aA
Metai iš metų įvairiausi tyrimai rodo, kad Lietuvos vaikai – vieni iš nelaimingiausių Europoje. Pagal vaikų savižudybių skaičių, aukščiausią streso ir patyčių lygį Lietuva pirmauja, o jaučiamos laimės lygis – žemiausias Europoje.
Vaikai
© Shutterstock nuotr.

Norėdama pakeisti šį liūdną faktą visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“, „CBS International“ ir „Vilniaus privati gimnazija“ susivienija, kad Lietuvos mokyklose nacionaliniu mastu plėtotų programas, lavinančias vaikų emocinį intelektą ir laimės jausmą.

Naujiena Lietuvos mokyklose

Emocinis intelektas – mūsų viso elgesio pagrindas, tai visi mūsų išgyvenimai ir prisiminimai, nuostatos ir įsitikinimai, vertybės ir jausmai. Dėl emocinio intelekto vienaip ar kitaip matome save ir kitus žmones. Tai viskas, kas mes iš tiesų esame ir kaip jaučiamės.

Projekto organizatoriai įsitikinę, kad tam, kad vaikas mokykloje jautųsi laimingas pirmiausia pati mokyklos aplinka turi būti laiminga – laimingas mokytojas, mokyklos vadovas. Tuo šis projektas skiriasi nuo iki šiol vykdytų – daug dėmesio bus skiriama žmogaus santykių plėtrai.

„Vaikams, kad užaugtų psichologiškai sveiki ir laimingi, reikia išugdyti aukštą pagarbos sau ir kitiems jausmą. Būtent to padės siekti Lietuvos mokyklose gegužės pabaigoje startuosianti socialinė programa „Emocinio intelekto lavinimas Lietuvos mokyklose panaudojant SEAL (Socialinių ir emocinių aspektų taikymas mokyme) programos modelį“. Tai leis natūraliai sumažinti arba visai išnaikinti tokius reiškinius, kaip patyčios, didelis streso lygis, vaikų savižudybės, turėtų padidėti jaučiamos laimės laipsnis,“ – kalbėjo projekto vadovė Irma Liubertienė.

Projektas startuoja gegužės 29 dieną 18 val. Vilniaus privačios gimnazijos kieme atvira konferencija „Lyderystė vaiko akimis“, kurioje dalyvaus visi projekto iniciatoriai ir svečiai. Norintys dalyvauti daugiau informacijos gali rasti www.gimnazija.lt.

Laimingas žmogus – dovana šeimai, bendruomenei, valstybei

Emocinio intelekto programa Lietuvos mokykloms rengiama vadovaujant emocinio intelekto specialistui, „CBS International“ direktoriui Styvui Nylui (Steve Neale). Jo teigimu, daugeliu atžvilgių emocinį intelektą plėtoti yra kur kas svarbiau nei loginį mąstymą.

Moksliškai įrodyta, kad laimė – nepaprastas dalykas, glūdintis daug giliau nei mūsų loginis mastymas ir kiti protiniai gebėjimai. Laimės jausmas slypi mūsų emociniuose smegenyse (limfinėje sistemoje). Būti laimingam – tai būti saugiam, būti suprastam, būti reikalingam. Tai pagrindiniai žmogaus, kaip homo sapiens poreikiai. Laimingas žmogus – motyvuota, atsakinga, pozityvi ir autentiška asmenybė.

„Emocijos lemia viską, ką mes darome, taip pat ir mintis. Jei mes to nepripažinsime ir nenaudosime auklėdami vaikus, rizikuosime, kad vaikų talentai neatsiskleis, o kūrybiškumas nesivystys. Pavyzdžiui, vaikas mokykloje mėgsta tapybą, bet jo tėvai trukdo tam vystytis, nes mano, kad tikslieji dalykai yra svarbesni. Tokiu atveju vaikas pradeda galvoti, kad jis nėra kūrybingas žmogus. Vėliau gyvenime, kai jo bus prašoma būti kūrybingam, giliai pasąmonėje glūdintis tikėjimas kiekvieną kartą sukels neigiamas emocijas – „aš negaliu to padaryti“ – ir jos paveiks jo elgesį“, – kalba Styvas Nylas.

Užsienio patirtis Lietuvai

Panašūs projektai įgyvendinami daugelyje Europos šalių ir Amerikoje, atliekami įvairūs tyrimai.

Didžiojoje Britanijoje jau įgyvendinta plataus masto emocinio intelekto plėtros programa vaikams. Šiuo metu ji yra įgyvendinama apie 90 proc. pradinių mokyklų (5–11m.) ir 70 proc. vidurinių mokyklų (11–16m.). Jau patvirtinta, kad programa padeda ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius, gerina mokymosi rezultatus, emocinę sveikatą, skatina teigiamą elgesį, reguliarų mokyklos lankymą ir teikia gerovę visiems, kurie mokosi ir dirba mokyklose.

Emocinio intelekto plėtros programoje dalyvaujantys mokytojai pastebi, kad ji teigiamai veikia ir kitus įgūdžius, tokius kaip sugebėjimas reikšti jausmus, vadovauti ir motyvuoti kitus, rodyti empatiją, veiksmingai spręsti konfliktus. Plėtoti sveiką darbo ir šeimos aplinką, kurioje tvyro atvirumo ir pasitikėjimo klimatas.

Naujausias Kolumbijos universiteto atliktas tyrimas, kurio metu buvo tyrinėtas emocinis intelektas parodė, kad vaikai kurie lavina emocinį intelektą, pagerina skaitymo įgūdžius, geriau lanko pamokas, 25 proc. mažiau pešasi žaidimų aikštelėje, padidėja dėmesio ir koncentracijos lygis, pagerėja tarpusavio santykiai ir konfliktai sprendžiami geruoju, įgaunama daugiau optimizmo, išauga paslaugumas, stiprėja atmintis ir mažėja streso hormono – kortizolio – koncentracija kraujyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (267)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (214)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (204)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (59)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (112)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (192)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (600)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (29)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...