„Maxima“ maisto gamybos meistrės Ingos Palivonaitės teigimu, rauginant daržoves jose padvigubėja B grupės vitamino, pasigamina daug vitamino C. Dėl raugintose daržovėse susidariusios pieno rūgšties jas valgant organizmas labai gerai pasisavina reikalingus mikroelementus – kalcį, kalį, fosforą. Raugintose daržovėse gausu natūralių probiotikų, reikalingų gerai žarnyno veiklai.
Rauginant daržoves namuose patariama nenaudoti acto ir nepadauginti druskos bei cukraus, kurio bent šiek tiek reikia, kad vyktų rūgimo procesas. 

Taigi kaip ir ką rauginti? Inga Palivonaitė dalinasi net aštuoniais raugintų daržovių receptais. Skanaus!

Lietuviškas KIMČI

Reikės:
2 kg pekino kopūsto
0,6 kg morkų
0,8 kg baltojo ridiko
0,4 kg obuolių
0,1 kg svogūno ir 0,1 kg svogūnų laiškų
0,05 kg imbiero šaknies
0,05 kg česnako
aitriųjų pipiriukų (pagal skonį)
Sojų padažo 0,020 kg
Druskos 0,01 kg

Paruošimas:
Supjaustome kopūstus stambiais gabalėliais, morkas sutarkuojame, supjaustome smulkiais kubeliais svogūną, susmulkiname laiškus. Obuolį, česnaką, ridiką, tarkuotą imbierą ir aitriuosius pipiriukus sumalame virtuviniu kombainu į vientisą masę. Viską sudedame į susmulkintas daržoves, gerai išmaišome ir paliekame 3–4 valandoms, kad išsiskirtų sultys. Maždaug kas pusvalandį vis permaišome. Taip paruoštas daržoves kemšame į sterilius stiklainius. Jei trūksta sulčių, viršų užpilame sūrymu. Svarbu, kad daržovės visada būtų apsemtos skysčiu. Laikome šiltai, kol įrūgsta, tada užsukame steriliais dangteliais.

Rauginti pomidorai 


Reikės:

0,3 kg druskos
0,05 kg šviežių krapų
0,01 kg juodųjų serbentų lapų
0,01 kg vyšnių lapų
0,01 kg krienų lapų
5l vandens
0,060 kg česnako
5 kg pomidorų

Paruošimas:
Nuplauti pomidorai sudedami į indą, sluoksniuojant juos su prieskoniais. Apatinis ir viršutinis sluoksnis turi būti be prieskonių. Pridėjus pilną indą, uždengiamas dangtis ir paslegiama, kad vėliau jie būtų pasinėrę sūryme. Užpilama sūrymu taip, kad pomidorai būtų apsemti. Sūrymas gaminamas įvairaus stiprumo, priklausomai nuo to, kokio prinokimo laipsnio pomidorai raugiami. 5 l vandens žaliems pomidorams imama 0,2–0,3 kg druskos, raudoniems – 0,4 kg. Raugiant raudonus pomidorus, parenkamos tokios jų veislės, kurių vaisiai nedideli. Užpilti sūrymu pomidorai laikomi šiltai iš pradžių 10–12 C temperatūroje, vėliau perkeliami į 0–4°C temperatūrą. Po 10–15 dienų pomidorai yra įrūgę ir tinkami vartoti. Kad sūrymas nepelytų, ant paviršiaus patariama užpilti apie 2 mm aliejaus sluoksnį.

Rauginti kopūstai su paprika

Reikės:
5 kg kopūstų
1,5 kg morkų
1 kg paprikos (įvairių spalvų)
0,130 kg druskos
0,005 kg cukraus
0,05 kg šviežių petražolių
0,003 kg lauro lapų
0,005 kg juodųjų pipirų žirneliais

Paruošimas:
Viršutiniai kopūstų lapai nuimami, kopūstas perpjaunamas per puse, išimamas kotas, tuomet lapai supjaustomi. Morkos sutarkuojamos burokine tarka. Paprikos supjaustomos šiaudeliais, susmulkinamos petražolės. Supjaustyti kopūstai dedami į indą sluoksniais: kopūstai, paprika, morkos ir truputį pabarstoma druska, cukrumi, įdedama truputį lauro lapų ir juodųjų pipirų žirneliais, vėl sluoksniuojami kopūstai, paprika, morkos. Susluoksniavus tokiu būtu kiekvieną sluoksnį, būtina daržoves suspausti. Palaikant 16-20 laipsnių šilumos, kopūstai išrūgsta per 8-10 dienų

Rauginti žali pomidorai su žolelėmis

Reikės:
0,5 kg žalių pomidorų
0,1 kg šviežių bazilikų
0,02 kg jūros druskos
0,05 kg peletrūnų ir 0,05 kg šviežių petražolių
0,07 kg česnakų

Paruošimas:
Pomidorus supjaustome išilgai į 4 dalis, apibarstome druska ir permaišome. Susmulkiname šviežius bazilikus, peletrūnus, petražoles, česnakus ir permaišome su paruoštais pomidorais. Taip paruoštus pomidorus rauginame iki 10 dienų.

Rauginti burokėliai


Reikės:

2 l šalto vandens
0,02 kg miltų
0,5 kg virtų burokėlių

Paruošimas:
Į dalį vandens (apie 200 ml šalto vandens) įmaišome stiklinę miltų, ir viską supilame į kitą indą. Tada sudedame nuluptus burokėlius ir užpilame likusiu vandeniu, tačiau karštu (bet neverdančiu), viską permaišome. Laikome šaltoje vietoje, burokėliai pridengti rūgsta apie parą.

Špinatų, pupelių salotos su raugintais pomidorais


Reikės:

0,10 kg šviežių špinatų lapų
0,100 kg baltų virtų pupelių
0,5 kg šviežių agurkų
0,02 kg šv.krapų,0,02 kg šviežių petražolių
0,05 kg svogūno
0,3 kg raugintų žalių pomidorų
0,03 kg alyvuogių aliejaus
Pagal skonį juodųjų pipirų, druskos, muskato ir baziliko prieskonių

Paruošimas:
Špinatus smulkiai suplėšome, agurką sutarkuojame stambia tarka, petražoles ir krapus susmulkiname, svogūną supjaustome šiaudeliais. Pomidorus pjaustome į keturias dalis išilgai. Suberiame viską į dubenį, pabarstome salotas prieskoniais, apšlakstome alyvuogių aliejumi, dar kartą viską gerai permaišome.

Raugintų burokėlių salotos


Reikės:

0,2 kg raugintų burokėlių
0,1 kg svogūnų arba svogūnų laiškų
0,1 kg grietinės
0,05 kg saliero (stiebų)
0,05 kg šviežių petražolių
Pipirų, druskos, cukraus pagal skonį

Paruošimas:
Salotoms raugintus burokėlius supjaustome norimo dydžio gabaliukais arba sutarkuojame burokine tarka, pridedame smulkiai supjaustytų svogūnų arba svogūnų laiškų, saliero, pjaustyto smulkiais kubeliais, smulkintų petražolių, grietinės, cukraus, pipirų, druskos ir išmaišome.

Raugintų burokėlių ir kopūstų salotos

Reikės:
0,15 kg raugintų burokėlių
0,15 kg raugintų kopūstų
0,2 kg paprikos
0,03 kg alyvuogių aliejaus
Prieskoniai pagal skonį

Paruošimas:
Papriką supjaustome plonais šiaudeliais, raugintus burokėlius sutarkuojame, dedame raugintus kopūstus, prieskonių pagal skonį, pašlakstome viską aliejumi ir viską tolygiai dar kartą permaišome.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (38)