aA
Gebėjimas elgtis prie stalo kaip pridera, padės jums nesijausti nejaukiai net ir nepažįstamų žmonių draugijoje. Be to, galėsite visą dėmesį skirti maistui ir jo skoninėms savybėms, o ne galvoti apie tai, kaip čia netyčia neišgėrus vandens iš indelio pirštams apsiplauti.
Padavėjas
© Corbis

Be to, prie stalo jaučiantis laisvai ir nesusikausčius, galėsite atitinkamai nesunkiai postringauti su kaimynais, iš sumišimo nepuolant gerti stipriųjų gėrimų. Prisiminkite: tik blogai išauklėtas žmogus gali užmigti veidu salotose. Gerai išauklėtas žmogus tai padarys tikrai ne anksčiau deserto ir kris veidu tik į kompotą ar ledus.

Savaime suprantama, visa tai pokštai, tačiau kiekviename pokšte yra dalis teisybės. Taigi, etiketo specialistai primygtinai rekomenduoja:

Sėdant už stalo - atkreipkite dėmesį į savo laikyseną. Nereikia prie stalo išsidrėbti, bet nereikia ir sėdėti per daug įsitempus. Sėdėti reikia tiesiai, bet laisvai, nestipriai atsirėmus į kėdės atlošą. Kėdė neturi stovėti pernelyg arti stalo. Valgant galima nestipriai pasilenkti į priekį.

Rankas laikyti toliau nuo veido, jomis netaisyti išsitaršiusių plaukų, netrinti kaktos. Ant stalo turi būti tik delnai, bet ne alkūnės.

Servetėlė, perlenkta pusiau taip, kad jos apatinė pusė būtų išsikišusi per 2-3 centimetrus, dedama ant kelių. Tokiu atveju bus patogu jos viršutine puse nusivalyti pirštus, išteptus bevalgant. Prieš atsigeriant, prie lūpų pridėkite servetėlę, kad ant taurės neliktų riebaus lūpų pėdsako. Pasitraukiant nuo stalo, servetėlę tvarkingai padėkite į dešinę pusę nuo lėkštės, o jei indai nurinkti, tai per vidurį. Servetėlė turi būti taip sulankstyta, kad ji neišsilankstytų ir nekristų nuo stalo.

Valgomąjį šaukštą reikia laikyti tarp nykščio ir rodomojo piršto taip, kad rankena nestipriai remtųsi į vidurinį pirštą. Prie burnos šaukštas artinamas ne šonu ir ne siauruoju galu, o įstrižai. Šaukštas sriubos pripildomas tiek, kad ją būtų galima prinešti iki burnos neišliejus nei lašo.

Peilis laikomas dešinėje rankoje, šakutė – kairėje, dantukais į apačią. Jei naudojama tik šakutė, ji turėtų būti laikoma dešinėje rankoje. Peilio ir šakutės rankenėlė laikoma nykščiu, rodomuoju ir viduriniu pirštais, o pats rankenėlės galas remiasi į delną.

Desertiniai įrankiai, išdėstyti rankenėlėmis į dešinę, imami dešine ranka, o rankenėlėmis į kairę – kaire ranka.

Jei valgant jums reikia paimti duonos, taurę ar stiklinę, tai peilis ir šakutė dedami ant lėkštės juos sukryžiavus taip, kad peilio rankenėlė būtų nukreipta į dešinę, smaigalys – į lėkštės centrą, šakutės rankenėlė – į kairę, dantukais į apačią.

Tuo metu, kai kramtote maistą, o peilis ir šakutė nieko nedaro, laikykite įrankių galiukus virš lėkštės. Baigus valgyti peilis ir šakutė dedami į lėkštę lygiagrečiai vienas kitam, rankenėlėmis į dešinę. Jei pametėte peilį ar šakutę, nesistenkite jų pakelti. Paprašykite naujo įrankio. Ne tik šiuo atveju, bet ir visuomet, kai suklysite bevalgant, nepulkite atsiprašinėti ir taisyti savo klaidų patraukiant aplinkinių dėmesį.

Maistas iš bendro indo imamas pradedant nuo krašto. Rinktis leidžiama tik tuomet, kai patiekiami karšti paukštienos patiekalai. Gabalėlis, kuris buvo netyčia pasmeigtas šakute, nededamas atgal į bendrą indą.

Siūlant maistą svečiams, nieko negalima versti valgyti. Siūlyti vieną kartą visiškai pakankama. Jei svečias atsisako vien iš drovumo ar koketuodamas, vadinasi, jis nėra susipažinęs su gero tono taisyklėmis, o tai jau yra paties svečio asmeninė problema.

Nedera pačiam keltis ir siekti ko nors, kas padėta kitame stalo gale. Tokiu būdu sutrikdysite kaimynų ramybę, jau nekalbant apie tai, kad tokioje situacijoje labai nesunku apversti taurę, įmerkti rankovę į lėkštę su maistu ar panašiai. Jei jūsų norimas patiekalas yra toli, paprašykite, kad jį jums perduotų asmuo, sėdintis arčiau jo.

Sėdint prie stalo, nepriimtina kritikuoti ant stalo esančius patiekalus ir tuos, kurie patiekalą ruošė ar aptarnauja sėdinčiuosius.

Neskaičiuokite, kas kiek valgo. Negražu šakute knibinėti patiekalą, jei jau neatsisakėte maisto patiekiant, - reikia valgyti viską, kas paduota.

Išmokite valgyti ir gerti ramiai, be triukšmo, be grimasų. Išauklėtas žmogus valgo ramiai, saikingai, neaplenkdamas ir neatsilikdamas nuo kitų. Neverta į burną susigrūsti pernelyg didelių kąsnių.

Kramtyti reikia užsičiaupus. Nekalbėkite ir nesijuokite kol burna pilna. Visų pirma, tai yra negražu, visų antra, maistas gali iškristi iš burnos arba patekti į kvėpavimo takus bei sukelti kosulio priepuolį. Jei bevalgant jums į burną pateks ašaka, kaulelis, akmenėlis ar kas nors panašaus, perkelkite tai lūpomis ant šakutės ir padėkite ant lėkštės krašto taip, kad nenukristų ant staltiesės ar nenuslystų atgal į lėkštę. Valgant stenkitės, kad lėkštė būtų kaip galima mažiau sutepta.

Gero tono taisyklėse numatyta, kad baigus valgyti lėkštė turi būti tuščia. Todėl jei matote, kad nesugebėsite įveikti siūlomos porcijos, paprašykite mažesnės. Jei tokios galimybės nėra, visų pirma vadovaukitės savo sveikatos būkle.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žmogus, turėjęs užimti Landsbergio vietą: didžiausias gyvenimo nuopuolis ir mįslinga sūnaus mirtis

Idėjinis nepriklausomybės lyderis, valstybės kūrėjas, Sąjūdžio juodadarbis ir smegenys – tai...

Kapituliuoti nesutikęs „Žalgiris“ po dramatiškos kovos krito Atėnuose (304)

Penktadienio vakarą finišavo 20-asis Eurolygos reguliariojo sezono turas. Paskutinėse jo...

Darbdaviai giria atvykstančius imigrantus: žmonės nori dirbti ir užsidirbti

Sakoma, kad gera vieta tuščia ilgai nebūna. Su darbo jėgos trūkumu susiduriančios įmonės jau...

Magistraliniame kelyje BMW taip rėžėsi į pėsčiąjį, kad iš pradžių net nebuvo aiški žuvusiojo lytis papildyta (209)

Sausio 17-osios vakarą, apie 20.05 val., Šiaulių r., magistraliniame kelyje A12, ties Domantų...

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (693)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu (24)

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Norite išvengti širdies ligų – privalote žinoti svarbų kraujo rodiklį: tuo pasirūpinti reikia kuo anksčiau (17)

Neseniai atlikto tyrimo autoriai pabandė atsakyti į klausimą, ar, atsižvelgiant į cholesterolio...

Dailius Dargis prabilo apie Remio ir OG Version tėvus: jie – skandalingi nusikalstamo pasaulio veikėjai (72)

Žinomas knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis neliko abejingas ir pastaruoju metu aktualiems...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (23)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (10)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...