aA
Prasidėjus ligų sezonui tėvai kaip įmanydami mėgina apsaugoti vaikus, kad tik šie nesirgtų. Žinoma, imuniteto stiprinimas ilgas kelias, tad neretai manoma, kad eteriniai aliejai bus šioks toks palengvinimas ginantis nuo slogų, kosulių ar virusų. Tačiau vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė, klinikos „Mama, aš sergu“ įkūrėja Indrė Plėštytė-Būtienė tėvus įspėja vadovautis keliomis esminėmis taisyklėmis ir siekiant gero neperlenkti lazdos.
 Indrė Plėštytė-Būtienė
Indrė Plėštytė-Būtienė
© DELFI montažas

Tik profilaktiniais tikslais

„Eteriniai aliejai, manau, atėję yra iš tos tradicinės medicinos, kuomet gydymui buvo pasitelkiamos žolelės ar žoliniai preparatai – tai, kas iš gamtos. Tad į gamtinę medicinos dalį nereaguoti mes, medikai, negalime, net jei ir įprastai vaikus gydome klasikinės medicinos metodais. Juolab kai tėvai tikrai pastaruoju metu pamėgo eterinius aliejus ir aromaterapiją“, – sako I.Plėštytė-Būtienė.

Vis dėlto gydytoja įspėja, jog eteriniai aliejai, kaip ir maisto papildai ar arbatos, ligų negydo.

„Jų naudojimas yra labiau remtas profilaktikos tikslais. Jie skirti tam tikriems simptomams palengvinti. O atrodo, jog veikia gydančiai, nes kvapai daro poveikį žmogaus nervų sistemai. Vadinasi, jei kvapas atpalaiduoja, atsipalaiduoja ir žmogus, ir jo liga. Tuomet greičiau ir sveikstama“, – pasakoja gydytoja. Tad rekomenduojama rinktis tuos eterinius aliejus, kurie labiausiai patinka patiems vaikams ir tėvams. Tokia aromaterapija gali nuteikti ir geram miegui, ir padėti nusiraminti.

Augalų išskiriami eteriniai aliejai, pasak gydytojos, turi ir konkrečią naudą. Jų aliejai, koncentratai, iš tam tikrų augalų, gali veikti dezinfekuojamai, naikinti mikrobus. Tačiau tai vėlgi yra ne gydymas, o profilaktika.

„Tikėtis, kad ryte vaikui ant megztinio užlašinus levandos eterinio aliejaus jis visą dieną bus apsaugotas nuo virusų, nereikėtų. Dezinfekuojantys eteriniai aliejai yra tarsi oro skydas, barjeras, kuris padeda įkvėpti mažiau aplinkoje esančių virusų, nes garuodamas valo orą“, – aiškina pašnekovė.

Tad priminimas tik vienas, profilaktika turi būti užsiimama reguliariai, vienkartinis aromaterapijos namuose seansas niekuo nepagelbės.

Gydytoja įspėja bandančius peršalimo ligas gydytis eteriniais aliejais
© Adobe StockApsieiti be eksperimentų

Eteriniai aliejai gali būti garinami arba tepami ant odos. Tačiau čia gydytoja tėvus įspėja neeksperimentuoti ir juos vartoti tiksliai taip, kaip nurodyta gamintojo.

„Jeigu parašyta, kad į difuzorių garinimui namuose lašinti tris lašus, tiek ir ne daugiau. Jeigu įspėjama nenaudoti ant odos, nerizikuoti. Naudojimui ant odos geriausia rinktis jau pagamintus ir su kitais kokybiškais aliejais maišytus eterinius aliejus. Kitu atveju norint palengvinti slogą ar kosulį, skausmus, tik dar labiau sudirginsime organizmą ir sloga tęsis ne dvi savaites, o gerokai ilgiau. Sudirginta oda gali gintis dar didesne alergine reakcija, pūslėmis ir ją teks gydyti kelis mėnesius“, – sako I.Plėštytė-Būtienė.

Aromaterapija namuose irgi turėtų būti santūri. Gydytoja rekomenduoja išsirinkti vos kelis labiausiai patikusius eterinius aliejus ir naudoti tik juos. Jokiu būdu nemaišyti kelių nei garinant, nei vartojant ant odos: „Ne veltui sakoma, kad mums tinka tas kvapas, kurio nejuntame. Taip ir su aromaterapija. Eterinis aliejus gali garuoti, tačiau neturi erzinti. Tačiau bene paprasčiausias būdas palengvinti tiek slogą, tiek atsipalaiduoti yra tiesiog gerai išvėdinti namus. Gaivus, švarus oras kambaryje turės ne ką mažiau naudos.“

Verta žinoti

Kūdikiams iki pusės metų nederėtų nei eterinių aliejų tepti, nei jai kvėpuoti ir jų jautrumą palyginti su suaugusiojo būtų galima net dauginti iš dešimties. Nuo pusės metų galima itin atsargiai ir pamažu vaiką pratinti prie vieno kvapo ar aliejaus ir geriau tiek atskiesto, kad suaugęs žmogus jo praktiškai nejaustų.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.2000

Top naujienos

Tvari ir darni Lietuva. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – panašaus kalibro veikėjai, bet tyrimas atskleidė ir skaudžius užkulisius įmonių sąrašas (0)

„Delfi“ tęsia didelio masto tyrimo „ Tvari ir darni Lietuva “ viešinimą. Šis tyrimas buvo...

D+Kalbino Kristina Pocytė, parengė Justina Maciūnaitė

Jeigu perkate tokį būstą neatlikę namų darbų, rizikuojate: ateityje jo vertė gali smarkiai kristi

Šiemet lietuviai pirko ne tik butus, bet ir nuosavus namus. Registrų centro duomenimis, šiais...

D+Sandra Marcinkėnaitė-Venskienė

Teisininkas atsako: ar už ridos atsukimą galima bausti kaip už sukčiavimą?

Vieša paslaptis, jog, perkant naudotą automobilį, gali būti, kad jo rida odometre (automobilio...

Nutrūkusios tiekimo grandinės grasina sužlugdyti vis daugiau smulkių įmonių

Vis daugiau smulkesnių įmonių, išgyvenusių ledines pandemijos gelmes, prisipažįsta, kad dabar...

Liūdni laikai antivakseriams: gražiausios Kalėdų mugės neskiepytų neįsileidžia, tikrina net pasą (989)

Po metų pertraukos Vokietijoje ir Šveicarijoje vėl vyksta gražiausiomis Europoje vadinamos...

Šilutės ligoninėje COVID-19 skyriaus gydytojas pradėjo švaistytis švirkštu ir iššoko pro langą (77)

Šilutės ligoninės COVID-19 skyriuje medikas staiga pradėjo švaistytis švirkštu ir vėliau jis...

Šią savaitę laukia šalčio iššūkis: net dienomis laikysis neigiama temperatūra naktį šals iki -17 (9)

Pirmadienį orai šalyje bus nevienodi. Rytinė Lietuvos pusė išliks arčiau žemo slėgio...

Anapilin iškeliavo buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius Stevanas Jelovacas (139)

Atėnų AEK krepšinio klubas sekmadienio vakarą pranešė tragišką žinią. Būdamas 32-ejų...