aA
Šventinių pietų ar vakarienės sėkmė daug priklauso nuo mokėjimo gražiai ir teisingai padengti stalą, sukurti maksimalius patogumus visiems dalyvaujantiems. O nuobodus žodis „serviravimas“ gali reikšti kūrybinį, malonų procesą, kurio tikslas – pagražinti gyvenimą, o šeimyninius pietus paversti ypatingu malonumu.
 • Klasikinės taisyklės
 • Apie stalo įrankius
 • Apie taures...
 • Vakarienė dviems
 • Draugų vakarėlis
 • Vaikų pokylis

  Klasikinės taisyklės

  Bendra indų išdėstymo taisyklė labai paprasta – lėkštės ir įrankiai turi būti pateikti ta tvarka, kokia bus paduodami patiekalai. Pavyzdžiui, ant lėkštės karštam maistui dedama lėkštė užkandžiams. Iš kairės reikia padėti lėkštelę duonai.

  Šakutės ir peiliai dedami tuo toliau nuo lėkštės, kuo greičiau jų prisireiks. Tai yra, šakutė salotoms bus kairiausiai nuo lėkštės, karštam patiekalui – prie pat lėkštės. Desertiniai įrankiai dedami lėkštės viršuje. Peilius reikia dėti iš dešinės, ašmenimis į lėkštę, šaukštus – iškilumu žemyn, šakutes – dantukais į viršų, kad nesugadintume staltiesės.

  Sriubos šaukštus galima dėti iš dešinės, už paskutinio peilio. Jei prie duonos patiekiamas sviestas, ant duonos lėkštės, kuri turi būti iš kairės nuo šakutės, dedamas mažas peiliukas sviestui.

  Klasikinės taisyklės nerekomenduoja daugiau kaip trijų įrankių rinkinių ant stalo vienu metu, taigi jei jūsų iškilmingi pietūs susideda iš dešimties patiekalų, nereikia stengtis visas reikalingas šakutes bei peilius iškart sudėti ant stalo. Visos lėkštės turi būti netoli nuo stalo krašto, sudarydamos tiesią lygiagrečią stalui liniją,

  Vyną ir vandenį ant stalo reikia patiekti atidarytus. Sultis, užpilus, degtinę geriau patiekti grafinuose. Taurės dedamos iš dešinės nuo šakučių vėlgi ta tvarka, kokia rengiatės patiekti gėrimus. Šampanas įstatomas į kibirėlį su ledu ir uždengiamas servetėle arba laikomas šaldytuve ir atkemšamas prieš pat geriant. Šampanas pilamas palaipsniui, putai nuslūgus taurė vis papildoma. Pripildyti galima ne daugiau kaip tris ketvirčius taurės.

  Nepamirškite ant stalo padėti druskos, prieskonių ir padažų. Duona patiekiama ant kelių lėkščių, kad visiems svečiams būtų patogu jos pasiekti. Prie visų patiekalų ir salotų turi būti atskiri šaukštai, kad svečiai netyčia nenumestų maisto ant staltiesės. Šalti užkandžiai išdėstomi kaitant žuvies, mėsos ir daržovių patiekalus. Sriuba paduodama sriubinėje, karšti patiekalai – specialiuose puoduose.

  Šeimininkė iš anksto gali pasirūpinti mažu staliuku, ant kurio po ranka būtų švarios lėkštės, atsarginiai stalo įrankiai, servetėlės, papildoma duona ir kiti reikalingi daiktai.

  Gražiai padengtas stalas – tai ir nepriekaištingai švari, išlyginta staltiesė, prie jos parinktos servetėlės. Pastarąsias galima paversti ypatingais papuošimais, sulanksčius iš jų trikampėlius arba kitokius originalius objektus. Servetėlė turi būti ant kiekvieno lėkščių komplekto.

  Šventinį stalą puikiai papuošia gėlės – gyvos arba sausos kompozicijos, pavyzdžiui, dvi trys nedidelės puokštelės skirtinguose stalo kampuose. Kitas variantas – didelė puokštė stalo viduryje arba po mažą puokštelę prie kiekvienos lėkštės. Bet kokiu atveju gėlės neturi užimti daug vietos, o puokštes geriau rinktis žemas, kad netrukdytų imti užkandžių ir bendrauti tarpusavyje.

  Ir galiausiai paskutinė taisyklė, sunkiai išpildoma esant svetingiems šeimininkams ir mažam kambariui – stalas neturi lūžti nuo valgių ir gėrimų. Šventiškas stalas – tai laisvai išstatyti užkandžiai, salotinės ir dar daug vietos kiekvienam svečiui.

  Jei norite paruošti stalą anksčiau, kad dar spėtumėte pasipuošti, galite užkandžius ir mišraines uždengti maistine plėvele – taip jie liks švieži, kol ateis svečiai.

  Apie stalo įrankius

  Būna trys pagrindiniai stalo įrankių komplektai: didysis, užkandžių, desertinis. Kiekviename – šaukštas, šakutė ir peilis, bet jų paskirtis ir, žinoma, dydis skiriasi.

  Didysis arba pagrindinis komplektas skirtas pirmiesiems ir antriesiems patiekalams. Užkandžių komplektas išsiskiria mažesniu dydžiu, naudojamas užkandžiams ir šaltiesiems patiekalams, taip pat kai kuriems karštiesiems patiekalams – blynams ir pan.

  Desertiniai įrankiai dar mažesni; skirti saldiesiems patiekalams – pudingui, želė, kompotui, kremams, ledams. Jei sultinys patiekiamas sultinio puodelyje, ant jo dedamas desertinis šaukštelis. Prie vaisių taip pat pateikiamas desertinis komplektas: šakutė ir peilis su šviežiais vaisiais, šakutė – vaisių salotoms. Specialus vaisių rinkinys panašus į desertinį, tik mažesnio dydžio. Vaisių peilis yra su užaštrintu galu, o šakutė – su dviem dantukais.

  Dar yra vadinamieji ne pagrindiniai rinkiniai – žuviai, salotoms, karštiesiems patiekalams, daržovėms... Žuvies komplektas – tik šakutė ir peilis; šakutė dažniausiai su keturiais dantukais, vidurinysis pagilintas, su juo lengva išimti kauliukus. Peilio ašmenys neaštrūs, panašūs į lopetėlę; naudojamas valgant karštą žuvį.

  Apie taures...

  Taurės, stiklinės, taurelės ant stalo padedamos paskutinės.

  Taurės baltajam vynui turi būti nedidelės, nes baltasis vynas patiekiamas atšaldytas ir nedideliais kiekiais, kad nesušiltų. Taurės raudonajam vynui – didesnės, platesnės, bet jų taip pat nereikia visų pripildyti – kuo didesnis vyno sąlytis su oru, tuo geriau atsiskleidžia vyno aromato ir skonio puokštė.

  Dėl tos pat priežasties konjakas patiekiamas plačiose „pilvotose“ taurėse ant žemos kojelės. Alus geriamas iš bokalų, viskis – iš plačių žemų stiklinių be kojelės. Šampaną geriausia įdėti į kibirėlį su ledu, patiekti plačiose žemose taurėse ant aukštos kojelės. Jei ant jūsų stalo – gražios taurės vynui, tuomet vandeniui ir sultims nereikia dėti įprastų stiklinių – taip pat rinkitės taures ant aukštų kojelių.

  Trikampėse stiklinėse priimta patiekti martinį ir kitus vermutus. Karštą vyną – aukštose stiklinėse maža ąsele, likerius – įmantriose taurelėse. Jei mėgstate koktelius, nepamirškite šiaudelių ir papuošimų – lazdelių kokteiliams, citrinos puselių ir kitų vaisių. Kokteiliai pilami į įprastas tiesias aukštas stiklines. Šaldytuve pasigaminsite dar vieną būtiną ingredientą kokteiliams – ledo.

  Vakarienė dviems

  Svarbių svečių priėmimas ir didelės šventės – toli gražu ne vienintelė proga gyvenime gražiai padengti stalą. Tai gali būti ir romantiška vakarienė su mylimu žmogumi.

  Pagrindinė taisyklė romantiškai vakarienei jums gali pasirodyti netikėta, bet taip ir yra. Kiekvienas romantiką suvokia skirtingai. Aukštos žvakės, šampano taurės, gili iškirptė ir nėriniuota liemenėlė – tai tik moteriškų romanų stereotipai. Jei krykštaujate iš džiaugsmo patiekdama ant stalo krištolo taures ir jūros gėrybes, tai nereiškia, kad jūsų mylimam žmogui tas taip pat patinka. Galbūt jam romantika – geras alus ir dešrytė arba konjakas ir kartusis šokoladas.

  Keiskite romantiškus vakarus: vieną kartą pagal jūsų skonį, kitą – pagal jo. Puiki idėja nenuobodžiai romantikai – „nacionaliniai vakarai“, juolab kad produktų gausa parduotuvėse tai jau leidžia. Tegu tai bus ispaniška paelja ir Sangrija, italų pica ar lazanija su „Chianti“, čekiški „kniedlikai“ su „Becherovka“ – vienu žodžiu, viskas, ką tik pakuždės jūsų fantazija.

  Nepamirškite derinti patiekalų ir gėrimų. Sunkiems, sotiems patiekalams labiausiai tiks stipresni gėrimai. Lengviems užkandžiams ir salotoms – lengvas vynas. Brangų sudėtingo skonio vyną geriausia patiekti su paprastais patiekalais, o su prašmatniais patiekalais – paprastesnį. Jei gamindami kokį nors patiekalą naudojate vyną, tokio reikia patiekti ir ant stalo.

  Saldūs, likeriniai vynai patiekiami su desertu, be to, vynas turi būti saldesnis už patiekalą. Jūros gėrybės, žuvies patiekalai valgomi su baltuoju vynu, mėsos patiekalai ir daržovės – su raudonuoju. Prie kavos ar ledų puikiai tiks kavos ar grietinėlės likeris. Prie šampano tiks vaisiai, riešutai.

  Bendros vakarienės dviem taisyklės – švytintys švara indai, gražios servetėlės, intymus apšvietimas ir mėgstami romantiški elementai – ar žvakės, ar aromatinės lempos, muzika, gėlės. Televizorių primygtinai rekomenduojame išjungti, kaip ir mobiliuosius telefonus.

  Draugų vakarėlis

  Geriausias sprendimas draugų vakarėliui – furšetinis stalo padengimas. Tokie stalai nepakeičiami, kai reikia priimti daug svečių nedidelėje erdvėje arba kai svečiai ateina skirtingu metu. Taip svečiai galės patys apsitarnauti. Toks stalas svečius išlaisvina nuo ilgo, varginančio sėdėjimo, suteikia galimybę patiems pasirinkti pokalbio partnerį, nes niekas nėra pririštas prie savo vietos.

  Šis stalas serviruojamas patiekti „porcijinius“ užkandžius, kurių nereikia pjaustyti. Tam tinka sumuštinukai, perverti specialiais pagaliukais, salotos, kurias lengva įsidėti nedidelėmis porcijomis, vaisiai, mėsos gabaliukai.

  Taures, stiklines, lėkšteles reikia išdėstyti stalo galuose, šakutes – dekoratyvinėse lėkštelėse, servetėles – specialiuose laikikliuose. Stalo centre – šalti užkandžiai ir salotos, o stalo galai paliekami laisvi, kad svečiai turėtų kur padėti nereikalingą lėkštutę. Iš pradžių patiekiami šalti užkandžiai, po to karšti. Po karštų svečiai vaišinami desertu – sūriais, vaisiais, ledais, želė. Kartais patiekiama arbata.

  Vaikų pokylis

  Norint serviruoti vaikišką stalą ir išgelbėti brangius indus, tereikia patraukti į artimiausią prekybos centrą. Ten rasite įvairiaspalvių popierinių lėkštučių su mėgstamų animacinių filmų herojais, taip pat stiklinėlių, smagių šiaudelių ir linksmų vaikiškų servetėlių. Geriau tiks ne balta, o spalvota staltiesė.

  Vaikiški patiekalai turi būti ne tik skanūs, bet ir gražūs. Sumuštiniai ir užkandžiai gali būti gyvūnų ar augalų formos, keksai ir kiti kepiniai – taip pat linksmų figūrėlių formos. Galima tiesiog įdomiai išdėlioti užkandžius – taip, kaip tik leis fantazija. Jei jums fantazijos nepakaks, pasikvieskite į pagalbą atžalą – ji tikrai pasakys, ką daryti.

  Vaikišką stalą galima ir reikia papuošti. Bus smagu, jei kartu su vaiku užrašysite ir pastatysite lenteles su svečių vardais, padėsite po mažą suvenyrą ar loterijos bilietą be pralaimėjimų kiekvienam svečiui, iškabinsite balionų.

  Kūrybiškas požiūris į patiekalų pasirinkimą ir patiekimą jūsų pietus ir vakarienes pavers itin skaniomis, neįprastomis šventėmis. O tai reiškia, kad jas prisiminsite ilgai ir su malonumu. Ar verta dėl to gaišti tiek laiko? Kiekviena šeimininkė nuspręs pati. Bet kad pasirinktumėte teisingai, reikia bent porą kartų suteikti sau šį malonumą.

 • www.DELFI.lt
  Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  |Populiariausi straipsniai ir video
  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (0 žmonių įvertino)
  0

  Top naujienos

  Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (46)

  Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

  Koronavirusas kirto verslams regionuose: prarasti klientai, kroviniai ir augantys nuostoliai (32)

  Nors nuo mirtis sėjančio naujojo koronaviruso židinio Kinijoje , Hubėjaus provincijoje, iki...

  Rinktinės lyderius apėmė gėdos jausmas: tokį beviltišką pralaimėjimą sunku prisiminti specialiai Krepšinis.lt iš Monso (18)

  Donatas Motiejūnas po pustrečių metų pertraukos grįžo į Lietuvos rinktinę bei iškart tapo...

  25 kilogramų atsikratęs Kauno medikas merginai padovanojo nepaprastą meilės dovaną - pavydėtų kiekviena

  Koks pats romantiškiausias dalykas, kurio gali tikėtis mergina? Vienai romantiškai atrodo...

  Šiurpą kelianti tiesa apie kitą Mao Dzedongo veidą: atviri jo gydytojo pasakojimai – ne jautraus skrandžio savininkams (58)

  2013 metais portale „ Business Insider “ buvo rašoma, kad Kinijos diktatorius ir komunizmo...

  Atsiprašinėjęs Maskoliūnas: apsigėdinome, sudegėme visi kartu specialiai Krepšinis.lt iš Monso (176)

  Dariaus Maskoliūno debiutas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiojo trenerio pareigose...

  Epidemija artėja: nuo koronaviruso mirė pirmasis europietis (9)

  Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai 10-yje Italijos miestų dėl koronaviruso protrūkio buvo...

  Socialdemokratai vejasi „valstiečius“ – pasiekė aukščiausią reitingą per dvejus metus (1)

  Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) sustiprino savo pozicijas visuomenės palankumo...

  Netikėtumas Lietuvos lengvosios atletikos čempionate – Palšytė prarado titulą (57)

  Klaipėdoje prasidėjusiame Lietuvos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate užfiksuotas...

  Niujorke rezultatyvus ir naudingas Sabonis lemiamu metu komandos nepavedė

  Po „Visų žvaigždžių“ savaitgalio į NBA rungtynių ritmą pergalingai grįžo Indianos...

  |Maža didelių žinių kaina