Visi gerai žinome, kad kalbinami ir lavinami mažiukai auga imlesni, gabesni bei smalsesni. Tačiau yra ir kita ankstyvojo ugdymo pusė: kai jo per daug, kai jis per sudėtingas, pypliukas gali "užsidaryti” savyje ir tapti viskam abejingas. Kaip neperlenkti lazdos bendraujant su vaikais, klausiame vaikų ir paauglių psichiatrės Godos Bačienės.
Vaikas skaito
© Corbis/Scanpix
"Grybų karas” atmintinai

Viena pažįstama man nuolatos giriasi, kad jos trejų metukų dukrytė jau pažįsta kai kurias raides ir suskaičiuoja iki dešimties, o kaimynės mergaitė turbūt labai negabi, nes niekaip nesugeba suskaičiuoti net iki penkių. Psichiatrė G.Bačienė sako, kad pasitaiko ypač gabių vaikų, kurie labai anksti išmoksta skaityti (svarbiausia - supranta visa, ką perskaitė) ar skaičiuoti, tačiau jų būna ne taip jau daug.

Pasirodo, ikimokyklinukai labai lengvai sugeba iškalti pačius įvairiausius dalykėlius: raides, skaičius arba visą knygutę. Tačiau tai tik mechaniškas "iškalimas”, neturintis nieko bendra su suvokimu. Jei mažiukas atmintinai išpila visą "Grybų karą” ar daugybos lentelę, dar nereiškia, kad jis labai gabus.

Kartais būna, kad vaikutis žaidžia su mašinytėmis ar dėlioja kaladėles, o mama pribėgusi liepia jam pasakyti, kokia yra trečia abėcėlės raidė. Taip ji ,,numuša” bambliuko mintis, o jei dar supyksta, kad šis suklydo, sumenkina jo pasitikėjimą savimi. Jis juk buvo užsiėmęs kitkuo. Vadinasi tai, ką jis veikia, yra nesvarbu, negerai, nepatinka mamytei. Tad iš paskutiniųjų stengiasi prisiminti visas raides, skaičius ar tai, ką bandė įkalti į galvą kuris nors tėvų.

"Vaikui yra gyvybiškai svarbu įtikti savo tėveliams. Jis tiesiog negalėtų išgyventi, jei neatrodytų jiems geras, - sako psichiatrė G.Bačienė. - Todėl labai stengiasi jiems įtikti”.

Iki šešerių metų mažyliui visiškai nereikia mokytis skaityti. Jei jis mato kokią nors raidę, ja domisi, klausinėja - kas kita, tada mamai reikia pasakyti, kad ir šimtus kartų kokia tai raidė. Maždaug šešerių metukų vaikučiai jau sugeba raides sieti į žodžius ir skaityti jiems yra natūralus dalykas.

Apelsinų sėklytės, arba atrasta Amerika

Psichiatrė G.Bačienė prisimena vieną maždaug dvejų metukų berniuką, kuris turi dvynį broliuką. Berniukas kalba nedaug ir labai neaiškiai, tačiau žodį "du” jis taria labai suprantamai. Reikia dviejų saldainių ar obuoliukų, kad abiem užtektų, tad mažylis aiškiai suvokia, ką reiškia šis žodis.

Pasirodo, mūsų mažieji matematikos pagrindus perpranta ir be mūsų pagalbos - dėliodami, pavyzdžiui, kaladėles. Iš pradžių jas deda atsitiktinai, vėliau akytėmis matuoja, kuri ilgesnė, kuri lygi. "Tik tada, kai vaikutis matuodamas kaladėles akimis sugeba sudėti eilę, pavyzdžiui, nuo trumpiausios iki ilgiausios, arba moka pastatyti lygią namo sieną, matuodamas, kuri kaladėlė tinka, o kuri ne, sugeba jas palyginti, galima pradėti jį mokyti skaičių”, - sako psichiatrė G.Bačienė.

Jei tėvai neskuba kalti į galvą jam nesuprantamų dalykų,o žaisdami kartu patenkina pypliuko smalsumą, jis supranta, kad yra labai svarbus, kad tai, ką jis veikia yra teisinga. Ir, kad gimdytojai visada padės, kai jis ko nors nežinos. O jei pasišaipysime: "Tu toks didelis, o dar nežinai, kiek čia kaladėlių”, labai greitai galime sužlugdyti mažiuko iniciatyvą ir norą pažinti vis daugiau naujovių. Kiekvienas "atradimas” mažyliui yra toks svarbus, tarsi jis ir vėl iš naujo "atrastų” Ameriką. Pavyzdžiui, vieną kartą Sauliukas suvalgė apelsiną ir dėliojo sėklytes, staiga sudėjo dvi jų eiles ir nudžiugo: "Mamyte, o aš žinau, kiek yra keturi po du”.

Neleiskite pypliukui nusivilti

"Svarbiausia - nenuvertinti vaikučio, nemenkinti to, ką jis veikia, nesakyti, kad užsiima netinkamais dalykais, nesišaipyti iš jo, nevadinti žioplesniu už kitus vaikus. Skiriant per daug dėmesio mažiuko ugdymui pypliukas gali pradėti nepasitikėti savo jėgomis”, - sako psichiatrė G.Bačienė.

Per sudėtingos žinios ar mokymas vers mažylį jaustis kvaileliu. Agnutė, kurią sutikdavau parke, niekada nežiūrėdavo tiesiai į akis, kai mama paklausdavo jos (turbūt norėdama man pasipuikuoti), kas yra Suomijos ar Ispanijos sostinė (mat per televizorių buvo mačiusi berniuką, puikiai vardinantį įvairių pasaulio šalių sostines). Prieš atsakydama mergaitė ilgai gniaužydavo savo rankytes arba sukdavo megztinuką ir tyliai atsakydavo (matyt, bijodama neteisingo atsakymo, už kurį mama pykdavo).

Psichiatrė G.Bačienė sako, kad jei mes šimtąjį kartą parodome vaikui, kad jis žioplys, mažylis tampa pasyvus. Jis nebeturi vidinės energijos pasitikėti savimi. Vėliau jis tampa pasyvus net ir atsakinėdamas į klausimus, bijo parodyti auklėtojai savo sąsiuvinuką ar piešinukus. Kai yra ko nors mokomas per anksti, jis tiesiog nesugeba taip greitai perprasti visos informacijos ir vėl gauna "antausį”. Mažiukas negauna taip reikiamo patvirtinimo, kad yra geras (jis labai nori būti geras!), nepatiria džiaugsmo žaisdamas ir dėliodamas ką nors nauja, todėl nuolatos jaučiasi labai nereikalingas bei nesvarbus.

Pasėdėti tėtukui ant kelių

Kartais tėvai, vakare grįžę iš darbo, jaučiasi nusikaltę savo vaikučiams, kad per mažai jiems skyrė dėmesio, ir puola su jais žaisti, klausinėti, mokyti, skaityti. Tačiau vaikutis, visą dieną praleidęs su aukle ar darželyje, gali būti pavargęs ir norėti tik ramiai prisiglausti prie mamytės ar pasėdėti tėtukui ant kelių. Todėl jei matote, kad vaikutis pats nerodo iniciatyvos, neverskite jo mokytis naujų dalykų. Jei vaikutis ir domėjosi tuo, ką pasakojo mamytė, bet staiga pradėjo rodyti nepasitenkinimą, nutraukite "pamokėles”, nes visada tas, kas per daug, yra nesveika.

Kiek laiko bendrauti?

"Neįmanoma laiku išmatuoti, kiek reikia bendrauti su visai mažučiu ar jau ūgtelėjusiu kūdikiu, - sako psichiatrė G.Bačienė. - Mažyliui augant ilgėja jo būdravimas, sugebėjimas sutelkti dėmesį ir pažinti pasaulį”. Mamoms tokios normos turbūt nėra reikalingos. Vaikučiui svarbiausia yra aplinka, kuri skatintų jo norą pažinti kuo daugiau naujovių. Labai svarbūs ir žaisliukai, tam tikri aplinkos pokyčiai.

Pati turbūt esate pastebėjusi, kad kelių mėnesių pypliuko vežimėlį galima pastatyti po medžiu ir mažiukas ilgai žavėsis nepaprasta daugybe lapelių, krykštaus, kai jie sujudės nuo vėjo, mojuos rankytėmis ir kojytėmis rodydamas didžiulį pasitenkinimą. O mūsų mamyčių pareiga yra pasakyti, kad tai lapeliai, kad jie šlama, kai pučia vėjukas.

Ir namie, kai mažylis susidomėjęs stebi lempą, mes kažkaip intuityviai pasakome, kaip ji vadinasi, paaiškiname, kad žaisliukas, kurį pypliukas varto rankytėse, yra šuniukas, o ten už lango praskrido varna. Jei vaikiukas baksnoja piršteliu akytes, o mes pasakome, kad tai viena akytė, o čia kita ir kad yra dvi akytės. Tai, pasak psichiatrės G.Bačienės, ir yra teisingas bei natūralus bendravimas su vaikučiu. Mažylis parodo susidomėjimą, o mes jam pritardamos įvardijame daiktą vardu.

Patarimai

- dažnai parodykite vaikučiui, kad jis svarbus, kad juo pasitikite;
- jei mažiukas žaidžia, neklausinėkite jo dalykų, nesusijusių su žaidimu;
- jei liečia mašinos ratą, pasakykite, kad tai ratas, kad jis apvalus;
- nemokykite vaiko per anksti skaityti ar skaičiuoti, jei jam tai visiškai neįdomu;
- džiaukitės, kai vaikutis "atranda” Ameriką ir neatimkite iš jo tos galimybės pasakydama, kad ir taip visiems aišku, jog mašina turi keturis ratus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš anksto nederinto susitikimo metu padalijo Lietuvą: tai lems ir atlyginimų dydį

Aiškėja, kaip įvykdžius planuojamas reformas ir įvedus etatinio apmokėjimo sistemą pasikeis...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (26)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (60)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (273)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusi jauna moteris rasta į kanalą įvažiavusiame automobilyje smurto žymių nerasta (133)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (217)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Dėl galimo slapto pokalbių klausymosi - kreipimasis į Generalinę prokuratūrą (2)

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidas Urbonavičius...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (71)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (66)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Virš Australijos skridusiame lėktuve – panika: šis skrydis buvo tarsi pragaras (2)

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuve, ketvirtadienį dėl „techninių priežasčių“...