aA
Kompetentingumas yra savigarbos dalis, deja, jam nesuteikiama pakankamai dėmesio.
© Shutterstock nuotr.

„Savigarbos judėjime“, prasidėjusiame septyniasdešimtaisiais, tiek dėmesio buvo skiriama tam, kad vaikai jaustųsi mylimi, jog kompetentingumo vaidmuo vystant savigarbą buvo arba ignoruotas, arba sumenkintas, arba klaidingai interpretuotas.

Kompetentingumas yra itin svarbus, nes jis suteikia pagrindą, kuriam esant vaikai jaučiasi galintys kontroliuoti pasaulį ir veikti jame. Kompetentingumas - tai skiriamoji riba tarp suaugusiųjų ir vaikų. Vaikai dar neišvystė didžiulio įgūdžių „rinkinio“, vis dar yra priklausomi nuo kitų, tai yra, savo tėvų, kad išgyventų šiame pasaulyje. Ir priešingai, suaugusieji turi daugumą kompetencijų, reikalingų kontroliuoti ir kurti savo pačių pasaulį.

Kompetentingumas yra išties labai svarbi savybė, kadangi jis veikia vaiko asmeninį, socialinį, fizinį, ir į pasiekimus orientuotą pasaulį. Gerai išvystytas kompetentingumo jausmas suteikia jiems pasitikėjimo palikti šeimos saugumą, tyrinėti, rizikuoti, nugalėti iššūkius ir siekti tikslų.

Be pasitikėjimo savo kompetentingumu vaikai bus linkę abejoti, jaustis nesaugūs nepažįstamose situacijose. Kompetentingumo jausmas suteiks vaikams jėgos ir ryžto nugalėti iššūkius, kurių jie sutiks gyvenime. Ir, kas yra kiek netikėta, tyrimai nustatė, kad kompetentingumas yra labai susijęs su laime. Štai kodėl taip svarbu, kad įdiegtumėte vaikams tinkamą suvokimą apie kompetentingumo svarbą.

Kompetentingumas yra galia

Vaikams reikia išvystyti kompetentingumo jausmą savo veiksmuose, suvokimą, kad jų veiksmai yra svarbūs, kad jie turi pasekmių: „Jei darau gerus dalykus, nutinka geri dalykai, jei darau blogus, nutinka blogi, ir jei nieko nedarau, nieko ir nenutinka.“

Šis kompetentingumo jausmas ir pasitikėjimas, kuris ateina kartu, yra tarsi dvi tos pačios monetos pusės. Jei vaikai nepriima savo klaidų ir nesėkmių, jie negali prisiimti atsakomybės už savo sėkmę ir pasiekimus. Taip, jie jausis blogai, kai klys ir pralaimės. Tačiau to reikia! Kaip kitaip jie išmoks, ko nedaryti ir ką reikia daryti?

Kompetentingumas suteikia vaikams pasitikėjimo savo galia užsibrėžti didžiulius tikslus, nugalėti kliūtis, siekti sėkmės visose gyvenimo srityse. Be jo vaikai nesijaučia galintys susidoroti su visais tais iššūkiais, kurie neišvengiamai ateis į jų gyvenimą. Tyrimai rodo, kad vaikai, mažiau tikintys savo galiomis, mažiau linkę užsiimti ir tęsti savo veiklas.

Jie taip pat negali gerai jaustis dėl savo pasiekimų, justi savo pastangų prasmę, džiaugsmą ir pasitenkinimą rezultatais. Be kompetentingumo jausmo vaikai išties yra aukos: jie tiki, kad yra bejėgiai pakeisti tai, kas jiems gali nutikti. Išugdę kompetentingumo jausmą, vaikai suvoks, kad kai reikalai klostosi ne taip, kaip turėtų, jie turi galios pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę.

Nekompetentingumo žinutės

Gero linkintys tėvai neretai klaidingai suvokia, kaip ugdyti vaikų kompetentingumo jausmą. Kai kartelė užkelta pernelyg aukštai, siekiant ugdyti vaikų kompetentingumą, vaikai paprasčiausiai manys, kad jiems tai nepasiekiama. Jie jaus, kad negali būti kompetentingi, ir manys, kad jų jau turimi įgūdžiai, kurie veikiausiai yra daugiau nei užtektini būti sėkmingam, laimingam visuomenės nariui, paprasčiausiai nublanksta prieš neįmanomai aukštus standartus, kurie jiems buvo užkelti.

Nekompetentingumo žinutės ateina iš trijų šaltinių. Tai nerealistiški tėvų lūkesčiai, kuriuos jie projektuoja į vaikus; tai tobulumo siekis; tai baimė pralaimėti, kuri atsiranda vaikams suvokus, kad jie niekada negali patenkinti pernelyg aukštų lūkesčių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (477)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (248)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Grybauskaitė: Lietuvos žmonėms pasisekė (6)

Balsą antrame prezidento rinkimų ture atidavusi kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia...

Lietuvos pienininkams skirtos milžiniškos baudos: mokės ir 200 tūkst. eurų

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba nustatė, kad AB „ Vilkyškių pieninė “ ir AUGA group , AB...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (79)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (89)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (53)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Europos šalys ir JAV užblokavo Rusijos prašymą (148)

Europos šalys ir JAV pirmadienį užblokavo Rusijos prašymą surengti Jungtinių Tautų Saugumo...

Darius Voitukevičius. „Sostų karai“ pasibaigė, tačiau paliks tokių, kurie dar ilgai spjaudysis ugnimi (3)

Štai ir viskas, pasibaigė aštuonerius metus vystoma svarbiausio XXI amžiaus televizinio šou...