Jaunimo psichologinės paramos centro (JPPC) duomenimis, žmonės, galvojantys apie savižudybę, praėjusiais metais beveik du kartus dažniau kreipėsi pagalbos į psichologus ar emocinės paramos tarnybas, nei 2008-aisiais. Praėjusių metų JPPC vykdomų programų statistika iškalbinga: emocinę paramą telefonu teikianti „Jaunimo linija“ pernai sulaukė du kart daugiau skambučių, kurių metu skambintojai kalbėjo apie savižudybę. Jei 2008-aisiais tokių skambučių buvo beveik 770, tai pernai – daugiau nei 1400.
Mergaitė
© Corbis

Konsultavimo internetu programa „Draugo laiškai“ pernai, palyginti su 2008 m., sulaukė trečdaliu daugiau laiškų, kuriuose užsimenama apie savižudybę.

„Praėjusiais metais startavo iniciatyva „Nebijok kalbėti“, kuri ragina ir moko padėti žmogui, galvojančiam apie savižudybę. Ši iniciatyva paskatino mus daug ir viešai kalbėti apie savižudybes bei pagalbos galimybes. Manau, kad tai turėjo didelės įtakos tam, kad žmonės išgyvenantys krizę ir galvojantys apie savižudybę ėmė aktyviau ieškoti pagalbos“, – svarsto JPPC generalinis programų direktorius Paulius Skruibis.

Į budinčius Krizių įveikimo centro psichologus pernai kreipėsi 129 psichologinę krizę išgyvenantys žmonės, tai yra beveik du kartus daugiau nei 2008-aisiais, kai į Krizių įveikimo centrą su tokiais išgyvenimais kreipėsi 75 klientai.

„Verta atkreipti dėmesį į tai, kad bendras suteiktų konsultacijų skaičius pernai palyginti su 2008 m. beveik neaugo, tačiau ženkliai padaugėjo konsultacijų suteiktų žmonėms išgyvenantiems psichologinę krizę. Tai akivaizdus įrodymas, kad ši paslauga labai reikalinga ir kad žmonės, išgyvenantys krizes, vis dažniau ieško pagalbos ir ją randa“, – mano Virginija Rekuč, Krizių įveikimo centro koordinatorė.

Praėjusių metų statistika liudija, kad savižudybių skaičius šalyje šiek tiek augo (nuo 1111 savižudybių 2008 m., iki 1135 – 2009 m.). Tačiau augimas nėra toks dramatiškas, kokio buvo baimintasi.

„Prasidėjus ekonominei ir finansų krizei, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad tai gali paskatinti savižudybių skaičiaus augimą. Tačiau matome kitą tendenciją – žmonės, susidūrę su sunkumais, aktyviau ėmė ieškoti pagalbos“, – kalba P. Skruibis.

„Draugo laiškų“ programos koordinatorė Irma Skruibienė pastebi, kad itin didelis vaidmuo savižudybių prevencijos darbe tenka žiniasklaidai.

„Kuomet informaciją apie pagalbos galimybes internetu paskelbia žiniasklaidos priemonės, iškart sulaukiame 2–4 kartus daugiau laiškų, iš kurių bent trečdalis būna su savižudybės rizika“, – pasakoja I.Skruibienė.

Budintys Krizių įveikimo centro psichologai pernai iš viso suteikė konsultacijas 285 klientams. Krizių įveikimo centro psichologai nemokamas konsultacijas teikia visiems, kas kreipiasi budėjimo valandomis, tęstinės nemokamos konsultacijos siūlomos – psichologinių krizių atvejais, išgyvenantiems komplikuotas netektis žmonėms.

„Jaunimo linijos“ savanoriai 2009 metais atsiliepė į daugiau nei 100 tūkstančių skambučių. Į elektroninę „Draugo laiškų“ pašto dėžutę įkrito penktadaliu daugiau laiškų nei 2008-aisiais, tai yra daugiau nei 2300.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (85)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (95)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (122)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (53)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (39)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (121)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (423)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (4)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (289)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (9)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...