Italijos regionas Kampanija yra kiek žemiau pusiasalio vidurio, "bato aule", kurio pavadinimas kildinamas iš lotyniškos frazės "Campania felix", reiškiančios „laimingoji žemė“. Vietos įžymybės: Vezuvijaus ugnikalnis, sostinė Neapolis ir, žinoma, vynas.
© Shutterstock nuotr.

Regionas turi stiprias istorines gijas su vynuogėmis ir vynu, grąžinančias į XXII a. prieš Kristų, ir yra vienas iš pačių seniausių vyno regionų šalyje. Dėl ryškaus senovės imperijų, įskaitant Graikų, Romėnų ir Bizantijos, poveikio regionui, kai kurios vietos vynuogių veislės byloja istorines legendas.

Kaip ir daugelis Italijos regionų, Kampanija - įspūdingos vynuogių veislių įvairovės gimtinė, o keleto veislių nerasime niekur kitur žemėje. Neginčytinai reikšmingiausia yra Aglianico vynuogė, iš kurios gaminami garsūs ir itin vertinami raudoni "Taurasi" bei "Aglianico del Taburno" vynai.

Gyvybiškai svarbios Kampanija vynuogynuose yra ir baltos Fiano bei Greco vynuogių veislės, kurias išgarsino "Fiano di Avellino" ir "Greco di Tufo" vynai. Beje, Fiano vynuogė vyno gamyboje skaičiuoja jau daugiau nei 2000 metų! Originalus jos lotyniškas pavadinimas "Vitis apiana", reiškiantis "bičių vynas", amžiams slenkant sutrumpėjo. Tuo tarpu Greco vynuogė akivaizdžiai demonstruoja graikišką kilmę.

Dar viena verta dėmesio vynuogė, pasižyminti plona odele - Falanghina, kuri yra "Falerno del Massico" ir "Galluccio" vynų kertinė ašis. Medaus saldumu pasižyminti Falanghina vynuogė pelnė pagyrų iš paties senovės rašytojo ir filosofo Plinijaus Vyresniojo, klasika tapusios frazės "in vino veritas" ("tiesa vyne") autoriaus.

Legendomis apipintas Italijos vyno regionas
© Shutterstock nuotr.

Šalia pačių reikšmingiausių aukščiau paminėtų vynuogių veislių rikiuojasi eilė mažiau žinomų perliukų. Tai yra Biancolella ir Forastera, kurios kartu sudaro Ischia DOC baltų vynų "stuburą"; savo rolę vaidina ir Suppezza, Sabato, Sciascinoso bei jų mišiniai; apelsinų žiedais kvapnūs vynai išsiskiria vietinių Fenile, Ripolo, Pepella ir Ginestra vynuogių dėka.

Aversa lygumose auganti Aspirino vynuogių veislė, iš kurios gaminamas baltas sausas arba putojantis vynas, davė vardą vietos kilmės nuorodai Asprinio di Aversa DOC.

Coda di Volpe (iš italų kalbos "lapės uodega") veislė, taip pavadinta dėl pailgos vynuogių kekių formos panašumo į lapės uodegą, atlieka ženklų vaidmenį vienų iš garsiausių regiono baltų vynų Lacryma Christi del Vesuvio (lotyniškai "Lacryma Christi" reiškia "Kristaus ašaros") gamyboje.

Legenda byloja, kad vynuogės aplink Vezuvijų pradėjo augti nukritus Kristaus ašaroms. Pagal neįtikėtiną scenarijų didžiausio Europos ugnikalnio papėdėje Kristaus ašaros virto geriausios veislės vynuogėmis. Tai legendinis vynas, vienas iš labiausiai tradicijas puoselėjančių Kampanija vynų.

Regionas pasižymi klimato įvairove, kurį lemia Viduržemio ir Tirėnų jūrų pakrantės brizas. Čia vyrauja vulkaninis dirvožemis, o dėl gausių saulės spindulių, sausų karštų vasarų bei švelnių žiemų vynuogių sezonas yra gana ilgas. Visa tai prisideda prie Kampanijos vynuogynų, besidriekiančių 46 800 hektarų plote, uogų bei atitinkamai vynų skonio, kvapnumo ir kartu sėkmės.

Nepaisant gilių tradicijų šaknų, šių dienų Kampanijos vynų stilius pasižymi jaunatviškumu ir vaisiniu skoniu: baltieji vynai išsiskiria vietinės augmenijos aromatais, o raudonieji - įmantrumu, kuris reikalauja bent trumpo brandinimo ąžuole. Dinamiški ir novatoriški metodai daro teigiamą įtaką regiono vynų kokybei, ypatingai vynuogynų valdymo, derliaus nuėmimo ir laikymo rūsiuose technikos srityse.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (3)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (6)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (17)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (587)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (13)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

Deivydas Praspaliauskas atskleidė tobulos sriubos virimo būdą (50)

DELFI Maistas svečiavosi pas šefą Deivydą Praspaliauską restorane „Amandus“, kur virtuvės...

Lėktuvuose tarp keleivių sėdintys pilotai įsidėmi tai, ko mes nė nepastebime (25)

Keliones lėktuvu daugelis sieja su puikia proga netrikdomai pasnausti, padirbėti, paskaityti knygą...

Įsirenginėjantiems būstą – būtiniausių pirkinių sąrašas (4)

Apstatyti tuščią butą gali būti sunki užduotis, ypač jei keliatės į nuosavą būstą pirmą...

Užtvindytame Meksikos urve rasti kaulai keičia tai, ką žinojome apie žmonijos istoriją (6)

Atokiose Meksikos džiunglėse esančio užtvindyto urvo gelmėse archeologai aptiko netikėtą...

Jasikevičius neslepia: dvi „Lietuvos ryto“ pergalės iš eilės supykdė „Žalgirį“ (48)

„Tai yra kova dėl titulo, tad žaidėjams nieko aiškinti nereikėjo. Trečiadienį savo žaidėjų...