aA
Šiais laikais namų darbų užduodama netgi vaikų darželiuose, o vyresnio mokyklinio amžiaus vaikam be jokios abejonės reikia ramios individualios vietos, kur jie galėtų ruošti namų darbus. Tokia vieta gali būti virtuvės, svetainės ar vaiko kambario stalas. Svarbiausia kad vaikas toje vietoje savo namų darbus galėtų ruošti kasdien.
Berniukas ruošia pamokas
© Corbis

Namų vieta, kurioje paruošite erdvę namų darbams ruošti, nėra tiek svarbi kiek pats faktas, kad yra tam tikra erdvė, skirta būtent tam, kad mokinukas galėtų patogiai ir ramiai atsipalaiduoti ir susikaupti tuo metu, kai reikės atlikinėti namų darbus. Jaunesnius vaikus aprastai reikia akyliau prižiūrėti ir padėti atliekant namų darbus nei vyresnių klasių mokiniams. Todėl galbūt verta apsvarstyti galimybę išskirti namų darbų ruošimo vietą ant svetainės ar virtuvės stalo, net jei stalas yra ir vaiko kambaryje. Tokiu būdu padedant vaikui mokytis galėsite užsiimti ir kitais darbais – pavyzdžiui, vakarienės ruošimu.

Keletas idėjų, kurias verta prisiminti planuojant vaiko namų darbų ruošimo erdvę:

Paprašykite jo padėti paruošti namų darbu erdvę. Leidimas vaikui pareikšti savo nuomonę apie tai, kaip turėtų būti parengta jo darbo vieta, tikriausiai padidins jo norą šia vieta naudotis pagal paskirtį. Taip pat bendromis pajėgomis ruošiant darbo vaikui namų darbai neatrodys tokie nuobodūs. Kokioje kėdėje jis norės sėdėti? Ar norės papildomos pagalvėlės? O gal norėtų kėdutės kojoms pasidėtų, kad kojos nekabotų ir sėdėti būtų patogu? Suteikite vaikui teisę priimti šiuos nedidelius spendimus ir tai turės daug įtakos jo motyvacijai ruošti namų darbus.

Visus namų darbų reikmenis padėkite po ranka. Kreideles, flomasterius, pieštukus ir kitus mokslo bei piešimo reikmenis, kurių vaikui reikės namų darbams ruošti, sudėkite į nešiojamą dėžutę, kad viskas, ko reikia, būtų lengvai pasiekiama. Vienos ar kitos smulkmenos ieškojimas bus ne tik laiko gaišimas – taip pat bus išblaškytas į užduotį sutelktas dėmesys.

Išjunkite televizorių. Minimalizuokite triukšmus ir kitus galimus dėmesio išblaškymo šaltinius kad vaikas galėtų sutelkti visą dėmesį į savo darbą. Paprašykite šeįmos narių gerbti namų darbų ruošimo laiką nekalbant telefonu prie mokinuko ir užsiimant tylia veikla – pavyzdžiui, skaitymu.

Tebūnie šviesa. Įsitikinkite, kad vaiko namų darbų ruošimo vieta yra gerai apšviesta, nes kitaip mokytis nebus patogu.

Sumažinkite betvarkę. Tikriausiai žinote kaip sunku susikaupti, kai ant darbo stalo – vien popieriaus šūsnys ir betvarkė. Pasirūpinkite, kad vaiko darbo vieta būtų tvarkinga, gerai organizuota ir be šiukšlių.

Duokite vaikui laiko. Po pasilakstymo kieme ir kitų nemokyklinių užsiėmimų darbo dienų vakarai gali būti labai chaotiški. Įsitikinkite, kad vaikui kiekvieną vakarą pakaks laiko namų darbams kad jam nereikėtų skubėti ir visas užduotis jis kruopščiai atliktų patogiai įsitaisęs savo darbo vietoje.

Skirkite jam darbo draugą. Jei jūsų jaunesnis mokyklinio amžiaus turi vyresnį brolį ar seserį, jie gali sėdėti ir ruošti namų darbus kartu. Jei ne – gretimoje kėdėje įtaisykite mėgiamiausią vaiko pliušinį žaisliuką, kuriam taip pat paruoštas popierius ir pieštukas. Tokiu būdu vaikas jausis lyg turėdamas namų darbus ruošiantį draugą, kuris padeda jam dirbti.

Prisėskite prie vaiko. Kol vakarienė kunkuliuoja, pasistenkite dalį namų darbams skirto laiko praleisti sėdint prie vaiko užsiiminėjant savo „reikalais“ – peržiūrinėjant paštą ar skaitant žurnalus.

Būkite lankstūs. Bus dienų kai jūsų vaikas nuspręs, kad jam mieliau išsitiesti ant grindų ir namų darbus ruošti gulint ant žemės, o ne sėdint savo darbo vietoje. Jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams paprastai neužduodama tiek namų darbų, kad juos ruošti reikėtų kelias valandas, taigi, jei tik vaikui patogu, o namų darbų ruošimas ne stovi vietoje, leiskite jam pačiam pasirinkti kaip daromi namų darbai. Bėgant laikui vaiku bus pateikiamos vis sudėtingesnės užduotys, kurias atlikti užtruks ilgiau, todėl natūralu, kad jam reikės stalo ir kėdės. Stebėkite ko reikia vaikui ir skatinkite jo darbo stilių, neverskite jo dirbti ne taip, kaip jam patinka.

Sukūrus malonią erdvę, kuri yra patogi dirbti ir neblaško dėmesio, galite padėti savo vaikui ugdyti gerus namų darbų ruošimo įgūdžius, kurie išliks visam gyvenimui. Mažai tikėtina, kad mažas vaikas strykčios iš džiaugsmo vien nuo minties, kad reikės ruošti namų darbus, kad ir kaip labai jam patikrų namų darbų ruošimo erdvė. Tačiau sukūrus vietą, kurią jis gali vadinti sava, kurioje jam patinka būti, galima gerokai sumažinti tikimybę, kad dėl namų darbų ruošimo teks kautis.

Kaip ir dauguma vaikų, mano septynmetis taip pat kartkartėmis pabumba, kad reikia ruošti namų darbus, bet kai jis sėdi prie virtuvės stalo ir tiesiog švyti iš pasididžiavimo išsprendus matematikos uždavinį ar teisingai įrašius raides į sudėtingesnius žodžius, aš žinau, kad dalis jo savirealizacijos jausmo priklauso nuo namų darbų ruošimo įpročių, kuriuos įdiegėme jam dar belankant darželį.

Kaip ir bet kurio kito gero įpročio atveju, ankstyva pradžia ir pastovumas yra esminiai dalykai. Bendradarbiaujant su vaiku sukūrus jam patinkančią namų darbų ruošimo vietą įskiepysite vaikui gerus darbų atlikimo įpročius, kurie neišnyks visą gyvenimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po valstiečių bandymo atsiimti parašus pareiškimą dėl Pranckiečio puolė pasirašinėt opozicija papildyta 17.27 val. (220)

DELFI šaltinių teigimu, planas šiandien balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio gerokai...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (94)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Naujas Kauno valdžios žingsnis – apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus (119)

Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno...

„Newsweek“: JAV Rusijai perleido šiaurinį Sirijos miestą (56)

Jungtinės Valstijos Rusijai „perleido“ šiaurinį Sirijos Manbidžo miestą, skelbia...

Ažiotažą sukėlusios „Zero Live Show" reklamos kūrėjai išgirdo teismo nuosprendį (72)

Antradienį Šalčininkų teisme ir vėl atversta skandalu bei nemalonumais su teisėsauga...

Įvertino Nausėdos pradžią: daug teisingų žingsnių ir daug neatsakytų klausimų (23)

Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas....

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą papildyta (299)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Natūralios kosmetikos kūrėja – apie „nekaltą“ ingredientą, dėl kurio sensite greičiau (2)

Rasveratrolis, skvalenas, filagrinas, kolagenas, vetiverija, simondsija – tai tik dalis...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (126)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Buvę Profsąjungų rūmai Vilniuje intensyviai griaunami: jau neliko didelės pastato dalies (66)

Praėjusią savaitę prasidėję buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai įsibėgėja. Iš...