Vardų, kaip ir drabužių mados, pasirodo, nuolat keičiasi. Šiuo metu madingiausi vardai – Gabija ir Lukas. Madinga ieškoti ir ypatingai retų, negirdėtų vardų bei kūdikius vadinti gamtos reiškinių, dievybių vardais.

Baisiai nemadingi prieš kelias dešimtis metų buvę populiarūs vardai tokie kaip Nijolė, Algirdas, Kazimieras. Nors, Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje gyvena daugiausia žmonių su Onos, Jono, Antano, Janinos vardais, šiuo metu jie visiškai nepopuliarūs.

Fantazijai ribų nėra

“Duoti vaikui vardą sunkiau nei pagimdyti. O, sakoma, vardas gali nulemti gyvenimą”, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vyr. inspektorė Nijolė Zenovičienė, ir šypteli, kad kartais gaila vaikų, kuriems tėvai išrenka ypatingai įmantrius vardus.

Aronas, Gruodis, Klaidas, Milanas, Rubinas, Rūstis – tokius nekasdieniškus vardus suteikiantys tėvai Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų jau nebestebina. Lietuvoje gyvena ne viena Vaivorykštė, Skaidruolė, Megė, Pilorija, Mėta.

Išradingumui ribų nėra - štai, pavyzdžiui, tėvas Vidas ir mama Vilė nusprendė dukrai duoti vardą Vidvilė. O viena moteris savo atžalą pavadino dvigubu vardu Bitė Gilė.

“Mes negalime atkalbinėti. Tėvai turi teisę parinkti savo vaikui kokį tik nori vardą. Pavyzdžiui, kai pasirodė serialai, muilo operos daug vardų buvo duota iš jų, dabar tokių vardų pasitaiko rečiau”, – sako N. Zenovičienė.

Taigi šiandien kai kuriose pirmokų klasėse yra ne viena Esmeralda, Džeisonas, Džistina, Džakonda.

Nebestebina į gimimo liudijimus įrašyti ir tokie vardai, kaip Spynutė, Džinas, Britnė, Kenis.

Madingiausi – Lukas ir Gabija

Civilinės metrikacijos skyriuje yra ir vardų reikšmių žodynas. Šiandien tėvams svarbu, ką reiškia vaiko vardas. Tačiau dažniausiai tėveliai ateina jau išsirinkę vardus, tik nori pasitikslinti jų reikšmes.

“Vien šiandien užregistravome nemažai Gretų ir Gabijų. Šitie vardai populiarūs kaip niekada. Taip pat labai populiarus berniukų vardas Edgaras, ypatingai tarp mišrių tautybių šeimų”, – pasakoja N. Zenovičiennė.

Krikščioniški vardai taip pat ypač populiarūs – taip galima paaiškinti Luko, Mato vardų populiarumą. Iš pagonybės atėjo ir šiuo metu populiarėja tokie vardai, kaip Perkūnas, Austėja.

“Iki krikščionybės įvedimo populiariausi būdavo seni grynai lietuviški vardai - Vytautas, Gediminas, Mindaugas. Nuo keturiolikto amžiaus pasipylė krikščioniški vardai – Jurgis, Juozapas. Vardus senovėje duodavo ir pagal luomą”, – sako Lietuvių kalbos instituto darbuotoja dr. A. Ragauskaitė.

Duodant vardą, reikėtų atsižvelgti ir ką siūlo Lietuvių vardų žodynas. Į šį žodyną surašyti visi norminiai vardai. Taip pat būtina pagalvoti, kad vaikas su šiuo vardu gyvens visą gyvenimą ir nerinkti vardo vien iš užgaidos, nepaisant nei jo reikšmės, nei kilmės, nei skambesio.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)