Bonzai paskatino vystyti dar vieną miniatiūrinės meninės sodininkystės kryptį - saikei. Saikei tikslas - viliojantis miniatiūrinis gyvų augalų peizažas, jame nėra apribojimų, būdingų bonzai. Jeigu grupiniam bonzai sodinimui turi būtinai būti vienos rūšies medeliai, maždaug vienodo dydžio ir ne jaunesni, nei 10 metų, tai saikei naudojami įvairūs, neįtikinamiausių derinių sėjinukai.
Saikei paprastai naudojami išauginti iš sėklų trejų - ketverių metų augalai. Kai medeliai perauga sukurto peizažo apimtį, jie patalpinami į kitą peizažą arba persodinami kultivavimui kaip bonzai.

Bonzai estetika ir filosofija

Bonzai_japoniška baltoji pušis

Bonzai ir saikei įkūnija ypatingą filosofiją, kurios dėka augalas kartu su talpa ir dirva sudaro vieningą esybę, dalelę gamtos: tai tarsi “žemė ir dangus kartu”.

Jūs galbūt atkreipėte dėmesį, kad nei vienas bonzai niekada nėra patalpinamas patalpos centre. Tai paaiškina japoniškos pasaulėžiūros ypatumą, pagal kurį centras suvokiamas kaip vieta, kur susitinka ir sąveikauja žemė ir dangus, žmogus ir dievybė, ir todėl niekas niekada neturi jos užimti. Todėl augalo kompozicijoje asimetrija ypatingai svarbi.

Kitas estetinis principas, realizuojamas bonzai,- vaizdinė pusiausvyra ir tripusio tarpusavio ryšio tarp bonzai kūrėjo, paties medelio ir universalaus principo (gyvybę kuriančios energijos ir dievybės) išreiškimas.

Bonzai kilmė

Bonzai_kiniškas kadagys

Pasak vienos versijos, bonzai istorija prasidėjo 18 a., kai kinų poetas ir dailininkas Van Vei porceliano inde išaugino orchidėjas ir, kad pabrėžtų jų formų puikumą, prie šaknų kotelius papuošė baltais akmenėliais. Žmogus pastebėjo “naminio” augalėlio, o jau po to miniatiūrinio medelio estetiką. Ypatinga priežiūra, specialūs šaknų karpymo ir vainiko formavimo būdai kuriant mažytį medelį suteikė panašumo į didelį medį.

Žodis “bonzai” kilo iš kiniškų hieroglifų “penczai” japoniško varianto - “auginimas vazone”, ir japoniškoje interpretacijoje reiškiančio “augalas ant padėklo”. Ir miniatiūrinių medelių auginimo menas, ir patalpinti į vazonus miniatiūriniai medeliai vienodai vadinami bonzai. Japoniškas bonzai nuo kiniško skiriasi rafinuotu natūralumu ir subtilia tikslia harmonija.

Bonzai kaip vieno meno rūšių kelias į pasaulinės šlovės viršūnes buvo sunkus. Ilgai jo auginimas buvo laikomas pasiturinčių žmonių laisvo laiko praleidimo būdu…

Dabar bonzai galima laikyti savotišku miestiečių hobi, kieno galimybės “bendrauti su gyva gamta” ganėtinai ribotos. Šiuolaikinėse sudėtingose sąlygose bonzai - tai grandis tarp žmogaus ir gamtos, su kuria bendravimas japonams turi ypatingą reikšmę.

Bonzai_Birželio uoga

Bonzai dabar žinomas ne tik Kinijoje ir Japonijoje. Jis puošia daugelio gerbiamų Europos ir Naujojo Pasaulio namų apartamentus, suteikdamas jiems dailumo ir rytietiško stiliaus subtilaus estetiškumo, įkūnydamas paslaptį, o su ja ir atvaizduoto peizažo lengvumą, skaidrumą, perteikdamas tokio artimo, tokio nepasiekiamo ir vis dar nepažinto gamtos grožio pulsuojantį kvėpavimą…

Gerai pajausti savo vienybę su gamta, stebėtis jos formų įvairumu, pajausti Visatos harmoniją ir sukūrimo tikslingumą jums padės šis nuostabus menas.

Visus, ką sudomino šis nuostabus menas, norime įspėti, kad bonzai gimtinė - japoniški miniatiūriniai sodeliai po atviru dangumi. Ir pagrindinį vaidmenį medelio klestėjimui ir augimui vaidina jūrinis didelio drėgnumo ir tam tikros temperatūros Japonijos klimatas. Taip pat labai svarbus žiemojimo periodas, kai ilgą laiką turi būti palaikoma ne didesnė, nei 6- 7˚ temperatūra. Be tokio žiemojimo bonzai praras jėgą, o žydinčios rūšys nesužydės.

Todėl prieš užveisiant tikrą bonzai (o mūsų gėlių parduotuvėse parduodami tik analogai), reikia įsigyti oranžeriją, kur bus įmanoma palaikyti tam tikrą temperatūros ir drėgmės režimą.

Nuotraukos:

Kiniškas kadagys. Amžius 200 metų, aukštis 75 cm.
“Birželio uoga”. Amžius 50 metų, aukštis 50 cm.
Japoniška baltoji pušis. Amžius 200 metų, aukštis 73 cm.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1158)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (42)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (358)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (37)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (443)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Patikrinau Berlyno kainas – kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (105)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (5)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas (5)

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...