aA
Man labai patinka stebėti gerų tėvų vaikus. O taip pat ir pačius gerus tėvus. O kam nepatinka?- paklausite jūs. O aš jums ir atsakysiu: daug kam. Kažkokia yra keista gerų žmonių savybė - nuo jų daug kam norisi bėgti kuo toliau. Žinoma, tuomet geri žmonės liktų visai be artimų sielų ir netgi nepratęstų savo gerosios giminės. O iš kur tuomet pas juos atsirastų vaikų?
Berniukas, vaikai, jaunimas, laisvalaikis
Berniukas, vaikai, jaunimas, laisvalaikis
© DELFI
Paaiškinimas gali būti toks: moterys, pamačiusios vyrą - gerą žmogų - nenusiramina, kol neatranda jame kokio nors trūkumo. Tuomet jos ir įsimyli tą žmogų, nes šis trūkumas atrodo joms labai mielas. Vyras, sutikęs gerą žmogų – moterį - nenusiramina, kol neatskleidžia joje nuodėmės, tarkime, nepažadina joje kekšės. Tuomet jis ir gali tęsti su ja santykius.

Tarp kitko, psichoterapeutams geri žmonės patinka dėl panašių priežasčių: kiekvienoje šviesioje asmenybėje įdomu atrasti šešėlinę pusę, parodyti ją pacientui, kad asmenybė integruotųsi su ja ir tokiu būdu taptų sveikesnė. Normalia kalba tariant, rasti velnią angele. Ir kad rezultate gautųsi normalus žmogus.

Dabar pažiūrėkime į vaikus. Vaikai, pagal genetikos ir pedagogikos dėsnius, pratęsia savo tėvus keliose sferose: temperamente, pažiūrose ir kai kuriose įpročiuose. Žinoma, tęsia netiksliai: patys genai pakeliui į gimdą sugeba keistis, gimdoje tėvo genai kombinuojasi su mamos genais, auklėjimui turi reikšmės vaiko atsiradimo tvarka, ankstyvos motinos depresijos ir vėlyvi tėvo romanai. Viską sumaišo ankstyvos vaiko galvos smegenų traumos ir apsisukusi virkštelė gimdymo metu. Ir taip toliau.

Todėl iš trijų vaikų visi trys bus skirtingi, o ne tėvų kopijos. To lyg tai užtektų paaiškinti, kodėl: Padoraus ministro sūnus vartoja narkotikus;

Vieno buvusio Amerikos prezidento dukra praskiestom kojom pozuoja pornografiniam žurnalui;
Normalaus tėvo atžala bučiuojasi gėjų vakarėliuose;
Tylios namų šeimininkės palikuonis šaukia ir mušasi...

Tačiau visa tai, atrodo, tik priežasčių kratinys. O viskas juk kur kas įdomiau. Iš tiesų, kai mes turime problematišką vaiką, mes imame mąstyti apie jį kaip apie nekintamą dydį.

Posakis “chuliganas”, “psichopatas”, “padauža” ir “pasileidusi” - tarsi ilgalaikės etiketės. Realybėje gi vyksta procesas. Vaikas elgiasi tam tikru, tėvams nesuprantamu ir nepriimtinu būdu. Elgiasi šiuo metu. Ar tai sako ką nors apie tai, kaip jis elgsis rytoj, po mėnesio, po dešimties metų? Mums atrodo, kad sako. Mes laikomės dviejų mitų apie vaikus, ypač apie paauglystės amžiaus vaikus:

1. Paauglys- tai sulėtinto veikimo bomba: paliktas vienas jis būtinai pridarys problemų sau ir kitiems;

2. Paauglystėje rodomos savybės neišvengiamai stiprės ir taps jo likimu.

Tai kaip?- su viltimi paklaus motinos: tiesiog reikia tikėti, kad paauglystės problemos išnyks pasibaigus paauglystei?

Daugeliu atvejų – taip. Nes jei tėvui ir mamai nesuprantami dukros vėlyvi grįžimai namo, jei sūnus visą laiką skiria draugams, jei labai neįprasti vaiko pomėgiai ir bundančio seksualumo apraiškos - tai neretai ir vadinasi “šuns keliai”. Viskas: ir pirmas paragautas butelis alaus, ir bandymas įsitvirtinti kompanijoje - suvokiama besilaikant šių vieno iš dviejų išvardytų mitų. Tai - baimių pagimdytos gerų tėvų idėjos apie paauglį, kuris dar neišmoko būti “geru žmogumi”. Ir bando būti savimi, o ne geru žmogumi. Žinoma, kartais rizikuodamas.

Ir, iš kitos pusės, yra tėvų, nepastebinčių, kad vaikas pradėjo vogti, įklimpo į narkomaniją ar nepilnametė dukra netikėtai tapo nėščia. Tai - kita kategorija perdėm nutolusių nuo vaikų tėvų, kuriems tik kažkas iš šono praneša: susirūpinkite savo vaiku.

Testas sau: jei apie savo paauglio išdaigas labiausiai galvojate jūs pats - jūs vadovaujatės savo neramiomis fantazijom labiau, nei realybe.

Jei apie jas jums praneša kiti - jūs vadovaujatės stručio politika: nežinau problemos - nėra problemos.

Kartais šios dvi pusės gyvena viename žmoguje. Kažką jis perdeda, tarkime, narkotikų pavojų vaikui, kažką - ignoruoja. Tarkime, tai, kad dukrai laikas pirkti liemenuką ir higieninius paketus. Todėl, kad pačios mamos paauglystėje mėnesinės ir moteriškėjimas buvo opi tema. Galbūt, iki galo neišspręsta iki šiol. Reikia mamai imtis tvarkytis su savo neužbaigtu vystymusi. Tai- patikrinta ir gera taktika - tvarkantis su savo problemomis tėvams vaiko problemos kartais stebuklingu būdu tirpsta.

Iš kur dar kyla neramus ir nepasitikintis požiūris į paauglį vaiką? Iš baisių istorijų spaudoje ir televizijoje. Išprievartavo, nuskendo, susidėjo, apsivogė. Apie kitus, neišprievartautus ir nesusidėjusius jaunus žmones mūsų spauda ir televizija nelabai kalba. Tačiau tai - ne svarbiausias veiksnys. Svarbiau, kaip praėjo jūsų pačių paauglystė. Tai - laikotarpis, priverčiantis tėvus grįžti atgal į savo pačių jaunas dieneles. Ir susitikti su tuo, kaip jie patys:

Žiūrėjo į seksą;
Gindavo savo garbę ir orumą;
Elgdavosi su savo tėvais;
Maištavo;
Bendraudavo su bendraamžiais.

“Gerieji” tėvai - dažniausiai slėpė velnią savyje ilgą laiką. Todėl juos taip baugina ir jaudina velnias, kartais parodantis savo dantukus jų atžaloje.

O tai visai ir ne velnias. Tai - velnio kaukė. Netgi ne jo, o kipšiuko. Kad jūs nesumaišytumėte savo vaiko su angelu ir neatimtumėte iš jo gyvybės. Nes angelai gyvena tik danguje. O jei mes dar čia, žemėje - tad leiskime kartais mumyse apsigyventi ir mažiems kipšiukams. Nepamiršdami ir apie angelus – tik didelis prašymas - aname gyvenime.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos (128)

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (18)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (42)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (225)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (32)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (44)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (254)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...

Nuožmaus pasipriešinimo vėl sulaukęs „Žalgiris“ tritaškiais gelbėjosi Šiauliuose (185)

Vos prieš dvi dienas sensacingai Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) „Šiauliams“ pralaimėjęs...