aA
Kodėl Betės namuose gyvenimas teka harmoningai, o Karlos - viskas sukasi lyg amerikietiškuose kalneliuose? Ar dėl to, jog Karla yra vidurinis vaikas? O gal dėl to, kad jos tėvams trūksta esminių vaikų auklėjimo įgūdžių? Galbūt dėl bendraamžių spaudimo ar dėl to, kad jos šeima yra išsiskyrusi?
Kūdikis
© Corbis
O galbūt priežastis yra iš jos tėvų vaikystės atkeliavusios neišspręstos problemos? Savo šeimos sistemų tyrime dėmesį sutelkėme į daugialypę aplinką, rašo positiveparenting.com.

Didelėse šeimose tėvai visada žino, kad vaikai būna skirtingi nuo pat jų gimimo dienos. Pirmieji šiuolaikiniai profesionalai, pripažinę šiuos labai ryškius įgimtus santykių su šeima skirtumus buvo Stella Chess ir Alexanderis Thomas. Įgiję tradicinės psichiatrijos išsilavinimą šie du mokslininkai 30 metų skyrė tyrimui, kuris padėjo sudaryti žodyną, reikalingą kalbant apie įgimtus skirtumus.

Temperamentas, aiškiai matomas nuo keturių mėnesių amžiaus, yra reikšmingas visame mūsų gyvenime. Vaikai yra skirtingi ir šiose skalėse gali būti vertinami nuo apatinės iki viršutinės žymos:

Aktyvumo lygis – nuo lovoje nuolat drybsančio tinginio iki sportininko – vieniems sportuoti sunku, o kitiems sunku ilgą laiką nieko neveikti.

Jautrumas – nuo mažai jautrių vaikų, kurie nepastebi įdrėskimų ar ausų infekcijų iki itin jautrių, kuriems duria drabužių etiketės arba kurie negali pakęsti kitokios vaikiško maistelio rūšies.

Reguliarumas – nuo vaikų, kurie prabunda ir valgo laikydamiesi vidinio žadintuvo ritmo iki tokių, kurių kūno ritmai gali žymiai skirtis priklausomai nuo veiklos, emocinės būsenos.

Intensyvumas – nuo švelnios būtybės, kuri šypsosi ir inkščia iki emocijų fabriko, kuris klykia nepatenkintas ir spiegia, kai būna laimingas.

Smalsumas/atsargumas – nuo tokių, kurie nieko nelaukdami tiesia ranką ir viską tiria pirštukais bei kojytėmis iki tokių, kurie pirma pažiūri – tol, kol situacija tampa jiems pažįstama.

Prisitaikymas – nuo tokių, kurie kiekvieną dieną nugyvena be jokių sunkumų iki tokių, kuriems menkiausi pasikeitimai dienos veikloje kelia stresą. Sunkiau prisitaikantieji prie pokyčių ne tik ilgiau bunda, prausiasi, valgo, užsiima namų ruoša, bet ir piktinasi, kai kišamasi į jų asmeninę erdvę – kuomet keičiamos sauskelnės ar būna sodinami į automobilio sėdynę.

Irzlumas/tolerantiškumas (arba atkaklumas) – nuo tų kurie iš prigimties gali ilgai dirbti (pvz., bando pasiekti žaislą ar apsiauti batelius) iki tų, kurie po pirmosios nesėkmės atsitraukia arba prašo pagalbos.

Dėmesio pastovumas – nuo tokių, kuriuos tėvams lengva užčiūčiuoti, kai atsitinka kas nors nemalonaus (arba kurie šiek tiek paaugę pakelia galvą nuo žaislų, kai kas nors įeina į kambarį) iki tokių, kurie, nepriklausomai nuo to kas vyksta aplinkui, išlaiko dėmesį ties savo pirminiu tikslu – ar tai būtų verkimas, ar žaidimas.

Nuotaika – nuo tokių, kurie paprastai būna linksmi iki niurzgų iš prigimties. Pastaroji savybė vertinama iš dalies prieštaringai. Ar ji yra visiškai nepriklausoma, ar priklauso nuo tokių dalykų, kaip a) irzlumas/tolerancija bei b) kaip vaikui patogu jo aplinkoje.

Nėra gero ar blogo temperamento. Kūdikiai (nekalbama apie vaikus ir suaugusius!) klesti tuomet, kai aplinka atitinka jų temperamentą. Tačiau bet kuri savybė gali būti pavojinga. Pavyzdžiui, mūsų nuolat skubančioje, greitai besikeičiančioje visuomenėje vertinamas gebėjimas greitai prisitaikyti. Bet greitai prisitaikančio temperamento žmonės pasiekę dienos (ar ilgesnio laiko tarpo) suvokia, kad jie prie visko prisitaikė taip lengvai, kad visiškai ignoravo savo asmeninius poreikius.

Kita vertus, kurie iš prigimties lėtai prisitaiko, gali arba nesusitvarkyti su poreikiu greitai keistis, arba tampa planuotojais iš prigimties, kurie išmoksta reguliuoti savo gyvenimo pokyčių greitį.

Norint optimaliai gyventi ir dirbti su vaikais mums reikia derinti prigimtį ir aplinką. Reikia pritaikyti bendravimo būdą prie įgimtų kiekvieno individo savybių. Be abejo, ši užduotis bus kur kas sudėtingesnė tiems, kurie iš prigimties sunkiau prisitaiko ir kuriems, norint priprasti prie pokyčių, reikia daugiau laiko.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Druskininkuose artimieji ir bičiuliai atsisveikina su netikėtai Ispanijoje mirusiu Vitalijumi Cololo: jis visada liks su mumis (108)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Kardiologai įspėja 40-mečius ir vyresnius: jei nenorite staiga mirti, metas imtis priemonių (50)

Laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie ligą, kuri kardiologijoje laikoma ligų karaliene....

Landsbergis: kaip gali pasitikėti valstybe, jei už surinktus mokesčius asfaltuoja premjero kelią papildyta (857)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partija šeštadienį Vilniuje...

Antra diena Egipte įstrigę lietuviai: nuvežė į viešbutį, kur nėra net vandens papildyta (176)

DELFI pasiekė skaitytojo laiškas, kuriame teigiama, kad jau antrą dieną iš Egipto į Lietuvą...

Augustas Marčiulionis įvardijo, kuo jis aikštėje pranašesnis už tėvą ir kuo jam nusileidžia (14)

Legendinio krepšininko Šarūno Marčiulionio sūnus ir Vilniaus „Perlo“ įžaidėjas 17-metis...

Konfliktas Radviliškio ligoninėje: žurnalistas teigia gynęsis nuo direktoriaus (49)

Gruodžio 5 d. Radviliškio ligoninėje įvyko konfliktas tarp „ Radviliškio krašto “...

„Aro“ pareigūnai išbandė naują pirkinį – įspūdingą kovinį katerį (39)

Specialus greitaeigis kateris, skirtas antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“...

Profesorius Landsbergis: ar Lietuvoje nesiformuoja vis didesnė blogovės valstybė? (549)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas...

Kasinėjimai žvelgiant į ateitį: kuo virs Lukiškių kalėjimas? (3)

Lukiškių kalėjimas visada buvo daugiafunkcė erdvė. 1904 m. pastatytas kompleksas buvo vienas...

Konservatoriai prašys Nausėdos vetuoti biudžetą: nauji mokesčiai įeis į istoriją kaip patys kvailiausi (170)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partija ( TS-LKD ) šeštadienį surengtame...