Sūnui treji. Jis lanko darželį, lyg viskas gerai - patinka, turi draugų, bet kai pasiimu, vaikas skundžiasi, kad kiti vaikai darželyje jį muša. Taip pat jį kieme nugali dviejų metukų berniukas, vaikas puola į ašaras. Kad gintųsi ar bėgtų... Ne. Jis tiesiog stovi ir leidžiasi mušamas. Ką vaikui sakyti?
Berniukas
© Corbis

Vyras sako: „Duok atgal, mokėk apginti save“. Bet man toks auklėjimas tikrai nepriimtas. Kaip elgtis tokiose situacijose?

Atsako Audronė Kancė, VšĮ "Namų darželis" vadovė

Pirmiausia skubu Jus nuraminti, kad paprastai tokios situacijos kelia daugiau nerimo tėvams nei pačiam vaikui. Ypač jei pradedi prognozuoti situaciją į priekį: “O kas bus, jei vaikas taip ir neišmoks apsiginti?” “Ar mokės jis pakovoti už save gyvenime?” “Gal jį taip visuomet ir skriaus?”


Jūsų vaikui dar tik trys metai, panašu, kad darželį lankote pirmus metus. Vaiko “aš" tik formuojasi, jis po truputį pradeda suvokti save. Plius yra visiškai naujo savo raidos etapo pradžioje: mokosi bendrauti su kitais vaikais, spręsti situacijas, ieškoti kompromisų, pasakyti apie savo norus, draugauti.

Labai dažnai vaikai, kol dar nesugeba “kontaktuoti” žodžiais, kol neišmoksta bendrauti (to jie mokosi nuo 2,5 iki 4, net 4,5 metų), tol “kalbasi” veiksmais. Toks “kalbėjimasis” vizualiai yra daug aktyvesnis, kūniško kontakto kur kas daugiau, tame tarpe ir pasistumdymų. Juk pasakyti, kad “man nepatinka”, “tu taip nedaryk” vaikas dar nemoka…

Ko tikrai Jums nereikia daryti – tai mokyti vaiko muštis. Tai tas pats, kas vietoje mokymo išreikšti savo norus žodžiais, skatinti vaiką likti pirmykštėje komunikavimo fazėje, kur apie savo norus (ypač prieštaravimą) yra pasakoma klykimu, inkštimu, verkimu ar mušimusi.

Kad pagrindo nerimauti nėra rodo ir tai, jog rašote, kad iš esmės vaikui darželyje patinka, jis jaučiasi gerai ir turi draugų. Vadinasi, jis tikrai nėra patologiškai skriaudžiamas vaikas ar vaikas, kuris reguliariai atsiduria provokatoriaus rolėje. Taip pat rašote, kad, Jūsų manymu, vaikas iš esmės moka už save pakovoti. Todėl nedarykite greitų išvadų iš vienkartinio epizodo kieme.

Tai, kad vaikas vakare pasakojasi, jog “darželyje jį muša” gali reikšti ir tai, kad jis labai nori, kad jūs jo pagailėtumėte, pripildytumėte jį savo šiluma, besąlygiška meile ir fiziniu kontaktu. Juk jis tik trijų metų berniukas, tai jo pirmieji metai darželyje, kur jis kas dieną išmoksta daugybės naujų dalykų. Po dienos mobilizacijos darželyje, kur vaikas stengėsi, buvo didesnis nei jis yra, pagaliau jis susitinka su mama, su kuria gali būti mažu, silpnu, tiesiog savimi, paverkšlenti ir saugiai “nudrenuoti” visas neigiamas emocijas. Tokia jau mamų dalia – surinkti savo vaikų skausmą... 

Patarimai

1. Nusiraminkite ir išlaukite. Jūsų vaikas dar tik mokosi bendrauti. Jis pats turi ieškoti išeičių iš gyvenimiškų situacijų, sprendimo būdų. Dabar jis kaupia patirtį apie tai, kaip veikia vieni sprendimo būdai, kaip kiti ir iš to mokosi. Su laiku jis panašias situacijas spręs vis geriau ir geriau. Lavės jo socialinė kompetencija, lavės kalba – jis išmoks pasakyti savo norus. Jei iš  pradžių susidūręs su agresija jis tik verks, po to gal išmoks paprašyti pagalbos. Kažkada gal pats pabandys „duoti atgal“ ir darys išvadas, kaip tai veikia bei kokio susilaukia rezultato (tik jau jokiu būdu nereikia to skatinti!). Ir su laiku, tobulėdamas, matydamas tinkamą suaugusiųjų pavyzdį, jis išmoks tokias situacijas spręsti civilizuotai. O mokomės mes visą gyvenimą – klystame ir būdami garbaus amžiaus.

2. Šiuo atveju tinkamiausia kryptis vaiko augimui – ne mokymas „duoti atgal“, o mokymas pasakyti kitam vaikui, ko nori: pvz., „man nepatinka tai, ką tu darai“, „prašau taip nedaryti“. T.y., mokymasis situaciją spręsti ne jėga, o žodžiu, kaip ir elgiasi suaugę žmonės. Labai specialiai kažko daryti suaugusiajam nereikia – vaikas ilgainiui išmoksta pats. Tais atvejais, kai situacija to reikalaus ir būsite šalia, galite tiesiog vaikui parodyti pavyzdį padėdami išspręsti tokią situaciją. Pvz., sustabdykite agresoriaus veiksmą, nuraminkite verkiantį, tada abiejų (atskirai po vieną) paklauskite, kas atsitiko.

Susidarę situacijos vaizdą (kartais tas vaikas, kuris yra „nukentėjusysis“ iš tiesų pats ir būna provokatorius) paskelbkite verdiktą (tarkim, „tu, Jonuk, turėjai gražiai paprašyti Tomuko, kad jis duotų tau žaislą, o tu, Tomuk, negali muštis, taip niekas nesielgia“). Jei abu kalti, paraginkite juos apsikabinti ir atsiprašyti vienas kito. Jei kaltas vienas – tegu jis atsiprašo nuskriaustojo.

3. Laikykitės principo, kad kištis reikia tik į tas situacijas, kurioms iš esmės kenkia vaiko emocinei ar fizinei gerovei ir kurioms išspręsti vaikas yra per mažas. Suaugusiojo kišimasis absoliučiai į visus vaikiškus santykius slopina vaiko savarankiškumą, blokuoja jo valią. Tada tikrai galite užauginti silpną žmogų, kuris bus linkęs rinktis aukos rolę bei visuomet laukti pagalbos iš kitų.

Kai situacija to reikalaus, stabdykite agresyvų veiksmą iškart, pirmiausia suteikite pagalbą nukentėjusiam, o tik po to aiškinkitės, kas įvyko. Tam vaikui, kuris mušėsi, kartais pats verkiančio vaiko ir jį raminančio suaugusio žmogaus vaizdas jau būna labai didelė moralinė bausmė ir pamokomas veiksmas; paprastai vyresni vaikai, jau galintys suvokti situaciją, patys labai išsigąsta dėl savo elgesio pasekmių, jaučia baimę ir kaltę.

4. Pakalbėkite su grupės auklėtojomis. Nors Jūsų aprašyta situacija iš pirmo žvilgsnio nekelia didelio nerimo, tačiau Jums pačiai tikrai bus ramiau, jei pakalbėsite apie savo nerimą su grupės auklėtojomis. Paklausite, kaip vaikui sekasi grupėje, kokie jo santykiai su kitais vaikais, kaip jis elgiasi konfliktinėse situacijose. Taip pat pasiteiraukite, kaip pačios auklėtojos reaguoja į vaikų agresiją, kaip sprendžia tokias situacijas. Matysite, ar Jūsų požiūris ir vertybės sutampa, turėsite progą apie tai pakalbėti plačiau.

Pasitikėkite savo vaiku! Sėkmės ir kantrybės Jums.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1174)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (170)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (34)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (14)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (8)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (564)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...