aA
Metai iš metų įvairiausi tyrimai rodo, kad Lietuvos vaikai – vieni iš nelaimingiausių Europoje. Pagal vaikų savižudybių skaičių, aukščiausią streso ir patyčių lygį Lietuva pirmauja, o jaučiamos laimės lygis – žemiausias Europoje.
Vaikai
© Shutterstock nuotr.

Norėdama pakeisti šį liūdną faktą visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“, „CBS International“ ir „Vilniaus privati gimnazija“ susivienija, kad Lietuvos mokyklose nacionaliniu mastu plėtotų programas, lavinančias vaikų emocinį intelektą ir laimės jausmą.

Naujiena Lietuvos mokyklose

Emocinis intelektas – mūsų viso elgesio pagrindas, tai visi mūsų išgyvenimai ir prisiminimai, nuostatos ir įsitikinimai, vertybės ir jausmai. Dėl emocinio intelekto vienaip ar kitaip matome save ir kitus žmones. Tai viskas, kas mes iš tiesų esame ir kaip jaučiamės.

Projekto organizatoriai įsitikinę, kad tam, kad vaikas mokykloje jautųsi laimingas pirmiausia pati mokyklos aplinka turi būti laiminga – laimingas mokytojas, mokyklos vadovas. Tuo šis projektas skiriasi nuo iki šiol vykdytų – daug dėmesio bus skiriama žmogaus santykių plėtrai.

„Vaikams, kad užaugtų psichologiškai sveiki ir laimingi, reikia išugdyti aukštą pagarbos sau ir kitiems jausmą. Būtent to padės siekti Lietuvos mokyklose gegužės pabaigoje startuosianti socialinė programa „Emocinio intelekto lavinimas Lietuvos mokyklose panaudojant SEAL (Socialinių ir emocinių aspektų taikymas mokyme) programos modelį“. Tai leis natūraliai sumažinti arba visai išnaikinti tokius reiškinius, kaip patyčios, didelis streso lygis, vaikų savižudybės, turėtų padidėti jaučiamos laimės laipsnis,“ – kalbėjo projekto vadovė Irma Liubertienė.

Projektas startuoja gegužės 29 dieną 18 val. Vilniaus privačios gimnazijos kieme atvira konferencija „Lyderystė vaiko akimis“, kurioje dalyvaus visi projekto iniciatoriai ir svečiai. Norintys dalyvauti daugiau informacijos gali rasti www.gimnazija.lt.

Laimingas žmogus – dovana šeimai, bendruomenei, valstybei

Emocinio intelekto programa Lietuvos mokykloms rengiama vadovaujant emocinio intelekto specialistui, „CBS International“ direktoriui Styvui Nylui (Steve Neale). Jo teigimu, daugeliu atžvilgių emocinį intelektą plėtoti yra kur kas svarbiau nei loginį mąstymą.

Moksliškai įrodyta, kad laimė – nepaprastas dalykas, glūdintis daug giliau nei mūsų loginis mastymas ir kiti protiniai gebėjimai. Laimės jausmas slypi mūsų emociniuose smegenyse (limfinėje sistemoje). Būti laimingam – tai būti saugiam, būti suprastam, būti reikalingam. Tai pagrindiniai žmogaus, kaip homo sapiens poreikiai. Laimingas žmogus – motyvuota, atsakinga, pozityvi ir autentiška asmenybė.

„Emocijos lemia viską, ką mes darome, taip pat ir mintis. Jei mes to nepripažinsime ir nenaudosime auklėdami vaikus, rizikuosime, kad vaikų talentai neatsiskleis, o kūrybiškumas nesivystys. Pavyzdžiui, vaikas mokykloje mėgsta tapybą, bet jo tėvai trukdo tam vystytis, nes mano, kad tikslieji dalykai yra svarbesni. Tokiu atveju vaikas pradeda galvoti, kad jis nėra kūrybingas žmogus. Vėliau gyvenime, kai jo bus prašoma būti kūrybingam, giliai pasąmonėje glūdintis tikėjimas kiekvieną kartą sukels neigiamas emocijas – „aš negaliu to padaryti“ – ir jos paveiks jo elgesį“, – kalba Styvas Nylas.

Užsienio patirtis Lietuvai

Panašūs projektai įgyvendinami daugelyje Europos šalių ir Amerikoje, atliekami įvairūs tyrimai.

Didžiojoje Britanijoje jau įgyvendinta plataus masto emocinio intelekto plėtros programa vaikams. Šiuo metu ji yra įgyvendinama apie 90 proc. pradinių mokyklų (5–11m.) ir 70 proc. vidurinių mokyklų (11–16m.). Jau patvirtinta, kad programa padeda ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius, gerina mokymosi rezultatus, emocinę sveikatą, skatina teigiamą elgesį, reguliarų mokyklos lankymą ir teikia gerovę visiems, kurie mokosi ir dirba mokyklose.

Emocinio intelekto plėtros programoje dalyvaujantys mokytojai pastebi, kad ji teigiamai veikia ir kitus įgūdžius, tokius kaip sugebėjimas reikšti jausmus, vadovauti ir motyvuoti kitus, rodyti empatiją, veiksmingai spręsti konfliktus. Plėtoti sveiką darbo ir šeimos aplinką, kurioje tvyro atvirumo ir pasitikėjimo klimatas.

Naujausias Kolumbijos universiteto atliktas tyrimas, kurio metu buvo tyrinėtas emocinis intelektas parodė, kad vaikai kurie lavina emocinį intelektą, pagerina skaitymo įgūdžius, geriau lanko pamokas, 25 proc. mažiau pešasi žaidimų aikštelėje, padidėja dėmesio ir koncentracijos lygis, pagerėja tarpusavio santykiai ir konfliktai sprendžiami geruoju, įgaunama daugiau optimizmo, išauga paslaugumas, stiprėja atmintis ir mažėja streso hormono – kortizolio – koncentracija kraujyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas?

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (71)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam, ar jį nusipirkti (87)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (59)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių ir...

Dėl patirto nokauto susigraužusio lietuvio paguoda: privertė japoną prikąsti liežuvį specialiai DELFI iš Tokijo

Eventas Gužauskas kur kas dažniau palieka gulėti ant tatamio savo varžovus nei ten atsiduria...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (10)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

„Netflix“ filmas įsiūbavo įsiūčio audrą Lenkijoje, premjeras reikalauja pakeitimų (8)

Lenkijos premjeras parašė internetinės televizijos platformai „ Netflix “ reikalaudamas, kad...

„Scanoramoje“ į filmo „Valstybinės laidotuvės“ premjerą susirinko politikos ir kultūros grietinėlė (1)

Dažnas svečias „Scanoramoje“ – ukrainiečių režisierius Sergejus Loznica – antradienio...

Žinomo fotografo parodoje – intriguojantys garsenybių portretai

Antradienio vakarą Vilniuje esančioje „Grafo" galerijoje rinkosi šou ir meno pasaulio atstovai....