aA
Verčiau to nereikėjo sakyti! Sužinoję, iš ko gaminama brangiausia pasaulio kava vadinama „Kopi Luwak“, lietuviai netiki savo ausimis. Susiraukia. Nusipurto. Santūriai šypsosi. Kartais ima kvatotis. Hm. Vis dėlto kava, pagaminta iš laukinės katės išmatų, – neįprastas gėrimas.
Kava
© Corbis
Primena kukurūzų burbuolę

Žodis „kopi“ Indonezijoje reiškia „kava“, o luwak yra vietinis palmių civečių pavadinimas, todėl prie „kopi“ pridedamas žodis „luwak“ arba „civet“.

Pietryčių Azijoje atrasta kava gaminama iš kavos pupelių, kurios surenkamos iš sulaukėjusios Indonezijos katės, voverinių šeimos žinduolio – palminio musango (Paradoxurus hermaphroditus) išmatų. Iki 3,4 kilogramo sveriantis ir iki 53 cm ilgio išaugantis gyvūnas vadinamas civet arba luwak.

Gyvūnėlis noriai valgo kavos vaisius. Minkštimą suvirškina, o vaisiaus viduje esančios sėklos – kavos pupelės, lengvai apdorotos virškinamojo trakto enzimų ir fermentų, pašalinamos su išmatomis.

„Žarnyne kavos pupelės sulimpa ir pašalintos primena visai estetišką kukurūzų burbuolę iš pupelių, – rodo piešinį ir ramina Kauno „Supremo kavos namų“ pardavėja Eglė Janulevičiūtė. – Gyvūnėlis turi puikią uoslę, todėl laipiodamas nuo šakos ant šakos išsirenka tik geriausius kavos vaisius.“

Įveikusios kelionę musango virškinamuoju traktu pupelės praranda kartumą, o gyvūno skrandžio sultys joms suteikia ypatingo prieskonio.

Palminio musango išmatas žemdirbiai renka Indonezijos Javos, Sumatros ir Sulavesi salose, mažesniais kiekiais – Filipinuose (ten ši kava vadinama „Kopi Alamid“) ir Vietname.

Rizikos sveikatai nėra

Lėkštele pridengtas kavos puodelis intriguoja: „Kopi Luwak“, kaip ir visos natūralios kavos, geriausiai prisitraukia per 3–4 minutes.

Atidengiame. Tamsi spalva. Uostome. Malonus, subtilus, švelnus kavos aromatas. Ragaujame. Ne karti. Iš pradžių kava atrodo vandeninga, lengva, tačiau netrukus pajunti tarsi riebius tirščius.

„Tai – kavos „kūnas“, – aiškina E.Janulevičiūtė. – Jos tikrasis skonis.“

Be šios kavos nė žingsnio nežengė neseniai mūsų šalyje demonstruoto filmo „Prieš pakratant kojas“ herojus, kurį sukūrė garsus aktorius Jackas Nicholsonas. Pamenate jo norą: kvatotis iki ašarų? Noras išsipildė, kai „Kopi Luwak“ dievinęs herojus sužinojo, iš ko gaminama ši kava.

„Kopi Luwak“ gaminama įprastai. Natūralu, kad žmonės baiminasi, ar palminių musangų išmatose kartais neknibžda pavojingų bakterijų.

Kanados Ontarijo miesto profesorius Massimo Marconi nustatė, kad pupelės nekelia jokios rizikos sveikatai. Be to, jos kruopščiai išplaunamos ir skrudinamos 250 laipsnių temperatūroje.

Kilogramas – iki 4000 litų

Klientus iš pradžių suintriguoja kavos kaina, nors gurmanai, ypač vakariečiai, jau žino, kokia tai kava.

Lietuvoje puodelis „Kopi Luwak“ kainuoja nuo 15 iki 30 litų. Vakarų Europos šalyse – du, tris, kartais – penkis kartus brangiau. Londone puodelis „Kopi Luwak“ gali kainuoti 20 svarų, Australijos kalnuose įrengtoje mažoje kavinėje už Townsvillo Queenslando prie „Kopi Luwak“ išsirikiuoja eilės, nors puodelis šios kavos ten kainuoja 50 dolerių.

„Kopi Luwak“ brangi, nes kasmet jos pagaminama tik apie 250–300 kilogramų. Tiesa, pastaruoju metu, išpopuliarėjus šiai rūšiai, kai kurie palminiai musangai laikomi fermose, todėl jau neėda tik pačių geriausių kavos vaisių. Todėl kilogramo „Kopi Luwak“ pupelių kaina gali smarkiai svyruoti – nuo maždaug tūkstančio iki 4000 litų.

Iš pradžių uostoma

„Kartais gudraujame, – šypsodamasi prisipažįsta kavinės „Kavos kerai“ direktorė Nijolė Dranseikienė. – Pažįstamiems klientams siūlome paragauti ir tik po to pasakome, iš ko gaminama ši kava. Paskui įteikiame „Kopi Luwak“ aprašymą.“

Direktorė purto galvą: ne, dar nė vieno žmogaus kava nesupykino, nors klientai kvatodamiesi prisipažįsta, kad geriau būtų nežinoję, iš ko gaminama ką tik ragauta „Kopi Luwak“.

Šios kavos skonis, tikino ir „Supremo kavos namuose“, ir „Kavos keruose“, patinka visiems lankytojams. Net sužinojus apie technologiją. Moterys reaguoja emocingiau, vyrai – santūriau.

Pastarieji, beje, didesni šios kavos gerbėjai, o išgėrę puodelį juokiasi: „Reikės pavaišinti žmoną ir tik po to pasakyti, iš ko ji pagaminta.“

Ar klientai, pasiryžę už kavos puodelį sumokėti keliolika litų ir sužinoję, kad „Kopi Luwak“ – iš laukinio gyvūno išmatų, kada nors pareiškė pretenzijų?

Ne! Tačiau žmonės, nutarę paragauti šios kavos, iš pradžių visuomet ją atsargiai pauosto.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pablo Escobaro našlė: buvau paralyžiuota iš baimės ir kaip moteris, ir kaip mama (31)

„Nesu tikra, ar Pablas mirdamas suvokė, kiek iš tikrųjų žalos padarė. Dabar paprašyčiau jo,...

Nufilmuota: Rusijos ir JAV pajėgos aiškinasi santykius Sirijoje (207)

Viename iš Sirijos kelių buvo nufilmuotas incidentas, įvykęs tarp Rusijos ir JAV šarvuotų...

Kraupiai nužudytos Strazdauskaitės byla – baigta: pusbroliai savo kaltę pripažįsta tik iš dalies (138)

Kauno apygardos teismas penktadienį baigė nagrinėti didelio atgarsio sulaukusią jaunos...

Piktnaudžiaujate aikštele prie namų? Jūsų automobilis gali būti konfiskuotas (262)

Prie namų laisvos vietos automobiliui pastatyti nerandantys miestiečiai gali kaltinti...

Belgų pajėgumą įvertinęs Matkevičius įvardino pagrindinę Lietuvos rinktinės užduotį specialiai Krepšinis.lt iš Monso

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė penktadienio vakarą žais pirmąsias 2021 metų Europos...

Sužinojusi, kad augintinis bus išvežtas į Vokietiją, šeimininkė kyla į kovą: vilko ir šuns mišrūną nori susigrąžinti į savo namus

Precedento neturinti istorija, kai gyvūnų prieglaudoje atsidūrus šuniui paaiškėjo, jog tai nėra...

Viceministras: šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 žmonių, su kuriais kasdien bendraujama dėl koronaviruso (57)

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad šiuo metu...

„Baskonia“ vedlys gyrė Ulanovą ir pliekė išsiblaškiusius saviškius: gynėmės tik 28 minutes (4)

Vitorijos „Baskonia“ (9/16) strategas Duško Ivanovičius po pralaimėjimo 60:74 Kauno...

Tyrimas parodė, kokį būstą renkasi Kauno ir Vilniaus gyventojai: poreikių skirtumas – didžiulis

Vieta, vieta ir dar kartą vieta – taip dažnai įvardijami esminiai būsto pasirinkimo...

|Maža didelių žinių kaina