aA
Kai parsivežame iš ligoninės, dar nelabai žinome, kodėl naujagimis verkia, kada jam ką skauda, o kada tik alkanas. Atsakome į dažniausius „žalių tėvų“ klausimus.
Kūdikis, naujagimis
© Corbis/Scanpix
Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė

Kodėl gimsta turėdamas kraujosruvų?

Dar negimusio kūdikio galvytė remiasi į mamos dubens kaulus ir nuo didelio spaudimo gali trūkti kraujagyslė bei išsilieti kraujas po oda. Taip atsiranda kai kuriems naujagimiams būdingų kraujosruvų. Jos nėra pavojingos ir išnyksta per pirmas kūdikio gyvenimo savaites.

Ar naujagimį galima guldyti ant pilvuko?

Ant pilvuko kūdikiuką galima guldyti nuo pat gimimo. Mat jis jau gimsta turėdamas refleksus, kurie saugo, kad neuždustų. Paguldytas ant pilvuko naujagimis automatiškai sulenkia rankytes ir pasuka galvytę taip, kad galėtų kvėpuoti. Mamos dažnai nepastebi šio reflekso ir paguldžiusios ant pilvuko pačios pasuka jam galvytę. Vis dėlto nepalikite naujagimio, kuris užmiega gulėdamas ant pilvuko.

Kodėl ant galvytės atsiranda luobelis?

Mamos hormonai endrogenai, kurių per nėštumą patenka į kūdikio organizmą, gali sukelti seborėjinį dermatitą. Jis atrodo kaip pleiskanų luobas ant galvytės. Seborėjinis dermatitas yra lėtinė egzema. Kūdikiui odelę gali niežėti. Pleiskanų luobas atsiranda ant galvytės, antakių, kaktos, odelės už ausų, kaklo raukšlių. Taip pat gali išplisti ant krūtinės, nosytės ir kitų vietų.

Per kelis pirmus kūdikio gyvenimo mėnesius seborėjinis dermatitas gali išnykti savaime. Jeigu bėrimas išplinta, atsiranda paraudimų, kuriuos niežti ir kūdikis draskosi odelę, reikia kreiptis į gydytoją. Sunki seborėjinio dermatito forma savaime neišnyksta, kartais reikia ilgai kūdikį gydyti.

Mamos klausia, ar galima aliejumi sutepti pleiskanų luobelį ir vėliau iššukuoti šukomis. Pabandyti galima, nors geriau, kai gydytojas skiria specialių vaistų nuo uždegimų ir grybelių.

Kaip reikia saugoti naujagimio stuburą?

Nors kai kurios mamos mano, kad iki keturių mėnesių reikia labai saugoti kūdikio stuburą, kad neiškryptų, naujagimį nesibaiminant galima sodinti į automobilio kėdutę, skirtą kūdikiams nuo gimimo. Taip pat drąsiai naujagimį galima pusiau gulomis pasisodinti ant kelių. Vaikučio stuburui tai tikrai nepakenks. Apskritai kaip nors ypatingai saugoti naujagimio ir mažo kūdikio stuburo nereikia, neverta ir ramstyti pagalvėmis, kad geriau matytų aplinką. Geriausiai tinka speciali kėdutė.

Nuo kada mažiuką galima neštis nešynėje?

Nuo dviejų savaičių kūdikį galima nešioti ir nešynėje („kengūroje“). Tačiau būtina pasirinkti tokią, kuri skirta netvirtai galvytę laikantiems naujagimiams. Tad būtinai atsižvelkite į gamintojų rekomendacijas. Dažniausiai nuo mėnesio (kartais nuo dviejų) kūdikiai jau nulaiko galvytę, tuomet juos nešiotis pasikabinus galima nesibaiminant.

Ar nieko bloga, jei mažiukas guli galvytę pasukęs vis į tą pačią pusę?

Jeigu naujagimis guli galvytę visada pasukęs į tą pačią pusę, tai gali rodyti kreivakaklystę. Ji gydoma specialiais masažais arba įtvaru fiksuojamas kakliukas. Jeigu kūdikis nuolat guli ant vienos pusės, reikia kreiptis į gydytoją, nes gali deformuotis viena galvytės pusė.

Kodėl virpa smakriukas?

Virpantis smakriukas rodo, kad kūdikio nervų sistema yra nebrandi. Iki vienų metų tai visai įprastas reiškinys. Tiesa, smakriuką labiau virpina tie kūdikiai, kurie gimdami patyrė traumų ar yra neišnešioti. Tačiau jis juokingai virpa ir daugybei sveikų, laiku gimusių mažylių, pavyzdžiui, kai jiems šalta, kai yra suirzę, supykę ir verkia.

Kartais baisu, kad naujagimis nekvėpuoja.

Naujagimis gali pamiršti kvėpuoti ne tik naktį, bet ir dieną miegodamas. Toks kvėpavimo sulaikymas, kai išsijungia kvėpavimą reguliuojantis smegenų centras, yra vadinamas miego apnėjomis. Mažylis ramiai kvėpuoja kvėpuoja, paskui sulaiko kvėpavimą ir po tam tikro laiko vėl pradeda kvėpuoti. Kuo naujagimis nebrandesnis, labiau neišnešiotas, tuo didesnė šių apnėjų tikimybė.

Naujagimiams ir neišnešiotiems kūdikiams pirmais gyvenimo mėnesiais kvėpavimo sulaikymas gali būti įprastas reiškinys, jeigu trunka ne ilgiau kaip dvidešimt sekundžių. Nereikia mažylio griebti, purtyti ar panikuoti, nes tiek trunkantis nekvėpavimas nėra pavojingas ir kvėpavimo centras susireguliuoja pats.

Jeigu kartais tai užsitęsia ilgiau nei dvidešimt sekundžių, reikia kūdikį parodyti gydytojui. Į gydytoją būtina kreiptis ir tada, jeigu kūdikis staiga nustoja kvėpuoti, pamėlsta, tačiau papurtytas atsigauna. Tai gali būti arba pavojingai ilgai užsitęsęs kvėpavimo sulaikymas, arba epilepsija.

Naujagimio kumšteliai suspausti tarsi akmenėliai. Ar nieko bloga?

Naujagimio delniukai beveik visą laiką būna suspausti į kumštelius. Nieko bloga, jei pirmą mėnesį jie būna stipriai suspausti. Tačiau antrą gyvenimo mėnesį kūdikis turėtų juos pamažu atgniaužti. Jie neturėtų būti taip stipriai sugniaužti ir kai kūdikis ramiai guli. Jei jie labai suspausti, o kūdikiui jau per keturis mėnesius, reikėtų pasikonsultuoti su neurologu, nes tai gali būti pirmas cerebrinio paralyžiaus požymis.

Blogai, jeigu kūdikis laiko nuolat sugniaužęs kumštelius, o rankytes sulenkęs ir prispaudęs prie krūtinės, norint šias atlenkti reikia nemažai jėgos. Tačiau jei kumštukai atrodo sugniaužti, o kūdikis griebia žaisliukus arba tiesiog susijaudinęs juos stipriai sugniaužia, nerimauti nėra pagrindo.

Kada per daug verkia?

Paprastai pirmą mėnesį kūdikis labai daug miega ir atrodo, kad negirdi jokio triukšmo: galima garsiai paleisti muziką, kvatotis prie ausies – miega kaip miegojęs. Nepažadina net įkyrus durų skambutis. Dažnai taip yra, bet, deja, ne visada. Jeigu mėnesio ar kelių kūdikis labai dažnai ir ilgai verkia, pirmiausia būtina patikrinti, ar sveikas. Mat net labiausiai supykęs turėtų nurimti, kai mama paima ant rankų, pamaitina, pervysto, paglosto.

Kūdikis gali labai verkti, jei serga kokia nors liga, pavyzdžiui, ausytės uždegimu. Tada gali ne tik verkti ir būti piktas, bet ir atsisakyti valgyti arba išvemti maistą. Pirmais gyvenimo mėnesiais mažylį gali kamuoti ir pilvuko diegliai. Tačiau jeigu gydytojas neranda priežasties, kodėl kūdikis nenurimsta, mamai tenka derintis prie jo norų ir primesto režimo. Tiesiog labai dažnai kūdikis verkia be jokios priežasties ir gydyti jo nereikia. Šį laiką reikia tiesiog išlaukti.

Naujausiame, gegužės mėnesio, „Tavo vaiko“ numeryje skaitykite:

Primaitinimo ABC
,,Raguota” vaikystė
Tikra istorija apie keturiolikos metų mamą
Šeimos patirtis: „Mano kūdikis buvo miręs“
Nauja Violetos ir Viliaus Tarasovų meilė – mažoji Gabrielė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mažeika pateikė daugiau detalių, kas ir kiek mokės už automobilius (160)

Nuo kitų metų planuojamas įvesti automobilių taršos mokestis šalies biudžetą pirmaisiais...

Vibrio bakterija pareikalavo aukų: po maudynių Baltijos jūroje mirė moteris perspėja dėl rizikos grupių

Medikai jau kurį laiką kalba apie Vibrio bakterijas, kurios dauginasi esant pakankamai šiltai...

Ekspertas: didžiausią pasaulyje salą nusipirkti užsimanęs Trumpas – neišprotėjo (36)

Buvęs Danijos ministras pirmininkas Larsas Lokke Rasmussenas pavadino JAV prezidento Donaldo...

Verygai nuleidus rankas, dėl ligoninių pertvarkos viešą kreipimąsi paskelbė pati medikų bendruomenė (72)

Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai pareiškus, kad neinicijuos ligoninių reformos, jei...

Jakeliūnas paaiškino poziciją dėl Sinkevičiaus: prisiminė seną nemalonią istoriją (21)

Su „valstiečių“ sąrašu išrinktas europarlamentaras Stasys Jakeliūnas teigia neremiąs...

Vasariškas pirmadienis baigsis su trenksmu: audros debesys slinks per visą Lietuvą (16)

Nors gamta pamažu jau primena apie artėjantį rudenį, pirmadienį lietuvius lepina maloniai šilti...

Nepaliaujamai augant gyventojų skaičiui, rado sprendimą dėl būstų: tokius retai kur pamatysite

Ant namų stogų galima užsodinti vešlius sodus, ypač miestuose, kur kiekvienas tuščias...

Skrydžio į Ukrainą metu Netanyahu žmona lėktuve sukėlė skandalą (223)

Skrydžio į Kijevą metu Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu žmona Sara lėktuve...

Baltijos šalių gyventojų mitybos įpročių tyrimas parodė: lietuviai turi ko pasimokyti iš estų (16)

Pirmą kartą Baltijos šalyse „Arimex“ užsakymu vykdytas riešutų ir džiovintų vaisių...