aA
Rugsėjo pirmoji daugeliui mokinių ir jų tėvų kelia nemažai rūpesčių. Naujų drabužėlių, apavo paieškos, smulkmenų, kurios bus reikalingos mokykloje ir taps svarbiais dalykais, pirkimas. Bėgiojimai po parduotuves gali aptemdyti prieššventinę nuotaiką. O kur dar didžiulis nerimas - kaip elgtis mokykloje po vasaros atostogų?
Pirmaklasiai
© Corbis
Dar sudėtingiau, kai ši šventė vaikui - pirmoji.

Apie tai, kaip nugalėti prieš naujų mokslo metų pradžią apnikusią baimę ir tinkamai pasiruošti šventei kalbamės su Vilniaus pedagoginio universiteto daktare, docente Julita Navaitiene.

- Kaip būsimą pirmoką paruošti mokyklai?

Tėvai iki rugsėjo pirmosios turėtų išmokyti vaiką aiškiai pasakyti savo vardą, pavardę, amžių, išvardyti šeimos narius ir nurodyti savo adresą. Be to, vaikas turėtų mokėti nusiprausti, apsirengti, susitvarkyti savo daiktus.

Sunkesnis uždavinys, tenkantis tėvams, - skatinti vaiko atsakomybę, mokyti valdyti norus ir emocijas, planuoti laiką, iki galo atlikti tai, ką pradėjo. Ir tai toli gražu dar ne viskas. Būsimą pirmoką reikia skatinti ir mokyti bendradarbiavimo bei bendravimo: leisti jam smalsauti, klausinėti, pasakoti ir tyrinėti; pažadinti domėjimąsi raidėmis, žodžiais, skaičiavimu; padrąsinti įveikti kliūtis; išmokyti sukaupti ir išlaikyti dėmesį.

Būtina skatinti vaiko domėjimąsi knygomis ir priminti, kad spalvindami turėtų pasistengti laikytis kontūrų.

Itin svarbu ugdyti teigiamą vaiko nuostatą mokyklos atžvilgiu. Dažniausiai ji tokia ir būna. Jeigu - ne, reikia pamėginti pakeisti vaiko nuostatą, dažniau pasikalbėti su juo apie mokymosi būtinumą, patrauklumą ir naudą.

Suprantama, viso to per kelias dienas nepavyktų padaryti. Todėl vaiko ruoša mokyklai turėtų prasidėti keleri metai prieš rugsėjo pirmąją, kad į pirmą klasę ateitų subrendęs mokyklai pirmokas. Dalį tėvų ruošos darbų atlieka darželiai. Tačiau kai šiuos darbus atlieka tėveliai, jie gali skirti vaikui daugiau laiko ir indėlis į jo ruošimą mokyklai yra didesnis.

Vaikų subrendimo lygis nevienodas: vienas jau gali pradėti mokytis būdamas šešerių, o kitas - tik septynerių ar net vėliau. Tėvams pravartu žinoti brandumo mokyklai požymius ir įvertinti savo vaiko brandumą. Kai iškyla problemų, jie gali kreiptis į specialistus: psichologus poliklinikose, į privačias ir valstybines psichologines tarnybas, psichologinius pedagoginius centrus. Tėvai galėtų paieškoti knygų apie vaiko rengimą mokyklai, nemažai informacijos galima rasti internete.

Na, o apie tai, ką būtina vaikui nupirkti ruošiantis rugsėjo pirmajai, dažniausiai praneša mokyklų darbuotojai.

- Ką daryti, kad pradėdamas lankyti mokyklą vaikas nejaustų įtampos ir rugsėjo pirmosios rytą atsibustų ramus?

Pirmiausia - neįsitempti patiems tėvams. Vaikas turėtų matyti tėvų veiduose džiaugsmą ir pasididžiavimą, tuomet ir pats pajus teigiamas emocijas.

Antra, reikėtų suplanuoti laiką, kad nekiltų rūpesčių dėl vėlavimo ar užmaršumo, o planuojant laiką nepamiršti, kad būsimasis pirmokas dar nemoka taip greitai pasiruošti, kaip tai gali padaryti suaugusieji. Beje, šiek tiek šventinės įtampos vaikas vis tiek jaus, ir tai visiškai suprantama, nes visi svarbiausi gyvenimo įvykiai sukelia jaudulį.

Kad rugsėjo pirmosios rytas būtų ramus, vakare prieš miegą vaikui dar kartą reikėtų papasakoti, kas ir kaip vyks rytoj, pasidžiaugti, kad viskas, ko reikia rytojui, jau paruošta. Puiki raminamoji priemonė rugsėjo pirmosios rytą yra šilta mamos arba tėčio ranka, laikanti pirmoko rankelę.

- Ką blogo, o gal gero vaikui suteikia apsipirkinėjimas prieš šią šventę? Ar normalu vaiką vedžiotis po parduotuves visą dieną?

Paprastai žmonės apsipirkinėja prieš visas šventes, kodėl rugsėjo pirmoji turėtų būti išimtis? Manau, kad vaikui tai nesuteikia nei blogo, nei gero. Daugiau ar mažiau nukenčia tik tėvų piniginė. Geriausia, kai apsipirkinėjimas tampa bendra tėvų ir vaiko pramoga, kai neskubant pasirenkama kuprinės spalva ar įdomesnis penalas, o ne skubus, varginantis darbas, kuriame vaikas tik trukdo.

Nepatartina visą dieną praleisti prekybos centruose. Į parduotuves užeiti reikia, kad vaikas išsirinktų tai, kas jam labiausiai patinka. Jeigu tėvai mokykliniams pirkiniams skirtų keletą dienų po pusvalandį, būtų ne tik be nuovargio ir pykčio nupirkti visi reikalingi daiktai, bet ir suvalgyta ledų.

- Ar reikia šventės dieną mokytojus "užversti" gėlėmis?

Ne užversti gėlėmis reikia, o apdovanoti. Gėlės mokytojams rugsėjo pirmosios proga yra visiškai normalu. Gėles nešame įvairiausiomis progomis - rugsėjo pirmąją jos sukuria šventinę nuotaiką ir mokiniams, ir jų mokytojams. Manau, kad mes iš viso per retai dovanojame gėlių žmonėms, kurie mums svarbūs ir artimi.

- Kaip įsivaizduojate idealią rugsėjo pirmąją?

Niekaip. Šiuo atveju idealas tik trukdytų. Puikiausia rugsėjo pirmoji yra ta, kurioje savo šventę ras ir vaikas, ir jo tėvai, ir visa mokyklos bendruomenė. O jeigu visgi nežinome, kaip surengti idealią rugsėjo pirmąją, - paklauskime būsimųjų pirmokų. Jie tikrai žinos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Iš posto verčiamas Žemaitaitis: šis Seimas dirbs dar mėnesį ir dvi savaites (235)

Darbas Seime truks lygiai mėnesį ir dvi savaites – taip teigia Remigijus Žemaitaitis ir priduria,...

Kokį būstą ir už kiek dabar perka vilniečiai: pokyčiai – kardinalūs (111)

Nekilnojamojo turto ( NT ) rinkoje jau kurį laiką pučia nauji vėjai. Per pastaruosius metus ne tik...

Gydytojas Morozovas sugriovė įsivaizdavimą apie peršalimą: nustebsite, kiek pinigų paleidote vėjais patarimai, kaip iš tikrųjų gydytis (83)

„Štai ir vėl slogos prasidėjo“, – pakimusiu balsu ir užgulta nosimi skundžiasi kas antras...

JAV įvedė rekordinius muitus ES prekėms Prancūzijos ministras: Europa pasirengusi imtis atsakomųjų veiksmų  (8)

Jungtinės Valstijos penktadienį įvedė rekordinius muitus 7,5 mlrd. JAV dolerių vertės...

Pergale patenkinti „Žalgirio“ legionieriai: atradome tai, kas ves mus į priekį (12)

Po įspūdingos pirmosios „Žalgirio“ pergalės Eurolygoje prieš Madrido „Real“ komandą...

Gentvilas: nebeišvengiamas „valstiečių“ frakcijos skilimas įvyks jau kitą savaitę (52)

Seimo narys , liberalas Eugenijus Gentvilas sako, kad dėl „valstiečių“ lyderio Ramūno...

Trumpas apie Turkijos puolimą: leidau tiems vaikams pasipešti Trumpo komentarą pavadino nepadoriu (47)

Turkijos ir kurdų pajėgoms Donaldas Trumpas esą leido susiremti todėl, kad abi pusės buvo kaip...

Apie savo svorio pokyčius prakalbusi Natalija Bunkė nusprendė lieknėti: tam yra svarbi priežastis (121)

Nors dainininkė Natalija Bunkė buvo tiek labai liekna, tiek apkūnesnė, žinoma moteris dėl...

Profesionalas aiškina, kokių klaidų negalima daryti ruošiant šilauoges žiemai raudoni lapai – kokį ženklą taip duoda augalas (8)

Su profesionaliu sodininku Gediminu Cijūnaičiu, gediminosodai.lt savininku, kalbamės apie tai, kaip...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (20)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...