aA
Dėl darbo grafikų bei kamščių keliuose tėvai gali perkelti dalį kasdienių namų ruošos vaikams. Kai kurie vaikai, grįžę namo, neužuodžia iš virtuvės sklindančio viliojančio maisto kvapo, o turi imtis namų darbų, namų ruošos ir patys virti vakarienę. Atsakomybės pasidalijimas namuose turi daug privalumų, tačiau kaip nustatyti realius lūkesčius ir įvertinti, kiek vaikai pajėgūs patys susidoroti su užduotimis?
Ruoša
Dr. Margaret Rohde Bongiorno – psichologė iš Wheatono (Ilinojaus valstija, JAV), turinti patirties tėvystės klausimais, mano, kad norint nustatyti efektyvų balansą, būtinas pasiruošimas ir patirtis.

“Tinkamas šeimai variantas priklauso nuo vaikų ir nuo šeimos,” – sako ji. “Kai kurie 11, 12, 13 metų vaikai gali prisiimti daug atsakomybės – ir paruošti vakarienę, ir atlikti auklės bei namų šeimininkės funkciją. Jie nebijo namie likti vieni ir laikosi tėvų nustatytų taisyklių. Tačiau yra vaikų, kurie gali nepatenkinti jiems taikomų lūkesčių.”

Pradėkite anksti

Pradėdami menkomis užduotėlėmis, tėvai patys turi nuspręsti, kiek vaikas gali prisiimti atsakomybės, teigia Bongiorno. Pirmiausia drauge su vaiku imkitės kokios nors užduoties, kad galėtumėte stebėti jo sugebėjimus ir deramai parodyti, kaip reiktų atlikti užduotį.

“Jei vaikui reikės išmokti paruošti vakarienę, - padengti stalą, atšildyti iš šaldiklio išimtą maistą, imkitės mokyti, kai jam 7,8,9 metai,” – teigia ji. “Jei jie galės tai atlikti drauge su vienu iš tėvų, vėliau galės patys viskuo pasirūpinti. Kita vertus, jei vaikui tenka viską daryti nestebimam, jis neatliks užduoties deramai.”

Bongiorno taipogi pataria po truputį pratinti vaikus likti namie vienus. “Iš pradžių palikite juos pusvalandžiui ir stebėkite, kaip viskas klostosi. Kitą savaitę išmėginkite kai ką daugiau – pvz., palikite su mažesniu broliuku ar sesute, ir žiūrėkite, kaip sekasi,” – pataria psichologė.

Skatinkite nepriklausomybę

Mergaitė dirba

Suteikite atsakomybę kaip brandos, o ne bausmės ženklą – taip bus skatinamas vaiko pasitikėjimas savimi. “Jei tėvai namų ruošos darbus paskiria vaikui kaip ženklą, jog jis auga, jie didžiuosis darydami juos ir išmoks prisiimti atsakomybę už kokio nors darbo atlikimą nuo pradžios iki pabaigos,” – sako Bongiorno.

Kai Susan ir Stefanas prieš dvejus metus nusipirko namą tolokai nuo miesto, jie suvokė, jog teks ilgiau važiuoti į darbą ir perskirstyti vaikų atsakomybes jiems likus namie. Dabar trys jų vaikai lanko skirtingas mokyklas ir visi grįžta namo skirtingu metu.

Prieš persikraustymą jie savo 12, 10 ir 8 metukų vaikus užrašė į Amerikos raudono kryžiaus saugumo programą, apie kurią sužinojo iš vietinio parko vadovybės. Vaikai mokėsi suteikti pirmąją pagalbą, imitavo pavojingas situacijas ir mokėsi naudotis telefonu pavojaus atveju. “Maloniausia buvo tai, kad kiekvienas gavo po kortelę, sakančią, kad jie baigė programą ir jie labai didžiavosi tuo, kad jiems leidžiama likti namie vieniems,” – pasakoja Susan.

Tėtis Stefanas iš namų išvyksta 5 ryto, o jo žmona Susan išvyksta 5.30, kad galėtų spėti į darbą. Jiems išvykus vaikai prižiūri namų augintinius, pasigamina pusryčius ir priešpiečius, įdeda indus indaplovę ir pasikloja lovas prieš išeidami į mokyklą. Saugumo dėlei jie drauge su kitais vaikais susirenka kaimyno kieme ir laukia mokyklos autobuso.

Po mokyklos kiekvienas vaikas grįžta namo. Jie pavalgo, paruošia namų darbus ir imasi prieš tai iš vakaro mamos paruošto namų ruošos darbų sąrašo.

Neužkraukite atsakomybės per daug

Išdykęs vaikas

Tačiau leiskite vaikams jaustis vaikais, neužkraudami jiems pernelyg daug atsakomybės. “Tėvai turi stebėti, ar vaikai nesijaučia esą užkrauti (atsakomybe), nes kartais tikrai persistengiama arba prieš tai jie nebuvo mokomi prisiimti atsakomybės,” – sako Bongiorno. “Vaikai gali pasijusti esą išnaudojami, todėl būtina parodyti, kuo naudingi (namų ruošos) darbai, nes kitaip jie įsižeis ir dirbs blogai.”

Jei darbų eigoje leidžiama vaikams užsiimti kuo nors jiems maloniu ar pasiūloma šiek tiek kišenpinigių, taip galima kiek nuslopinti frustraciją ir parodyti palankumą.

Taisyklių nustatymas

Neatsižvelgiant į amžių, vaikams būtinos ribos ir saugikliai, apsaugantys juos nuo nemalonumų. Paklauskite savęs: ar kas nors kaimynystėje gali daryti blogą įtaką? Koks mūsų šeimos saugumo planas? Ar kiti žmonės – tiek geri, tiek blogi, - žino, jog vaikai kasdien liks vieni? Ar aš pasitikiu šiais žmonėmis, ar manau, jog jie pasinaudos jais?

Keletas tokių klausimų padės nubrėžti taisykles namuose – ką įsileisti, o ko ne. “Jei kaimynystėje daug vaikų paliekami vieni ir jie renkasi vienuose namuose, gali kilti bėdų,” – įspėja Bongiorno. “Privalo būti taisyklės apie draugus – kuriuos įsileisti į namus, kuriuos į kiemą, kuriems leisti pasinaudoti internetu, video žaidimais, televizija ir muzikos įrašais.”

Supraskite skirtumą

Rytinė rutina, vaikai

“Galbūt pirmagimiui visai nesunku likti namie vienam iki 22 ar 23 valandos, o jaunėlis, būdamas to paties amžiaus, tam visiškai nepasiruošęs,” – kalba Bongiorno. “Planas turi būti pritaikytas atskirai šeimai ir kiekvienam jos nariui.”

Kai kalbama apie brolius ir seseris, reikia apsispręsti, ar jiems bus leidžiama likti namie vieniems. “13-metis gali pajėgti prižiūrėti kitus vaikus ir likti namie vienas, tačiau jei jis nesutaria su 12-mečiu, galbūt juos palikti vienus be tėvų nėra gera idėja, kadangi jie gali imti muštis,” – pataria Bongiorno. Paprastai Florianų šeimoje 14 metų Dana atneša paštą, sumeta skalbinius į skalbyklę ir paruošia vakarienę. 12 metų Žana prižiūri kieme vedžiojamą šunį ir valo dulkes (pjauti žolę leidžiama tik su tėvų priežiūra). 10 metų Karolina padengia stalą ir padeda Danai ruošti vakarienę, nuskusdama daržoves.

Visi vaikai drauge išneša šiukšles į konteinerius ir yra atsakingi už tai, kad nešvarius rūbus nuneštų skalbti, o išskalbtus tvarkingai susidėtų. Be to, jie tvarko savo kambarius.

“Ketvirtdienis mums yra švarinimosi diena – mes išsiskalbiame visus rūbus, kad savaitgalis būtų laisvas,” – pasakoja S.Florian. “Penktadienio vakarais Danai patinka eiti į krepšinio rungtynes, o savaitgaliais visi vaikai mielai eina pasiirstyti valtimi, važinėti kartingais ir lakstyti. Todėl mes visi plušame ketvirtadienį. ”

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Langas į tamsųjį internetą: atrodo kaip žaidimas, bet pasekmės gali sugriauti gyvenimus (25)

16 gramų miltelių, 10 tablečių, 0,00012 gramo sveriantis lapelis, 1,10 gramo augalinių medžiagų...

Įspėja apie darbdavį siaubūną: jie tik ieško vaikinų, kuriais galėtų pasinaudoti (15)

Vokietijoje įsikūrusi transporto ir logistikos įmonė „ Sommer Transporte “ nuolat ieško...

Dėl alaus pakvaišęs milijardierius pasiryžo užgrobti Britanijos prekybos karūną (2)

Milijardierius Mike Ashley, Jungtinės Karalystės sporto parduotuvių savininkas, kurio alaus...

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (56)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Artinasi stingdančio šalčio banga: sinoptikai perspėja iš anksto – viena diena bus ypač nemaloni (38)

Pirmadienio naktį jau kai kur pažnaibys rimtesnis šaltukas. Neigiama temperatūra išliks ir...

Istorinės asmenybės, kurių plačios šypsenos slėpė siaubingus įpročius bei nepakenčiamą charakterį (12)

Nė vienas nėra tobulas, tačiau kai kurių asmenų ydos tiesiog pasibaisėtinos. Tvirtinimas, kad...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (1336)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Buvę Motiejūno bendraklubiai mato jo dominavimą Kinijoje: D-Mo vieta – NBA lygoje specialiai DELFI iš Londono (35)

Praėjusią savaitę Donatas Motiejūnas sužaidė rezultatyviausias rungtynes savo karjeroje....

Ekspertai įvertino, kas toliau laukia prezidentinėse varžytuvėse (151)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad kandidatuos prezidento rinkimuose....

Istorinis Dončičiaus vakaras neatnešė sėkmės „Mavericks“ klubui slovėno trigubas dublis (8)

18 taškų, 11 atkovotų kamuolių ir 10 rezultatyvių perdavimų – tokie skaičiai puošia NBA...