"Cabernet Sauvignon" „aromatinis parašas“ – juodieji serbentai. Šios vynuogės priklauso gausių taninų, koncentruotų, turtingų vynų. Jos lenkia daugelį vynuogių bendru visokiausių aromatų ir pojūčių burnoje intensyvumu, o brendimo potencialu ir tuo pačiu taurumu su šiomis vynuogėmis gali varžytis nebent Nebbiolo.
Cabernet Sauvignon vynuogės
© Corbis/Scanpix
Ypatybės

"Cabernet Sauvignon" vynuogės – mažytės, sodrios spalvos, stora luobele, galinčios išskirti daug taninų, turinčios daug rūgšties. Tai tvirtos struktūros vyno šaltinis. Jei vynuogės gerai sunoksta, vyną puošia intensyvūs prinokusių juodųjų serbentų, mėlynių, uogienės, saldymedžio kvapai. Jei klimatas nepakankamai šiltas, vasara nesaulėta arba laiku nenukarpomi šešėlį ant uogų kekių metantys lapai, užuosime žolių, eukaliptų, mėtų, pomidorų, paprikų, raudonų uogų aromatą. Brandinamas gerai prinokusių vynuogių vynas pakvimpa šilkmedžiu, kedru, cigarų dėžutėmis, drėgna žeme.

Aukštesnės kokybės vynas dažnai brandinamas ąžuolo statinėse. Taip jo aromatą papildo kedro, vanilės niuansai, o burnoje juntama šiek tiek daugiau saldumo ir švelnumo. Butelyje "Cabernet Sauvignon" bręsta lėtai. Geriausi vynai pradeda keisti spalvą brandos link, sulaukę 10–15 metų. Tada juose jau galima aptikti miško paklotės (taip pat ir grybų), odos, džiovintų vaisių, pyrago kvapų.

"Cabernet Sauvignon" priklauso gausių taninų, koncentruotų, turtingų vynų grupei – kartu su Syrah, Tannat, Mourvedre, Tempranillo ir Nebbiolo. Tačiau "Cabernet Sauvignon" lenkia visas kitas bendru visokiausių aromatų ir pojūčių burnoje intensyvumu, o brendimo potencialu ir tuo pačiu potencialiu taurumu su šiomis vynuogėmis gali varžytis nebent Nebbiolo. Savo aromatu "Cabernet Sauvignon" panašios į Merlot, tačiau pastarųjų vynai – švelnesnių taninų, minkštesni ir saldesni burnoje, jie greičiau bręsta.

Europoje neblėsta Bordo klareto šlovė

Europoje rasime nedaug labai gero rūšinio "Cabernet Sauvignon" vyno. Iš regionų galima būtų paminėti Italijos Alto Adige arba Ispanijos Navara, Penedes. Tačiau aptariamųjų vynuogių „placdarmas“ yra ne čia. Garsiausi "Cabernet Sauvignon" vynai atkeliauja iš Bordo, kur jos maišomos su Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot ir Malbec.

Bordo vyndariai retai nurodo klareto (pranc. Raudonojo Bordo vyno) vynuogių proporcijas, tuo labiau, kad jos gali šiek tiek varijuoti, nelygu metų derlius. Vis dėlto tradiciškai "Cabernet Sauvignon" dominuoja (sudaro vidutiniškai 60 proc. vyno tūrio) kairiojo kranto Bordo apibrėžtose teritorijose (vadinamosiose apeliacijose) – Medoc ir Graves. Lietuvoje šio regiono vynų nėra daug, tačiau rinkai bręstant jų tikrai daugės, nes tai vis dar vieni geriausių vynų pasaulyje.

Medoc esančios St-Estephe augimo vietos dirvožemis yra šiek tiek molingas, todėl jos pavadinimu pažymėti vynai – vaisiniai, energingi ir klampoki. Pauillac vynuose "Cabernet Sauvignon" dalis gali būti didžiausia, nes stambus žvyras padeda šioms vynuogėms geriau prinokti. Vynas turtingas, „raumeningas“, juntami prieskoniai. St-Julien – puikiai subalansuoto vidutinio svorio klareto gamybos regionas. Margaux dominuoja smėlio ir lengvo žvyro dirvožemis, taigi čia rasime delikatesnių, ypač kvapių vynų. Graves dirvožemis taip pat gana lengvas, todėl ir vynų tekstūra ne tokia tvirta, jaučiamas itin stiprus specifinis drėgnos žemės (pieštuko) aromatas.

Bordo vynai savo brandos viršūnę pasiekia per 15–25 metus, o labai gerų metų derliaus vynus reikia (galima) laikyti ir 40–50 metų. Paragavus jauno kokybiško vyno, gali susidaryti įspūdis, kad taninai yra labai stiprūs ir sausina burną, o aromatas gana menkas ir uždaras. Gerti nebus malonu. Tačiau vynui bręstant taninai minkštėja, aromatai atsiskleidžia, atsiranda malonus kompleksiškumo pojūtis, kurį stiprina brandinimo ąžuolo statinėse laikotarpio aromatai. Toks vyno ilgaamžiškumas – svarbus veiksnys formuojantis antrinei rinkai. Bordo vynai yra vieni iš pagrindinių vyno kolekcininkų ir investuotojų taikinių. Dėl to nemažai išauga šių vynų kaina.

Lietuvos rinkoje iš brangiųjų Bordo Cru turime tik penketą vynų. Visų kitų – vidutiniškai aukštos (50–100 litų) ar vidutinės (30–50 litų) kainos, o vynas kartais –puikios kokybės. Jis tinkamas gerti jau po 3–4 metų brandinimo. Vis dėlto nereikia tikėtis, kad jusite tokį pat aromatų bei skonio intensyvumą ir ąžuolo kompleksiškumą, kaip Cru vynuose.

Rūšinis vynas

Cabernet Sauvignon vynuogės
© Corbis/Scanpix

Daugelyje Europos regionų gaminamas gan nebrangus ir gana kokybiškas rūšinis "Cabernet Sauvignon" vynas: Prancūzijoje – Languedoc ir Rousillon (pay d’OC), Vengrijoje – Villany regione (Lietuvoje dar neturime), Italijoje – Veneto, Friulli, dar – Ispanijoje, Bulgarijoje, Austrijoje. Dažnai šiam vynui nebūdinga ypatinga išraiška ar specifinis charakteris, tačiau jis turi visus tipiškus "Cabernet Sauvignon" bruožus. Europos masinės gamybos vyno kainos didesnės nei Pietų pusrutulio gamintojų, o pagaminami vyno kiekiai palyginti nedideli. Tik Ispanijoje nuolat auga pardavimų apimtys.

Įdomiau gerti vyną, kuriame "Cabernet Sauvignon" dedama tam, kad pagerintų vietinių vynuogių veislių vyną. Italijos Toskanoje jis maišomas su Sangiovese (gaunami ypatingieji Toskanos vynai), Alto Adige – su Langrein, Pjemonte – su Nebiolo, Prancūzijos Provanse – su Syrah, Ispanijos Navaroje – su Tempranillo ir Merlot. Taip vynui suteikiamas papildomas "Cabernet Sauvignon" būdingas tvirtumas ir papildoma aromatų puokštė. Lietuvos rinkoje daugiausia tokio vyno yra iš Ispanijos (turime kelių geriausių šalies gamintojų) ir Toskanos (Italija).

JAV, Australijoje, Pietų Amerikoje ir PAR gaminama labai daug rūšinio "Cabernet Sauvignon" vyno. Taip yra todėl, kad kitoks nei Europoje klimatas geriau prinokina vynuoges, vynai yra minkštesni ir tinkami gerti vieni.

Čilėje, nors ir vyrauja jūrinis klimatas, aukštai kalnuose naktys – gana šaltos. Todėl "Cabernet Sauvignon" vynuogėse susikaupia daugiau žolinių, mėtinių aromatų. Į Lietuvą iš šios šalies įvežama nemažai labai kokybiškų 30–40 litų kainuojančių vynų. Yra keletas gerų ir už 20–30 litų. Geriausieji atkeliauja iš Maipo Valley.

Argentinoje klimatas gerokai karštesnis, taigi vynai yra labai koncentruoti, kvapai saldūs, dominuoja juodieji serbentai su dūmo, dervos užuominomis. Vyno tekstūra minkšta, švelni. Neretai maišomas su Malbec.

Pietų Afrikoje geriau nusisekę bordo tipo mišiniai. O rūšiniai vynai čia gana lengvi, paprasti, nors patrauklūs savo grynumu. Norint paragauti kažko išskirtinio, reiktų ieškoti brangesnių vynų. Tačiau žinotina, kad gamindami geresnius vynus vyndariai persistengia, naudodami stipriai skrudintas ąžuolo statines. Todėl vynai turi dūmo, dervos kvapo, dažnai juntamas kartumas burnoje – dėl didelio alkoholio kiekio. Lietuvoje pastarosios kategorijos vynų dar neturime, o vidutinės klasės rūšiniai bei minėti mišiniai gana populiarūs.

Visose minėtose šalyse dominuoja vynai, skirti gerti iš karto. Brandinami jie netampa labiau kompleksiški. Nors yra ir išimčių.

Australijoje "Cabernet Sauvignon" parduodamas vienas arba maišomas su Shiraz. Coonawarra gaminami patys elegantiškiausi vynai. Tačiau bendrai dominuoja juodųjų serbentų uogiene, šilkmedžiu kvepiantys, gana minkšti, „kompaktiški“ vynai, kartais turintys subtilaus mėtų aromato. Yra ir labai gerų vynų, kurie gali būti brandinami apie dešimt metų.

Napa Valley – žymiausia JAV "Cabernet Sauvignon"auginimo vieta. Vynuose juntama daugiau saldumo, jie minkštesni už europietiškus giminaičius, tačiau patys geriausi gali būti tokie pat intensyvūs, gaivūs – kaip ir Medoc Cru. Vašingtono valstijoje gaminamas vėsesnio klimato stiliaus, ne toks gausus taninų vynas. Manoma, kad po Bordo geriausi "Cabernet Sauvignon" vynai gaminami JAV. Amerikietiškuose vynuose pirmuoju smuiku dažnai griežia ąžuolo statinių aromatas, o vynuogių skonis slepiasi po juo.

Derinimas su maistu

Skonis ir lytėjimo pojūčiai burnoje – svarbiausi vyno derinimo su maistu parametrai. Todėl renkantis "Cabernet Sauvignon" reikia turėti omenyje tvirtą vyno struktūrą – gausius taninus, nemažai rūgšties ir didesnį nei vidutinį alkoholio kiekį. Toks vynas „užpildo“ burną. Jį reiktų derinti su ne menkesnės struktūros maistu: jautienos, avienos kepsniais. Ypatingą rūpestį gali kelti pernelyg gausūs ir intensyvūs taninai. Jei vynas jaunas arba pagamintas prasto derliaus metais, taninai gali būti nemalonūs, todėl reiktų rinktis maistą, kuris juos šiek tiek sušvelnintų, atsvertų subtiliu saldumu ir švelnumu (pavyzdžiui, troškintas daržoves, kepintus svogūnus, česnakus).

Brandūs geri vynai yra švelnesni ir minkštesni, todėl jie dažniausiai derinami su gausiai padažu pagardintais kepsniais. Kompleksiški vyno aromatai puikiai tinka prie žvėrienos kepsnių, grybų padažų kvapų. Jaunesnius, lengvesnius, paprastesnius "Cabernet Sauvignon" nesunku priderinti prie rūkytos mėsos užkandžių, kietų sūrių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (282)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (41)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (379)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (140)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (146)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (645)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....