Jau pamažu mokomės kultūringai gerti vyną. Tačiau stiprieji gėrimai dar dažnai vartojami didžiuliais kiekiais, net nesistengiant pajusti jų tikrąjį skonį, pasidomėti, su kokiais patiekalais ar kokia proga labiausiai tiktų ragauti.
Lapai, ruduo, medžiai
Tinkamai parinktas vynas – puikus gėrimas pietaujant ar vakarieniaujant, o visus stipriuosius gėrimus reikia tik subtiliai ragauti ir degustuoti, mėgautis ypatinga vieno ar kito savybe.

Ugninis vanduo

Nors degtinę įprasta gerti gerokai atšaldytą, tačiau, pasak AB „Stumbras“ atstovės spaudai Vaidos Budrienės, norint pajusti visas skonio savybes, reikėtų gerti normalios – 20 laipsnių temperatūros. Degtinę reikėtų truputį pašildyti delne, pauostyti, lašelį užlašinti ant liežuvio galiuko ir leisti jam nutekėti gerkle. Tik tada pajuntamas visas jos kvapas ir skonis.

Vienu mostu susiversti stiklelį ir užkąsti ar užsigerti – tik paprasčiausias būdas apsvaigti nepajutus gėrimo skonio subtilybių. Beje, prekybininkų siūlomi 50 ar 40 gramų stikleliai degtinei pernelyg dideli ir netinka mėgautis šiuo gėrimu. Kur kas tinkamesni indaujose užsilikę senelių naudotieji tarpukarės Lietuvoje – itin maži, ant kojelės. Iš tokių būdavo ragaujama degtinė po sočių šventadienio pietų.

Brendis ar konjakas?

Gana populiarus Lietuvoje ir brendis. Jo pavadinimas kilęs iš olandų kalbos brandevijn. Šis gėrimas gaminamas iš vynuogių spirito, skiedžiant jį distiliuotu vandeniu, kad būtų ne toks stiprus ir geresnio skonio.

Gėrimų žinovai teigia, kad ne kiekviena brendžio rūšis gali būti vadinama konjaku, bet kiekviena konjako rūšis yra brendis. Konjakas yra ypatingos kokybės brendis, pagamintas tik Prancūzijoje, Cognac miesto apylinkėse. Jeigu pagamintas kitur, etiketėje nebūna žodžio „konjakas“.

Jis daromas iš vynuogių spirito, gauto specialiai paruošus sausą baltąjį vyną. Dukart distiliuotas 70 laipsnių spiritas supilstomas į ąžuolo statines ir brandinamas. Tuo metu ištirpsta ąžuolo medienoje esančios tam tikros medžiagos, suteikiančios konjakui atspalvį, o per medieną prasiskverbęs oras sukelia lėtą konjako oksidaciją ir skatina susidaryti naujus aromatinius junginius. Per tą laiką dalis alkoholio išgaruoja, gėrimas tampa silpnesnis. Išlaikytas konjakas skiedžiamas vandeniu iki 40 laipsnių stiprumo ir išpilstomas į butelius. Kartais maišomos kelios konjako rūšys – tada gėrimo amžius etiketėje nurodomas toks, kokio amžiaus yra jauniausioji iš sumaišytų rūšių. Be konjako yra ir kitos, mažiau žinomos brendžio rūšys – armanjakas, vainbrandas, piskas.

Armanjakas pradėtas gaminti irgi Prancūzijoje, Armagnac apylinkėse iš tam tikrų baltųjų vynuogių ir, skirtingai nei konjakas, distiliuojamas tik vieną kartą. Net ir populiarioji graikų Metaxa – armanjakas.

Vainbrandas (Weinbrand) – tai distiliuotas vynas, kilęs iš Vokietijos. Jis irgi gaminamas pagal savitą technologiją: tam tikros vynuogių rūšys turi būti perdirbamos Vokietijos daryklose. Gėrimas mažiausiai pusę metų brandinamas didžiulėse ąžuolinėse statinėse ir dukart distiliuojamas. Alkoholio kiekis čia ne mažesnis nei 38 proc. Pisku (Pisco) vadinamas šviesus ir kvapnus distiliuotas vynas. Tai Čilės raudonųjų vynuogių gėrimas, brandinamas dideliuose moliniuose induose. Kartais į konjaką dedama deginto cukraus (karamelės), kad patamsėtų gėrimo spalva. Šis komponentas yra beskonis, nors ilgai brandintoms konjako rūšims jo nereikia.

Konjako amžius

Parduotuvėse galima rasti labai brangaus konjako. Užrašai ant butelio turėtų padėti pasirinkti. Santrumpa V. S. (Very Special) – specialusis – reiškia, kad konjakas brandintas ne mažiau nei 2,5 metų. Kartais gamintojai jį dar pagerina net 10 metų brandintu konjaku. V. S. O. P. (Very Superior Old Pale) kategorijos konjakas gaunamas iš ne jaunesnės nei 4,5 metų žaliavos, o vidutinis šio gėrimo amžius – 8 metai. Sakoma, kad V. S. O. P. konjakas turi būti 12–17 metų. Dar brangesnis yra V. O. (Very Old) – labai senas, išlaikytas ne mažiau nei 15 metų.

X. O. (Extra Old) – ypač senos kategorijos konjakas maišomas iš ne mažiau nei 6 metus brandintos žaliavos. Ji paprastai būna brandinta gerokai ilgiau – nuo 10 iki 20, o kartais net 50 metų (tačiau daugelio gamintojų teigimu, konjakas, brandinamas ilgiau nei 25 metus, pamažu praranda savo gerąsias savybes).

Extra lygmens, išlaikyti 25 metus, yra ypatingi konjako įmonių gėrimai, iš retų žaliavų, itin prabangiuose buteliuose ir kartais kainuoja kaip geras automobilis.

Taurė – lyg tulpės žiedas

Pasak konjako žinovų, vynas yra geriamas, o konjakas degustuojamas. Ypač svarbu pasirinkti konjakui taurę. Didelės pūstos taurės nėra tinkamiausios, nes jų viršus susiaurėjęs – kvapas ir alkoholis pajuntamas vienu metu, taigi užgožiami aromato niuansai.

Geriau rinktis tulpės formos taurę. Jos dugnas kiek platesnis nei viršus, taigi geriau atsiskleidžia švelnus gėrimo aromatas.

Šiandien gėrimų žinynai nerekomenduoja šildyti konjako, jis paprastai laikomas kambario temperatūroje. Šildant iki aukštesnės nei kambario temperatūros išsiskiria alkoholio garai, nustelbiantys aromatą. Visos konjako rūšys ragaujamos nedideliais kiekiais, kad suteiktų žvalumo – po pietų ar vakarienės.

Po deserto

„Lietuvoje vis dar nėra tradicijų ir menkai išmanoma, kaip ragauti stipriuosius gėrimus. Įvairūs likeriai, o kartais ir trauktinės – tai gėrimai po deserto arba kartu su juo“, – sako AB „Stumbras“ atstovė spaudai V. Budrienė.

„Trauktinės yra įvairių žolelių, ąžuolo lapų, rugių užpilai, jie nėra saldūs, todėl tinka ir kaip aperityvas – sužadinti apetitą, pamaloninti skonio receptorius, bet tinka ir prie deserto. Likeriai – saldūs gėrimai: cukrus, vaisiai, medus sumaišyti su sultimis ir spiritu. Todėl tai – desertiniai gėrimai“.

Likeris geriamas iš taurių ant aukštų kojelių, truputį platėjančių į viršų. Trauktinei tinka apversto varpelio formos taurelės.

Po vakarienės geriamas ir viskis. Dažniausiai rūkant cigarą, todėl šį gėrimą labiau mėgsta vyrai. Pasakodama apie viskį V. Budrienė primena, kad tai škotiškas gėrimas (išvertus iš senosios keltų kalbos – gyvybės vanduo) ir gaminamas tik Škotijoje – kitur gali būti tik pilstomas. „Viskis, kaip ir konjakas, juo ilgiau brandintas, juo geresnis. Kadangi viskis brandinamas apdegintose statinėse, todėl dažnai yra degintų durpių kvapo. Jis geriamas iš kvadratinių stiklinių su ledu. Nors Lietuvoje vis dar neįprasta, bet kitur populiaru jį skiesti paprastu ar sodos vandeniu. Taip gėrimas praranda dalį stiprumo ir geriau jaučias jo skonis“, – pasakoja V. Budrienė.

Taigi stiprieji gėrimai neturėtų būti tiesiog geriami, juos reikėtų ragauti, uostyti, degustuoti. Ir, žinoma, ne visus iškart.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (90)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (53)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Apsilankymą kai kuriuose „Swedbank“ padaliniuose reikės suderinti telefonu – kitaip nepriims (5)

Komercinis bankas „Swedbank“ nuo rugpjūčio imasi naujovių – Pakruojyje ir Zarasuose...

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout`as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai (230)

Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros...

Teisėsauga pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos tarybos nario Viačeslavo Titovo žodžių apie partizanų vadą (131)

Teisėsauga pirmadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos...

Sostinės pareigūnai demaskavo nusikalstamą grupuotę ir paėmė kokaino už 240 tūkst. eurų (11)

Vilniaus policijos komisariato pareigūnai sėkmingai pasinaudojo turima kriminalinės žvalgybos...

Kaip tinkamai pasirinkti stiliaus detales: viskam yra ribos pataria „StiliuSOS“

Dažnai moterys bijo eksperimentuoti derinant avalynę, rankines bei aksesuarus prie pasirinkto...

Paplūdimio smėlyje tyko pavojingi mikrobai (23)

Apsilankymas paplūdimyje gali būti puikus būdas praleisti vasaros dieną. Tačiau beieškodami...

Įveikite karščius atsigaivindami sveikuolišku šefo kokteiliu (4)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, viešbučio „ Marriott “ gamybos vadovas Jevgenijus...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų (36)

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...