aA
Daugiavaikiai tėvai siūlo receptus, kaip valstybė galėtų padėti jiems išbristi iš skurdo. Gausių šeimų bendrijos vadovė turi tokią viziją: už pirmą vaiką mokėti tokius pačius vaiko pinigus, kaip ir dabar – 52 litus per mėnesį. Bet gimus antram mažyliui, ši išmoka galėtų būti didinama dvigubai, trečiam – trigubai, ketvirtam – keturgubai. O, tarkime, už penktą vaiką šeima gautų tokią pat išmoką kaip už pirmą – 52 litus.
Šeima
© Corbis
Valstybė neskatina

Valstybė neskatina šeimoje auginti kuo daugiau šalies piliečių. Tuo tvirtai įsitikinę būrio vaikų apsupti tėvai.

„Skurstame“, – trumpai reziumuoja jie. Skųstis sunkiu gyvenimu Lietuvoje itin populiaru, netgi madinga. Bet skundai vargu ar ką išspręs. Gal verčiau bent jau pabandyti pabaksnoti valdžiai pirštu, ką ir kaip galima būtų pakeisti?

Prioritetas – keturi vaikai

Vilniaus gausių šeimų bendrijos „Vilniaus šeimyna“ vadovė Angelė Kostogrizienė užaugino keturis vaikus.

„Lengva nebuvo ir anksčiau, – atsiduso moteris. – Bet šiais laikais jokios tikslinės paramos gausios šeimos iš valstybės negauna. Apskaičiuojamos kiekvienos šeimos gaunamos pajamos. Jeigu jos mažesnės nei valstybės remiamos – 285 litai vienam šeimos nariui, – tuomet gausi šeima, kaip ir visos kitos, gali pretenduoti į kompensaciją už šildymą, paramą įsigyjant mokyklines prekes, vaikams maitinti ar socialinę pašalpą. Tai ir viskas.“

Gausių šeimų bendrijos vadovė turi tokią viziją: „Jeigu valstybės vyrai ir moterys apsispręstų, kad šalies prioritetas – bent trys ar keturi vaikai šeimoje, siūlyčiau tam tikrą skatinimo būdą. Esmė tokia: už pirmą vaiką mokėti tokius pačius vaiko pinigus, kaip ir dabar – 52 litus per mėnesį. Bet gimus antram mažyliui, ši išmoka galėtų būti didinama dvigubai, trečiam – trigubai, ketvirtam – keturgubai. O, tarkime, už penktą vaiką šeima gautų tokią pat išmoką kaip už pirmą – 52 litus.

Tokia praktika yra kai kuriose užsienio šalyse. Nesiūlome skatinti gimdyti kuo daugiau vaikų. Bet jeigu keturi vaikai taptų geidžiamos šeimos modeliu, tėvai ryžtųsi auginti jų daugiau“.

Šiandien, jei šeimoje auga mažiau nei trys vaikai, kol mažyliui sueina treji metai, per mėnesį valstybė moka 93 litus. Gausioms šeimoms ši išmoka padidinta iki 137 litų. Už vyresnius vaikus visoms Lietuvos šeimoms mokami 52 litai vadinamųjų vaiko pinigų.

Motinos darbas nieko vertas

Keturių vaikų mama, Kauno gausių šeimų bendrijos pirmininkė Aldona Griškienė atkreipė dėmesį, kad daugiavaikės motinos senatvėje lieka beveik be pensijos. Valstybinę antrojo laipsnio pensiją turi teisę gauti tik septynis ir daugiau vaikų užauginusios motinos.

„Bet juk ir šešis vaikus užauginusi motina išauklėjo valstybei šešis piliečius, kurie tapo mokesčių mokėtojais. Negi vaikai jai neuždirba pensijos? Negi motinos darbas nieko vertas, kad už jį nebūtų mokama žmoniška pensija?“ – retoriškai klausė A. Griškienė.

Daugiavaikės mamos dažnai negali dirbti, nes tenka nuolat prižiūrėti vaikus. Be to, tokių moterų vis dar kratosi ir darbdaviai. Bijo, kad vaikai nuolat sirgs ir jų darbuotoja daugiausia laiko praleis ne darbe, o namie.

Nori uždarbio, ne labdaros

„Bet mes norime dirbti ir gauti normalų atlyginimą, – tikino Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos vadovė, trijų vaikų mama Virginija Jurgelevičienė.

"Būtų protinga, jei iš tokių dirbančių motinų pajamų mokestis nebūtų išskaičiuojamas. Juk vėliau tą patį mokestį valstybė atiduoda įvairiomis išmokomis. Tai kam jį atskaičiuoti iš daugiavaikės motinos ir paskui grąžinti kaip išmokas? Bet tada mes jau ištiesę ranką turim prašyti tų išmokų“, – stebėjosi Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos vadovė.

V. Jurgelevičienė įsitikinusi, jog gausiose šeimose augantys vaikai turi matyti, kad tėvai dirba, uždirba ir juos išlaiko, o ne tikisi valstybės ar gerų žmonių labdaros.

„Kai šeimoje vaikui suformuojama nuostata, kad žmogus turi ir gali užsidirbti, jis ir išauga neišlaikytinis“, – kalbėjo trijų vaikų motina.

Moteris svarstė, kad valstybė galėtų darbdaviams kompensuoti kai kurias išlaidas, kurias šie patirtų įdarbinę būrį vaikų auginančią motiną.

„Kaip šiuo metu darbdaviui suteikiamos mokestinės lengvatos įdarbinant neįgaliuosius, taip būtų galima pagalvoti apie kompensaciją įdarbinus daugiavaikę motiną. Kiek valstybė pakeis požiūrį, kad daugiavaikė šeima gali pati užsidirbti, tik jai reikia šiek tiek padėti, tiek mes ateityje turėsime naudos. Pakeisime visuomenės požiūrį ir nebeauginsime išlaikytinių“, – sakė V. Jurgelevičienė.

Padėti vaikams lavintis

Dešimties vaikų tėvai klaipėdiečiai Birutė ir Antanas Juškėnai labiausiai nerimauja dėl neigiamo visuomenės požiūrio į gausias šeimas.

„Turėti daug vaikų šiais laikais laikoma gėda. Jeigu esi gausios šeimos mama, aplinkiniai iš karto įtaria, jog esi kvaila ar asociali, o ne tiesiog mylintis vaikus žmogus. Tai labai skaudina“, – prisipažino moteris.

Tėvai patikino, jog išlaikyti gausią šeimą – didžiulis galvos skausmas.

„Sovietmečiu bent buvo specialių parduotuvių, kuriose daugiavaikės mamos galėdavo atžaloms pigiau nupirkti drabužių. Dabar to nėra. O už vaiko pinigus – 52 litus – net batų nenupirksi“, – atsiduso B. Juškėnienė.

Bet gausios šeimos mamai apmaudžiausia, kad vaikai negali nemokamai lankyti būrelių.

„Didelėse šeimose auga daug gabių vaikų. Bet dėl pinigų stygiaus dažnas jų negali lankyti įvairių būrelių – lavintis, tobulėti ir siekti aukštumų kaip bendraamžiai. Šioje srityje vaikams būtinai reikėtų padėti“, – neabejojo B. Juškėnienė.

Paramos niekada neprašė

Vilniečių Auksės ir Vaidoto Žukų šeimoje užaugo šeši vaikai.

„Vyras visada daug dirbo, todėl nepritekliaus nejutome, – pasakojo A. Žukienė. – Augindami vaikus niekada nepretendavome į valstybės paramą. Kai vyresnieji dar mokėsi mokykloje, egzistavo tokia tvarka, kad gausių šeimų vaikams buvo skiriamas nemokamas maitinimas. Tačiau niekada tuo nesinaudojome.“

Didelės šeimos mamai nebūdavo sunku rytais sutepti ir įdėti į kuprines savo mokinukams sumuštinių, kuriuos jie mokykloje suvalgydavo su bendraklasiais.

A. Žukienė sakė niekada nepritarusi požiūriui, jog gausiai šeimai reikia kokio nors išskirtinio valstybės dėmesio.

„Didelių šeimų tėvai dirba ir uždirba šeimos reikmėms. Reikia tiesiog leisti žmonėms dirbti, normaliai už tai jiems mokėti. Neauginkime išlaikytinių kartos. Žmonės privalo už savo darbą gauti normalų atlyginimą, užuot tikėjęsi įvairios labdaros“, – neabejojo šešių vaikų mama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Santaros klinikose mirė režisierius Eimuntas Nekrošius atnaujinta 09.22 val. (121)

Seimo narys Arvydas Nekrošius paskelbė, kad jo artimas giminaitis, garsus teatro režisierius,...

Širinskienė apie savo „raudonas linijas“: politika – dialogo menas, bet tokių dalykų aš Karbauskiui neatleisčiau (260)

„Valstietė“ Agnė Širinskienė sakė nemėgstanti kalbėjimo apie „raudonas linijas“,...

Vilniečiai nesikuklindami vardijo, kokių pensijų tikisi: ekonomistai sako, kad realybė gali būti skaudesnė (11)

Sakoma, kad jaunystė pralekia nepastebėtai, bet ne visi džiaugdamiesi gera sveikata ir jaunu kūnu...

Praėjo metai po modelio Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos: paaiškėjusios kraupios detalės ir vis dar kylantys įtartini klausimai (102)

Šį antradienį sueina lygiai metai po to kai Klaipėdoje mįslingomis aplinkybėmis žuvo modelis...

Prestižinėje mokykloje – „šiurpūs incidentai“ (5)

Vienoje prestižinėje Toronto katalikų berniukų mokykloje pirmadienį buvo suimti šeši...

Nuovargį jaučiate nuo pat ryto: gydytoja sako, kad padėti gali net ir kavos atsisakymas (23)

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Sterlingė sako, kad nuovargis – vienas dažniausių...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis buvo arti trigubo dublio (26)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo pirmo karjeroje trigubo dublio. Indianos „Pacers“...

Dizainerė parodė, kaip turi atrodyti šiuolaikiškas lofto interjeras

Jauna pora pageidavo jaukių namų su polėkiu. Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė 85 kv. m...

Žala papasakojo, ką vežasi į Dakarą: neėmė atsarginio variklio, bet įsidėjo lašinių (3)

Lapkričio 22-23 dienomis Prancūzijos uostamiestis Havras taps Dakaro ralio sostine. Čia 2019 m....

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (1743)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...