aA
Jaunimo psichologinės paramos centro (JPPC) duomenimis, žmonės, galvojantys apie savižudybę, praėjusiais metais beveik du kartus dažniau kreipėsi pagalbos į psichologus ar emocinės paramos tarnybas, nei 2008-aisiais. Praėjusių metų JPPC vykdomų programų statistika iškalbinga: emocinę paramą telefonu teikianti „Jaunimo linija“ pernai sulaukė du kart daugiau skambučių, kurių metu skambintojai kalbėjo apie savižudybę. Jei 2008-aisiais tokių skambučių buvo beveik 770, tai pernai – daugiau nei 1400.
Mergaitė
© Corbis

Konsultavimo internetu programa „Draugo laiškai“ pernai, palyginti su 2008 m., sulaukė trečdaliu daugiau laiškų, kuriuose užsimenama apie savižudybę.

„Praėjusiais metais startavo iniciatyva „Nebijok kalbėti“, kuri ragina ir moko padėti žmogui, galvojančiam apie savižudybę. Ši iniciatyva paskatino mus daug ir viešai kalbėti apie savižudybes bei pagalbos galimybes. Manau, kad tai turėjo didelės įtakos tam, kad žmonės išgyvenantys krizę ir galvojantys apie savižudybę ėmė aktyviau ieškoti pagalbos“, – svarsto JPPC generalinis programų direktorius Paulius Skruibis.

Į budinčius Krizių įveikimo centro psichologus pernai kreipėsi 129 psichologinę krizę išgyvenantys žmonės, tai yra beveik du kartus daugiau nei 2008-aisiais, kai į Krizių įveikimo centrą su tokiais išgyvenimais kreipėsi 75 klientai.

„Verta atkreipti dėmesį į tai, kad bendras suteiktų konsultacijų skaičius pernai palyginti su 2008 m. beveik neaugo, tačiau ženkliai padaugėjo konsultacijų suteiktų žmonėms išgyvenantiems psichologinę krizę. Tai akivaizdus įrodymas, kad ši paslauga labai reikalinga ir kad žmonės, išgyvenantys krizes, vis dažniau ieško pagalbos ir ją randa“, – mano Virginija Rekuč, Krizių įveikimo centro koordinatorė.

Praėjusių metų statistika liudija, kad savižudybių skaičius šalyje šiek tiek augo (nuo 1111 savižudybių 2008 m., iki 1135 – 2009 m.). Tačiau augimas nėra toks dramatiškas, kokio buvo baimintasi.

„Prasidėjus ekonominei ir finansų krizei, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad tai gali paskatinti savižudybių skaičiaus augimą. Tačiau matome kitą tendenciją – žmonės, susidūrę su sunkumais, aktyviau ėmė ieškoti pagalbos“, – kalba P. Skruibis.

„Draugo laiškų“ programos koordinatorė Irma Skruibienė pastebi, kad itin didelis vaidmuo savižudybių prevencijos darbe tenka žiniasklaidai.

„Kuomet informaciją apie pagalbos galimybes internetu paskelbia žiniasklaidos priemonės, iškart sulaukiame 2–4 kartus daugiau laiškų, iš kurių bent trečdalis būna su savižudybės rizika“, – pasakoja I.Skruibienė.

Budintys Krizių įveikimo centro psichologai pernai iš viso suteikė konsultacijas 285 klientams. Krizių įveikimo centro psichologai nemokamas konsultacijas teikia visiems, kas kreipiasi budėjimo valandomis, tęstinės nemokamos konsultacijos siūlomos – psichologinių krizių atvejais, išgyvenantiems komplikuotas netektis žmonėms.

„Jaunimo linijos“ savanoriai 2009 metais atsiliepė į daugiau nei 100 tūkstančių skambučių. Į elektroninę „Draugo laiškų“ pašto dėžutę įkrito penktadaliu daugiau laiškų nei 2008-aisiais, tai yra daugiau nei 2300.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (116)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (41)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (11)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (15)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (2)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1400)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (11)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...