aA
Baigiantis motinystės, tėvystės atostogoms, tėvams didžiulį nerimą kelia ne tik tai, ar lengvai sugebės po ilgokos pertraukos įsijungti į profesinį gyvenimą, bet ir auklės paieškos.
Auklė
© Corbis/Scanpix
Ne viena kauniečių šeima pasakojo bijanti patikėti nepažįstamam žmogui brangiausią savo turtą - vaiką ir leisti jam vienam šeimininkauti namuose.

Ėmė bijoti vyrų

Kauniečiai su žurnalistais mielai dalijosi savo patirtimi samdant aukles, tačiau pageidavo likti anonimais. “Nenorime nemalonumų, nes tą moterį buvome įdarbinę nelegaliai - be sutarties. Patys kalti, nes kitu atveju būtume galėję apie tokią auklę pranešti atitinkamoms tarnyboms, o dabar tegalime įspėti kitus tėvelius kad būtų atidesni”, - kalbėjo Vidas ir Gražina, auginantys ketverių metų Dominyką. Šiuo metu berniuką, kuriam prireikė psichologų pagalbos, prižiūri kaimynė.

“Auklę susiradome pagal skelbimą. Ji pasirodė miela ir rūpestinga. Iš pradžių buvo viskas gerai. Tačiau po kelių mėnesių pastebėjome, kad Dominykas pradėjo paniškai bijoti vyrų, dažnai prabusdavo naktimis. Kartą į virtuvę atsinešė diržą ir ėmė mušti tėtį. Susižvalgėme, iš kur vaikas sužinojo, kad diržu galima “auklėti”, - pasakojo Gražina.

Tėvai pakraupo

Sunerimę tėvai nutarė išsiaiškinti, iš kur vaikas galėjo išmokti tokio elgesio. “Išeidami į darbus palikome įjungtą vaizdo kamerą. Pakraupome, kai peržiūrėjome, ką auklė išdarinėjo su Dominyku. Vaikui kažko suirzus, ji puolė jį stumdyti ir rėkti: “Bjaurybe tu, ko čia ožiuojies, atiduosiu tave dėdei, jis turi didelį diržą, paprašysiu, kad tau duotų ne valgyti, o diržų”. Dominykas puolė prie durų, bandė jas atidaryti, vis verkė: “Mama”, - susigraudino Gražina.

Susisiekus su buvusia Dominyko aukle Katarina, ji teigė, jog pirmą kartą girdinti apie tokius kaltinimus. “Pas juos nebedirbu todėl, kad pati išėjau. Kodėl? Tai mano asmeninis reikalas”, - meiliai kalbėjo moteris. Ar šiuo metu ji vėl dirbanti aukle? Tai irgi jos asmeninis reikalas.

Psichologė Liucija Kontrimienė teigė, jog baisu net pagalvoti, kaip auklės elgesys būtų atsiliepęs Dominykui, jei tėvai būtų uždelsę aiškintis berniuko elgesio pasikeitimo priežastis. Specialistės teigimu, tai, jog mama ėmė dirbti ir berniukui tekdavo su ja pusdieniui išsiskirti, - vaikui jau yra trauma.

Pasak L.Kontrimienės, šiuo metu Dominykas - ne vienintelis pacientas, kuriam bėdų kilo į namus įžengus auklei. Tačiau apie tuos pacientus ji nepasakojo.

Įvedė savo tvarką

“Oi, tikrai turiu ką papasakoti. Per mėnesį paslaptingai sulūžo balkono rankena, daugybė vaiko žaislų, sudužo keturi puodeliai”, - sakė kita kaunietė, dviejų vaikų mama Aušra. Ji patyrė, jog auklės svetimuose namuose mėgsta įvesti savo tvarką. Pavyzdžiui, virtuvėje savavališkai į kitas vietas perdėlioja maistą ir indus. “Sako, jog ji taip pripratusi, taip jai patogiau”, - prisiminė Aušra.

Penkerių metų dukrą ir metukų sūnų prižiūrėjo keturios auklės. Paskutinioji, dirbusi pusmetį, tiesiog pabėgo. “Negražiai pasielgė, neįspėjo iš anksto. Gal per sunku jai buvo?” - spėjo moteris.

“Ieškodama auklės pirmą kartą ir vėliau tenorėjau, jog ji prižiūrėtų vaiką ir nevogtų. Kiti ieško moters, kuri dar ir namus tvarkytų, o man reikia tik auklės”, - pasakojo Aušra. “Dabar - didesnė jų paklausa, todėl ir atlygio nori labai didelio”, - sakė kaunietė.

Moteris teigė, jog kai kurių auklių ji net nekviesdavo pokalbio. “Gali įvertinti žmogų, kai vos atsiliepęs telefonu žeria keiksmažodžių tiradą”, - aiškino Aušra.

Dėmesį skyrė televizijai, ne vaikui

“Vos pasamdę auklę, bute įtaisėme mikrofoną. Kartą turėjau mažiau darbo ir pasiklausiau, kas vyksta namuose. Daugiausiai girdėjau pokalbių, kaip Marijana myli Chuaną, ir keiksmažodžių, kai vaikas nenorėjo valgyti ir prašė eiti į lauką”, - pasakojo Gitana.

Auklė nuolat pasakodavo, kur su berniuku buvo nuėjusi, ką veikė. “O pasirodė, kad moteriškė visą dieną žiūri televizorių ir mažiuku visai nesirūpina”, - kalbėjo Gitana. Jaunoji mama teigė, jog radusi naują auklę - studentę pasiėmė kelių dienų atostogas.

“Stebėjau, ar auklė sugeba vaiką nuraminti, suvaldyti, kaip jis į ją reaguoja. Manau, kad per keturias dienas būtų vis tiek kas nors išlindę, išryškėjęs koks nors nepriimtinas bruožas, jei jį būtų turėjusi. Mergina kol kas nesiskundžiu, ir sūnelis ją labai myli”, - džiaugėsi kaunietė.

Su buvusia aukle susisiekti nepavyko.

Daug nestabilių asmenybių

Auklių agentūros “Mama ir auklė” teigė specialistai už tam tikrą mokestį gali tėvams padėti įvertinti ir jų savarankiškai susirastą auklę. “Tinkama - tai tokia auklė, kuri yra stabili, subrendusi asmenybė, be polinkio į asocialų elgesį, agresiją, žino, ko reikia vaikui”, - aiškino “Mama ir auklė” savininkė ir direktorė Ieva Augustinienė.

Renkantis auklę direktorė patarė kuo ilgiau su ja pabendrauti, nes per atrankas paaiškėja, jog į tokį darbą veržiasi ir daug nestabilių asmenybių.

Vaikų psichologė Jolanta Šabliauskienė bloga aukle laiko ir tą moterį, kuri taip prisiriša prie vaiko, jog ima konkuruoti su jo tėvais. “Gera auklė turėtų suprasti, kad ji tik pavaduoja tėvus. Ji turėtų vaikui priminti, jog jis turi mylinčius tėvus, ir taip padėti jam jaustis saugiam, o ne kalbėti, kad mamytė nėra tokia jau gera, visiškai juo nesirūpina, pamiršo”, - sakė J.Šabliauskienė.

Padaugino alkoholio

Kauno miesto vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjos Birutės Daugėlienės teigimu, tarnyba nėra gavusi tėvų pareiškimų dėl blogo auklių elgesio su vaikais. Tarnyba neturi teisės imtis kokių nors veiksmų prieš blogai besielgiančią auklę, tačiau apie situaciją praneštų policijai.

Tėvams ji pataria įdarbinant aukles prašyti rekomendacijų, kalbėtis su ankstesniais jų darbdaviais. “Jei atėjo graži miela moteris, dar nereiškia, jog ji bus gera auklė”, - įspėjo B.Daugėlienė.

Kauno miesto Vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Ramunė Gražulienė teigė, jog neturi duomenų, kad auklėmis pasipiktinę kauniečiai būtų kreipęsi į jos atstovaujamą tarnybą.

Uostamiestyje Vaiko teisių apsaugos tarnybai yra tekę priglausti mažametį, kurį prižiūrinti auklė padaugino alkoholio ir gatvėje sukėlė praeivių pasipiktinimą. Išvydę tokį vaizdą žmonės suskubo kviesti policiją ir medikus. Vėliau paaiškėjo, jog šeimai tokių keblumų pridarė vaiko močiutės sesuo.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (46)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: 600 eurų vertas darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (13)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (1)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Naujų technologijų era: piršto atspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (62)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų atspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (280)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (588)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (53)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (135)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Johnsonas įpareigotas atidėti „Brexit“: tikisi, kad ši idėja nesužavės ES (19)

Borisas Johnsonas teigė nesijaučiąs sužlugdytas, nors Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (31)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...