Kai už lango siaus žiema, jūs mėgausitės kvapniais ir sultingais prieskoniniais žalumynais. Jiems auginti tinka bet kokie indeliai. Svarbiausia, kad būtų ko paskinti nuo palangės. Tačiau galite prieskoninių augalų kompoziciją virtuvėje paversti regima fiesta, sukurdami vasaros prisiminimų dvasią. Visiškai pakanka ir mažo dekoratyvaus vazonėlio, bet dosnus, gausus žolynų krepšelis duos didesnį derlių.
© Corbis/Scanpix

Kvapų ir skonių margumynas

*Specifinis, subtilus ir pikantiškas čiobrelių, rozmarinų, šalavijų, raudonėlių kvapas prikvėpins orą, kai jais gardinsite savo kasdienius valgius. Dauguma šių augalų turi kvapiųjų medžiagų, kurioms susidaryti būtina saulė ir šiluma. Tad žieminiam virtuvės sodui labiausiai tiktų pietinė pusė.

Kvapusis bazilikas (Ocimum basilicum), čiobrelis (Thymus), mairūnas (Majorana hortensis), laiškinis česnakas (Allium schoenoprasum), kvapusis rozmarinas (Rosmarinus officinalis), svogūnai, kalninis dašis (Satureja montana), gelsvės, vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) puikiai jausis visus metus ant saulėtos palangės. Pusiau saulėtai vietai pakantesnės melisos (Melissa officinalis) ir petražolės. Kai maža šviesos, augalai ištįsta. Šiltose patalpose gerai augs kvapusis mairūnas (Origanum majorana), vėsesnėse – O. onites.

*Prieš šalnas išsikaskite mėgstamų prieskoninių žolynų. Juos pasodinkite į maždaug 20 cm gylio vazonėlius ar dekoratyvius lovelius. Pastatykite virtuvėje ant palangės. Mėgstamiausių prieskoninių augalų pasisodinkite kelis vazonėlius – nebus gaila skabyti.

*Jei nespėjote išsikasti savų augalų ar neturite sodo, parduotuvėje galite nusipirkti jau išaugintų. Tik juos reikia greitai suvartoti. Dažniausiai šie prieskoniniai augalai būna pasodinti plastikiniuose vazonėliuose, tačiau įdėję į dekoratyvius indus, jais papuošite virtuvę.

*Vazonus su prieskoniniais augalais galite suburti į grupes. Indus sustatykite taip, kad prie kiekvieno iš jų būtų lengva prieiti. Talpesniuose galima auginti kelias rūšis. Dideli augalai, pavyzdžiui, rozmarinai (Rosmarinus officinalis), juozažolės, gražiau atrodo pasodinti po vieną. Ypač jiems tinka terakotos indai. Jei mėgstate vaistinę gelsvę (Levisticum officinale), jos vazonėlis turi būti ne mažesnis kaip 30 cm skersmens. Šeimai užtenka vieno kerelio.

Triaukštis prieskonių asorti

Prieskonių sodeliui tinka bet koks krepšelis: natūralaus pluošto (pintų vytelių), metalinis ar vielinis. Kiekvienas iš jų yra unikalios formos.

Šis kelių pakopų krepšelis išlaiko visą prieskonių sodą. Jis pakankamai didelis ir gali papuošti erdvią virtuvę ar platesnę palangę. Prieskoniniai augalai ne tik auga akių lygyje, bet ir gražiai svyra per kraštus.
Pasirinkite tokį krepšelį, kuris dera prie virtuvės interjero. Jam reikės: prieskoninių augalų, Sphagnum arba samanų pakaitalo, kibiro ar dubens, polietileno plėvelės, indo su trimis vieliniais krepšeliais, durpių, žirklių, lėtai tirpstančių trąšų.

Likus mažiausiai valandai iki sodinimo augalus, jei jie yra vazonėliuose, paliekite, o samanas išmirkykite kibirėlyje ar dubenėlyje. Palaukite, kol nuvarvės vanduo. Krepšelį išklokite polietileno plėvele, kurioje padarytos skylutės vandens pertekliui nubėgti. Kad komponuojant ji tvarkingai priglustų prie sienelių, neapkirpkite. Tegul lieka nusvirusi per kraštus. Apkarpysite baigę sodinti kompoziciją.

Į kompostą įmaišykite ilgai veikiančių trąšų. Įdėkite keletą saujų į krepšelį. Pasodinkite augalus: aukštesnius – centre arba vienoje pusėje, po to krūmiškus ir tuos, kurie svirs kaskadomis per kraštus. Prieš tai žirklėmis, jei reikia, nukirpkite labai ilgas šaknis. Užpilkite daugiau komposto. Šaknis apspauskite. Žemė turi būti 2 cm žemiau krepšelio krašto. Samanų gniužuliukus išdėstykite ant viršaus, po žolynų šakelėmis ir aplink plėvelės kraštus, kad jos nesimatytų.

Prieš kabindami triaukštį prieskoninių augalų indą į nuolatinę vietą, leiskite jam pastovėti 1−2 dienas atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Vėliau liedami įstatykite į kriauklę, kad nutekėtų vandens perteklius.

Šviežių prieskoninių žolynų puokštė virtuvėje žiemą, ir viliojantis, gundantis kvapas pasklis po jūsų namus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (14)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (173)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (104)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (48)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Šalys, kuriose labiausiai verta pirkti nekilnojamąjį turtą (5)

Jei turite minčių įsigyti nekilnojamojo turto užsienyje, tikriausiai svarstote, kokios šalys tam...

Po skandalo užsiaugintą sekėjų armiją Emma lepina erotiškais kadrais: man tai kasdienės asmenukės

Balandžio mėnesį beveik visą Lietuvą savo pasisakymais ir išvaizda nustebinusi Emma Hulse...

Iš kojų verčiančios vestuvių akimirkos: kai nuotraukos priverčia raudonuoti iš gėdos (82)

Dažniausiai vestuvių nuotraukose pozuojantys jaunieji ir svečiai atrodo it nulieti modeliai,...

Žinomi ir daugiavaikiai – kurios Holivudo žvaigždės turi daugiausiai vaikų?

Nors daugelis Holivudo žvaigždžių nuolat sukasi filmavimo aikštelėse, tai jiems ne kliūtis...

10 „Instagram“ paskyrų, kurias turėtumėte sekti, jei esate kelionių mėgėjas (1)

Čia rasite nurodytas 10 socialinio tinklo Instagram paskyrų, kurių savininkai jaučia didžiulę...

Kojoje pastebėjo keistą reiškinį: gydytoja paaiškino, ką reikėtų daryti (9)

„Visą dieną vienoje kojos vietoje kone be perstojo timpčioja raumuo. Ką tai reiškia ir ką...