aA
Ar jums taip būna – vyras, vaikai namuose, tačiau vienišumo jausmas vis tiek neapleidžia? Toks bukas, nemalonus pojūtis pilvo apačioje – nes taip norėtųsi pasikalbėti, kažką visiems drauge nuveikti, o realybė daug paprastesnė – apytuštė sąskaita, nežadanti didelių pramogų, šlapdriba už lango, nenuteikianti ilgiems pasivaikščiojimams ir prie televizoriaus - tarsi prisvilęs blynas prie keptuvės - prilipęs vyras. O kur dar buities darbai...
Šeima
Šeima
© Corbis/Scanpix

Chroniškas dėmesio iš artimųjų trūkumas – viena baisiausių ligų. Ja susirgusios šeimos rizikuoja atitolti, susvetimėti, jausti nuolatinį nerimą, o kokybiško bendravimo pristigę mažieji – įgyti baimių, neurozių, elgesio sutrikimų.

Daug kur minimas tyrimais nustatytas laikas, kurį tėvai vidutiniškai per parą skiria vaikui – septynios minutės – nėra mitas. Mat kalbame ne apie apskritai kartu praleistą laiką, bet apie tą, kai žiūrime vieni kitiems į akis, ne tik girdime, bet ir klausome, ką vieni kitiems sakome, ne tik matome, bet ir žiūrime, domimės ir t.t. Toks kartu praleistas laikas panašus į maistą – tik ne kūnui, bet sielai. Kažkodėl visi supranta, kad badas nei vaikams, nei suaugusiems nenaudingas. Tuo tarpu apie sielos badą dažnai nesusimąstome.

Žinoma, visi dirbame, tad naivu būtų tikėtis visą dieną praleisti kalbantis bei flirtuojant su vyriškąja šeimos dalimi ar atsidavusiai žaidžiant su vaikais. O po darbų – natūralu – dažnai jaučiamės kaip sulčiaspaudėje pabuvojęs apelsinas. Tokios būsenos ne tik kad bendrauti nesinori, dažnai ir tiesiog judėti sunku. Norisi tik griūti lovon ir užmiršti apie visą pasaulį. Taip ir reiktų daryti, nes poilsis būtinas kiekvienam.

Daiva Balčiūnienė
Daiva Balčiūnienė
© Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Visgi net tarp sunkiausių darbų gyvenime yra laikas, kurį skiriame šeimai. Tad raktas į sėkmę – kiekybę iškeisti į kokybę, teigia Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė. Būti vienoje patalpoje nereiškia kokybiškai bendrauti.

Išjunkite televizorių, kompiuterį, buities darbus atidėkite kelioms valandoms ar kitai dienai. Išmokite pabūti visi kartu taip, kad tą laiką pajaustumėte – iš anksto kartu planuokite, ką nuveiksite.
Pasirinkimo skalė išties plati – miesto renginiai, kultūriniai įvykiai, filmų kūrėjų siūlomos pramogos, pasivaikščiojimai ir t.t.

Galbūt keliausite visa šeima į kiną (beje, dabar į kino teatrą galima išsiruošti net su visai mažais pypliais, o didesniems rengiamos net meninės dirbtuvės), o vėliau – papietausite ir žaisite stalo žaidimus? O gal surengsite kaime talką, o vėliau išsikepsite šašlykų? Jums labiau patinka čiuožinėti nuo kalniukų ar pasimokyti čiuožti ledu čiuožykloje? O gal surengsite šaradų vakarėlį namuose? Idėjų tūkstančiai, tereikia, kad visi šeimos nariai tą laiką praleistų kartu.

Antras svarbus dalykas – ritualai. Juk ne kasdien pavyks visiems kartu kur nors ištrūkti! Tokias malonias šeimos tradicijas reikėtų kurti atsižvelgus į visų šeimos narių įpročius ir poreikius, - pasakoja psichologė psichoterapeutė D. Balčiūnienė. Tai gali būti bendra vakarienė ar pusryčiai, kai aptariami dienos planai, ar įvykiai. Tai gali būti pusvalandis prieš miegą, kai mama būtinai paklaus, kaip sekėsi mokykloje, darželyje ar būrelyje, arba valandėlė vakare, kai mama, tėtis ir vaikai atsitrauks nuo savo užsiėmimų ir kalbėsis apie viską, kas jiems svarbu, planuos savaitgalio pramogas ir t.t.

Žmones sujungti ir gyvenimo laiką taupyti sukurti prietaisai – kompiuteriai, telefonai, televizoriai iš tiesų atitolino mus vienus nuo kitų. Jei ir lengviau pasidalinti nuotraukomis ar įteikti dėstytojui rašto darbą, tai prarandame daugybę kitų svarbių dalykų: laiką (kiek jo suryja kompiuteriniai žaidimai, socialiniai forumai ir pan.), judėjimą (kartu ir sveikatą), džiaugsmą matyti gyvus draugus, o ne jų avatarus, nuoširdų ir kokybišką bendravimą.

Kas tai yra? Tai santykiai, kai užtikrinami vaiko ar kitų bendraujančiųjų psichologiniai poreikiai, leidžiantys jaustis saugiems, mylimiems, galintiems išreikšti save. Vaikui labai svarbu, kaip jį vertina tėvai, kokie santykiai yra šeimoje. Psichologai pabrėžia, kad itin svarbu kokybiškai bendrauti dabar, kai nerimas dėl rytojaus, finansinis nestabilumas užgožė tarpusavio santykių svarbą.

Išgyvename dėl ateities, bijome, lekiame, stengiamės įtikti darbdaviams, todėl labai svarbu susirinkti likusius laiko trupinėlius ir bent juos skirti bendrai veiklai. Buvimas kartu sustiprina šeimą, padeda vystytis vaikams, atsveria kitur patiriamą stresą.

Tėvai turėtų nepamiršti, kad vaikas - lygiavertė asmenybė, tik jis turi mažiau patirties, žinių ir įgūdžių. Vaiku reikia domėtis, kaip domitės sutikę gerą bičiulį. Svarbu, kad jūsų klausimai apie prabėgusią dieną nevirstų kaltinimais, domėjimasis vaiko pasauliu ir gyvenimu turi būti nuoširdus.

Kad galėtumėte pasiekti tokį bendravimą, psichoterapeutė D. Balčiūnienė pataria apmąstyti savo pačių vertybes ir prioritetus. Žinoma, kalbėtis galima ir gaminant vakarienę, tačiau nepamirškite, kad visgi svarbu, kad šeima turėtų laiką, kurį praleidžia kartu kažką veikdama. O svarbiausia – nesielkite vienaip ar kitaip „dėl paukščiuko“ – tik nuoširdumas ir atvirumas sujungs šeimą ir leis tėvams ir vaikams būti draugais ir gyvenimo atrama.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (229)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (48)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (618)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (25)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (779)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (2)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (81)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (269)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (47)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (130)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina