Lietuvoje nėgės ne tokios populiarios kaip kaimyninėje Latvijoje, kur jų kaina prilygsta ungurių, nes laikomos tokiu pat vertingu delikatesu. Nei kavinėje, nei parduotuvėje nėgių nenusipirksite. Jų galite paragauti tik atvykę į pamarį.
© R.Šemelytės nuotr.
Girininkų kaime (Šilutės r.) gyvenantis 73-ejų metų žvejys Edvinas Prūsas liko kone vienintelis, gaudantis devynakėmis vadinamus parazitinius gyvūnus, turinčius mažai bendro su žuvimis. E. Prūsas iš karklo vytelių pina ir bučiukus, kuriais jau 46 metus gaudo nėges.

Krizė negresia

Prasukus pro Rusnę, kirtus muitininkų saugomą nuošalų vieškelį, aplenkus net sausu periodu patvinusį kelią, rodos, tokiame užkampyje, kur nė gyvos dvasios nerasi, pagaliau įsukame į Edvino Prūso ir jo draugės Irenos sodybą. Kieme pūpso didžiulė krūva bučių, kuriais Aplinkos ministerija 2005 metais leido verslininkams ir žvejams mėgėjams rudenį gaudyti nėges. Tai tik maža dalis bučių, ištrauktų iš Nemuno. E. Prūsas jų į upę sumerkia 250. Kitokių žuvų jam ir nereikia.

Pramaitina ir nėgės – nors iš pirmo žvilgsnio tokios nesimpatiškos, šnypščiančios, besirangančios kaip gyvatės, bent kiek ilgiau ranką prie jų palaikius, tuoj pat prisisiurbiančios prie odos kaip dėlės. Tuščia jos, tos išvaizdos. Užtat maistingos.

„Jei suvalgau tris rūkytas nėges, dvi dienas sotus jaučiuosi“, - linksmai porina žvejys. Smagumėlis matyti tokius linksmus žmones – nei jiems krizė, nei koks sunkmetis, nors tokius žodžius tikriausiai girdėjo, televizorių turi. Bet ekonominis nuopuolis Girininkų kaimo nepalies – nėgės kaip „ėjo“ Nemunu aukštyn, taip ir eis.

Nuo rugsėjo mėnesio prasideda jų nerštas. Tada iš Baltijos atplaukia į Kuršmares, iš čia – į upių aukštupius. Balandžio mėnesį išleidžia ikrus ir žūva. Jaunikliai per ketverius – penkerius metus užauga, išplaukia į jūrą ir, prisisiurbę prie stambių žuvų kūno, čiulpdami jų kraują bei raumenis sparčiai auga.

Palyginti su kitais Baltijos jūros regionais, į Lietuvą atplaukiančios neršti nėgės yra pačios stambiausios ir vertingiausios maistiniu požiūriu.

Šprotų skonio

Tikrai maistingos ir skanios. Ypač paruoštos taip, kaip moka sodybos šeimininkė Irena. Ji nėges rūko ir konservuoja. Pirmiausia gyvūnai pasūdomi ir palaikomi dvi valandas. Druska ištraukia kraują. Nupjaunama galva, 4–5 kartus perplaunama, kol mėsa lieka balta. Ant vielutės suveriama po 8–10 nėgių ir karštai rūkoma be dūmų. Iš nėgių varva riebalai, todėl durpių anglys gali užsidegti. Irena ne kartą apdegė rankas.

Išrūkytos nėgės atvėsinamos, supjaustomos gabaliukais ir sudedamos į stiklainius. Iki pusės pripilama vandens, įmaišomi kelis šaukštai aliejaus. Stiklainiai sustatomi į puodą su vandeniu, uždengiami ir 30–40 minučių verdami. Nėgių konservai tokiu būdu daromi ir iš šviežios mėsos. Susidaro drebučiai, skonis primena šprotus. Irena kiekvieną rudenį paruošia 300 puslitrinių stiklainių konservų. Į Girininkų kaimą žmonės atvažiuoja jų pirkti net iš Šilutės. Vienas kainuoja 12 Lt.

Irena nėgėmis prekiauja ir per jūros šventę Nidoje. Per renginį ji verda ir žuvienę. Senovinis amatas

Nėgės gaudomos iki Naujųjų metų. Vėliau jų mėsa būna labai kieta. Vieną kartą E. Prūsas buvo pagavęs ir bandė kepti – nieko gero.

Bučiukus jis traukia plaukdamas upe valtimi. Kartą spustelėjo šaltukas, bučiai apledėjo, pakelti neįmanoma. Būna, kad srovė juos nuneša.

Edvinas žvejoti išmoko ne iš tėvo, bet iš jo brolio. Deja, jis nuskendo. Edvinas dar vaikas buvo – dėdė įsmuko upėje į ledo properšą, žmonės rado tik kepurę. Kitas dėdė ežere nuskendo. Tokia jau žvejų dalia.

E. Prūsas visą gyvenimą dirbo žveju. Jam teko ir pramonine žvejyba užsiimti Rusijoje, prie Sachalino salos.

Su broliu susigrąžinęs žemę, Edvinas turi tris nuosavus ežerus. Juose gali gaudyti žuvį iki soties. Tinklų jis nenaudoja. Lydekas gaudo su skrituliais.

Edvinas Prūsas – vienintelis meistras, mokantis pinti bučiukus. Šio senovinio amato paslapčių jis išmokė tik vieną jaunuolį, kurio senelis buvo žvejys. Buvo ir daugiau besimokančių, bet nė vienas nesusižavėjo pintomis nėgių gaudyklėmis.

Bučiukai pailgos formos, abiejuose galuose yra po skylę. Viena užkemšama žolėmis. Nėgės patenka į vidų ir pro siaurą angą neranda kelio atgal.

Kiaulių delikatesas

Edvinas Prūsas ne tik žvejys, bet ir ūkininkas, augina kiaules. Irena juokiasi, kad, sušėrus nėgių galvas, apsiėdusios kiaulės kelias dienas voliojasi garduose ir garsiai knarkia kaip žmonės: „Tikriausiai todėl, kad nėgės labai riebios. Tik tokios kiaulienos negalima naudoti maistui, nes atsiduoda žuvimi. Ir iš viso, jei pradėsi žuvimi kiaules šerti, kitokio pašaro nelabai ir nori.”

Aplink nėges uodegą sukiojasi ir pūkuotas katinas. Šeimininkei trumpam nusisukus, tas vikruolis spėjo kelias iš kibiro išsitraukti ir suryti. Dar gerai, kad liko fotosesijai.

Rusnėje galima nusipirkti rūkytų nėgių. Viena kainuoja 2,5 Lt. Nuskustos, išvalytos. Valgomos visos, su odele, kaulų neturi. Plonytis stuburas lengvai sukramtomas. Lieka tik galvutė.

Eksportas į Vokietiją

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Klaipėdos krašte nėgės būdavo valgomos ne tik šviežiai rūkytos su bandele, užsigeriant porteriu, bet ir marinuojamos, pakuojamos į dėžes ir parduodamos visoje Vokietijoje.

Buvo vertinamos ir keptos ant žarijų. Ant gyvų užpildavo druskos, jos raitydavosi ir, besitrindamos viena į kitą, nusitrindavo ploną gleivėtą odą, iš vidaus išsivalydavo smėlis. Skrudindavo ant karštų žarijų, paskui dėdavo į medines statines ir užpildavo alaus acto marinatu.

Irena pasakojo, kad Latvijoje nėgės verdamos su kava. Bet apie tokį paruošimo būdą ji tik girdėjusi, pati nebandžiusi.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (12)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...