Lietuvoje daug vyno mėgėjų teiraujasi apie gruzinišką vyną. Sakoma, kad Lietuvoje gruziniškas vynas mėgstamas nuo seno. Šiuo metu dauguma vyno tyrinėtojų pasaulyje Gruziją vadina vyno lopšiu. Manoma, kad vyndarystė čia prasidėjo ir iš čia išplito į kitas šalis.
Vynuogės
© Corbis/Scanpix
Archeologiniai radiniai ir istoriniai dokumentai patvirtina, kad vynas šiose vietose daromas jau septyni tūkstančiai metų. Tai liudija Tbilisyje Vaisių ir vyno instituto muziejuje eksponuojami akmenys vynuogėms spausti, 5000 m. amžiaus vynuogių sėklos, senoviniai moliniai rauginimo indai kvevri. Istorija liudija, kad IX a Arsenas iš Ikaltoeli buvo įkūręs Ikalto akademiją, o X–XI a. veikė Gelati vyno akademija. Taigi neabejotina, kad vyną čia mokama daryti nuo žilos senovės. Sakoma, kad kiekvienas gruzinas valstietis yra vyndarys. Jis vyną gamina sau, šiek tiek parduoda. Toks namudinis vynas Gruzijoje buvo daromas iki XIX a. pabaigos. Jis neturėjo pavadinimo ir jį žinojo tik šių vietų gyventojai.

Gruzija dėkinga kunigaikščiui Aleksandrui Čavčavadzei, kuris 1886 metais įkūrė pirmąją Gruzijoje vyno įmonę ir pradėjo pramoninę vyno gamybą. Jo įmonėje buvo sukurti kai kurie vynai, tada pradėję garsėti, o dabar labai populiarūs. Į Lietuvą jie galėjo patekti XX amžiaus pradžioje iki Pirmojo pasaulinio karo, bet vartotojų negalėjo būti daug. Nepriklausomybės laikotarpiu rinkos jiems nebuvo. Iš tikrųjų gruziniški vynai Lietuvoje išpopuliarėjo tik tarybiniais laikais. Tad, istoriškai žiūrint, jie žinomi Lietuvoje visai ne nuo seno – tik apie 50 metų. Nežiūrint to, jie buvo tapę labai mėgstami dėl geros kokybės, įdomumo ir mūsų simpatijų Kaukazui.

Garsiausi Gruzijos vynai

Cinandali – iš Rkaciteli ir Mcvane vynuogių sukurtas vynas 1886 m. kunigaikščio Čavčavadzės vyninėje Cinandalyje. Šviesios šiaudų spalvos, vaisių aromato, elegantiško, bet tvirto skonio. Brandinamas virš 2 metų. Cinandali – garsiausias iš baltų sausų europietiško stiliaus vynų. Gurdžaani – taip pat pagamintas iš Rkaciteli ir Mcvane vynuogių, tik sukurtas 1943 m. Šviesi šiaudų spalva, vaisių kvapai, pikantiškai kartus, gerai suderintas skonis. Šis vynas brandinamas 3 m. Įdomu, kad galima nurodyti tikslią šių vynų gimimo datą, ko negalima kitose šalyse. Gaminamas senoviniu Kachetijos gamybos būdu vynas įgauna savotišką aromatą ir skonį. Vynas rauginamas su visomis išspaudomis žemėn įkastuose moliniuose didelės talpos ąsočio formos induose – kvevri. Išraugintas jaunas vynas laikomas 3–4 mėnesius su išspaudomis.

Brandinamas 1 m. Tibaani – baltas sausas Kachetijos stiliaus vynas, pagamintas iš Rkaciteli ir Mcvane vynuogių, sukurtas 1948 m. Gintaro spalvos, ryškaus aromato, razinų skonio. Brandinamas 1 m. Rkaciteli – iš Rkaciteli vynuogių, sukurtas 1892 m. Spalva tamsaus gintaro, vaisių aromatas, gerai suderintas, aksominis skonis. Brandinamas virš 1 m.

Mukuzani – raudonas, sausas europietiško stiliaus vynas, pagamintas iš Saperavi vynuogių, sukurtas 1893 m. Tamsaus granato spalva, turtinga aromatų puokštė, sudėtingas, pilnas, švelnus aksominis skonis. Brandinamas ilgiau kaip 3 m. ąžuolinėje statinėje. Tai garsiausias raudonas Gruzijos vynas. Napareuli – pagamintas iš Saperavi vynuogių, taip pat raudonas, sausas vynas, sukurtas 1890 m. Tamsaus granato spalva, intensyvaus malonaus aromato, harmoningo skonio. Brandinamas 3 metus.

Chvančkara – iš Aleksandruli ir Mudžuretuli vynuogių, tai raudonas, pusiau saldus vynas, sukurtas 1932 m. Tamsaus rubino spalva, švelnus skonis su aviečių tonais. Garsiausias iš pusiau saldžiųjų. O kas nežino populiariojo raudono, pusiau saldaus Kindzmarauli vyno, gaminamo iš Saperavi vynuogių? Šis vynas sukurtas 1942 m. Tamsaus granato spalva, ryškus aromatas su vaisių tonais, švelnus skonis. Šie du – Chvančkara ir Kindzmarauli – nėra senovinio, tradiciškai sauso skonio gruziniški vynai. Jie sukurti norint patenkinti pirmiausia Rusijos vartotojų poreikius. Šie vynai šiek tiek surauginami, kad išliktų natūralus cukrus. Trumpo amžiaus, nepatvarūs, geriausia išgerti per 6 mėn. Laikomi labai šaltai – apie 2ºC. Manavi, Kvareli, Cicka, Colikauri, Vazisubani, Sviri, Sameba, Teliani, Saperavi, Sachino, Pirosmani, Tviši ir dar daug kitų vynų taip pat yra žinomi gruziniški vynai. Be abejo, visų jų kokybė pirmiausia priklauso nuo gamintojo. Ypač šiais laikais.

Vyno gamybos įmonės

Nuo 1990 m. Gruzijos vyndarystė pergyvena dramatiškus laikus. Po 1990-ųjų, kai buvo pradėta atkurti privati nuosavybė, vyndarystėje prasidėjo sumaištis. Žlugo nusistovėjusi „Samtrest“ sistema. Vyno pramonė tapo interesų grupių kovos arena. Dalis atgavusiųjų nuosavybę nei sugebėjo, nei pajėgė užsiimti vyno gamyba. Vynuogynus ir įmones įsigijo skirtingos grupės. Daugelis naujųjų savininkų buvo senosios valdžios žmonės, neišmanantys verslo. Ekonomikos krizė dar labiau griovė vyno pramonę. Vis dėlto pradėjo įsigalėti nauja tvarka: reformų ėmėsi valdžia.

Padėtis negali greitai pasikeisti, bet judėjimas pirmyn vyksta. Vyndariai įsigyja naujos technikos, įrangos, technologijų iš Prancūzijos, Italijos, Vokietijos. Vyno gamintojai iš Prancūzijos, Amerikos, Australijos padeda sukurti naują stilių ir kokybę. Jaunoji vyndarių karta mokosi Europos ir Amerikos universitetuose. Šie pasikeitimai pirmiausia vyksta stambiose kompanijose. Didžiausias gamintojas yra GWS (Georgian Wines and Spirits Company), įkurta 1995 m. Didesnis akcijų paketas priklauso pasauliniam alkoholio koncernui „Pernod–Ricard“. Iš pradžių, kadangi nupirktoje įmonėje nebuvo modernių technologijų, supirkta žaliava buvo siunčiama į Olandiją, kur vynas buvo baigiamas gaminti ir išpilstomas, o tada siunčiamas į Rusiją.

Tas modernus vynas Rusijoje labai išpopuliarėjo. Netrukus GWS nusipirko pusę „Tbilgvino“, įkūrė ir savo kontorą. Šiandien šiai kompanijai priklauso 600 ha vynuogynų, ji pagamina 5 mln. litrų per metus. Jų prekiniai ženklai: „Tamada“ ir „Old Tbilisi“. „Telavi Wine Cellar“ kompanija įkurta 1997 m. Turi 300 ha vynuogynų ir pagamina 1,2 mln. litrų vyno. Kompanija bendradarbiauja su vokiečių specialistais, turi 100 prancūziškų statinių – barrique Saperavi vyno brandinimui. Prekinis ženklas – „Talisman“. „Tbilgvino“ įkurta 1962 m. Orientuojasi į vakarietišką stilių. „Teliani Valley“ gamina 450 000 litrų vyno per metus. Ši kompanija siejama su pirmąją Gruzijoje kunigaikščio A. Čavčavadzės įmone.

Gruzijoje iš viso per metus pagaminama 50 mln. litrų vyno – visai nedaug, tiek, kiek nereikšmingas Italijos vyno rajonas Molizė ar dvigubai tiek, kiek Bazilikata. Europos Sąjunga leido Gruzijai vyną parduoti Europoje neribotais kiekiais. Pirmiausia pagamintą GWS ir „Telavi WC“, kitų gamintojų – vėliau, jų vyno kokybę patikrinus specialioje laboratorijoje. Bet 80–90 procentų Gruzijos vyno (ir brendžio) eksportuojama į Rusiją. Kita dalis – į NVS ir Baltijos šalis, tad likusioms šalims tenka labai mažai. Todėl nenuostabu, kad pasaulyje gruziniški vynai dar mažai žinomi.

Visgi parodose gruziniški vynai renka medalius. Tik tų parodų liūto dalis – iš TSRS ir jos satelitų. Dabar daugiau rūpinamasi ėjimu į Vakarų rinką, pasirodymu pasauliui. Deja, tai brangiai kainuoja ir reikia nuolat kautis dėl vietos. O Rusijos rinka tradicinė, jau užkariauta, beribė, joje galima diktuoti kainas. Pavyzdžiui, Maskvoje butelis kachetiniško vyno kainuoja 80 dolerių. Todėl ne vienas vyno verslo atstovas atvirai prisipažįsta svarstąs, kas naudingiau ir lengviau.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (55)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (65)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (81)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (18)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (340)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (4)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...