aA
Kodėl gi suaugusieji abejoja savo tėvystės kokybe ir tuo pačiu taip skausmingai reaguoja į požiūrį iš šalies? Visiškai ne todėl, kad savimi nepasitiki, nepajėgia arba nieko nesupranta gyvenime. Greičiau tai vyksta todėl, kad suvokiama didžiulė atsakomybė, kuri vaiko gimimo momentu automatiškai gula ant tėvų pečių. Maža to, visiškai sveikam ir gerai prisitaikiusiam prie visuomenės reikalavimų žmogui svarbu, kad jo darbas būtų kokybiškas ir pripažintas kitų.
Tėvas ir dukra
Dauguma dabartinių suaugusiųjų žino, kad gali sulaukti kitų pasitikėjimo, jeigu gerai atliks savo darbą. Tai ypač aktualu moterims, kurios neretai palieka darbą, kad galėtų rūpintis mažyliu. Tačiau ne viskas yra taip paprasta.
Tėvas su dukra

Štai kaip savo nuogąstavimus, susijusius su šiuo klausimu, aprašo viena mama, dirbanti mokytojos darbą: ”Kalbėdama su mokinių tėvais, dažnai stebėdavausi, kad jie neigiamai reaguoja į pačias nekalčiausias rekomendacijas ir pastebėjimus dėl jų vaiko. Mano sūnus gyveno paskutines dieneles prieš “išėjimą į šviesą”, t.y., vaikų darželį, ir aš dar nebuvau susipažinusi su tais jausmais, kuriuos gali sukelti socialinis motiniškos veiklos įvertinimas.

Ir ką jūs manote? Mano nustebimas dėl tėvų reakcijų pradingo po pirmo bendravimo su vaikų darželio auklėtoja, kai man su pretenzija buvo pareikšta: “Jūsų vaikas visiškai neišauklėtas! Jis nemoka elgtis!”. Užgniaužusi pirmą siaubą ir protestą, pasidomėjau, kas gi įvyko. Pasirodo, jis su stalo kaimynais susidaužė puodeliais su kefyru. Aš su palengvėjimu atsidusau, bet tą siaubą: “Kaip? Mano vaikas?” ir protestą: “Ne, to negali būti!” aš įsiminiau visam gyvenimui.”

Būtini sunkumai

Tėvas ir dukra

Su pirmuoju susidursite, kai pabandysite nustatyti savo tėviškos veiklos vertinimo kriterijų. Gydytojui “gera” mama bus ta, kurios vaikas sveikas, mokytojui - ta, kurios stropus ir protingas, treneriui - aktyvus, kaimynui - ramus. Be to, jūsų anyta mano, kad jūs – beviltiška mama, nes trejų metų anūkas nemoka užsirišti raištelių, o jūsų mama pasibaisėjusi, kuo ir kaip maitinate mažylį…

Nuostatos, kaip ir ką turi daryti tėvai, kad būtų “geri”, formuojasi ankstyvoje vaikystėje, įtakojamos tėčio ir mamos pavyzdžių. Tačiau tolimesnis gyvenimas įneša savų korektūrų ir nėra nieko stebėtino, kad kiekvienas turi savus “gero auklėjimo” kriterijus. Tačiau štai kokia bėda.: apmąstymai apie tai, kaip reikia veikti ir disputai su giminaičiais tema, kaip geriau pasielgti, gali ilgam jus atitraukti nuo mažylio.

Kitas sunkumas yra tas, kad jūsų tėviškos veiklos sėkmė nustatoma įvertinant jūsų mažylį. Kodėl tėvai turi būti geri? Todėl, kad išauklėtų gerus vaikus! Ir tai, kiek jūs pajėgūs kaip tėvas ar motina, nustatoma ne tik pagal pastangas, kurias dedate, norėdami pasiekti rezultatą, bet ir pagal patį rezultatą, t.y., vaiką. Ir čia jūsų laukia spąstai.

Jeigu jūsų tėviškas sugebėjimas tiesiogiai susijęs su tuo, koks mažylis auga, jums bus sunku pastebėti jo trūkumus, neišvengiamus sunkumus, “silpnąsias puses”. Juk jau pats faktas, kad jūsų vaikas turi problemų, automatiškai reikš, kad jūs - bloga motina (tėvas) ir blogai atliekate savo pareigas. Kas nori tai pripažinti, ypač, jei jūs auklėjimui skiriate daug laiko ir jėgų? Pagaliau jūs nustojate blaiviai vertinti tai, kas yra mažyliui, negalite laiku sureaguoti į atsiradusias problemas ir mažylį paliekate vieną su sunkumais.

Povandeniniai akmenys kelyje į tobulybę

Mama su dukra

Nėra nieko blogo tame, kad vaikas išaugs sveikas, protingas, stropus, siekiantis tikslo, mandagus su kaimynais, linksmas su draugais ir rūpestingas su tėvais. Tačiau vydamiesi šį rezultatą rizikuojate nustoti suvokti gyvenimą, kaip “nepakartojamą akimirką” ir pradėti vertinti viską, kas vyksta, pagal principą “gerai - blogai”, “teisingai - neteisingai”, “turi būti - neturi būti”.

Dar daugiau, imsite lyginti vaiką pagal tą skalę: “Tu turi atitikti tai, kas gera, teisinga ir turi būti, panaikindamas savyje ir savo elgesyje tai, kas blogai, neteisinga ir neturi būti”. Deja, tuo trukdysite vaikui ramiai gyventi, nepastebėsite, kiek kainuoja mažyliui jo geranoriškumas, ir būsite įsitikinę, kad jis žino apie jūsų meilę.

Tuo metu vaikas nuspręs, kad jo tikrieji pageidavimai ir jausmai (ypač “blogi” ir “neteisingi”) nieko nejaudina ir kad jo vidinis pasaulis, originalios ir kartais keistos idėjos, pasaulėžiūra niekam neįdomios ir nereikalingos. Kad svarbiausias jo uždavinys - savo reikalą daryti gerai, o būtent - būti geru berniuku arba gerute mergaite.

Tikriausiai šiuo atveju jūs patvirtinsite savo tėvišką sugebėjimą, bet prarasite kito žmogaus nepakartojamą pasaulį, galimybę pamatyti, kaip jis pasireiškia mažylyje, darosi spalvingesnis ir gyvybingesnis. Pripratęs būti “teisingas” ir “geras”, vaikas praras savo svarbos ir unikalumo suvokimą. O kartu su tuo - gyvenimo prasmę ir džiaugsmą.

Maža to, siekimas tobulybės jums trukdys taip pat, kaip ir jūsų vaikui. Sukoncentravę dėmesį į tai, kad viską reikia daryti teisingai, vargu ar sugebėsite pastebėti savo mažylį, pajausti jį ir suprasti, ką jis bando jums pranešti, ko jis iš tiesų nori ir ko jam reikia. Dėl šių priežasčių jūsų mažylis pasijus vienišas ir apleistas (nes jo niekas negirdi ir nemato), o jūs tuo metu atliksite veiksmus, neturinčius nieko bendro nei su mažylio vystymusi, nei su jo komfortu, nei su juo pačiu.

Bus tęsinys

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (356)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (15)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (136)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (150)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (113)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (87)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (452)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (105)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (149)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina