aA
Apie jas visi girdėjo, bet niekas nežino, kaip rasti. Jų kontaktai perduodami lyg slapta informacija. Jos pačios renkasi, pas ką į namus ateiti. Jos – namų tvarkytojos. Geros namų šeimininkės dabar lyginamos kone su pasakų fėjomis. Valymas, šveitimas, lyginimas, skalbimas... Vien pagalvojus, kiek namų ruošos darbų laukia po sunkios darbo dienos, nebesinori grįžti namo. Su tokia situacija nuolat susiduria daugelis vilniečių šeimų.
Valytoja
Valytoja
© Corbis
Kokia išeitis? Tvarkytis patiems arba, jei leidžia pajamos, samdytis namų šeimininkę. Bet čia ir prasideda sunkumai – itin sunki užduotis surasti gerą ir patikimą namų tvarkytoją.

Tie, kuriems pasisekė, gali išdidžiai papasakoti: grįžtu – namai blizga, o ant stalo garuoja vakarienė. Pavydite? Norinčių dirbti namų šeimininkėmis atsiranda vis daugiau, tačiau atrasti tokių, apie kurias sklando legendos – užsispyrimo, sėkmės ir pažinčių reikalas.

„Visi draugai guodžiasi, kad neranda gerų namų tvarkytojų. Kol šeimininkai stovi šalia, tai dirba, o jei ne, tik pinigus pasiima, viską po kampus išmėčiusios. O aš esu labai laiminga, kad turiu puikią namų šeimininkę, niekuo rūpintis nereikia, kiekvienas kampas išvalytas, prižiūrėtas“, – džiaugėsi jau šešerius metus tą pačią moterį samdanti Rita.

Tokia laimė moteriai nusišypsojo atsitiktinai. Buvusiai namų šeimininkei susiradus kitą darbą, ji nenorėjo palikti darbdavių bėdoje ir rekomendavo draugę, be kurios šiandien namai nebeįsivaizduojami.

„Tikrai labai liūdėsiu, jei ji kada nuspręs mus palikti“, – prisipažino Rita. Tiesa, seniau ji net gėdijosi sakyti, kad buities darbus namuose atlikti padeda pašalinis žmogus, bet dabar tarp jos draugų tai jau tapo įprasta, todėl gera namų šeimininke ji gali tik džiaugtis ir didžiuotis.

Persistengti nebūtina

Svajonių namų šeimininkės – kaip rūpestingos mamos ar močiutės, kruopščiai išvalančios kiekvieną kampą, pagaminančios valgyti, po to tyliai pasišalinančios. Tačiau kartais, nors ir norėdamos gero, jos šiek tiek persistengia.

„Pirmoji mūsų samdyta namų šeimininkė kaip viesulas lakstydavo po namus. Tuomet grįžęs namo tikrai pamatydavai, kad buvo apsilankiusi tvarkytoja: net gėlė iš kiemo nuskinta ir pamerkta, bulvių suskusta, karbonadas iš šaldytuvo išimtas ir supjaustytas. Darydavo viską, ko reikia ir ko ne“, – juokėsi dabar jau kitą namų šeimininkę samdanti vilnietė Lina.

Po itin sąžiningos šeimininkės darbo Lina dar ilgai rasdavo daiktų, sudėtų pačiose netikėčiausiose vietose, kur niekas kitas nebūtų sugalvojęs jų padėti.

Priešinga pirmajai buvo antroji namų šeimininkė – jauna mergina, kuri kur kas labiau nei darbus mėgo gerti kavą.

Be to, jai ir su mokesčiais reikėdavo padėti susitvarkyti, ir nuolat guosti dėl įvairių asmeninių problemų. Nors gana ilgą laiką Lina merginos gailėjo, galiausiai jos paslaugų vis dėlto teko atsisakyti. Dabar namuose tvarkosi jau trečia šeimininkė, kurią rekomendavo draugai.

Grindis šluoja inžinierė

Tvarkydamos namus uždarbiauja toli gražu ne tik neišsilavinusios moterys ar merginos. Ne viena jų turi aukštojo mokslo diplomą, gyvenimo aprašyme mini ilgą darbo pagal specialybę patirtį.

„Mano namų šeimininkė yra inžinierė. Tiesiog ji prarado darbą, kai gamyklose mažino etatus. Aukle nenorėjo dirbti, nes per daug atsakomybės, tad nusprendė įsidarbinti namų šeimininke, – istoriją pasakojo Rita. – Ji niekuo kitu neužsiima, laukia pensijos, nes neturi vilčių susirasti darbą pagal profesiją.“

Pirmą kartą pamačiusi būsimą darbuotoją Rita kone žado neteko. „Kokia žavinga moteris: apsikirpusi, pasidažiusi, nagučiai nulakuoti. Gatvėje sutikęs tikrai nepasakytum, kad ji dirba namų tvarkytoja“, – stebėjosi vilnietė.

Tarp namų šeimininkių yra ir mokytojų, medikių, administratorių, virėjų. Kai kurioms iš jų namų tvarkymas – tik papildomas uždarbis, kitos dėl jo netgi nusprendė atsisakyti pagrindinio darbo.

Emigracija vilioja ne visus

Nors geresnio uždarbio ieškoti į užsienį išvyko ir vis dar išvyksta daugybė lietuvių, tvarkant namus galima neblogai gyventi ir tėvynėje.

Už tai, kad sutvarko vieną butą ar namą, šeimininkė vidutiniškai gauna nuo 40 iki 100 litų: priklauso nuo tvarkomo ploto, žmonių skaičiaus, kambarių apstatymo, atstumo iki darbo vietos.

Dažniausiai tvarkytoja prieš pradėdama darbus tiesiog apsilanko pas šeimininkus ir viską gerai apžiūrėjusi jau gali derėtis dėl kainos. Paskambinusios jos namų šeimininkės ieškančių žmonių pasiteirauja, kiek šie siūlo, ir tuomet jau svarsto, ar joms įdomu – juk rinktis yra iš ko.

„Jei per savaitę šeimininkė sutvarko penkis namus ir už kiekvieną jai moka po šimtą litų, per mėnesį ji gauna apie 2 tūkst. litų. Tavo šeima yra čia, tu uždirbi normalią algą dirbdama pusę darbo dienos, jei tikrai sąžiningai sukiesi, tai kuo blogai?

Kam važiuoti, arti po šešiolika valandų? Juk mokytojai, gydytojai tiek negauna. O šeimas, su kuriomis dirba ir kurios su jomis normaliai elgiasi, moterys pasirenka pačios“, – savo nuomonę dėstė Agnė, šiuo metu už namų sutvarkymą mokanti 70 litų.

Persikrausčiusi į didesnį būstą Agnė žadėjo šeimininkei atlyginimą dar pakelti.

Paslaugas siūlo auklių agentūros

Nors namų šeimininkių poreikis didelis, įmonės, kuri specializuotųsi vien šioje srityje, kol kas nėra.

Todėl tiems, kuriems nepavyksta nieko rasti klausinėjant draugų ar pažįstamų, pagalbos ranką tiesa auklių agentūros.

„Specialiai namų šeimininkių neieškome ir šios paslaugos labai nesiūlome. Tačiau kartais atsitinka taip, kad moteris geriau sugeba dirbti namų šeimininke negu aukle. Ji kruopšti, bet moteriai trūksta žinių, kaip elgtis su vaikais. Kitos pačios nusprendžia pasisiūlyti. Dažniausiai tai būna vyresnės moterys, pradedant nuo trisdešimties metų. Jei joms tai yra pagrindinis darbas, dirba tikrai neblogai“, – pasakojo auklių agentūros „Mama ir auklė“ direktorė Ieva Augustinienė.

„Namų tvarkytojų ieškoti per agentūras daugeliui jau tapo įprasta ir suprantama“, – teigė I.Augustinienė, tačiau net pas juos dažniausiai kreipiasi žmonės, girdėję pagyrimų iš tvarkytojų paslaugomis patenkintų draugų.

Taigi jei ieškote pagalbininkės namuose, paklauskite arčiausiai sėdinčio bendradarbio. Gal jis ar jo draugo draugas galės patarti.

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Lietuviški kilimai – tik pagal užsakymą

„Mažeikių nafta“ šnipų taikinyje

Rudaminos bandito iššūkis policijai

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po vaiko priežiūros atostogų – kova dėl buvusios darbo vietos: darbdavys apsukriai dalijo pažadus (40)

Po vaiko priežiūros atostogų į darbą „Lietuvos pašte“ grįžusi moteris sužinojo, kad...

Beveik 2 mlrd. eurų klausimas: kaip įtikinti Briuselį, kad mes vis dar vargšai (127)

1,874–1,898 mrld. arba apie 270 mln. eurų per metus mažiau Lietuvai – taip atrodo planuojamas...

Paaiškėjo daugiau tragedijos detalių: pirmosios nelaimės versijos ir kur su 13-mete dukra skrido Kobe Bryantas? paskelbtos katastrofos foto (41)

Krepšinio pasaulyje - gedulas. Sekmadienį visus sukrėtė žinia, jog sraigtasparnio avarijoje žuvo...

Tragiška žinia apie Bryanto žūtį sukrėtė pasaulį: dėl jo pradėjome žaisti krepšinį žuvo ir 13-metė dukra (627)

Krepšinio bendruomenę sukrėtė tragiška žinia. Sraigtasparnio avarijoje JAV žuvo legendinis...

Laukia lietus, debesys ir permainingi orai (10)

Šiandien Lietuvos orus lems artėjančio Atlanto ciklono pietrytinis pakraštys. Bus debesuota,...

Sabonio trigubas dublis neišgelbėjo „Pacers“ ekipos mūšyje su „Blazers“ (2)

Domantas Sabonis gimtajame Portlande surengė įspūdingą pasirodymą, tačiau jo atstovaujama...

Riebalai nestorina, o jų mityboje tikrai reikia: dietistė Kurpienė patarė, ką valgyti kuo dažniau (6)

Be abejonės, riebalų mūsų organizmui reikia. Ypač žiemą norisi valgyti kuo riebiau ir sočiau....

Drasko širdį: Bryanto dukra krepšinį mylėjo ne mažiau nei tėvas (95)

Sukrėsta krepšinio bendruomenė sekmadienį gedi ne tik legendinio Los Andželo „Lakers“ gynėjo...

Los Andžele išdalinti „Grammy“: po nuvilnijusio skandalo ceremonija pažėrė siurprizų, tarp nominantų – lietuvė (6)

Los Andžele naktį iš sekmadienio į pirmadienį (Lietuvos laiku) vyko svarbiausias muzikinio...

The Economist

Harry, Meghan ir Marksas

Sasekso prekės ženklas – didžiausias iki šiol monarchijai kilęs pavojus.