aA
Visi vaikai turi tam tikrų įgimtų asmenybės bruožų – nuo jų priklauso, ar vaikas tam tikrose situacijose juoksis ar verks, ar bus užsispyręs ir bandys dar kartą, kai kas nors nesiseks, rašo parenting.com. Bet prigimtis tik iš dalies lemia vaiko asmenybę. Kita dalis priklauso nuo to, kaip jūs reaguosite į unikalius vaiko polinkius.
Vaikystė, drovumas
© Corbis/Scanpix
Tarkime, jūsų kūdikis drovus. Jei duosite jam galimybę apsiprasti, kai atvažiuoja teta Rita su dėde Pilypu, gali būti, kad prieš svečių išvykimą vaikas su jais jausis labai patogiai ir saugiai. Bet jei vos svečiams įžengus pro duris iškart įduosite vaiką šiems į rankas, gali būti, kad mažylis nenorės jų nė iš tolo matyti iki pat darželio.

Mokslininkai įsitikinę, kad kiekvieno vaiko gyvenimas prasideda su devynių įgimtų asmenybės bruožų komplektu. Net jei vaiko įgimtųjų savybių negalite pakeisti labiau nei erzinančių sutuoktinio savybių (o kad ir kaip tai bebūtų sunku, mes nenustojame stengtis), galite padėti jam suvokti visą savo potencialą, suteikiant galimybes patirti ir atrasti tai, kas labiausiai jam tinka.

Kaip anksti galima sužinoti, koks yra jūsų vaikas? Kai kurios savybės yra akivaizdžios nuo pat gimimo, o kitos išryškės 3-4 mėnesių amžiaus. Kai kurių savybių intensyvumas gali keistis. Pavyzdžiui, žemas susierzinimo lygis gali kilti, jei didės pasitikėjimas savo gebėjimais.

Net patys problemiškiausi bruožai gali ilgainiui pakisti, pavyzdžiui, vaikui pratinantis prie gyvenimo pakilimų ir nuopuolių, aiškinantis, kas jam teikia laimę, juntant jūsų paramą ir pagalbą atrandant savo kryptį.

Sužinokite, kokiu vaiku netrukus taps jūsų kūdikis ir skatinkite geriausių jo savybių vystymąsi.

Aktyvumo lygis

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas paprastai atrodo patenkintas, kai stebi pasaulį nuo savo besisūpuojančios kėdės? O gal jis sauskelnių keitimo procedūrą paverčia imtynėmis?

Kaip elgtis? Jei vaiko aktyvumo lygis žemas, tai tikriausiai neturėtumėte stengtis per prievartą piršti pernelyg daug fizinių žaidimų. Leiskite vaikui pasirinkti – kabėjimo gimnastika ar prie vaikštynės pritvirtinti žaislai – kad jis išliktų motyvuotas.

Kita vertus, labai aktyvūs vaikai yra tolerantiški stimuliavimui. Jie gali kelti jums džiaugsmą, jei pradės vaikščioti anksčiau už kitus vaikus.

Trūkumas: reikia nuolat rūpintis vaiko saugumu, nes aktyvus vaikas kur kas dažniau už tinginiukus patenka į sunkias ar pavojingas situacijas.

Kai tik vaikas išmoks apsiversti, iš jo lovelės išimkite visus papuošimus ir priedus, visada užsekite diržą, kai vaikas sėdi supamoje kėdutėje, niekada nepalikite jo be priežiūros, nes gali apsiversti kartu su kėdute... Visuomet stebėkite vaiką, kol jis yra ant vystymo stalo.

Geroji pusė: toks vaikas tikriausiai puikiai miegos, nes dėl didelio aktyvumo greitai išvargs.

Reguliarumas

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas valgo, miega ir netgi tuštinasi kaip laikrodukas? O gal jis visiškai ignoruoja jūsų siekį viską daryti nustatytu laiku?

Kaip elgtis? Vaikui, kuris puikiai gyvena laikantis griežto grafiko, sudarykite tokį savo dienos planą, kuris kiek įmanoma labiau atitiktų vaiko įpročius – nuo to priklauso jo saugumo jausmas – ir jis palengvins jums gyvenimą. Kai vaikas šiek tiek paaugs, jis jau galės toleruoti kartkartėmis praleistą pietų miegą.

Jei vaikas neprognozuojamas, nesistenkite jo įsprausti į griežtus rėmus, nes taip tik išvarysite save iš proto. Nesuabsoliutinkite grafiko svarbos, bet stenkitės tuos pačius dalykus daryti maždaug taip pat: pavyzdžiui, sūpuokite jį toje pačioje kėdėje ir naudokite tuos pačius, vaikui labiausiai patinkančius, raminimo metodus.

Nusistatykite miego laiką – kad ir kokie nepastovūs būtų vaikai, jiems vis tiek reikia poilsio, be kurio būtų be galo irzlūs.

Bendravimas

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas šypsosi ir guguoja kiekvienam, kuris paima jį ant rankų, nepriklausomai nuo to, ar tai pažįstamas žmogus, ar ne? O gal atrodo, kad vaikas gimė nepakantus nepažįstamiesiems ir net močiutės nenori prisileisti?

Kaip elgtis? Jei turite drąsų, bendrauti mėgstantį vaiką, suteikite jam galimybę kuo daugiau bendrauti su kitais – prisijunkite prie vaikus vežiojančių mamų parke, pasiimkite vaiką kartu, kai užsiimate dienos darbais.

Nestumkite drovaus vaiko į nepažįstamas situacijas. Tegu vaikas būna prie jūsų tol, kol jis pats parodys norą bendrauti – pradės „šnekėtis“ su nauju pažįstamu arba, jei vaikas vyresnis, bandys nušliaužti jums nuo kelių ir šliaužioti ant žemės. Nesirūpinkite. Nors vaikas visada bus šiek tiek susikaustęs, draugų jis turės – tik juos rinksis atsargiau.

Net ir patiems draugiškiausiems vaikams tenka patirti slidų periodą, vadinamąjį nepažįstamųjų nerimą, kuris prasideda būnant maždaug 9 mėnesių amžiaus ir baigiasi sulaukus apie 18 mėnesių.

Sugebėjimas prisitaikyti

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas paprastai juda pasroviui? O gal jis atsisako miegoti bet kur, jei tik tai nėra jo lovelė, bei išspjauna bet kokį dar neragautą maistą?

Kaip elgtis? Lengvai prisitaikantys vaikai nesunkiai toleruoja pasikeitimus ir jų gyvenimuose atsirandančius naujus žmones. Paprastai su tokio asmenybės tipo vaikais kelionės nekela jokių problemų – jie gali užmigti viešbučio kambaryje ar močiutės name taip pat nesunkiai, kaip ir savo lovelėje.

Džiaukitės šiuo vaiko lankstumu, bet juo nepiktnaudžiaukite. Pavyzdžiui, net jei vaikas greitai pripranta prie naujos auklės, nepalikite jų vienų tol, kol jie nepradės žaisti.

Jei jūsų vaikas nėra toks lankstus, tuomet su naujais gyvenime esančiais dalykais jį supažindinkite palengva. Net, atrodytų, mažyčiai pasikeitimai – tokie, kaip nauji tėvelio akiniai ar nuskusta barzda – vaikui gali įvaryti siaubą. Jei keliaujate, pasiimkite su savimi pažįstamų daiktų – mėgstamą antklodę, knygas, žaislus, kad vaikas turėtų daiktų, primenančių namus.

Intensyvumas

Pagal ką spręsti? Ar jūsų vaikas apie savo jausmus pareiškia garsiai, širdį veriančiu verksmu? O gal, jei jam kas nors nepatinka, jis tik nepiktai niurzga?

Kaip elgtis? Gal ir norėsite savo mažąją dramų karalienę nuraminti kiekvieną kartą, kai tik ji pravirks, bet nesijauskite kalti, jei jums nepavyks to padaryti. Verksmu intensyvūs vaikai parodo savo jausmus.

Jei nebegalite pakęsti nuolatinio verksmo, padėkite vaiką į lovelę ir padarykite pertraukėlę. Ir nenusiminkite: vieną dieną dėl to paties intensyvumo vaikas gali tapti puikiu mokiniu, nes jis ir tam skirs visas savo pastangas.

Gyvenimas gali atrodyti paprastesnis, kai vaikas nėra toks intensyvus, bet su tokiu vaiku reikia labiau pasistengti, norint suprasti, ką jis galvoja. Kreipkite dėmesį (stebėkite nuobodžiavimo ženklus, tokius kaip nusisukimas) ir su vaiku kalbėkite vadovaudamiesi jausmais („Ak, tau nepatinka tas triukšmas!?“), kad vaikas žinotų, jog esate greta ir dalyvaujate jo veikloje.

Laukite tęsinio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva pasaulio čempionate: pirmas antausis JAV, „La Bomba“ Japonijoje, prisikėlimai, „Neverk, Argentina“ ir Kleizos arija medaliai, rekordai ir komentarai

Paradoksas – Lietuvos krepšinio rinktinė nė karto nėra tapusi olimpinių žaidynių ar pasaulio...

Skvernelis po atliktos operacijos: tikiu, įveiksiu ir šitą iššūkį dėl sveikatos nedalyvaus dalyje renginių (20)

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienio rytą paskelbė, kad jam padaryta operacija praėjo...

Atlyginimų klausimas – visu aštrumu: tik mažiau nei ketvirtadalis mokytojų dirba pilnu etatu (5)

Artėjant mokslo metams vėl į viešumą kyla pedagogų atlyginimų klausimas. Analizuojant šios...

Netrukus gimdysianti Irūna Puzaraitė: vyras išeina tėvystės atostogų, kad aš galėčiau koncertuoti (40)

Dainininkė Irūna Puzaraitė -Čeponienė jau visai netrukus susilauks antrojo vaikelio....

Gyvai / Krepšinio zona. Liko paskutinis testas: ar Lietuvos rinktinė jau pasiruošusi šturmuoti Kiniją?

Pirmadienį 10 val. DELFI TV eteryje – laida „ Krepšinio zona “ apie jau po kelių dienų...

Linkevičius: URM aiškinasi aplinkybes dėl incidento per mitingą Honkongui palaikyti (2)

Lietuvos užsienio reikalų ministerija aiškinasi aplinkybes dėl penktadienį įvykusio incidento,...

Dar viena „geniali“ Trumpo idėja: pasiūlė bombarduoti uraganus atominėmis bombomis šaltinis: pasitarimo dalyviai – sutrikę (119)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė bombarduoti atominėmis bombomis uraganus, kol šie...

Muitininkai sulaikė iš Rusijos gabentą sprogstamųjų šaudmenų krovinį šaudmenys skirti kariniams lėktuvams (25)

Muitininkai vėl užkirto kelią į Lietuvą bandytam įvežti karinės paskirties kroviniui....