aA
Anot mokslininkų, kiekvieno vaiko gyvenimas prasideda su devynių įgimtų asmenybės bruožų komplektu. Net jei vaiko įgimtųjų savybių negalite pakeisti, galite padėti jam suvokti visą savo potencialą, suteikiant galimybes patirti ir atrasti tai, kas labiausiai jam tinka.
Vaikai
© Corbis
Nusiteikimas

Pagal ką spręsti? Ar vaikas prabunda su šypsena veide, kuri neišnyksta beveik visą dieną? O gal pirmas pabudimo ženklas yra verksmas, inkštimas arba niurzgėjimas?

Kaip elgtis? Kaip galima nesidžiaugti laimingu vaiku? Ryšį su juo galima stiprinti tiesiog linksminantis: dainuojant daineles, žaidžiant visokiausius žaidimus ir panašiai.

Bet netrankykite galvos į sieną, jei vaikas raukosi dažniau nei būna išsišiepęs – tai nereiškia, kad jam nepatinkate. Būtinai patikrinkite ar vaikui patogu, ar jis neserga, negailėkite atžalai savo šypsenų ir meilės, kuri padėtų į gyvenimą žvelgti su šiek tiek daugiau optimizmo.

O vaikui augant ir mokantis geriau išreikšti savo jausmus, jo nepasitenkinimo išraiškų turėtų mažėti. Šių vaikų laimės išsaugojimo paslaptis – leidimas būti tuo, kas jie yra.

Išblaškymas

Pagal ką spręsti? Ar galite savo vaiką nuraminti greitai, pakeisdami aplinką ar duodami jam naują žaislą? O gal nuraminti vaiką, jei jis negauna būtent to, ko nori ir tada, kai to nori, yra be galo sunku?

Kaip elgtis? Lengvai išblaškomą vaiką nesunku apsaugoti nuo pavojaus ar išvengti jo isterijos priepuolių. Paprasčiausiai nuveskite jį toliau nuo elektros lizdo ir jis apie tai pamirš.

Bet prisiminkite, kad vaikas taip pat gali būti išblaškomas ir neigiama prasme – pavyzdžiui, triukšmingame kambaryje tokį vaiką labai sunku pamaitinti – todėl, kai tai įmanoma, kiek galima sumažinkite aplinkos dirgiklių kiekį.

Jei vaikas yra labiau susikaupęs, tai, tarkime, atsigulus pietų pogulio jis gali nepastebėti už lango burzgiančios žoliapjovės. Tačiau būkite pasiruošę greitai sureaguoti (paduoti žaislą ar čiulptuką) jei tokio vaiko nuotaika subjurs.

Užsispyrimas

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas niekuomet lengvai nepasiduoda, nesvarbu, ar jis bandytų pasiekti žaislą, ar priešintųsi sauskelnių keitimui? O gal jis greitai pravirksta, kai žaislo nepasiekia bei labai greitai vieną užsiėmimą keičia kitu?

Kaip elgtis? Tegu jūsų atkaklus vaikas barškutį su savimi turi ir ant vystymo stalo. Arba sauskelnes keiskite tiesiog žaidimo vietoje. Išlaikykite jo susidomėjimą didindami žaislų sudėtingumą – pavyzdžiui, pasiūlykite formelių atitaikymo žaidimą, kai žiedų piramidė jo jau nebedomins.

O jei jūsų vaikas nėra toks užsispyręs, darykite priešingai. Nestumkite vaiko prie kalno žaislų, skirtų vyresniems vaikams. Jei norite ką nors nuveikti, netoliese laikykite daug skirtingų žaislų, kuriais vaikas galėtų žaisti.

Jautrumas

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas sunerimsta nuo menkiausios provokacijos: padidėjusio aplinkos triukšmingumo, pernelyg didelio žmonių kiekio, apsunkusių sauskelnių ar šaltų lovelės patalų? O gal jį retai tedomina pasikeitimai aplinkoje arba dienotvarkėje? Kaip elgtis? Jautraus vaiko aplinkoje kiek įmanoma palaikykite ramybę: švelni šviesa, lengva muzika, ne per daug žmonių vienu metu. Kalbėkite su juo švelniu balsu, venkite didelio aktyvumo prieš miegą, nes tai gali gerokai sutrikdyti migdymą.

O jei jūsų vaiko oda storesnė, tai kartkartėmis be paties vaiko raginimo patikrinkite, ar sauskelnės švarios, ar jam patogu. Kai kurie vaikai netgi į skausmą nelabai reaguoja, todėl sirgdami jie gali tapti apatiškais ar mieguistais, o ne verksmingais ir irzliais.

Nepriklausomai nuo to, kokie yra jūsų vaiko ankstyvi charakterio bruožai, stenkitės neklijuoti etikečių per pirmuosius gyvenimo mėnesius. Beveik visi temperamentingi bruožai gali būti teigiami jei išmoksite bendrauti su vaiku taip, kaip jam tinka ir patinka.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Darius Kuolys: jie jaučiasi taip, lyg Dievas jiems būtų padovanojęs Lietuvą (82)

Būsimos valdančiosios koalicijos sudėtis po 2020 m. Seimo rinkimų priklausys ir nuo prezidento...

Nuosavo būsto svajonė: po kiek pradiniam įnašui atsideda lietuviai (77)

Norint gauti paskolą būstui, reikia būti sukaupus pradinį įnašą , kuris padengtų bent 15...

Po neblaivių vairuotojų avarijų – sumaitoti automobiliai ir sudaužyti gyvenimai

Ar gurkšnis, ar taurė – alkoholis ir vairavimas turėtų būti nederinami. Dėl šito sutinka...

Du buvę ministrai liks tarnauti valstybei: gaus politinio pasitikėjimo pareigas papildyta 08:15 val.

Du buvę ministrai – žemės ūkio ministras Giedrius Surplys ir vidaus reikalų ministras...

Seime balsuojama dėl Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus „valstiečiai“ sulaukė konservatorių kritikos; pildoma

Ketvirtadienį Seime balsuojama dėl Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus.

Milijardierius Caudwellas su Modesta Vžesniauskaite įsirenginėja brangiausią Britanijoje namą: per jį tekės upė (68)

Londono apribotos rizikos fondo lopšys turi naują nekilnojamojo turto karalių. Milijardierius,...

Po metalo laužu – sovietų mokslininkų pasididžiavimas: atidarę šį dangtį, kristumėte žemyn net 12 km (28)

Jei žinote, kur ieškoti, tai giliai vakarų Rusijoje rasite nedidelę surūdijusio metalo laužo...

Kraupi avarija Vilniaus rajone nusinešė dviejų žmonių gyvybes: dar du vyrai atsidūrė ligoninėje (11)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko baisi avarija - susidūrus dviem...

Į kylančias akcijas ranka mojantis Mačiulis nujaučia begalės klaidų priežastį (5)

Šį trečiadienį Lietuvos krepšinio rinktinė surengė paskutinę treniruotę Lietuvoje:...

Paveldėti milijardus Rusijoje – keblu: pokomunistinė turtuolių karta išbando Putino pažadus dėl privačios nuosavybės (27)

Vladimirui Putinui šiuo metu einant savo paskutinę prezidento kadenciją, pokomunistinės Rusijos...