aA
Kaip Kinijoje ar Korėjoje, Japonijoje maistas dažniausiai patiekiamas indeliuose, patogiuose valgyti lazdelėmis. Pastarosios, kaip manoma, buvo atvežtos kinų VII amžiuje, prieš tai visi valgė tik pirštais.
Valgymas su lazdelėmis
Valgymas su lazdelėmis
© Scanpix
Kaip naudotis lazdelėmis? Jas visada rasite smailiąja dalimi nukreiptas į kairę. Paimkite lazdeles dešine ranka, naudodamiesi ir kairiąja ranka, pasiruoškite lazdeles valgymui.

Stalo manieros

Japonai pradeda valgyti akimis – todėl maistas patiekiamas labai gražiai. Kiekvienas patiekalas patiekiamas atskirame indelyje. Maisto kiekis juose nėra didelis, todėl stengiamasi pasiūlyti platų patiekalų asortimentą. Kiekvienai produktų grupei skirti atskiri indai: žuvims – pailgi, daržovėms apvalūs. Ryžiai ant stalo dedami kairiau, o puodelis su sriuba dešiniau.

Jeigu susitikimas restorane yra formalus, labai svarbu teisingai susėsti. Svarbiausią vietą japonai skiria svečiui, todėl neretai iškyla šioks toks sujudimas, kuomet reikia pasirinkti vietas prie stalo, neįžeidžiant kitų svečių. Įprasta prieš atnešant meniu, užsisakyti gėrimus kaip aperityvus (dažniausiai alų, ar sake). Jeigu jūs negalite apsispręsti, kurį patiekalą pasirinkti ir norite rinktis iš kelių, jums atneš mažas lėkšteles, torizara, iš kurių ragaujamas vienas ar kitas patiekalas.

Prieš pradedant valgyti reikia pasakyti „Itadakimasu“ („Nuolankiai pradedu vaišintis“) ir įmerkti lazdeles į sriubą, tai reikš jūsų mandagumą. Japonas, jeigu jūs vakarieniaujate pas jį, nepradeda valgyti pirmas, teisė suteikiama svečiui. Jeigu jums pasiūloma įpilti išgerti, būtinai išgerti pasiūlykite ir šeimininkui, nes įsipilti pačiam nėra mandagu. Baigus valgyti sakoma „Gočisosama“ („Dėkoju už vaišes“), taip tarsi dėkojama dievybėms, kurios kaip manoma užaugino patiektus maisto produktus.

Japonijoje maistas patiekiamas visas iš karto, tad nepradėkite valgyti kol visi patiekalai nebus patiekti ant stalo ir anksčiau už kitus. Taip pat, stenkitės baigti valgyti kartu su visais – neskubėkite.

Svarbu

Nenukreipkite lazdelių į žmogų, nelaižykite jų, o baigus valgyti panardinkite į tuščią ryžių dubenėlį pripiltą arbatos ir nušluostykite popieriaus skiautele.

Nesistenkite pasiekti maisto patiekalo per kito žmogaus lėkštę ar pakildami iš savo vietos, verčiau mandagiai paprašykite, kad jums perduotų pageidaujamą indą.

Tradiciškai japonai siūlo valgyti daugiau, tačiau galite ir atsisakyti jei esate sotus, to nepadarius, jums gresia persivalgymas.

Tad kviečiame susipažinti su japoniška virtuve. Ragaudami japoniškus patiekalus, pajusite gamtos skonį bei aromatą. Natūralus maisto skonis jus sužavės, o pagerėjusi savijauta leis naujai pažvelgti į jus supantį pasaulį, santykį su gamta ir aplinkiniais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėdos ginklas prieš Narkevičių: žymioji STT pažyma – tik vienas iš šaltinių? pateikiama STT pažymos apie giminystės ryšius schema (92)

Po prezidento Gitano Nausėdos kaltinimų susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui, įdarbinus...

Ant stalo – įstatymas, pagal kurį gali netekti viso turto: prieš Nausėdos sprendimą patarėjai sulaukė kvietimo iš Seimo (120)

Prezidentui Gitanui Nausėdai sprendžiant, ar pasirašyti įstatymą dėl Civilinio turto...

Būsimo pirmoko mama papasakojo, kokių gudrybių ėmėsi, kad vaikas patektų į norimą mokyklą: kitos išeities nematau

Vilnietės Ramunės (tikras vardas redakcijai žinomas) dukra už pusantrų metų mins vienos iš...

Lietuvoje žaibiškai sulaikyti Lenkijos piliečio pagrobėjai, reikalavę išpirkos papildyta; pagrobtasis su pagrobėjais turėjo verslo reikalų (44)

Lietuvos policija, gavusi informaciją iš Lenkijos policijos apie pagrobtą Lenkijos pilietį, už...

Lenkija pateko į keblią diplomatinę padėtį dėl Aušvico išvadavimo metinių (272)

Lenkijos prezidentas nedalyvaus ketvirtadienį Jeruzalėje vyksiančiame Holokausto forume, nes jam...

Neries tarša įtariamos įmonės direktorius: minimalus plastiko kiekis yra leistinas

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ antradienį užblokavo nuotekų patekimą iš sostinės įmonės...

Analitikas apie mokesčius išeinantiems vežėjams: tai nesunkiai įveikiama kliūtis (159)

Lietuvai nuo šių metų apmokestinus į užsienį verslą iškeliančias įmones, naujas mokestinis...

Plungiškio pasivaikščiojimas su metalo detektoriumi baigėsi nekasdieniškai: dėl radinio ganykloje teko kviesti išminuotojus

Į „Že­mai­čio“ re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nęs plun­giš­kis pa­pa­sa­ko­jo ką tik...

Gyvai / DELFI Diena. Nausėdos ir Skvernelio konfliktas įgauna neregėtas apsukas: kas kaltas ir ką daryti kita tema: kodėl Vilniuje greit nebeliks šiukšlių šachtų daugiabučiuose? (5)

Lenkijoje mirė su 3,2 promilės alkoholio kraujyje gimęs kūdikis (2)

Praėjus daugiau kaip trims savaitės po gimimo, Lenkijoje mirė kūdikis, kuris pasaulio šviesą...