aA
Vilniaus darželinukų auklėtojos jau pusmetį dalyvauja seminaruose, kuriuose yra mokomos, kaip vengiant stereotipų apie vyrų ir moterų socialinius vaidmenis, ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikus.
Vaikai, vaikų darželis, karuselė
Vaikai, vaikų darželis, karuselė
© DELFI
Kitas svarbus šio projekto tikslas - pritraukti daugiau vyrų dirbti su darželinukais, nes projekto iniciatorių žiniomis, šiuo metu Vilniaus darželiuose dirba tik vienas auklėtojas.

Projektą inicijavo Socialinės atsakomybės centras, jam talkina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Projektas turėtų baigtis jau balandį, tada bus atliekami jo efektyvumo tyrimai ir galbūt vėliau jis bus tęsiamas kitose Lietuvos dalyse.

“Kai baigsis projektas, mes turėsim efektyvumo įvertinimą, nors jau dabar aišku, kad įvertinimai bus labai geri ir kad tos informacijos labai reikia. Bandysim gauti seminarams finansavimą visoje Lietuvoje”, - sakė Socialinės atsakomybės centro vadovė Alisa Miniotaitė.

Projekto tikslas - atkreipti auklėtojų dėmesį

A.Miniotaitės teigimu, šiuo projektu nebandoma įsiskverbti į vaikų sąmonę ir ją kaip nors keisti, nes pagrindinis siekis – atkreipti auklėtojų dėmesį į lygių galimybių problemas ugdant vaikus.

“Projektas orientuojasi į auklėtojas - tiesiog mes pastebėjome, kad vaikų darželiuose ne visur yra puoselėjamas lyčių lygybės principas: tiek vaikų žaidimuose, tiek vaidinimuose, tiek bendraujant su tėvais, pavyzdžiui, skelbimų lentose yra patarimai mamoms, o tėčiams tokių patarimų nėra. Mes atkreipėme į tai dėmesį ir nutarėme organizuoti projektą, kuris atkreiptų auklėtojų dėmesį”, - DELFI sakė A.Miniotaitė.

Seminarų metu, kuriuose po vieną kartą dalyvauja visos į projektą įtrauktų darželių auklėtojos, Lyčių lygių galimybių kontrolierės tarnybos atstovai pristato teisines normas, reglamentuojančias lygias galimybes, bei pasaulinę praktiką, analizuoja pavyzdžius, atsako į auklėtojoms rūpimus klausimus.

“Auklėtojos dažnai net nežino, kas tos lygios galimybės, nes toje srityje auklėtojų žinios labai menkos. Jos nežino gerai nei savo teisių, nei vaikų teisių, o juk visa tai prasideda būtent čia, nes lygios galimybės yra savo teisių užtikrinimas”, - sakė A.Miniotaitė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė, dalyvaujanti projekte, sutinka, kad teisinės bazės žinojimas yra pirmas žingsnis suvokimo apie lygias galimybes link.

“Mes pasakojame apie įstatymo nuostatas, nes sąmoningumo kilimas yra per tai, kad susipažintų, kokios galimybės, kur taikomos… Norime, kad kiekvienas pamąstytų ir pradėtų vertinti, ypač darželių auklėtojos, nes jos juk su vaikais dirba ir skiepija vaikams pažiūras, kad jos pačios viską kitokiu aspektu pradėtų vertinti, kad sąmoningumą ugdytų”, - sakė Lygių galimybių kontrolierės patarėja teisės klausimais Laima Vengalė.

Nauda vaikui ir tėvams

Paklausta, ar vienoks elgesys darželyje, kitoks namuose, nedarys neigiamo poveikio vaikui, A.Miniotaitė užtikrino, kad šeima ir darželis nėra priešinami.

Pasak centro vadovės, jei iš išdykusios mergaitės namuose reikalaujama, kad ji būtų gera ir padėtų mamai, o darželyje ji bus priimama su teigiamu požiūriu ir vertinimu tokios, kokia ji yra, tai žalos tikrai nebus.

“Mes nesiekiame supriešinti šeimos ir darželio – bet kokiu atveju tokios gilios prieštaros kaip ir nėra. Be to, nuo to, kad jį priims tokį, koks jis yra, mylės tokį, koks jis yra, vaikui tik geriau”, - sakė ji, pridurdama, kad seminaruose kalbama ir apie tai, kaip auklėtojos turėtų bendrauti su tėvais.

Problema – diskriminacijos neskyrimas

Pasak A.Miniotaitės, viena pagrindinių problemų, su kuria susiduriama – diskriminacijos dėl lyties painiojimas su diskriminacija dėl seksualinės orientacijos.

“Atrodo, kad jeigu skatiname lyčių lygybę – vyro vienodą pagarbą vyrui ir moteriai, tai toks įspūdis auklėtojoms, kad tokiu būdu ugdome homoseksualistus. Šitie klausimai yra labai arti ir jie dažnai painiojami”, - sakė A.Miniotaitė.

Su tuo sutiko ir L.Vengalė, pabrėždama, kad dažnai vyriško švelnumo skiepijimas siejamas su homoseksualizmu ar, dar blogiau, pedofilija. Tai taip pat turi įtakos tam, kad su darželinukais Vilniuje dirba tik vienas vyras auklėtojas.

“Jei vyras būtų auklėtojas tėvai bijotų jam patikėti savo vaikus”, - sakė ji.

Kita vertus, L.Vengalė neatmetė galimybės, kad vyrai nesiima auklėtojų darbo ne tik dėl stereotipo, kad tai yra moteriškas užsiėmimas, bet ir dėl mažo darbo užmokesčio.

Kita problema, kurią išskyrė A.Miniotaitė – netinkamas auklėtojų parengimas studijų metu.

“Jose gyvi visuomeniniai stereotipai – tai nėra blogai, tai tiesiog jų požiūris. Kai mes pasakojame apie šiuolaikinės visuomenės principus, iškyla tam tikrų prieštaravimų, bet tai yra diskusija, kuri naudinga visiems”, - sakė ji.

Seminaruose dalyvaujanti L.Vengalė pasidžiaugė, kad seminarų metu auklėtojos aktyviai leidžiasi į diskusiją ir taip po truputį keičia savo nuostatas.

“Auklėtojos aktyvios ir leidžiasi į diskusiją, ir per tai reiškiasi sąmoningumas, jos bando problemą diskutuoti. Dėl lyčių vaidmenų kai kurios, aišku, prisirišusios prie stereotipinio jų paskirstymo, tačiau matosi, kad stereotipai keičiasi jų sąmonėje”, - sakė ji.

Paklausta, ar stereotipai dėl lyčių vaidmenų kaip nors siejasi su auklėtojų amžiumi, L.Vengalė sakė, kad tokį ryšį įžvelgti būtų galima.

Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė pastebi, kad iš tikrųjų pedagogams reikia pagalbos, kad būtų atsikratyta stereotipų.

“Reikėtų pedagogams pagalbos, kad keistų savo mąstymą ir taip keistų savo ugdytinius”, - DELFI sakė ji.

Pasak G.Šeibokienės, Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, yra nemažai stereotipų, kurie jau neaktualūs, tačiau vis dar egzistuoja.

“Reikia didinti toleranciją. Tie dalykai apima daug daugiau nei vien tik lyčių lygybę, tad juos reikia pradėti skatinti jau ankstyvajame amžiuje ir kurti pozityvias nuostatas”, - DELFI sakė ji.

Projektas turėtų apimti daugiau

A.Miniotaitės teigimu, bus bandoma tyrimą plėsti ir kitose Lietuvos regionuose, tačiau susiduriama su aktualia finansavimo problema.

“Išlieka finansavimo klausimas, pradėjome nuo auklėtojų, kadangi tai yra pirmas vaiko rimtesnis socialinis kontaktas. O kad tai aktualu ir pradinėse mokyklose, nėra ir kalbų”, - sakė ji, paklausta ar tos pačios problemos nėra aktualios ir pradinukams.

Paklausta, ar nereikėtų lyčių lygių galimybių nuostatų perkelti į pedagogų ruošimo programas, ji sutiko, kad tai būtų labai reikalinga, tačiau Socialinės atsakomybės centras, pasak A.Miniotaitės, kol kas per silpna organizacija, tad edukologinių programų kūrimo ji negali paveikti.

“Tai būtų gerai, bet mes nesame tokie stiprūs. Tai nėra mūsų organizacijos kompetencija”, - sakė ji.

L.Vengalė patikino, kad Lyčių lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba tikrai prisidėtų prie seminarų rengimo kituose Lietuvos regionuose. “Taip, be abejonės norėtume”, - patikino ji.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (156)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Sukčių atakų tik daugėja: policija įvardijo naujausius būdus, kaip bandoma apgauti (40)

Kaip bebūtų liūdna, tačiau sukčiai „nemiega“ nei vienu sezonu, praneša policija . Jie...

Vilniuje, sankryžoje, susidūrė į grupines muštynes skubėjusių policininkų automobiliai (63)

Sekmadienio rytą Vilniaus senamiestyje kilo grupinės muštynės: susikovė baltieji su...

Ištyrė, kiek lietuvių viršija greitį ir kas priverčia pristabdyti (5)

Nors greičio viršijimas yra dažniausia tragiškai pasibaigusių avarijų priežastis, adrenalino...

Nevadoje demokratų pirminiuose prezidento rinkimuose pergalę iškovojo Sandersas (8)

Šeštadienį Nevados valstijoje per trečiąjį Demokratų partijos pirminių prezidento rinkimų...

Gyvai / Meistro dienoraštis. Kaip taisyti skilusias sienas bei išlūžusią rankeną

„Meistro dienoraštyje“ - trys temos. Aiškinsimės, kaip taisyti skilusias sienas bei taisysime...

Įvardijo gyvenimo be poros privalumus: yra būdas, kaip išbristi iš vienišumo jausmo (35)

Vis daugiau žmonių visame pasaulyje apsisprendžia gyventi vieni. JAV gyventojų surašymo biuro...

Dominavęs Fury privertė Wilderio trenerį mesti baltą rankšluostį (40)

Sekmadienio rytą Las Vegase įvyko ilgai laukta revanšinė bokso dvikova tarp amerikiečio Deontay...

9 požymiai, kad vis dar vienas kitą mylite

Net jei atrodo, kad jūsų santykiai tobuli, kartais kyla abejonių. Kaip patikrinti jausmų...

|Maža didelių žinių kaina