aA
Ar tai būtų verslas, ar politika, ar santykiai tarp dviejų žmonių, mąstymo būdas „arba, arba“ yra tikrų tikriausias žmonijos priešas. Ar tai būtų konkurencinė kova tarp padalinių, ar barnis su sutuoktiniu dėl to, kaip geriausiai sukrauti indus į indaplovę, tą pačią akimirką, kai tik nusileidžiame iki „arba-arba“ mąstysenos, kai pradedame manyti, kad „aš esu teisus, vadinasi, tu esi neteisus“, mes prarandame bet kokią galimybę sukurti ką nors geresnio nei turime dabar.
Kolegės
© Corbis/Scanpix

„Arba-arba“ mąstyseną nesunku pastebėti, kai ji yra nukreipta prieš jus. Kas gi nebuvo susierzinęs, kai tekdavo susidurti su siauro mąstymo žmogeliu, nesugebančiu įžvelgti jokios kitos perspektyvos, nei jo iš anksto numatytos?

Tačiau daugelis mūsų patenkame į tuos pačius spąstus to net nesuvokdami. Pavyzdžiui, kai manome, kad mūsų viršininkas gali būti arba mūsų, arba beviltiškai klaidingai mąstančio bendradarbio pusėje. Arba kad mums reikia rinktis tarp buvimo geru tėvu ir gero šeimos aprūpinimo, arba kad gyvenime galima siekti tik meilės arba tik pinigų.

Tačiau vietoj „arba-arba“ mąstysenos pasitelkę „IR“ pasieksime geresnių rezultatų. Tarkim, galbūt jūsų vadovas gali darbe pritaikyti jūsų idėjas IR jūsų kolegų idėjas. Galbūt galima atrasti išradingą būdą vienu metu būti geru tėvu IR gerai aprūpinti šeimą arba nugyventi gyvenimą, kuriame gausu meilės IR pinigų.

Štai šeši patarimai kaip pažaboti IR galią savo gyvenime:

1. Susitaikykite su nevienareikšmiškumu. „IR“ kelias yra ilgesnis nei „arba-arba“, nes sprendimai nebūna tokie akivaizdūs. Tačiau šiek tiek neapibrėžtumo padeda pagerinti padėtį.

2. Susilaikykite nuo teisimo, juk pernelyg skubotas smerkimas sustabdo kūrybinį procesą. Kai nedelsiant nusprendžiate, kad kas nors yra neteisus ar kas nors padaryta neteisingai, nebegalite įžvelgti to spėjamai neteisingo spendimo teigiamų pusių. Idėja gali būti neišbaigta IR kai kurie jos elementai gali būti genialūs.

3. Smalsiai klauskite. Įvairiausių priežasčių, dėl ko kažkas turėtų nepasisekti svarstymas („Mano sutuoktinis niekada nesutiks“. „Aš negaliu sau to leisti“ ir pan.) išbraukia galimus sprendimus dar prieš juos apsvarstant. Geriau savęs klauskite: „Kokia dalis gali būti veiksminga?“

4. Atsisakykite etikečių. Etiketės naudingos tada, kai reikia surūšiuoti bylas ir segtuvus, bet jos visai netinka susidūrus su idėjomis bei žmonėmis. Žmonės yra geri IR blogi, jų idėjos yra teisingos IR neteisingos. Jei pagausite save dažnai sakant žodžius „blogai“ IR „neteisinga“, liaukitės. Tikėtina, kad užmerkiate akis pusei pasaulio.

5. Eliminuokite „turėčiau“. Vien dėl to, kad kažkas kažkada pasakė, kad geri tėvai arba malonūs žmonės, arba darbštūs darbininkai „turėtų“ elgtis vienaip ar kitaip, nereiškia, kad tas pasakymas iki šiol galioja. Bandymas laikytis vienmatės elgesio modelio versijos slopina jūsų potencialą. Tačiau jei išplėsite savo mąstymą ir atversite duris tikimybei, kad galite būti tuo IR anuo, tuomet išnaudosite didesnę savo potencialo dalį.

6. Atsikvėpkite. „Arba-arba“ mąstysena yra reakcinga, būdinga baimei grįstam modeliui. Bet jei minutėlę sustosite, atsikvėpsite ir priminsite sau, kad ne viską reikia sutvarkyti tučtuojau, kad gyvenimas ne visuomet turi tekėti ta vaga, kurią jam numatėte, tuomet atrasite gausybę naujų galimybių.

IR – tai paprastas žodelis, galintis pakeisti viską.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Globėjų pasakojimas griebia už širdies: mama neaugina nė vieno vaiko, nors laukiasi jau septinto (25)

„Šiuos du zuikius Raimonda augina, šitą aš, dar du zuikiai yra įvaikinti ir mes neturime...

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai papildyta 17:57 (343)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (518)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Tektoninis lūžis: Lietuva iš krepšinio donorės virsta importuotoja (9)

Lietuva dešimtmečius garsėjo kaip krepšinio gamykla, ruošianti produkciją ekonomiškai...

Sveikuolių giriama ciberžolė nelegaliai dažoma švinu: ką apie tai reikia žinoti Lietuvos gyventojams? VMVT komentaras (1)

Neseniai tyrimais nustatyta, kad įmonės Bangladeše į sveikuolių giriamos ciberžolės miltelius...

Moteris pasiskundė, kad sugedo jos automobilis – to, ką rado po kapotu, nesitikėjo niekas (1)

Jeigu automobilis skleidžia įtartinus garsus ir sklinda dvokas tarsi kažkas degtų, tai tiesiog...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (142)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą (14)

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Balsavimas dėl „Brexit“ atidėjimo: Johnsonas delsti nenori, ES reikalauja aiškumo Papildyta 18:27 (115)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsavo dėl pataisos,...

Garsus plastikos chirurgas apie moterų norus – „pripūstos“ krūtinės eina užmarštin (7)

Vienas garsiausių Lietuvoje plastikos chirurgų, plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas...