams skiriama suma vadovėliams ir mokymo priemonėms šiemet sumažėjo ir siekia apie 72 litus (pernai – 80 litų)

„2008 metais visas mokinio krepšelis buvo apie 1, 7 mlrd. litų. Mokinių vadovėliams ir mokymo priemonėms iš jų buvo skirta apie 36–37 mln.litų“, – informavo pašnekovas.

A. Butkus pastebėjo, kad šiemet mažiau vadovėlių perka ir mokyklos.

„Vadovėlius mokyklos perka iš valstybės finansuojamų lėšų. Šiemet vadovėlių pirkimai yra šiek tiek mažesni negu pernai ir, manau, tam turi įtakos pats mokinio krepšelio sumažinimas“, – sakė pašnekovas.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvos įstaigos ruošiasi virusui: duodami griežti nurodymai, perspėjama, kaip galima greitai apsikrėsti (81)

Vilniaus oro uoste kasdien leidžiasi bent po vieną lėktuvą iš šiaurės Italijos miestų. Būtent...

Belgijos pareigūnai sulaikė 13 lietuviškų vilkikų: vairuotojai laukia, kas juos parveš (28)

Vasario 23 dieną Belgijos pareigūnai sulaikė 13 vienoje stovėjimo aikštelėje buvusių įmonės...

Viruso įsibaiminę lietuviai šluoja parduotuvių lentynas: prekybos tinklai ramina – prekių nepritrūks papildyta (444)

Panašu, kad pastaruoju metu apie koronaviruso plitimą Europoje girdimos naujienos kai kuriuos...

Prancūzija ruošiasi koronaviruso atvejų šuoliui, Graikijoje atšaukiami renginiai Macronas: tai tik pradžia (13)

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis ruošiasi...

Paskutinę minutę užsisakę nakvynę atsidūrė karališkame dvare: jautėmės lyg išvydę avį penkiomis kojomis (1)

Tą kartą Britanijos žemę su savo ištikimuoju parner in crime , pasiekėme vos aušrai...

Šiaulių meras feisbuke: virusas tiesiog nori gyventi (21)

Šiaulių miesto mero Artūro Visocko pasisakymas feisbuke iššaukė tikrą komentatorių šėlsmą.

Palygino bankų įkainius Baltijos šalyse: dėl skirtumų kreipsis ir į Konkurencijos tarybą, ir į Europos Komisiją (179)

Lietuvos bankas atliko trijų skandinaviškų bankų taikomų verslui įkainių palyginimą...

#MeToo skandalas pasiekė ir VGTU: pradėtas tyrimas dėl seksualinio priekabiavimo pareiškimų (48)

Vilniaus Gedimino technikos universitetas ( VGTU ) pradėjo vidinį tyrimą, aiškindamasis tv3.lt...