Edipo kompleksas - specialistams gerai žinomas vaiko psichologinės raidos etapas, bet daugeliui ši sąvoka vis dar siejasi ne su moksline terminologija, bet su vienu antikinių mitų.
Mergaitė
© Corbis
Senovės graikų mitas pasakoja apie nelaimingąjį karalių Edipą, kuriam orakulas išpranašavo, kad jis nužudys savo tėvą ir ves motiną. Jaunuolis kaip įmanydamas bandė išvengti lemties, tačiau po daugelio metų, pats to nežinodamas, vis dėlto išpildė pranašystę.

Mitai ir tikrovė

Tai ką gi iš tikrųjų slepia mistinis pavadinimas - Edipo kompleksas? Psichologė Sigita Dirgėlienė aiškina, kad kiekvienas vaikas išgyvena tam tikrą psichologinio vystymosi etapą, kuris vadinamas Edipo (berniukų) arba Elektros (mergaičių) kompleksu.

Šie vaiko psichologinio vystymosi etapai, anot S.Freudo, kyla iš pirmosios ir svarbiausios vaiko identifikacijos - vaikas turi įsisąmonyti, kaip jis suaugęs rinksis partnerį ir kokį vaidmenį tuose santykiuose skirs sau. Šia šeimoje įgyta ankstyva patirtimi vėliau bus vadovaujamasi visą gyvenimą.

Šis kompleksas paprastai pradeda reikštis apie trečiuosius gyvenimo metus ir turi baigtis vaikui sulaukus penkerių šešerių.

Šiuo periodu berniukas ima jausti ypatingą prieraišumą motinai, jis nori tarsi užimti tėvo pozicijas. Tuo pat metu jis tapatinasi su tėvu ir kaip savo meilės objektą renkasi motiną - tai ir yra Edipo komplekso pradžia. Kiek vėliau berniuką užplūsta prieštaringų emocinių būsenų išgyvenimai, jis ima jausti dvilypius jausmus tėvui (pavyzdžiui, meilę ir neapykantą), nes sustiprėja seksualinis motinos geidimas. Jis trokšta, kad motina būtų tik su juo, tik jam rodytų dėmesį, meilę, o tėvo buvimą tarp jo ir mamos berniukas ima suvokti kaip tam tikrą kliūtį - juk jei ne tėtis, mama priklausytų tik jam! Todėl vaikas gali piktintis, kai šis rodo jai švelnumą; kartais net neslepia pasitenkinimo, kai tėvas išvyksta ar nebūna namie.

Mergaitė analogiškai "įsimyli" tėtį, ima konkuruoti su mama dėl jo dėmesio.

Kasdieniame gyvenime tai pastebima įvairiausiose situacijose. Pavyzdžiui, noru visuomet būti su mama (ar tėčiu), kartojimu, kad užaugęs ves tik mamą ar tekės už tėčio ir pan.

Psichologė S.Dirgėlienė pabrėžia: nors Edipo (Elektros) kompleksą išgyvena kiekvienas vaikas, pasireikšti jis gali labai skirtingai. Kartais tai gali būti tik vienkartinis ar trumpalaikis švelnumo mamai ar tėčiui proveržis, o kartais ir gana ilgai trunkantis "sunkaus" elgesio laikotarpis. Tai priklauso ir nuo šeimos sudėties (tarkime, tėvai išsiskyrę ar vienas jų miręs), ir nuo auklėjimo ypatumų, ir nuo tarpusavio santykių šeimoje.

Pažinti ir pripažinti

Dažnai toks bundantis vaiko seksualumas gąsdina tėvus arba jie tiesiog nežino, kaip reaguoti į jo pasikeitusį elgesį. Ir nenuostabu, nes informacijos apie šį vaiko raidos etapą nėra daug ir net populiarioje spaudoje galima aptikti rašliavų, neva Edipo (Elektros) kompleksas yra psichikos sutrikimas, nukrypimas nuo normalaus vystymosi.

Psichologė S.Dirgėlienė išsklaido tokius mitus sakydama, kad tai normalus psichologinis vaiko raidos etapas ir jis yra labai svarbus tolesniam jo asmenybės formavimuisi. "Berniukas turi pilnai identifikuotis su tėvu, o kartu ir įsisąmonyti tėčio įkūnijamą vyro modelį. Pasibaigus šiam periodui berniukas galės "susitaikyti" su tėvu (jei tebejaučia jam priešiškumą), suvoks, kad mama yra tėčio, o ne jo partnerė. Ši ankstyva patirtis ir "išmoktas" vyro vaidmuo bus svarbus ateityje bendraujant su moterimis ir renkantis mylimąją. Lygiai tas pat pasakytina ir apie mergaitės vystymąsi. Tik šiuo atveju "įsimylimas" tėtis ir mokomasi moters vaidmens stebint mamą", - aiškina psichologė.

Vaikui išgyvenant Edipo (Elektros) kompleksą svarbu, kad su juo bendrautų, žaistų abu tėvai (nebūtinai visuomet abu iškart, bet vaikas turėtų bendrauti ir su mama, ir su tėčiu). Taip pat svarbu, kad vaikas matytų ir suvoktų, kaip tarpusavyje bendrauja tėvai, kad jiems kartu gera, o jis pats yra abiejų gimdytojų labai mylimas. Matydamas gražius tarpusavio santykius ir jausdamas, kad tėvai myli ne tik vienas kitą, bet ir jį, vaikas greičiau ir lengviau įsisąmonys savo (vaiko, o ne tėčio ar mamos partnerio) vaidmenį šeimoje, o suaugęs jau turės aiškų supratimą, kaip turi bendrauti vyras ir moteris.

"Augantis žmogutis turi jausti, kad tėtis ir mama supranta, kas dedasi jo širdelėje, bet visuomenėje esama tam tikrų normų, ir mamos vyras yra jos gyvenimo vyras, o sūnus - jos vaikas. Visa tai turėtų vykti be pykčio ir pažeminimų, kad vaikas susiformuotų tvirtas vertybes", - aiškina psichologė.

Kai šeima be tėčio...

Šiandien labai daug vaikų auga tik su mama. Kaip jie išgyvena šį periodą? "Nesvarbu, ar vaikas auga pilnoje šeimoje, ar tik su vienu iš tėvų - Edipo (Elektros) kompleksą jis vis tiek išgyvena. Tačiau jei vaikas turi tik mamą ar tik tėtį, didelė tikimybė, kad jam bus sunkiau sėkmingai įveikti šį tarpsnį. Būtent dėl tokios situacijos kartais vaikams net atsiranda įvairios neurozės", - sako psichologė S.Dirgėlienė.

"Jei tėčio nėra, reikėtų pagalvoti, koks vyras (senelis, mamos draugas ar brolis, gal net būrelio vadovas ar pan.) galėtų tapti vyro modeliu", - teigia pašnekovė. Tiesa, tėvo vaidmens jie neperteiks, tačiau tai kur kas geriau nei izoliuoti vaiką nuo vyriško pasaulio. Ir analogiškai problemą reiktų spręsti, jei vaikai auga be mamos.

Gana sudėtinga situacija, kai berniukas auga tik su mama (mergaitė - tik su tėčiu). Tada gali atsirasti ilgalaikė priklausomybė nuo motinos (ar tėvo). Užaugę tokie vaikai dažnai daug sunkiau susiranda gyvenimo partnerius, nei jų bendraamžiai iš darnių ir pilnų šeimų. Kai kurie autoriai rašo ir apie didesnę tikimybę linkti į homoseksualų gyvenimo būdą. Tačiau psichologė itin pabrėžia, kad tai jokiu būdu nėra taisyklė, tik galimi variantai.

Todėl vienišos mamos ar tėčiai, norėdami padėti savo vaikui sėkmingai išaugti iš šio laikotarpio, gali savęs paklausti: "Ar mano sūnus turi vyro modelį, su kuriuo galėtų tapatintis? Ar aš, kaip motina, nereaguoju į jį kaip į mylimąjį (pavyzdžiui, miegojimas kartu, perdėtas glėbesčiavimas ir mylavimas, nuolatinis kartojimas, kad tai mano vyras)?"

Verta suklusti

Kartais begalinis vaiko noras būti su motina visuomet ir visur (kartu miegoti, kartu maudytis ir net eiti į tualetą) tarsi išstumia tėvą iš auklėjimo proceso - berniukas taip nori patikti, būti artimas savo mamai, kad jis daug lengviau su ja bendrauja, labiau jos klauso. Situaciją dar pablogina tie tėčiai, kurie "nusiplauna" nuo bendravimo su vaiku ir jo auklėjimas paliekamas tik mamai.

Psichologė sako, kad jei kažkas ima krypti nuo normos šiame vystymosi etape, mes galime ir nepastebėti, nes sėkmingai arba nesėkmingai išgyvento Edipo komplekso rezultatai, deja, išryškėja gerokai vėliau, kai tenka rinktis gyvenimo partnerius.

Į specialistą reikėtų kreiptis, jei berniukas demonstruoja ypatingą pyktį, agresyvumą tėvui (mergaitė - mamai) ar mamai sunku rasti tinkamų būdų bendrauti su sūnumi (tėčiui su dukra), ji jaučiasi visiškai nuo jo priklausoma.

Paprastai Edipo (Elektros) kompleksas tampa pirma ir svarbiausia gyvenimo pamoka, per kurią vaikas "užprogramuojamas" kaip būsimas tėvas ar mama.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (24)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Parodė, ką valgo pacientai už 1,45 euro per dieną

Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) atstovai tęsia patikros akcijas, per kurias tikrinamas...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (34)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas (26)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (204)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Valionis: mano pastabos supykdė Grybauskaitę (139)

Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (13)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Markauskas pasakė, kas gali būti su ES parama (1)

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas , pirmadienį dalyvavęs Žemės ūkio ir žuvininkystės...

Gydytoja pabrėžė, kada didžiausia tikimybė susirgti vėžiu – pataria, ko imtis (19)

„Kodėl krūties vėžys toks dažnas susirgimas tarp moterų?“ – šiuo klausimu pradedame...

Nerijus Mačiulis: kur „išmesti“ pinigus – nuomai ar būsto paskolai? (77)

Beveik visi anksčiau ar vėliau turime priimti sprendimą – pirkti nuosavą būstą ar jį...