aA
Gebėjimas laiku ir vietoje pasijuokti tiek iš savęs, tiek iš kitų neretai pavadinamas tikra Dievo dovana. Ja apdovanotas asmuo dažnai sukuria ypatingą atmosferą, kurioje lengviau bendrauti ir jam, ir aplinkiniams žmonėms. Geras humoro jausmas itin vertinamas suaugusiųjų pasaulyje, tačiau juokauti pradeda jau maži vaikai. Jų pokštai ir išdaigos kiek skiriasi nuo vyresniųjų, nes bręstanti asmenybė pasižymi savita mąstymo raida.

Juokas
© Corbis/Scanpix
Juoko vertė

Paprastai mes mėgstame tuos žmones, kurie turi gerą humoro jausmą. Jo šeimininkai lengvai tampa bet kurios draugijos siela, nes savo žodžiais moka išsklaidyti įtampą, liūdesį, nuobodulį bei kitus bendravimui galinčius trukdyti veiksnius. Nuoširdžiai besišypsantis veidas mums siejasi su teigiamais jausmais, tad jį matydami ir patys nejučia atsipalaiduojame, būname geranoriškesni bei atviresni naujai patirčiai.

Nuo senų laikų juokui priskiriamos gydomosios savybės, o profesionalių juokdarių paslaugos visada buvo paklausios. Šiandien gera nuotaika įvardijama kaip viena svarbiausių puikios psichinės sveikatos sąlygų.

Humoro reikšmę pabrėžė ir kai kurie asmenybės teorijų kūrėjai, priskyrę šią savybę brandžios asmenybės bruožams. Jos dėka net sunkiausiomis savo gyvenimo akimirkomis galime įžvelgti teigiamų dalykų, kurie sustiprins mūsų gyvybines jėgas. Be to, sveikai iš savęs pasijuokti gali tik tas žmogus, kuris neblogai pažįsta tiek save, tiek jį supantį pasaulį.

Lemia ir aplinka

Gerą humoro jausmą sunku apibūdinti vienareikšmiškai, nes jis priklauso tiek nuo žmogaus individualių savybių, tiek nuo kultūrinės aplinkos. Tačiau juokauti linkusius žmones sieja ir kai kurios bendros ypatybės – mąstymo lankstumas, puikus kalbos įvaldymas, jautrumas kito asmens savybėms.

Nors kai kurie žmonės pralinksmina kitus vien savo pasirodymu ar buvimu šalia, tačiau dažniausiai šypseną pažadina taiklus posakis ar tinkamai parinktas žodis. Tad gebėjimas juokauti neišvengiamai susijęs su kalbos vystymusi. Pirmaisiais savo gyvenimo metais mažylis neįsisąmonintu šypsniu kviečia suaugusiuosius su juo bendrauti, tačiau tikrasis humoras gimsta ne anksčiau, nei pasiekiama tam tikra kalbos bei mąstymo raidos stadija. Vaiko kalbos lavinimui didžiulę įtaką daro jo artimiausia aplinka, tad juokauti greičiau išmokstama nei paveldima. Be to, pirmiausia mažieji mėgina atkartoti savo tėvų elgesį, todėl tiksliai įvertinti paveldėtų ir įgytų bruožų santykį praktiškai yra neįmanoma.

Humoro įvaldymas bei supratimas kelia nemažus reikalavimus besivystantiems mažųjų mąstymo, mokymosi ir bendravimo sugebėjimams. Norint papasakoti juokingą istoriją, reikia mokėti atidžiai išklausyti, žinoti, kas gali būti juokinga kitiems žmonėms, ir tiksliai prisiminti, kaip ta istorija turi būti pasakojama.

Vaikiški juokavimai

Vaikų gebėjimas juokauti iš dalies siejamas su jų mąstymo raida.

Ikimokyklinukams daug džiaugsmo suteikia simboliniai žaidimai žodžiais ir sąmoningai daiktams suteikiami neteisingi pavadinimai. Į konkretaus mąstymo stadiją įžengusių jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų juokavimas dažniau atspindi žodžių daugiareikšmiškumą.

Tarp pradinių klasių mokinių itin populiarios tikroviškos mįslės, kurių juokingumas atsiskleidžia tik tuomet, jei suprantame tikrus objektus ir įvykius. Pavyzdžiui, išgirdę pasakymą, kad zebras yra arklys su pižama, turime realiai įsivaizduoti mums pažįstamą naminį gyvulį, aprengtą dryžuotu drabužiu.

Ketvirtokai ir penktokai itin mėgsta daugiareikšmės kalbos sąmojus, kurie pagrįsti žodžių žaismu. Tad į klausimą „kodėl krokodilas yra žalias?“ galima atsakyti, kad „jis tiesiog neišvirtas arba neiškeptas“. Tokių juokų supratimui neužtenka vien žinoti, kad žodžiai gali turėti daugiau nei vieną reikšmę. Mažieji privalo sugebėti pereiti nuo vienos reikšmės prie kitos.

Viduriniosios vaikystės pabaigai būdingos absurdiškos mįslės. Kad jos būtų juokingos, vaikai turi suprasti: jeigu priimtina absurdiška prielaida, priimtinas ir absurdiškas atsakymas. Pavyzdžiui, jei priimama prielaida, kad gyvatė gali praryti ežį, priimamas ir mįslės įminimas, jog tokiu atveju gausime „spygliuotą vielą“. Kai absurde įžvelgiame logiką, tokios mįslės tampa juokingos, o ne kvailos.

Gali įžeisti

Paaugliai savo mąstymu iš dalies prilygsta suaugusiesiems, tad būtent šiame amžiuje ir pradeda atsiskleisti tikrasis humoro jausmas. Tačiau jaunuoliai itin jautrūs savęs vertinimui, todėl neatsargūs aplinkinių pajuokavimai gali juos labai įžeisti. Kiek iškreiptas paauglio savęs suvokimas trukdo atsiskleisti visoms subtilaus humoro savybėms, kai sugebama sveikai pasijuokti ne tik iš kitų, bet ir iš savęs.

Dar vienas humoro privalumas slypi tame, kad jo dėka į įprastus kasdienybės dalykus ir reiškinius galime pažvelgti kiek kitokiomis akimis. Juokavimo logikos supratimas ir priėmimas leidžia atsiplėšti nuo mąstymo stereotipų, suteikia galimybę įvertinti turimą patirtį bei žinias iš kitos perspektyvos.

Nepaisant raidos savitumų ir skirtingos patirties, humoro jausmas yra vienas labiausiai įvairių amžiaus kartų žmones vienijančių dalykų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (236)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (40)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (3)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (9)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (150)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (5)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (20)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (195)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...