aA
Ar tikrai kiekvieno mūsų individualumui bei charakterio bruožams turi įtakos eilės tvarka, kuria gimėme šeimoje? Kuo pirmagimis gali būti pranašesnis už brolius ir seseris? Ar tai tik mitas, kad vienturčiai vaikai egoistai, o pagrandukai – lepūnėliai? Psichologai pabrėžia, jog didžiausią įtaką vaiko charakterio vystymuisi daro tėvų požiūris į vaiko auklėjimą.
Šeima
Šeima
© Corbis
Pirmagimiai - nuvainikuoti karaliai

Teigiama, kad pirmagimiai – lyderiai iš prigimties. Kiekvienas pirmagimis (išskyrus dvynius) kurį laiką būna didžiausias tėvų turtas, į kurį sudedamos tėvų viltys ir lūkesčiai. Manoma, kad dėl šios priežasties jie gyvenime daug pasiekia. Nuvainikuoti karaliai – taip pirmagimius vadina psichologai, kai šeima ima gausėti.

Žinoma pabrėžiama, kad labai svarbu, koks amžiaus skirtumas bus tarp vaikų, kai atsiras antrasis vaikutis. Pirmagimiai pasižymi dėmesingumu, punktualumu, organizuotumu, nebijo imtis vykdyti sudėtingų užduočių, nes dažnai brolio ar sesutės prižiūrėjimas atitenka jiems. Dažnai per daug pasitiki savimi, nenori dalintis savo pareigomis ir atsakomybes su kitais, nes tiki, kad geriau už juos tų darbų nieks neatliks.

Tarp žemės ir dangaus…

Per viduriuką gimę vaikai ne tik mokosi bendrauti, dalintis, paremti vienas kitą, bet mokosi ir tam tikrus visuomenėje egzistuojančius vaidmenis. Pavyzdžiui, pirmagimiui dažnai tenka vadovaujamas vaidmuo, kuris ugdo didesnį atsakomybės jausmą. Jauniausiasis išmoksta džiaugtis gyvenimu, įdėdamas mažiau pastangų. Viduriniajam vaikui yra šiek tiek sunkiau, jam paprastai pritrūksta tėvų meilės, jis lyg tarp žemės ir dangaus. Tačiau tokiu būdu vidurinysis vaikas išmoksta gyvenime laviruoti, spręsti problemas, kad visiems būtų gerai.

Vienintelis ir nepakartojamas

Apie vienturčius sklando daug ir įvairių kalbų. Tėvai vaikui gyvenimą be brolių ir seserų įsivaizduoja tobulą, tačiau užaugęs vaikas tikina, kad augti vienam nėra jau taip gerai. Manoma, kad vienintelis vaikas šeimoje yra išlepęs, nepripratęs dalintis su kitais, egoistiškas, nuolat turi jausti dėmesį, mėgsta būti lyderiu.

Psichologų nuomone, kadangi vaikutis auga vienas šeimoje, todėl tėvai ir skiria daugiau dėmesio jam, tačiau teigti, kad vienturčiai – egoistai ir išlepę, tikrai negalima. Viskas priklauso nuo vaiko auklėjimo ir tėvų požiūrio į jį.

Psichologai pažymi, kad vienturčiai truputėlį stokoja bendravimo patirties su bendraamžiais. Todėl, kai vienturtis pradeda bendrauti su bendraamžiais, pajunta didžiulę konkurenciją. Dažnai vienturčiai vaikai nemoka žaisti su bendraamžiais, nes namuose žaidžia su mama ar tėčiu, kurie nesupyks, nenuskriaus, neatims žaislo. Didžiausią įtaką vaiko charakterio vystymuisi daro tėvų požiūris.

Psichologų nuomone, teiginys, kad vienturčiai išlepinti, dalinai yra teisingas. Tėvai saugo vienturtį vaiką net nuo tariamų blogybių, nuolat bijo, kad neužsigautų, nesusižeistų, neišsipurvintų. Taip auklėjamas vaikas gali užaugti jautrus, savimi nepasitikintis, nemokantis kovoti už save, per daug prisirišęs prie tėvų, nuolat išgyvenantis dėl nesėkmių žmogus.

Ne mažiau svarbu ir nepervertinti vaiko sugebėjimų, nuolat nediegti, kad jis yra vienintelis ir nepakartojamas. Vienturčiui reikia leisti kuo dažniau pabūti su bendraamžiais, vesti į darželį, būrelius. Taip pat psichologai pažymi, kad be brolių ir seserų augančiam mažyliui tėveliai galėtų nupirkti naminį gyvūnėlį, tuomet vaikas turės kuo rūpintis, nesijaus namuose pats svarbiausias.

Pagrandukas gali augti kaip vienturtis

Daugelis tėvų tikina, kad visus vaikus augina ir auklėja vienodai, tačiau neretai vyresnieji vaikai sako, kad pagrandukai yra labiau lepinami ir mylimi. Psichologai pabrėžia, kad labai svarbu, ar jauniausias vaikas yra gimęs po ilgos pertraukos, ar šeimoje auga du trys vienas paskui kitą gimę vaikai. Jei auga pametinukai, tai pačiam jauniausiajam gali kilti nemažai problemų, nes turi nuolat kovoti dėl tėvų ir aplinkinių dėmesio, žaislų, Geriausiu amžiaus skirtumu tarp vaikų psichologai laiko 5 metus.

Jei laukiatės vaikelio, kai vyresniesiems vaikams daugiau nei 10 metų, jis bus auginamas kaip vienturtis. Mažylis bus daug kartų laimingesnis už paprastus vienturčius, nes jis mėgausis ne tik tėvų ir senelių dėmesiu, bet ir vyresniųjų brolių ir seserų.

Šiuo atveju jauniausias vaikas gali neišsiugdyti atsakomybės jausmo, jis gali nuolat stokoti iniciatyvos, laukti pagalbos iš artimųjų, pradėti manipuliuoti šeimos nariais, kad galėtų pasiekti tai, ko nori. Jaunėlio vystymasis taip pat priklauso nuo tėvų požiūrio į jį: ar jie suteikia savo vaikui galimybę pabūti tarp vaikų, ar vaikas darželyje bendrauja ir kaip bendrauja su bendraamžiais…O gal vaikas nemoka bendrauti su bendraamžiais, nes auga suaugusiųjų pasaulyje?

Jeigu šeimoje pagrandukas norės tapti lyderiu, iš šeimos narių mokysis elgesio būdų, bendravimo ypatumų, gali būti aktyvus, iniciatyvos, organizuotas, savimi pasitikintis žmogus.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (43)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (6)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (154)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (353)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (556)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (9)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (177)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (3)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (23)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

|Maža didelių žinių kaina