aA
Daugiavaikiai tėvai siūlo receptus, kaip valstybė galėtų padėti jiems išbristi iš skurdo. Gausių šeimų bendrijos vadovė turi tokią viziją: už pirmą vaiką mokėti tokius pačius vaiko pinigus, kaip ir dabar – 52 litus per mėnesį. Bet gimus antram mažyliui, ši išmoka galėtų būti didinama dvigubai, trečiam – trigubai, ketvirtam – keturgubai. O, tarkime, už penktą vaiką šeima gautų tokią pat išmoką kaip už pirmą – 52 litus.
Šeima
Šeima
© Corbis
Valstybė neskatina

Valstybė neskatina šeimoje auginti kuo daugiau šalies piliečių. Tuo tvirtai įsitikinę būrio vaikų apsupti tėvai.

„Skurstame“, – trumpai reziumuoja jie. Skųstis sunkiu gyvenimu Lietuvoje itin populiaru, netgi madinga. Bet skundai vargu ar ką išspręs. Gal verčiau bent jau pabandyti pabaksnoti valdžiai pirštu, ką ir kaip galima būtų pakeisti?

Prioritetas – keturi vaikai

Vilniaus gausių šeimų bendrijos „Vilniaus šeimyna“ vadovė Angelė Kostogrizienė užaugino keturis vaikus.

„Lengva nebuvo ir anksčiau, – atsiduso moteris. – Bet šiais laikais jokios tikslinės paramos gausios šeimos iš valstybės negauna. Apskaičiuojamos kiekvienos šeimos gaunamos pajamos. Jeigu jos mažesnės nei valstybės remiamos – 285 litai vienam šeimos nariui, – tuomet gausi šeima, kaip ir visos kitos, gali pretenduoti į kompensaciją už šildymą, paramą įsigyjant mokyklines prekes, vaikams maitinti ar socialinę pašalpą. Tai ir viskas.“

Gausių šeimų bendrijos vadovė turi tokią viziją: „Jeigu valstybės vyrai ir moterys apsispręstų, kad šalies prioritetas – bent trys ar keturi vaikai šeimoje, siūlyčiau tam tikrą skatinimo būdą. Esmė tokia: už pirmą vaiką mokėti tokius pačius vaiko pinigus, kaip ir dabar – 52 litus per mėnesį. Bet gimus antram mažyliui, ši išmoka galėtų būti didinama dvigubai, trečiam – trigubai, ketvirtam – keturgubai. O, tarkime, už penktą vaiką šeima gautų tokią pat išmoką kaip už pirmą – 52 litus.

Tokia praktika yra kai kuriose užsienio šalyse. Nesiūlome skatinti gimdyti kuo daugiau vaikų. Bet jeigu keturi vaikai taptų geidžiamos šeimos modeliu, tėvai ryžtųsi auginti jų daugiau“.

Šiandien, jei šeimoje auga mažiau nei trys vaikai, kol mažyliui sueina treji metai, per mėnesį valstybė moka 93 litus. Gausioms šeimoms ši išmoka padidinta iki 137 litų. Už vyresnius vaikus visoms Lietuvos šeimoms mokami 52 litai vadinamųjų vaiko pinigų.

Motinos darbas nieko vertas

Keturių vaikų mama, Kauno gausių šeimų bendrijos pirmininkė Aldona Griškienė atkreipė dėmesį, kad daugiavaikės motinos senatvėje lieka beveik be pensijos. Valstybinę antrojo laipsnio pensiją turi teisę gauti tik septynis ir daugiau vaikų užauginusios motinos.

„Bet juk ir šešis vaikus užauginusi motina išauklėjo valstybei šešis piliečius, kurie tapo mokesčių mokėtojais. Negi vaikai jai neuždirba pensijos? Negi motinos darbas nieko vertas, kad už jį nebūtų mokama žmoniška pensija?“ – retoriškai klausė A. Griškienė.

Daugiavaikės mamos dažnai negali dirbti, nes tenka nuolat prižiūrėti vaikus. Be to, tokių moterų vis dar kratosi ir darbdaviai. Bijo, kad vaikai nuolat sirgs ir jų darbuotoja daugiausia laiko praleis ne darbe, o namie.

Nori uždarbio, ne labdaros

„Bet mes norime dirbti ir gauti normalų atlyginimą, – tikino Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos vadovė, trijų vaikų mama Virginija Jurgelevičienė.

"Būtų protinga, jei iš tokių dirbančių motinų pajamų mokestis nebūtų išskaičiuojamas. Juk vėliau tą patį mokestį valstybė atiduoda įvairiomis išmokomis. Tai kam jį atskaičiuoti iš daugiavaikės motinos ir paskui grąžinti kaip išmokas? Bet tada mes jau ištiesę ranką turim prašyti tų išmokų“, – stebėjosi Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos vadovė.

V. Jurgelevičienė įsitikinusi, jog gausiose šeimose augantys vaikai turi matyti, kad tėvai dirba, uždirba ir juos išlaiko, o ne tikisi valstybės ar gerų žmonių labdaros.

„Kai šeimoje vaikui suformuojama nuostata, kad žmogus turi ir gali užsidirbti, jis ir išauga neišlaikytinis“, – kalbėjo trijų vaikų motina.

Moteris svarstė, kad valstybė galėtų darbdaviams kompensuoti kai kurias išlaidas, kurias šie patirtų įdarbinę būrį vaikų auginančią motiną.

„Kaip šiuo metu darbdaviui suteikiamos mokestinės lengvatos įdarbinant neįgaliuosius, taip būtų galima pagalvoti apie kompensaciją įdarbinus daugiavaikę motiną. Kiek valstybė pakeis požiūrį, kad daugiavaikė šeima gali pati užsidirbti, tik jai reikia šiek tiek padėti, tiek mes ateityje turėsime naudos. Pakeisime visuomenės požiūrį ir nebeauginsime išlaikytinių“, – sakė V. Jurgelevičienė.

Padėti vaikams lavintis

Dešimties vaikų tėvai klaipėdiečiai Birutė ir Antanas Juškėnai labiausiai nerimauja dėl neigiamo visuomenės požiūrio į gausias šeimas.

„Turėti daug vaikų šiais laikais laikoma gėda. Jeigu esi gausios šeimos mama, aplinkiniai iš karto įtaria, jog esi kvaila ar asociali, o ne tiesiog mylintis vaikus žmogus. Tai labai skaudina“, – prisipažino moteris.

Tėvai patikino, jog išlaikyti gausią šeimą – didžiulis galvos skausmas.

„Sovietmečiu bent buvo specialių parduotuvių, kuriose daugiavaikės mamos galėdavo atžaloms pigiau nupirkti drabužių. Dabar to nėra. O už vaiko pinigus – 52 litus – net batų nenupirksi“, – atsiduso B. Juškėnienė.

Bet gausios šeimos mamai apmaudžiausia, kad vaikai negali nemokamai lankyti būrelių.

„Didelėse šeimose auga daug gabių vaikų. Bet dėl pinigų stygiaus dažnas jų negali lankyti įvairių būrelių – lavintis, tobulėti ir siekti aukštumų kaip bendraamžiai. Šioje srityje vaikams būtinai reikėtų padėti“, – neabejojo B. Juškėnienė.

Paramos niekada neprašė

Vilniečių Auksės ir Vaidoto Žukų šeimoje užaugo šeši vaikai.

„Vyras visada daug dirbo, todėl nepritekliaus nejutome, – pasakojo A. Žukienė. – Augindami vaikus niekada nepretendavome į valstybės paramą. Kai vyresnieji dar mokėsi mokykloje, egzistavo tokia tvarka, kad gausių šeimų vaikams buvo skiriamas nemokamas maitinimas. Tačiau niekada tuo nesinaudojome.“

Didelės šeimos mamai nebūdavo sunku rytais sutepti ir įdėti į kuprines savo mokinukams sumuštinių, kuriuos jie mokykloje suvalgydavo su bendraklasiais.

A. Žukienė sakė niekada nepritarusi požiūriui, jog gausiai šeimai reikia kokio nors išskirtinio valstybės dėmesio.

„Didelių šeimų tėvai dirba ir uždirba šeimos reikmėms. Reikia tiesiog leisti žmonėms dirbti, normaliai už tai jiems mokėti. Neauginkime išlaikytinių kartos. Žmonės privalo už savo darbą gauti normalų atlyginimą, užuot tikėjęsi įvairios labdaros“, – neabejojo šešių vaikų mama.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (109)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Sukčių atakų tik daugėja: policija įvardijo naujausius būdus, kaip bandoma apgauti

Kaip bebūtų liūdna, tačiau sukčiai „nemiega“ nei vienu sezonu, praneša policija . Jie...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (204)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (13)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (413)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Karinė dieta: žadama, kad per savaitę ištirps 4 kg (3)

Šiuo metu karių dieta yra viena populiariausių pasaulyje. Tvirtinama, kad ji per trumpą laiką –...

Dominavęs Fury privertė Wilderio trenerį mesti baltą rankšluostį (10)

Ankstyvą sekmadienio rytą Las Vegase įvyko ilgai laukta revanšinė bokso dvikova tarp amerikiečio...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (712)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (20)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

|Maža didelių žinių kaina