Nedidelis, viduramžiškas Griujero miestelis, galintis didžiuotis įspūdinga tvirtove, įsikūręs Šveicarijos Alpių prieigose. Griujero pavadinimas kilęs nuo jo herbe vaizduojamos gervės – prancūziškai la grue.
Griujero sūris
© Reuters/Scanpix

Miestelyje gyvena kiek daugiau nei 2 tūkst. žmonių, o paragauti garsiojo Griujero sūrio čia kasmet atvažiuoja daugiau nei milijonas turistų.

Apie Griujere gaminamą sūrį rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą užsiminta 1115 metais. Miestelio vardu sūris vadinamas nuo 1602 metų. Severine Escoffier turi delikatesų krautuvėlę ir apie sūrį gali papasakoti viską.

„Pirmoje vietoje – švelnusis griujeras, jis brandinamas tik 4–5 mėnesius ir dar nėra tokio aštraus skonio. Vidutinio brandinimo – nuo 6 iki 8 mėnesių brandintas sūris. Gerokai sūresnis“, – pasakoja parduotuvės savininkė S. Escoffier.

Miestelį supančiose kalvose ganosi holšteinų veislės karvės. Visame Fribūro kantone yra 51 pieninė, kur tradiciniu būdu gaminamas griujeras. Pilerių šeimos ūkis įsikūręs 1600 metrų aukštyje. Jie augina tik 50 karvių.

Beatas Pilleris visą dieną gamina sūrį. Iš pradžių pienas lengvai pakaitinamas dideliame variniame kubile. Pienui sutirštėjus, jis maišomas dviem mediniais samteliais.

„Gaminant sūrį labai svarbi pati pradžia. Mentelės padeda atskirti susidariusią varškę“, – pasakoja pienininkas B. Pilleris.

Taip pradeda formuotis sūris. Konsistenciją geriausia patikrinti ranka. Griujeras gaminamas tik iš nepasterizuoto pieno.

„Labai gera kokybė. Visada ranka tikrinu. Jokių specialių prietaisų neturime, pasitikime tik savo pojūčiais. Dabar jau gali pajusti, koks jis minkštas. Pasižiūrėkite, kaip susidaro varškės gumuliukai“, – apie sūrio gaminimo subtilybes pasakoja B. Pilleris.

Kitoje pieninėje, įsikūrusioje arčiau Griujero, daugiau technologijų ir daugiau varinių kubilų. Skirtingai nuo kalnų pieninės, ši yra atvira lankytojams. Iš specialios patalpos čia galima stebėti visą sūrio gamybos procesą.

Suformuotos sūrio galvos paliekamos bręsti 13 laipsnių temperatūroje. Ant kiekvienos galvos yra specialus gamintojo įspaudas. Tai užtikrina, kad net ir po kelių mėnesių vartotojai ras kam pasiskųsti, jeigu bus nepatenkinti kokybe.

„Ant kiekvieno sūrio nurodomas pieninės numeris. Paskui tas numeris perkeliamas ir ant pakuotės. Jeigu griujero nusipirkote, pavyzdžiui, Vokietijoje, pagal šį numerį galite patikrinti, kurioje pieninėje jis pagamintas“, – aiškina sūrių gamintoja Fabienne Porchet.

Greta esančiame restorane siūloma gausybė patiekalų iš sūrio. Pavyzdžiui, daugiaryžis su sūriu, šveicariškas bulvių patiekalas su griujeru ir, be abejo, sūrio fondiu.

Jau XIII amžiuje Griujero pilis pradėjo eksportuoti sūrį ir tai tapo rimtu verslu. Grafų Griujerų pilyje įsikūrė mokesčių rinkėjai. Iš pieninių surinktą sūrį jie gabendavo iki Ženevos ežero, o iš ten eksportuodavo į kitas šalis ir iš to neblogai uždirbdavo.

Dar ir šiandien Griujero pilyje sūris užima svarbią vietą.

„Žmonės mėgsta čia iškylauti ir būtinai atsineša sumuštinių su griujeru, pirktu miestelyje apačioje. Ir pilyje rengiame nedidelius vakarėlius – savo svečius vaišiname sūrio fondiu“, – pasakoja pilies kuratorius Filipe dos Santos.

Tik iš Griujero apylinkėse besiganančių karvių pieno galima pagaminti griujero sūrį, kuris jau pelnė daugybę tarptautinių apdovanojimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Dingusio baikerio artimieji imasi šukuoti Trakų apylinkes nuolat atnaujinama  (121)

Baikerio Aivaro Kilkaus artimieji imasi šukuoti Trakų rajono apylinkes, kur gyvena asmuo, įtariamas...

Dėl baikerio dingimo teismas suėmė įtariamąjį, aiškėja naujos detalės atnaujinta 13.49 val. (323)

Kino operatoriaus padėjėju dirbančio baikerio Aivaro Kilkaus dingimo istorijoje – naujos...

Reitingai: smuko D. Grybauskaitės populiarumas, valstiečiai su konservatoriais žengia greta (8)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumas rugsėjo mėnesį šiek tiek smuko, o tarp...

Rūmai ant Tauro kalno gali atitekti Azerbaidžanui (3)

Azerbaidžano respublikos ambasada Lietuvoje nusitaikė pirkti buvusių Profsąjungų kultūros rūmų...

Drabužiais prekiaujantis tinklas H&M pakliuvo į skandalą (25)

Švedijos drabužių gamintojas ir parduotuvių tinklas „Hennes&Mauritz“ savo reklamose daug metų...

R. Lukaitytė-Vnarauskienė. Mums trūksta tik tiek (95)

Baltijos šalys , taip pat ir Lietuva, yra pasmerktos būti Šveicarija , visai neseniai pasakė...

Jungtinėje Karalystėje patariama ruoštis blogiausiam (17)

Buvęs Jungtinės Karalystės vyriausybės kabineto narys ragina šalies verslą jau dabar pradėti...

Sovietinį monstrą nori nupirkti ir nugriauti (19)

Jau kitąmet Skaistakalnio parkas sulauks savo renesanso, tačiau parką ir buvusią aviacijos bazę...

Universalios padangos žiemą: specialistų vertinimas – kategoriškas (50)

Artėjant žiemai , vieni vairuotojai jau suskubo pasikeisti vasarinį automobilių „apavą“,...

Šiurpi milijonieriaus įdukros sukelta avarija Ukrainoje: iškėlė naują įvykio versiją tai - „kvailas jaunos mergelės noras“ (80)

Šiurpi avarija Ukrainos Charkovo mieste, per kurią spalio 18 dienos vakarą žuvo penki žmonės,...