aA
Paaugliška meilė gali tapti tragedija. Teisinis švietimas mokyklose dažniausiai apsiriboja paskaitomis apie narkotikus bei aiškinimu, kaip netapti nusikaltimo auka. Tačiau nepatyrimas ir žalinga televizijos įtaka paaugliams neleidžia susigaudyti, kur aistra, o kur smurtas ir nusikaltimas. Staiga prabudusių ir nevaržomų norų vedami jaunuoliai sugadina ne tik kitų, bet ir savo gyvenimus.

Paaugliai
© "Klaipėda"
Aistra ir prievarta

Kasmet Klaipėdoje už žaginimą nuteisiama iki keliolikos vyrų. Neretais atvejais į teisiamųjų suolą sėda bendramoksliai ar kiemo draugai. Visi jie aiškina, kad su mergina mylėjosi gera valia. Didelę praktiką tokiose bylose turintys teisėjai sako, kad dažniausiai vaikinai tikina, jog tai buvo aistra, o aukos tvirtina patyrusios žiaurią prievartą. Šešiolikmečiai - aštuoniolikmečiai dar neturi seksualinės patirties. Visas jų patyrimas - iš draugų pasakojimų ar kino filmų.

O ką mes ten matome? Partneriai plėšte nuplėšia vienas kitam drabužius, aimanos ir klyksmai ir didžiulis pasitenkinimas po visko. Kai paaugliai patys pabando pakartoti kino žvaigdžių nuotykius su bendraamžėmis, pasekmės gali tapti tragedija. Vaikinas gali tapti kaliniu. Mergina patirs daugybę pažeminimų, kol įrodys, kad buvo išžaginta. Tėvai paklos didžiules pinigų sumas ir išsekins savo sveikatą, kol iškęs skausmą bei gėdą dėl vaiko.

Gimdė dvylikametė

Gydytoja ginekologė Inga Skiotienė iš praktikos žino, jog kasmet vis jaunesnio amžiaus jaunuoliai pradeda lytinį gyvenimą. Medikų nebestebina nekaltybę praradusios trylikametės ar keturiolikmetės mergaitės. Prieš porą metų vaikutį pagimdė jauniausia Lietuvoje mama. Jai buvo viso labo 12 metų. Pernai pirmagimio susilaukė trylikametė. Paaugliams seksas tėra mada. Tuo vaikai nori pasipuikuoti prieš bendraamžius. Tačiau apie atsakomybę ar gilius jausmus, kurie suaugusiuosius atveda iki intymių santykių, paauglystėje kalbėti netenka.

Gydytoja I.Skiotienė dirba ne tik ligoninėje bei poliklinikoje, bet ir Klaipėdos jaunimo sveikatos centre visuomeninėje organizacijoje „Bendraamžiai“. Tai organizacija, kur įvairiausių sričių specialistai paaugliams savanoriams pasakoja apie jų tykančius pavojus. Tai sanitarinis švietimas, psichologijos klausimai, narkotikų, lytiniu keliu plintančių ligų bei AIDS profilaktika. Vėliau paaugliai apie tai pasakoja savo bendraamžiams. Taip tikimasi didesnio įtaigumo. Tačiau ši organizacija neturi tikslo šviesti vaikų teisiniais klausimais.

Moko saugotis

Savivaldybių policijos Prevencijos skyriaus inspektorė Jūratė Albrektienė bei jos kolegė Alina Montrimaitė skaito paskaitas mokyklose arba pasikviečia mokinius apsilankyti policijoje. Temą pokalbiui pasiūlo mokytojai. „Kalbame, kaip netapti nusikaltimo auka, kaip saugoti savo telefoną ar dviratį, kaip išvengti susidūrimų su blogų ketinimų turinčiais žmonėmis, - sakė J.Albrektienė. - Vaikams įdomiausia, kai pasakojame apie tikrus įvykius ir bandome juos pamokyti, kaip panašiose situacijose reikėtų teisingai pasielgti.“

Dažniausiai pareigūnėms tenka bendrauti su pradinių klasių mokinukais, jie aktyviai klausinėja ir patys pasakoja apie savo patirtį. Vyresniųjų klasių moksleiviai į tokius susitikimus ateina tik varu varomi. Pernai vienoje miesto mokykloje vykdyta prevencinė programa, tada visi moksleiviai buvo priversti apsilankyti policijoje, tačiau vyresnieji nebuvo aktyvūs.

Kokteilis seksui

Vyresniajai inspektorei Aušrai Pietarytei tenka aiškinti narkotikų žalą vyresniojo mokyklinio amžiaus vaikams. „Bendrauti su mokiniais nėra lengva, juo labiau, kad aš nesu pedagogė, - sako A.Pietarytė. - Mokytojams ir tėvams paprasčiau paaiškinti, kaip atpažinti apkvaitusį vaiką ir kokie pavojai jo tyko. Paaugliai kartais paklausia tokių dalykų, kurie leidžia manyti, kad jie jau turi patirties. Pavyzdžiui, jie klausia, ar tiesa, kad pavartojus ekstazy reikia gerti daug skysčių arba nuo pirmosios marihuanos suktinės gali atsirasti priklausomybė šiam narkotikui.“

Pasak vyresniosios inspektorės, vaikinai ir merginos nevienodai reaguoja, kai ji pasakoja apie narkotikų grėsmę klubuose. Merginos nustemba sužinojusios, kad turi saugoti savo gėrimo stiklus, kad joms nematant kas nors neįbertų amfetamino. Vaikinai džiaugiasi sužinoję, jog toks kokteilis sukelia seksualumą. Drovi panelė, pati nesuprasdama priežasties, gali tapti nepasotinama aistruole. Tačiau tai, ko gero, vienintelis dalykas, ką policijos pareigūnai pasako paaugliams apie uždrausto vaisiaus raškymą. Medikai vaikams aiškina apie neplanuotą nėštumą ar venerines bei kitas lytiniu keliu plintančias ligas. Teisinio švietimo šia tema nėra.

Dažnas gali pasakyti - tėvai privalo auklėti savo atžalas taip, kad jie neturėtų tokių problemų. Tik ar kiekvienas tėvas ar mama pats išmano, kokias bausmes Baudžiamasis kodeksas numato už žaginimą bei seksualinį prievartavimą; kuo normalus lytinis aktas skiriasi nuo nusikaltimo. Ar yra girdėjęs dorai gyvenantis žmogus apie moralinės žalos atlyginimą, apie bandymą pasipelnyti iš kaltininko, apie aukos pareiškimą policijai ir tai, jog jo negalima atsiimti? Visa tai sužinoma per vėlai, kai faktas jau įvykęs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Rytas“ ginasi nuo mįslingomis aplinkybėmis klube dirbančio ispano skundų (15)

Vilniaus „Ryto“ ekipoje nebepageidaujamas, bet sutartį tebeturintis specialistas iš Ispanijos...

Pasiskolino pinigų, bet bankas neleido jais naudotis (99)

Pinigų pasiskolinęs lietuvis vieną dieną smarkiai nustebo negalėdamas prisijungti prie savo banko...

Per Vyriausybės valandą – Skvernelio ir Landsbergio konfliktas: kas turėtų atsiprašyti? (677)

Į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimą premjerui atsiprašyti protestuojančių...

Aštrios kritikos strėlės dėl verslo liudijimų: kitais metais į šešėlį gali patraukti daugiau žmonių (23)

Vienas iš valdžios prioritetų – sumažinti šešėlį ir daugiau pinigų taip pritraukti į...

Mokytojų algos vėl bus keičiamos: nauji pataisymai bus parengti per dvi savaites (43)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ketvirtadienį posėdžiavusi darbo grupė sutarė per dvi savaites...

Lapkričio pabaigą gali papuošti sniegas: o kaip Kalėdos? (7)

Antroje kitos savaitės pusėje yra tikimybė sulaukti sniego, o vairuotojai ir pėstieji turės būti...

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga (37)

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Žiniasklaida: Putinui – nemalonūs incidentai Singapūre (94)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino apsilankymas Singapūre, kur vyko Pietryčių Azijos valstybių...

Egzotiškieji persimonai: lietuviai itin pamėgo, tačiau iki šiol neišmoko, kaip valgyti (73)

Atėjus šaltajam sezonui, dažnas gyventojas ieško natūralių vitaminų, stiprinančių imunitetą,...

Astronomai atrado aplink Saulės kaimynę skriejančią „superžemę“ (10)

Superžemės kategorijos egzoplaneta buvo atrasta besisukanti aplink vieną iš arčiausiai Saulės...