Jums kelia susirūpinimą pasikeitęs paauglės dukros elgesys? Norėtumėte žinoti, kas dedasi jos galvoje, tačiau nežinote, kaip ją prakalbinti? Atlikta apklausa atskleidė labiausiai paaugliams rūpimus klausimus, kurių jie nedrįsta aptarinėti su tėvais.
Paauglė
© Corbis/Scanpix
1. Aš galvoju apie seksą. Ir netgi labai daug.

Jokių kalbų – seksas paaugliams yra didžiulio susidomėjimo objektas. Bet vien tai, kad jie juo žavisi, dar nereiškia, kad jie tai daro.

Vienas stereotipų, kuris vis dar rodosi esąs tiesa, netgi XXI amžiuje, yra tai, kad mergaitės ir moterys yra emocionalesnės nei berniukai ar vyrai. Taigi kai paauglės galvoja apie seksą, jų mintyse jis siejasi su jausmais. Kartais tai tampa problema, - mergaites lengva įtikinti, kad jei jos myli vaikiną, vadinasi, gali ir net privalo mylėtis su juo.

Kita vertus, tai, kad mergaitėms svarbiausia jausmai, verčia jas būti atidesnėmis ir nebendrauti su bet kuo. Vieno paauglių žurnalo tyrimo duomenimis, iš 15 tūkstančių apklaustų merginų 73 procentai prisipažino esančios nekaltos ir 49 procentai teigė, kad tuo didžiuojasi.

Turint omenyje tai, kokie galingi yra hormonai, ir tai, kiek daug seksualinių vaizdinių galima regėti žiniasklaidoje, natūralu, kad jūsų dukra kalba ir skaito apie seksą. Bet galvokite apie tai pozityviai: jūsų dukrai reikia informacijos apie savo kūną, jo kūną, savo sprendimų pasekmes, ir tyrimai rodo, kad kuo daugiau mergina apie tai žino, tuo rečiau pasitaiko neplanuotų nėštumų. Taigi išsikalbėkite su dukra. Tai geras būdas išsiaiškinti jos vertybės ir nuostatas dėl sekso. Jei ji jaus, kad jos nepasmerksite, nepradėsite pamokslauti ir neatsakysite šiurkščiais žodžiais, galbūt galėsite nuoširdžiai pabendrauti.

2. Noriu būti žvaigžde – arba bent jau būti su žvaigžde!

Kiekviena karta turi savo dievukų, ar tai būtų Sinatra, ar Elvis, ar “The Beatles”, ar Michaelas Jacksonas. Bet, regis, dabartinės kartos mergaitės savo dievukus pakylėjo iki naujų aukštumų (ar žemumų – priklauso nuo požiūrio). Merginos svajoja susitikti su savo svajonių žvaigždėmis. Atrodo, šios pakankamai protingos kartos mergaitės nesuvokia, kad žvaigždės negali sau leisti artimai bendrauti su fanais. Kita vertus, kad ir keliuose interviu žvaigždės mini, koks sunkus yra jų darbas, vis daugiau paauglių mano, kad tapti žvaigžde – vienintelė jų karjeros galimybė.

Tėvams galima pasakyti: jūsų rizika šias fantazijas nuleisti juokais. Taip dar daugiau nutolsite nuo vaikų. Vietoje to siūlome parodyti vaikams kitas karjeros galimybes, pradedant kad ir nuo jūsiškės ar sutuoktinio. Parodykite savo paaugliams savo darbo iššūkius, atsakomybę bei atpildą, nebijokite atskleisti ir tamsiųjų pusių – streso ar nusivylimo. Jūsų dukra įvertins tai, kad žiūrite į ją rimtai.

3. Laikau pinigus savaime suprantamu dalyku.

Paskutinio dešimtmečio klestinčios ekonomikos blogybė yra ta, kad dauguma paauglių jau nebesupranta, jog kartais reikia palaukti, kad gautum tai, ko nori. Net jei stengiatės iš paskutiniųjų, jūsų dukros mokykloje tikrai bus du ar trys tėvai, kurie jau nupirko savo paaugliams naujausio modelio kompaktinių diskų grotuvą, madingo dizainerio batus arba šešioliktojo gimtadienio proga užsakė visą šokių klubą su gyva muzika.

Jūsų vaikui įspūdžio nebepadarys pasakėlės: “Kai buvau tavo amžiaus, nežmoniškai džiaugdavausi nauja pora aukštakulnių.” Veikiau jau ji jausis turinti teisę įsigyti visų tų prašmatnių dalykų, reklamuojamų per TV. Vienintelė išeitis – nuspręsti, kiek reikėtų skirti pinigų kasdienėms išlaidoms, o kitus pinigus, už kuriuos galima įsigyti taip trokštamų daiktų, tiesiog leisti užsidirbti pačioms. Tai tebus pamoka, kad nemokamų pietų nebūna, ir jūsų dukrai geriau bus tai sužinoti anksčiau, nei vėliau.

4. Mano kambarys – mano dvasios centras.

Įprasta matyti mimiką “nesikišk” paauglės kambaryje? To verta paisyti. Mergaitės, puošdamos savo kambarį, išreiškia savo kūrybingumą ir individualumą. Paauglės kambaryje viena siena būtinai būna nukabinėta žvaigždžių fotografijomis, savo ir draugų nuotraukomis. Bet tai dar ne viskas. Dar yra mėgstamos sporto šakos, mėgstamas metų laikas, mėgstamos spalvos, atitinkančios dabartinę nuotaiką. Galbūt mitologinės jūrų būtybės ant lubų ir nėra visiškai jūsų skonio, bet atminkite: jei jūsų dukra didžiuosis savo kambariu, ji veikiausiai norės pasikviesti čionai svečių. O jei jums patinka žinoti, kur ji yra, - ką gi, tuomet pripraskite prie fotokoliažų ir lubų tapybos.

5. Aš visą laiką jaudinuosi dėl to, kaip atrodau.

Vienas svarbiausių atradimų buvo tai, kiek vis dėlto mergaitės praleidžia laiko vertindamos savo fizinį patrauklumą; tai vienintelis užsiėmimas, galintis konkuruoti su susižavėjimu vaikinais. Vienas būdų, kuriuo galima joms padėti – išskirstyti jų rūpesčius į tuos, dėl kurių nieko negalima padaryti (pvz., ūgis), ir tuos, su kuriais galima dirbti (svoris). Problema ta, kad merginų rūpesčiai didėja sulig kiekviena diena (kelia nerimą didėjantis plastinių operacijų skaičius).

Žinoma, ne visos merginos, manančios, kad yra per daug storos, klysta. Nors paauglės mėgsta skaityti apie sportą ir sveiką mitybą, vis dėlto dauguma jų maitinasi prastai. Taigi būkite budrios. Jei planuojate šeimos pramogas, čiupkite dviračius vietoj picos ir vaizdajuosčių. Nenustokite kartoti dukrai, kad ji jums yra labai graži, ir bus graži tiems, kurie matys jos sielą. Šie žodžiai būtini norint apsaugoti mergaitę nuo nepasitikėjimo savimi demonų, tykančių kasdien.

6. Draugai man yra viskas.

Sunku būtų perdėti draugių reikšmę paauglėms. Būdami tėvais, dažnai jaučiamės, kad esame ne tokie svarbūs dukrai, kaip dvylika jos geriausių draugių. Tam tikra prasme – giliai įkvėpkite – tai yra tiesa.

Ką jai siūlo jos kompanija ir ko jūs negalite pasiūlyti – tai vieta pasaulyje, kuriame ji jaučiasi lygi, kuriame ji kuria savo likimą ir identitetą. Su jumis ji amžinai liks vaiku.

Pietūs su jumis… na, apie tai vėliau. Tiesiog pamėginkite nesijausti sužlugdyti tokio požiūrio, nes ir tai praeis. Galbūt jūsų dukrai tuomet jau bus 22 metai, bet jums dar liko bent apie 40 metų pietauti drauge.

7. Meilė žeidžia.

Žiūrint iš jūsų dabartinių pozicijų, - kai dirbate, tvarkote namus, stengiatės išlaikyti laimingą santuoką, padedate senstantiems tėvams, - paauglių gyvenimas su nesibaigiančiu laimės ir meilės siekimu išties kelia pavydą. Tačiau mergaites be paliovos kankina klausimai apie vaikinus ir meilę; ką daryti, jei esi ignoruojama, niekinama ar išduodama; ar verta gyventi, kai sudūžta širdis; ar tikrai jos yra nevykėlės meilėje.

Taigi pažiūrėkite į viską iš dukters pozicijų, kai regėsite ją kalbant telefonu ar susirašinėjant el. laiškais su draugais valandų valandas. Atminkite, kad pamišimas dėl meilės ir sekso įsišaknijęs jos smegenyse; ji tiesiog negali daryti nieko kita. Jei ji kalba apie vieną vaikiną 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, nesakykite jai, kad toji meilė greitai išdulkės jai iš galvos (ar pati atsimenate savo mokyklos laikų romanus?) Priimkite ati rimtai, būkite jautri, jei ji suglumusi, užgauta ar valdoma visagalio meilės dievo…

8. Pasaulis – bauginanti vieta.

Paaugles labai giliai veikia rimti ir bauginantys dalykai, vykstantys pasaulyje. Smurtas mokyklose. Žiaurūs vaikinai. Narkotikai, nemačiomis dedami į gėrimus vakarėliuose. Svarbu tai, kad merginos žinotų, kad jos nėra vienišos, kad galima išgyventi tragediją. Pažiūrėkite, kokius straipsnius skaito jūsų dukra – tai gali būti platesnio pokalbio apie rūpimus dalykus pradžia.

9. Myliu tave. Man tavęs reikia.

Jei esate tokios, kaip dauguma motinų, turėsite sulaukti trisdešimtojo dukters gimtadienio, kai ji galės pasakyti “Myliu tave, mama” neraudonuodama ir neužsikirsdama. Iki tol patirsite daug abejonių ir skausmo. Tačiau mergaitės dažnai man sako, kad jos labai myli tėvus, net jei skundžiasi jų griežtumu ir dideliais reikalavimais. Svarbu atminti: jums nereikia tapti nuolaidesnei ir pamiršti discipliną, kad užsitarnautumėte dukros meilę.

Taigi kad ir kas atsitiktų, niekuomet neabejokite, kad jūsų paauglė jus myli ir nori, kad jūs ją mylėtumėte. Tik nesakykite jai, iš kur tai žinote…

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl susiklosčiusių ypatingų aplinkybių JAV Venckienė lieka kalėjime Specialiai DELFI iš JAV (435)

Ketvirtadienį buvusi Seimo narė Neringa Venckienė stojo prieš JAV teismą dėl ekstradicijos....

Prognozė: būsime vieniši ir be vaikų, bet pinigų turėsime daugiau (117)

Iki 2030 metų vienišų asmenų skaičius pasaulyje išaugs beveik 30 proc., o bevaikių šeimų bus...

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (708)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Kiek eurų padidės alga, jeigu valdantieji pakeis jos skaičiavimą (128)

Apie būsimas mokestines permainas visuomenę žadama informuoti iki balandžio 10 d. Tačiau jau...

Putinas sušaukė savo saugumo patarėjus dėl ginčo su JK (105)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį susitiko su aukščiausio rango saugumo...

Ketveri kiaulių maro metai – kada gali būti pabaiga (2)

Nors kiaulių laikymo vietose afrikinis kiaulių maras (AKM) šiemet dar nenustatytas, AKM atvejų...

Mados ekspertas iš Olandijos turi patarimų Lietuvos vyrams (1)

Įsibėgėjantis pavasaris nejučia įpučia jaunų vėjų į kiekvieno spintą – tiek vyro, tiek ir...

Velykų stalui papuošti – ir spalvingi pasaulyje išpopuliarėję įdaryti kiaušiniai išmėginkite 2 naujus receptus

Šių Velykų patiekalai turės būti ne tik skanūs, bet ir gražūs – kitaip neturėsime kuo...

Išniokotas Klaipėdoje tragiškai žuvusio modelio kapas: artimieji žalą vertina šimtais (60)

Vagys nuniokojo Vilniaus Sudervės kapinėse esantį kolumbariumą. Sugadintos net 23 amžinojo...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (35)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...