aA
Vaikui pradėjus lankyti darželį netikėtai atsiranda tokių problemų, kurių esant tėvai nė nenumanė. Iki tol geras ir klusnus buvęs vaikas grupėje nesusiranda draugų, iš kitų atiminėja žaislus, namo grįžta su mėlynėmis arba visada žaidžia vienas ir nedalyvauja jokioje bendroje veikloje.
Berniukas
© Corbis/Scanpix
Akivaizdu, kad susidurta su bendravimo problemomis. Bet kodėl - juk namie tokių nekildavo. Kaip elgtis, kad vaikas neišsiskirtų iš bendraamžių, jis jaustųsi laimingas darželyje?

Simpatijos ir antipatijos

Vyresnėse darželio grupėse jau egzistuoja gana pastovūs socialiniai santykiai. Vaikai tarp bendraamžių užima skirtingą padėtį: vieni labai populiarūs, su jais visi nori žaisti, kalbėtis, valgyti prie vieno stalo ar miegoti gretimose lovelėse, kiti - mažiau.

Dažniausiai tokie visų mėgstami vaikai vadinami lyderiais, nors šį terminą ir sudėtinga taikyti tokio amžiaus mažyliams. Lyderio fenomenas dažniausiai siejamas su kokios nors užduoties vykdymu, tikslų pasiekimu, gebėjimu organizuoti, sutelkti kolektyvą.

Vaikų darželio grupė neturi aiškių bendrų tikslų ir uždavinių, kurie jungtų visus. Taigi teisingiau būtų kalbėti ne apie lyderio bruožus, o apie patrauklumą ir populiarumą.

Populiarumas, skirtingai nei lyderiavimas, nesusijęs su problemų sprendimu ar vadovavimu kokiam nors procesui. Tačiau jis visuomet atspindi kitų palankumą, simpatiją asmeniui.

Vyresnieji darželinukai jau gali sąmoningai atsakyti, kas iš bendraamžių jiems patinka, o kas - ne. Dažniausiai vaikai gali išvardyti 2-3 bendraamžius, su kuriais norėtų „gyventi viename name“ arba „plaukti vienu laivu“. Dar greičiau ir su didesniu įsitikinimu jie gali nurodyti tuos vaikus, kurie nepatinka.

Suprantama, kad vaikų nuomonė apie bendraamžius priklauso nuo asmeninės patirties (kas su kuo draugauja) arba nuo naujausių įvykių grupėje (kas su kuo susimušė). Tačiau paprastai 2-3 atstumtųjų ir populiariųjų mažylių vardus kartos visi vaikai.

Vaikų darželio auklėtojos ne visuomet gali teisingai nurodyti populiariausią grupės vaiką. Pedagogai dažniausiai orientuojasi į ikimokyklinukų paklusnumą, kultūringumą ir jo motyvaciją.

Tačiau patiems vaikams šie bruožai nėra patrauklumo kriterijus. Būna taip, kad tarp auklėtojų populiariausi ir didžiausią autoritetą turintys vaikai tarp bendraamžių ne tik nėra populiarūs, bet net laikomi atstumtaisiais.

Dėmesingi tėvai, stebėdami savo vaiką, gali įvertinti, ar kiti vaikai jį mėgsta, ar kviečia žaisti, ar vengia su juo bendrauti. Ir svarbiausia, ar vaikas suvokia savo atstūmimą, įsižeidžia, o gal, atvirkščiai - jis ramus dėl tokio bendraamžių požiūrio ir dėl to nesijaudina.

Populiarių vaikų bruožai

Tai ne intelektas ir ne kūrybiškumas, ne bendravimas ir net ne organizatoriaus gebėjimai, o tie bruožai, kuriuos priimta laikyti moralės bruožais: gerumas, gebėjimas padėti ir nusileisti, geranoriškumas. Populiarus vaikas nuoširdus ir atviras. Todėl jis nesunkiai nusileidžia ir padeda bendraamžiams, nuoširdžiai džiaugiasi jų pasiekimais. Toks vaiko požiūris atsiranda jau ikimokykliniame amžiuje.

Žinoma, tai nereiškia, kad populiarūs vaikai nesipyksta, neįsižeidžia ir nerungtyniauja. Tačiau jiems, atvirkščiai nei nepopuliariems vaikams, tai nėra tikslas. Gynyba, savojo aš pripažinimas jiems nėra vienintelis gyvenimo tikslas.

Atstumtųjų vaikų santykiai su bendraamžiais

Vaikai, kuriuos atstumia bendraamžiai, linkę šalintis kitų. Pagrindinis jų uždavinys bendraujant - įrodyti savo pranašumą arba atsiriboti nuo kitų. Toks gynybinis elgesys gali būti labai įvairių formų: nuo ryškaus agresyvumo iki visiško užsisklendimo savyje.

Vieni vaikai siekia parodyti savo pranašumą naudodami fizinę jėgą, girdamiesi įvairiais daiktais. Todėl jie dažnai pešasi, atiminėja iš kitų vaikų žaislus, bando komanduoti ir vadovauti bendraamžiams.

Kiti nedalyvauja bendruose žaidimuose, bijo pasireikšti, vengia bendravimo. Tačiau bet kuriuo atveju jie yra susikoncentravę ties savuoju AŠ, savo trūkumais ar gebėjimais.

Kaip įgyti palankumą

Tai sudėtingas uždavinys, nes nei aiškinimas, nei pamokslavimai, nei teigiami pavyzdžiai, nei nuobaudos ar paskatinimai čia nepadės. Problema gali išsispręsti tik bendraujant su kitais vaikais.

Baimė, kad tavęs neįvertina, atstumia, sukelia norą bet kokiu būdu įsitvirtinti. Tai gali būti agresyvumas arba atsiribojimas, aplinkinių ignoravimas. Pabrėžtinas bendraamžių dėmesys ir geranoriškumas gali padėti tai įveikti.

Taip galima žaisti žaidimus, kuriuose vaikai vienas kitam turi sakyti ką nors teigiamo, vadinti švelniais vardais, akcentuoti tik gerus kito bruožus, stengtis draugui padaryti ką nors malonaus. Galima pasiūlyti vaikui užsidėti „rožinius akinius“ ir pasistengti įžvelgti kiek galima daugiau teigiamų draugo savybių. Ypač bus malonu, kai vėliau šiuos pranašumus ir kiti pastebės.

Pagrindinis šių žaidimų uždavinys - parodyti sunkiems vaikams, kad kiti juos mėgsta ir pasirengę dėl jų padaryti ką nors malonaus. Tačiau toli gražu ne visi agresyvūs ir uždari vaikai pasirengę girti kitus, sakyti jiems malonius žodžius ir dovanoti dovanas. Jokiu būdu negalima jų versti ar barti už taisyklių nesilaikymą.

Tegu jie iš pradžių stebi kitus, juokauja ar tiesiog tyli. Patirtis rodo, kad tuomet, kai nepopuliarūs vaikai girdi pagyrimus savo adresu, gauna dovanas, jie liaujasi ignoruoti aplinkinius ir patiria didelį malonumą dėl aplinkinių rodomo draugiškumo. Toks bendraamžių dėmesys ir pripažinimas anksčiau ar vėliau sulaukia atsakomosios reakcijos.

Kitas etapas - išmokyti vaikus teisingai įvertinti bendraamžių elgesį. Jei vaikas susikoncentravęs į save, jis kitus vaikus pastebi tik tuomet, kai šie jam trukdo ar grasina, kai mato kitų vaikų rankose įdomius žaislus. Suaugusiojo užduotis - atkreipti mažylio dėmesį į kitus vaikus, išmokyti įsiklausyti ir įsižiūrėti.

Geriausias būdas - svetimų žodžių ar veiksmų atkartojimas. Gebėjimas taip atkartoti - svarbus žingsnis empatijos ir bendrumo link.

Tolesnis etapas - suteikti nepopuliariam vaikui galimybę pačiam padėti kitiems. Abipusis rūpestis ir pagalba vieni kitiems sujungia vaikus. Šis palaikymas nereikalauja iš vaiko didelių pastangų, nes tai yra nesudėtingi žaidybiniai veiksmai: užleisti kelią ant siauro tiltelio, padėti žaidime bejėgei lėlytei. Tačiau visus šiuos veiksmus vaikai atlieka patys, be instrukcijų ir suaugusiųjų raginimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (511)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Gyvai / DELFI 11. Kaip ateityje skaičiuosime minimalų atlyginimą: tvarka gali keistis iš esmės

Praėjusią savaitę Europos Komisija pradėjo konsultacijas su ES šalimis dėl planų suvienodinti...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (126)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Paaiškėjo naujų detalių apie netikėtą vaiko mirtį Ukmergėje (31)

Sekmadienį Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje dėl vangumo ir vėmimo mirė...

Kuodis įspėja apie pajamų spąstus: gali būti, kad Europos vidurkio nepasieksime ir 2042 metais (52)

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius...

Putinas pažadėjo „užčiaupti dvokiančią burną“ kai kuriems „užsienyje“ (261)

Per susitikimą su veteranais ir patriotinių organizacijų atstovais Sankt Peterburge Rusijos...

Mačiulis: krizė Lietuvai negresia, nepagrįstos euforijos nėra (15)

„Swedbank“ ekonomistai padidino šių metų bendrojo vidaus produkto ( BVP ) augimo prognozę 0,6...

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Prezidentūrai įteikė dokumentus dėl Lietuvos pilietybės (48)

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Lietuvos Prezidentūrai oficialiai įteikė visus reikalingus...

Nuo pavasario iš Vilniaus oro uosto – dar platesnis skrydžių pasirinkimas

Nors vis dar esame apgaubti kalendorinės žiemos, pats laikas pasvajoti ir planuoti šiltojo sezono...