Ar bandėte nors kada įsivaizduoti kaip gyventumėme be konfliktų? Tikras rojus – ar ne? Tyla, ramybė, visuotinė santarvė. Niekas nesibara, nėra įniršusių, besikeikiančių, besikoliojančių. Vieni kitus supranta iš pusės žodžio. Ar tai įmanoma?
Vaikas
© Corbis
Skiriasi interesai

Kaip nebūna nuolat gero oro – be vėjo, lietaus ir pūgų, taip negalime ir visada ramiai gyventi. Konfliktuoja net ir patys laimingiausi, geriausiai sutariantys žmonės.

Konfliktų visad buvo ir bus, jie tiesiog neišvengiami. Kasdien, kas valandą, kas minutę susiduria įvairių žmonių interesai, poreikiai, norai, skoniai, vertybės. Todėl naivu būtų tikėtis nekonfliktinės visuomenės, o juo labiau, kad asmeniniame gyvenime pavyks išvengti tarpasmeninių susidūrimų.

Svarbu suprasti ir priimti konfliktų neišvengiamumo faktą, ir tai pasistengti perteikti savo vaikams. Visa tai būtina, kad kilus konfliktinėms situacijoms tuščiai nesigraužtume ir nevarytume savęs bei vaikų į kampą.

Vaikai save nuvertina

Dažnai konsultacijose tenka susidurti su vaikų bei paauglių pergyvenimais, dvelkiančiais neįprastu tragizmu vien dėl to, kad susipyko, ar pykstasi su tėvais ar kitais artimaisiais. Atžaloms sunku suvokti, pyktis, konfliktuoti su suaugusiaisiais yra normalu ir natūralu.

Konfliktas su artimu žmogumi jiems dažnai asocijuojasi su jų blogumu ar netinkamumu, nevertingumu. Vaikai dažnai net pradeda kelti sau klausimus, ar yra verti tėvų meilės po viso to, o gal tėvai niekada jo nemylėjo, kodėl tėtis ar mama taip jo nekenčia?

Susipykimą su artimu žmogumi vaikai ir paaugliai tapatina su meilės, pagarbos ir vertės praradimu. Reikia nemažai laiko, kol atžaloms pavyksta suvokti, kad patys konfliktai nėra nei blogai, nei gerai. Konfliktai – nebūtinai visada kažkas blogo. Kartais konfliktai yra gera galimybė iš naujo pažinti vienas kitą, pabandyti įsiklausyti ir išgirsti tai, ko galbūt anksčiau negirdėjo.

Išeitis – kaltų nėra

Kilus konfliktui svarbu ne tai, kad jis kilo, o tai, kaip jis bus sprendžiamas: konstruktyviai ar destruktyviai. Ir ateityje svarbiausiai ne visiškai vengti konfliktų, o abiems pusėms mokėti juos konstruktyviai išspręsti.

Konfliktus galima būtų palyginti su bakterijomis, kurios gali būti ir žalingos, sukeliančios ligas, ir naudingos, padedančios virškinti arba naikinančios pramonės atliekas.

Konstruktyvūs konfliktai – kai pokalbio metu abi pusės bando aiškintis ir kalbėtis apie susidariusią nemalonią situaciją, kai abi pusės pripažįsta savo klaidas, ieško bendrų kompromisinių išeičių, nebando užimti nei teisėjo, visažinio ar aukos vaidmenų.

Tokiu atveju nenukenčia nei tėvų, nei vaiko savivertė, yra tikimybė, kad kilęs konfliktas gali padėti tolimesniam geresniam supratimui bei bendradarbiavimui.

Aklavietė - kaltas vaikas

Vaikas
© Corbis

Destruktyvūs konflikto sprendimo būdai – kai tėvai panaudoja psichologinį, emocinį, fizinį smurtą prieš savo atžalas, pradeda taikyti perdėtai griežtas bausmes bei apribojimus už nusižengimus ar lūkesčių nepateisinimą, kelia perdėtai griežtus reikalavimus. Visa tai žeidžia vaiko savivertę.

Tai gimdo tik tolesnį vidinį pyktį bei neapykantą tėvams, norą atvirai ar užslėptai jiems keršyti. Laikui bėgant tokia konfliktinė situacija tik aštrės. Ir nesvarbu, kad tėvai tai darydami kalba savo vaikams apie pačius gražiausius bei tyriausius jausmus. Vaikų akyse - jie jau priešai, ir apie bet kokį bendradarbiavimą negali būti kalbos. Atmintyje nuoskaudos išlieka labai ilgam. Tai gali net trukdyti vaikams suaugus sėkmingai tvarkyti savo asmeninį gyvenimą, konstruktyviai spręsti iškilusias problemas.

Visi mes darome klaidas. Mūsų vaikai - ne išimtis. Natūralu, kad dažnai vaikas elgiasi ne taip kaip norėtųsi tėvams, bet taip jis mokosi gyventi iš savo klaidų. Tėvai gali tik paskatinti vaiką elgtis kiek kitaip nei įprastai, bet priversti – jokiu būdu.

Todėl tėvai turėtų mokytis kalbėtis ir tartis su vaiku.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjoje partrenkto ir komos būsenoje esančio berniuko tėvas: ką priteisė teismas, tai veislinio šuns kaina (142)

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų Kaune , Baršausko gatvėje moters vairuojamas automobilis...

TV žvaigždė Gurevičiūtė nori būti kovos su korupcija ambasadore: glėbyje – teistas už kyšio davimą (2)

Televizijos laidų vedėja Gintarė Gurevičiūtė , kurią viešų renginių metu fotografai ne...

Ekonomistai: taip gerai Lietuva negyveno kelis šimtus metų (483)

Jeigu gyvenimo gerumą matuotume vienam gyventojui tenkančiu šalies bendruoju vidaus produktu,...

„Valstiečiai“ padarė žvalgybą dėl palaikymo išankstinių rinkimų idėjai Seime papildyta (288)

„Valstiečiai – žalieji“ yra įsitikinę, kad išankstinių Seimo rinkimų iniciatyva žlugs, o...

Grybauskaitės pareiškimas dėl LRT: ką žino prezidentė (12)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį paragino LRT direktorių rinkti atviru balsavimu. Už...

BBC žurnalistas pasauliui pristatė Lietuvą: lietuviški papročiai kelia nuostabą (1)

BBC kelionių skiltyje BBC Travel, kurioje skaitytojai supažindinami su įdomiausiomis pasaulio...

Valstybės gynimo taryba siūlo, kad 2030-aisiais krašto apsaugai tektų 2,5 proc. BVP papildyta (66)

Valstybės gynimo taryba antradienį pasiūlė ir toliau po truputį didinti finansavimą gynybai,...

FNTT įtaria, kad „Taupkasė“ iššvaistė 800 tūkst. eurų (21)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl daugiau nei 800...

„Valstiečiai“ siūlys įvertinti Majausko apkaltos galimybę (102)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovai siūlys Seimo Etikos...

Jaunos marijampolietės netektis: diagnozavo bronchitą, bet mirė nuo kitos ligos (21)

Marijampolę sukrėtė 18-metės abiturientės mirtis . Į ligoninę dėl bronchito paguldyta...